بوپال

بوپال

بوپال : پایتخت ایالت مادها پرادش هند و مقر اداری منطقه بوپال  و بخش بوپال است . این شهر پایتخت سابق امور خارجه بوپال بوده است . بوپال به عنوان شهر دریاچه شناخته شده است برای طبیعت مختلف آن و همچنین دریاچه های مصنوعی و همچنین یکی از سبزترین شهرهای هند است.

تاریخچه

واقع در ۲۸ کیلومتری از بوپال، معبد Bhojeshwar در Bhojpur، توسط شاه بوجی حدود یک هزاره پیش ساخته شده بود.

بر اساس یک نظریه، بوپال به عنوان Bhojpal پس از شاه و سد ساخته شده توسط او شناخته می شود. شهر مدرن بوپال توسط دوست محمد خان (۱۶۷۲-۱۷۲۸)، یک سرباز افغان در ارتش مغول، تاسیس گشت .

بوپال دومین شهر بزرگ مسلمان در قبل از استقلال هند پس از حیدرآباد بوده است . پس از استقلال هند در سال ۱۹۴۷، نواب ابراز تمایل خود برای حفظ بوپال در ماه مارس سال ۱۹۴۸ به عنوان یک واحد مجزا اعلام کرد و در سال ۱۹۳۰ به هند مستقل پیوست.

جغرافیا

متوسط ارتفاع بوپال ۴۲۷ متر (۱۴۰۱ فوت) است. بوپال در قسمت مرکزی هند واقع شده است. این شهرستان دارای ارتفاع های ناهموار و تپه های کوچک در داخل مرزهای خود است. تپه های بزرگ در بوپال تپه ایدگاه، تپه شییامالا در منطقه شمال و تپه آررا در منطقه مرکزی واقع است.

دو دریاچه بزرگ بسیار زیبا ، مجموعا به عنوان بج تالاب شناخته شده است. این دریاچه به نام دریاچه بالا(ساخته شده توسط پادشاه Bhoj) و دریاچه پایین شناخته می شود. این محل به عنوان ویندوز طلب و چوتا طلب شناخته شده است. مساحت حوضه آبریز دریاچه بالایی ۳۶۰ کیلومتر مربع است در حالی که دریاچه پایین ۹٫۶ کیلومتر مربع است.

آب و هوا

بوپال دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب با زمستانهای ملایم، تابستان خشک و گرم و فصل موسمی و مرطوب است. تابستان از اواخر ماه مارس شروع شده و تا اواسط ماه ژوئن با متوسط دما حدود ۳۰ درجه سانتی گراد (۸۶ ° F) ادامه دارد، اوج تابستان در ماه می است. فصل موسمی در اواخر ماه ژوئن آغاز می شود و در اواخر ماه سپتامبر به پایان می رسد. زمستان در بوپال ملایم، آفتابی و خشک با درجه حرارت به طور متوسط ۱۸ درجه سانتی گراد است.

اقتصاد

صنایع بزرگ در شهر : کالاهای الکتریکی، دارویی، پنبه، مواد شیمیایی و جواهرات هستند. سایر صنایع عبارتند از پنبه و آرد فرز، پارچه بافی و نقاشی، و همچنین ساخت بازی و تجهیزات ورزشی می باشد. صنایع دستی مانند zardozi است. علاوه بر این تعداد زیادی گاراژ در شهر قدیمی است. این گاراژها مشغول تولید و اصلاح و تنظیم ها خودروهای سفارشی و موتور سیکلت می باشند.

آموزش و پرورش

بیش از ۵۵۰ مدرسه دولتی در بوپال وجود دارد. ۲۱۷ کالج وابسته مهندسی، ۹۵ دانشکده داروسازی، ۸۸ کالج MCA و ۴ کالج معماری در شهر واقع است.  موسسه ملی فناوری مولانا آزاد ، بوپال ، در سال ۱۹۶۰ به تاسیس موسسه برتر فناوری در شهر پرداخت. دانشکده های مهندسی عمومی و خصوصی (که تعدادشان حدود ۹۰) واقع در داخل و اطراف شهر وجود دارد. دولت هند یک موسسه هندی علوم آموزش و پژوهش (IISER) و دانشکده برنامه ریزی و معماری (آبگرم) در سال ۲۰۰۸ تاسیس کرد.

موسسات مدیریت و حقوق برجسته عبارتند از: موسسه هندی مدیریت جنگل ، موسسه ملی فناوری مد ، آکادمی ملی قضایی

کالج پزشکی گاندی قدیمی ترین و برجسته ترین دانشکده پزشکی این شهرستان است و با بیمارستان حمیدیه همراه است. دانشکده پزشکی وابسته به دانشگاه برکت الله می باشد. دیگر موسسات پزشکی عبارتند از: دانشکده پزشکی مردم ، یادبود کالج و بیمارستان  RD آیورودا و کالج پزشکی لاکشمی (LNMC).

مؤسسات دیگر آموزش عالی در علوم خالص، علوم انسانی، حسابداری، ارتباطات و سایر آموزش های حرفه ای شامل  دانشگاه فنی راجیو گاندی ، دانشگاه برکت الله، دانشگاه آزاد بوج مادها پرادش (آموزش از راه دور)، دانشگاه ملی روزنامه نگاری کالج SNGGPG .

حمل و نقل

بوپال شاهراه حمل و نقل ریلی و بزرگراه برای یک مدت طولانی بوده است.

بوپال همچنین دارای “یک گذرگاه سیستم حمل و نقل سریع”، از سال ۲۰۱۱ می باشد.

بوپال در غرب منطقه مرکزی راه آهن نهفته است. با توجه به هر دو شمال و جنوب و شرق و غرب مسیرهای قطار، آن یکی از بهترین شهر متصل در هند است.

فرودگاه Bhoj رجا نزدیک حومه بیراگر ماهواره ای واقع شده است و پروازها به شهرها عمده ترین در هند است. توسعه فرودگاه در حال حاضر فرودگاه بین المللی می باشد.

جمعیت

با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۱ جمعیت شهر بوپال در حدود ۱،۷۹۵،۶۴۸ نفر است. حدود ۵۶٪ مسلمانان و %۴۰ هندو می باشند، در حالی که ۲-۴ شامل مسیحیان، Jains ها، بودایی ها و سیک ها هستند.

زبان ارشد هندی / اردو ( هندوستانی ) و انگلیسی است. زبان فارسی، زبان دربار تا قرن نوزدهم بود.

معابد و مساجد

معبد بیرلا یا بیرلا مندیر، معبد هندو واقع در تپه های آرِرا در بوپال هند است.

معبد لاکشمی نارایان.

مسجد تاج یو ال، یکی از بزرگترین مساجد در آسیا.

بهارات باوان، مرکز بزرگی برای تئاتر، موسیقی، هنر و دیگر فعالیت های فرهنگی است. بهارات باهاوان مرکز فرهنگی شهر و از مهم ترین مراکز فرهنگی هند است.

مکان های توریستی

تعداد کمی از مکان های مورد علاقه در بوپال عبارتند از

 • دریاچه بالایی : بزرگترین دریاچه مصنوعی در آسیا است.
 • دریاچه شاه پورا
 • سیر ساپادا: پل معلق در جاده بادهادا
 • پارک ملی ون ویهار : پارک وحش با وضعیت پارک ملی که در جنوب دریاچه بالایی است.
 • مسجد تاج : این یکی از بزرگترین مسجد در آسیا است و همچنین به عنوان یک استفاده می شود مدرسه
 • ساختمان آکواریوم
 • سد کروا: این سد منظره واقع در حومه شهر بوپال است.
 • موزه تاریخ طبیعی

چهارمحال گوهر در سواحل دریاچه بالا.

چهارمحال گوهر در جاده VIP و دریاچه بالایی از فاصله دور دیده می شود.

جاده VIP و دریاچه بالا.

نمایی از جاده دریاچه و VIP بالا.

باشگاه قایق سواری دریاچه بالایی ، یک نقطه توریستی و همچنین به عنوان یک محل برای ماجراجویی و ورزشهای آبی در بوپال است.

تاج محل، بوپال .

مراکز خرید

 • بازار Aashima. با واقع جاده در Hoshangabad، بازار Aashima در قلب بوپال جدید. بازار Aashima تکیه مارت به عنوان هایپر مارکت، متعدد ۷ صفحه نمایش در Cinepolis، دادگاه های غذایی بزرگ با ۱۳ آشپزخانه های مختلف از سراسر کشور و جهان، منطقه بسیار جذاب سرگرمی در Funscapes، به زودی به این میخانه بان میخانه رفتن، بسیاری از رستوران ها منحصر به فرد و عجیب و غریب ۸۰-مغازه ها برای خرید نامحدود. ارائه پارکینگ برای حدود ۸۰۰ اتومبیل، بازار Aashima بازار کاملأ پیچیده انجام می شود که عشق به دیدار است.
 • بازار DB. به در تپه Arera نزدیک MPNagar، واقع در قلب بوپال. Bhaskar Dainik گروه، عمدتا با رسانه های چاپی مرتبط شده است و می شود و متعلق به DB محدود مراکز خصوصی، یک شرکت تابعه از گروه Dainik Bhaskar اداره می شود. در DB شهر، خود ۷ مغازه لنگر، ۱۸۰ مغازه های خرده فروشی، ۶ صفحه نمایش چندگانه، هتل ۴ ستاره و دادگاه مواد غذایی. دارای سه زیرزمین و سه طبقه پارکینگ اداره خدمات پارکینگ مرکزی است. DB شهر بزرگترین مرکز هند مرکزی است. DB شهر معرفی karaok سالن برای اولین بار در هند، hypercity اول و سوار ۴D از مادها پرادش است. این رسانه ها بسیاری از جمله سینما جالب، توقف خریداران، HyperCity، مک دونالد، پیتزا دومینو است، Pantaloons، عامر شیرینی کلبه، زندگی بزرگ، نایک، پوما، آدیداس، REEBOK، مکس، اتاق شکلات، Westside، آمیب، ناز شیطان، بازیکنان جان Spykar جهانی از تیتان، لوی اشتراوس و بسیاری دیگر.
 1. با سلام میخواستم دانشجوی این شهر بشم میخواستم بدونم هزینه هاش چقدر با تهران تفاوت داره بین المللی ترین دانشگاهش کدوم هستش و امنیتش تا چه حده ممنون

 2. با سلام میخواستم دانشجوی کشور هند بشم به نظر شما کدوم شهرش دارای امنیت خوب و دانشگاه بین المللی هستش و هزینه هاش جقدر تفاوت داره با تهران ممنونم

 3. سلام اگر بخواهیم فردی را در بهوپال (فقط بادانستن نام وشغلش) پیدا کنیم به کدام اداره باید مراجعه نماییم

  • کارشناس محتشمی - پاسخ

   با سلام
   متاسفانه ما نمی توانیم در این زمینه به شما کمکی نماییم
   در صورت تمایل در بحث های دیگر ما در خدمت هستیم
   برای بروزرسانی و برای مشاوره دقیق تر در صورت نیاز با ما تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۱-تلفن تماس: ۲۶۴۷۱۱۳۵
   شماره همراه:
   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵

   با تشکر

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.