آگرا

آگرا

آگرا ، پایتخت سابق هندوستان، شهری در سواحل رودخانه یامونا در ایالت شمالی اوتار پرادش، هند، است.از غرب با لاکنو و از جنوب همسایه دهلی نو پایتخت ملی هند است. با جمعیت ۱،۶۸۶،۹۷۶ نفر (تخمین سال ۲۰۱۰)، یکی از پرجمعیت ترین شهرها در اوتار پرادش و نوزدهمین پرجمعیت در هند است.

تاریخچه

به طور کلی توسط سلطان Sikandar Lodī، حاکم دهلی، آگرا در سال ۱۵۰۴ تاسیس شد. در حالی که آگرا به عنوان پایتخت امپراطوری مغول بین سالهای ۱۵۲۶ و ۱۶۵۸ بود، شهر بسیار زودتر تاسیس شد. از اولین مراجع به آگرا در حماسه های باستانی، مهابهاراتا، بطلمیوس از آن نام برده است.

در سال ۱۵۰۶، سلطان Sikandar Lodi، حاکم دهلی نو، پایتخت خود را از دهلی به آگرا منتقل کرد. پسر او ابراهیم آخرین حاکم سلسله Lodi بود، او در سال ۱۵۲۶ توسط بابر، اولین حاکم مغول، در نبرد Panipat ها شکست خورد. پس از سقوط آگرا ، پایتخت مغولان، بطور بی وقفه به جز برای مدت کوتاهی بین سالهای ۱۵۴۰ و ۱۵۵۶ بود.

مغولان سازندگان بزرگ بودند. آرام باغ (باغ آرامش) توسط بابر شاه مدل باغ بهشت، جایی که او در نهایت پس از مرگ به خاک سپرده شد ساخته شد. او همچنین پس از خود نام آگرا را تغییر نام داد و شهرستان به عنوان اکبرآباد شناخته شد در حالی که آن در دست مغول بود. اکبر نوه شاه جهان آگرا که معروف ترین بنا ، تاج محل، آرامگاه همسر محبوب او ممتاز محل را بنا کرده است می باشد.

عصر طلایی شهر با مغولان آغاز شد. پس از آن به عنوان اکبرآباد پایتخت امپراتوری مغول تحت امپراتور اکبر، جهانگیر و شاه جهان باقی ماند. از آنجا که اکبرآباد یکی از مهم ترین شهرها در هند تحت حکومت مغولان بود، شاهد بسیاری از فعالیت های ساختمان سازی شد.

شاه جهان، بخاطر علاقه زیاد خود در معماری، ارزشمند ترین بنای اکبرآباد، تاج محل را بخاطر همسرش ممتاز محل، در سال ۱۶۵۳ به پایان رسانید.

در سال ۱۸۳۵ شهر آگرا توسط بریتانیا مقر دولت شد. اگرا زادگاه مذهب شناخته شده به عنوان DIN-Ilāhī، به رونق در طول سلطنت اکبر و همچنین از دیانت Radhaswami، که حدود دو میلیون پیرو در سراسر جهان رادارست شناخته شده است.

آب و هوا

اگرا با ویژگی های آب و هوایی نیمه خشک در همسایگی کشور در یک آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب قرار دارد. شهرستان دارای زمستان های معتدل، تابستان گرم و خشک و فصل موسمی است.

جمعیت

با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۱ هند، آگرا دارای جمعیت ۳،۵۷۵،۱۳۴ می باشد. تشکیل می دهند ۵۳٪ جمعیت را مردان و ۴۷ درصد را زنان تشکیل می دهند. حدود ۵۷٪ از جمعیت آگرا در مناطق شهری زندگی می کنند. میزان سواد به طور متوسط ۸۱ درصد بالاتر از میانگین ملی از ۵۹٫۵ درصد، با ۸۶ درصد مردان با سواد است

هندوئیسم، اسلام، و جینیسم سه مذهب عمده در آگرا که ۸۹٫۶٪، ۸٫۹۳٪ و ۰٫۵۱٪ از جمعیت به ترتیب شامل آنها هستند.

۵۲٫۵٪ از جمعیت آگرا دارای سن ۱۵- ۵۹ سال هستند. حدود ۱۱ درصد از جمعیت، زیر ۶ سال است. زبان هندی به طور گسترده در آگرا و بعد آن اردو و پنجابی صحبت می شود.

آموزش و پرورش

اگرا همواره یک مرکز برای آموزش و یادگیری است. در ظهور عصر مغول اگرا به عنوان یک مرکز تعلیم و تربیت اسلامی شد.
در زمان بریتانیا مفهوم غربی آموزش و پرورش در آگرا معرفی شده است. در سال ۱۸۲۳، آگرا کالج، یکی از قدیمی ترین کالج ها در هند از یک مدرسه سانسکریت ایجاد شده توسط حاکمان Scindia تشکیل شد.

دانشگاه در آگرا

دانشگاه آگرا در تاریخ ۱ جولای سال ۱۹۲۷ تاسیس شد و با گسترش کالج در سراسر استان متحده، راجپوتانا، ولایات مرکزی و تقریبا تمام شمال هند، در حال حاضر حدود ۱۴۲ کالج وابسته به این دانشگاه وجود دارد. دانشگاه تاریخی آگرا ، بعدا به عنوان دانشگاه دکتر بیمراو امبدکار توسط وزیر رئیس اوتار پرادش تغییر نام داد.

موسسه آموزشی، Radhasoami Dayalbagh Satsang به عنوان یک مدرسه با همکاری آموزش و پرورش میانه، به روی همگان در تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۱۷ باز شد. این کالج وابسته به دانشگاه آگرا است. در سال ۱۹۷۵، تدوین برنامه های مقطع کارشناسی که طرفداری از دولت اوتار پرادش و کمیسیون کمک های مالی دانشگاه دریافت کرد.

موسسه مرکزی هندی (همچنین به به عنوان Kendriya Sansthan Indian شناخته می شود)، یک موسسه مستقل تحت وزارت توسعه منابع انسانی، دولت هند مشغول در تدریس هندی به عنوان یک زبان خارجی و دوم است. محوطه دانشگاه این موسسه واقع  در حومه شهر آگرا  می باشد .

اقتصاد

نزدیک به پنج قرن پیش، آگرا مرکز تجاری امپراتوری مغول بود. با توجه به حضور تاج محل و دیگر بناهای تاریخی، صنعت گردشگری و نیز صنایع دستی مانند سلطنتی پیترا دورا، سنگ مرمر خاتم کاری و فرش رشد چشمگیری کرده است.

تولید کنندگان پوشاک و صادر کنندگان آگرا  و صنعت خودرو عمده صنعت این شهر را تشکیل می دهد. شرکت های خودرو عبارتند از: آنیل دیزل، صنایع گروه برداشت ، کشاورزی هند و شرکت خودرو (IAAC) و Malloys هند.

حدود ۷۰۰۰ واحد صنعتی کوچک نیز وجود دارد. اگرا شهری برای کالاهای چرمی، فرش، صنایع دستی، زردوزی، مارول و کنده کاری سنگ و منبت کاری شناخته شده است. اگرا برای شیرینی آن (Petha و Gajak) و تنقلات (Dalmoth) آن نیز شناخته شده است.

برخی از تولید کنندگان پیشرو ، صادرکنندگان و فروشندگان چرم در آگرا هندوستان صنایع لاستیک و پلاستیک ، رویال بین المللی ، شرکت فروش اسکاس، معامله گران هستند. شهرستان  آگرا (Kinari بازار) مرکز جواهرات و لباس است.

با گسترش آگرا، سازمان های خرید و فروش مصالح ساختمانی رونق گرفت. نام چند آژانس Gatta نقره ای، صادرات Yashoda، عبارات شیشه ای و شرکت Sharda. شرکت های دیگر صنایع دستی یوگا و شرکت تولیدی سیم DRChain از این جمله است.

اگرا در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی دهلی نو است و یکی از نقاط مثلث طلایی توریستی آگرا، دهلی جیپور است. آگرا به خوبی از طریق راه آهن و جاده با شهرهای مجاور و توریستی متصل است.

مکان های توریستی

تاج محل
تاج محل اگرا یکی از معروف ترین ساختمان های جهان، آرامگاه همسر مورد علاقه شاه جهان، ممتاز محل است. این یکی از هفت عجایب جهان، و یکی از سه سایت میراث جهانی در آگرا است.

سنگ مرمر آن شاید جذاب ترین و زیبا ترین بنای تاریخی هند است. این بنای تاریخی ظرف ۲۲ سال (۱۶۳۰-۱۶۵۲) کار و ۲۰،۰۰۰ کارگر، سنگ تراش و جواهر ساز به ساخت در میان باغ های سرزمین پرداخته اند. این بنا توسط معمار ایرانی، استاد عیسی در ساحل رودخانه یامونا ساخته شده است

اگرا فورت

آگرا فورت (گاهی اوقات به نام فورت سرخ)،توسط اکبر امپراتور بزرگ مغول در ۱۵۶۵ راه اندازی، و یکی دیگر از سایت های میراث جهانی آگرا می باشد. قلعه یک نمونه از معماری مغول است و به طور موثر نشان میدهد که چگونه سبک ساخت قلعه شمال هند از جنوب متفاوت است. در جنوب، اکثر قلعه ها در بستر بودند مانند Bekal که در کرالا ساخته شده است.

فاتح پور سیکری

Fatehpūr Sikrī توسط اکبر امپراتور مغول ساخته شده است و بعنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

Buland Darwāza یا “دروازه بلند توسط امپراتور مغول، در سال ۱۶۰۱ ساخته شده است.

اعتمادوالدوله
آرامگاه ملکه نور ، گاهی اوقات به نام بچه تاج از آن نام برده می شود. واقع در ساحل سمت چپ رودخانه یامونا، مقبره در باغ صلیبی بزرگی قرار دارد. آرامگاه بر روی یک پایه حدود پنجاه متر مربع و در حدود یک متر بالا ساخته شده است.

دیواره های سنگ مرمر سفید با تزئینات سنگ های نیمه قیمتی – عقیق جگری، یشم، لاجورد، عقیق، و توپاز در تصاویری از درختان سرو و بطری شراب، با تزئینات مفصل تر مانند برش میوه یا گلدان حاوی دسته سرتاسر آن را فرا گرفته است.

آرامگاه اکبر سیکندرا
سیکندرا، محل استراحت آخرین امپراتور مغول اکبر بزرگ، در بزرگراه آگرا دهلی ، تنها ۱۳ کیلومتر از قلعه آگرا فاصله دارد. آرامگاه اکبر کامل شخصیت او را نشان می دهد. ۹۹ نام خدا در مقبره او حکاکی شده است.

گورو کا تل
گورو کا تل در اصل یک مخزن به منظور جمع آوری و حفاظت از آب باران در آگرا در نزدیکی Sikandra ساخته شده است، در دوران سلطنت جهانگیر در کنار آرامگاه Khan   Khwājasara I’tibār در سال ۱۶۱۰ ساخته شد. گورو کا تل مکان مقدس عبادت سیک ها است.

جاما مسجد
مسجد جاما مسجد بزرگ منسوب به شاهزاده خانم جهان آرا بیگم دختر شاه جهان، در سال ۱۶۴۸ ساخته شد، گنبد غیر معمول و نبود مناره در این مسجد قابل توجه است.

چینی کا روضا
گنبد فارسی آن تحت تاثیر کاشی آبی لعاب، چینی کا روضا به نخست وزیر شاه جهان اختصاص داده شده است.

آرامگاه مریم
آرامگاه مریم، همسر اکبر امپراتور بزرگ مغول است. آرامگاه در داخل ترکیبی از جامعه مسیحی میسیونری است.

دریاچه کیدام
همچنین به عنوان نام سور سرورار شناخته می شود، دریاچه خیتم حدود ۷ کیلومتر از مقبره اکبر آگرافاصله دارد و واقع در داخل جنگل Surdas محفوظ است. این دریاچه دارای یک تنوع چشمگیر از زندگی آبزیان و پرندگان آبی است.

کلیسای جامع مفهوم معصوم

کلیسای جامع مفهوم معصوم کرسی از ناحیهء کلیسایی زیر نفوذ اسقف اعظم کاتولیک روم از آگرا است.

باغ ها

 • باغ سوامی ، (۱۰ کیلومتری شمال از آگرا). از سنگ مرمر سفید رادا سوامی مذهب است در حال حاضر در دست ساخت است.

 • رام باغ. اولین باغ مغول، ساخته شده توسط بابر امپراتور مغول، ۵۰۰ متر شمال چینی کا روضه است.

 • باغ مهتاب، به طور مستقیم در سراسر رودخانه یامونا از تاج محل، حدود ۳۰ دقیقه از مرکز شهر توسط اتوریکشا طول فاصله دارد.

معابد

 • معبد Balkeshwar (در Balkeshwar، در کنار رودخانه Yamuna). معبد خداوند شیوا
 • معبد Kailash ، (در Sikandra، در Yamuna رودخانه). معبد لرد شیوا
 • معبد Mankameshwar ،
 • معبد Prithvinath (در Shahganj.در راه به جیپور).
 • معبد Rajeshwar ، (در روستای Rajpur.در جاده به Shamshabd.).
 • معبد شیام جی ماهاراج (در Bijlighar).
 • معبد Mahakal و Mahakali ، (در Sikandra معبر در جاده Sikandra Bodla).
 • معبد Rawli Maharaj (در Collectrate عبور، در کنار ریل قطار). معبدی بسیار قدیمی است.
 • جاما مسجد. مسجد بزرگ منسوب به شاهزاده خانم جهان آرا بیگم، در سال ۱۶۴۸ در زمان سلطنت پدر شاه جهان ساخته شده است.
 • چینی کا رزا. یادبود اختصاص داده شده به نخست وزیر شاه جهان، علامه ملا افضل خال شکرالله شیراز است
 • گورودوارا  گورو کا تال (در دهلی آگرا بزرگراه، واقع بین ناگار حمل و نقل و سیکندرا)
 • تکیه جهان  در سراسر شهر پخش شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.