فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

 

تاریخچه

درسال 1895 میلادی همزمان با شیوع فلج اطفال در انگلستان، گروهی پزشک آمریکایی از این کشور بازدید کردند. این گروه با شیوه درمانی برخورد کردند که شامل ماساژ، تمرین درمانی، گرم کردن و… بود. این شیوه درمانی به فیزیوتراپی معروف بود. این پزشکان این شیوه درمانی را پس از بازگشت در سامانه‌های درمانی خود به‌کار گرفتند و سپس گروهی به نام جامعه پزشکان فیزیوتراپی آمریکا(Physiotherapy Physician society) را به‌وجود آوردند که اعضای آن به 30000 پزشک می‌رسید. این انجمن بعدها به انجمن فیزیوتراپی و رادیولوژی تغییر نام و سپس دوباره منفک شد.
در 1913 گروهی جراح نظامی در ایالت پنسیلوانیا دستیارانی به عنوان Practitioner به‌کار گرفتند و به این گروه آموزش‌های فیزیوتراپی را دادند و مدارک علمی به آنها واگذار شد. این گروهPractitioner در جنگ اول جهانی قوام بیشتری یافت و در سال 1921 میلادی انجمن فیزیوتراپی آمریکا(APTA) را راه اندازی نمودند. در سال 1926 میلادی مراکز معتبر آموزش فیزیوتراپی در آمریکا تعیین گشت. و در سال 1928 میلادی شورای فیزیوتراپی در انجمن پزشکی آمریکا(American Medical Association) راه اندازی شد. در سال 1935میلادی قوانین اخلاق حرفه‌ایCode of Ethics برای این گروه Practitioner تعیین شد. در سال‌های جنگ دوم جهانی فیزیوتراپی در آمریکا قدرت بیشتری یافت.

ماهیت فیزیوتراپی

فیزیوتراپی‌ در لغت‌ به‌ معنای‌ درمان‌ فیزیکی‌ است‌. حیطه ‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توان‌بخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.
واژه فیزیوتراپی از فیزیو= بدن + تراپی = درمان، به‌معنای ترکیبی درمان بدن ساخته گردیده‌است.در بعضی از منابع لغت اصلی که کلمه فیزیوتراپی ازآن گرفته شده‌است کلمه physiological therapeutics می‌باشد.درفیزیوتراپی هدف بالا بردن عملکرد جسمانی می‌باشد. فیزیوتراپیست در این رشته به عنوان درمانگر شناخته می‌گردد. فیزیوتراپ با استفاده‌ از عوامل‌ فیزیکی‌ مانند: گرما، سرما، نور، الکتریسیته‌ و غیره‌ و عوامل‌ مکانیکی‌ مانند تمرین‌ها و حرکات‌ در جهت‌ بهبود و درمان‌ یا بازگردانیدن‌ کار اعضای‌ بدن‌ و هدایت‌ بیمار برای‌ استفاده‌ از توانایی‌های‌ باقی‌ مانده‌ و قابل‌ دستیابی‌، برای‌ جبران‌ هر چه‌ بیشتر ناتوانایی‌ها، برای‌ رسیدن‌ به‌ زندگی‌ مستقل‌ فرد معلول‌ و بیمار، در حد امکان‌ کوشش‌ می‌نماید. فیزیوتراپی به شناسایی و افزایش پتانسیلهای حرکتی برای بهبود، پیشگیری (Prevention)، درمان و نوتوانی، می‌پردازد.
فیزیوتراپی شامل اثرات متقابل فیزیوتراپیست، بیمار و خانواده آنها و یا سایر افرادی می‌باشد که از بیمار مراقبت می‌کنند، بر یکدیگر می‌باشد، تا بتوانند پتانسیلهای حرکتی بیمار را ارزیابی کرده و در ایجاد اهداف مورد نظر همه با استفاده از دانش و مهارتهای ممتاز فیزیوتراپیست به توافق برسند.

دانش فیریوتراپیست براساس شناخت آناتومی بدن و فیزیولوژی حرکت می‌باشد. فیزیوتراپی به عنوان یک رشته بالینی (کلینیکال) که با استفاده از امکاناتی مانند مدالیته‌ها (Physical Agents)، درمان‌های دستی (Manual Therapy)، و تمرینات بدنی گروه‌های گوناگون بیماری و ناتوانی‌ها را درمان می‌کند. این رشته همچنین با شناسایی گروه‌های خاص افراد اقدام به پیشگیری از بیماری‌ها و غربال گری ناتوانی‌ها می‌نماید. خدمتی است که تنها توسط و یا با هدایت و نظارت یک فیزیوتراپیست صورت می‌گیرد

فیزیوتراپی یکی از شاخه های توانبخشی می باشد که شامل بخش های زیر است:

1)  الکتروتراپی

2)  حرکت درمانی و مکانوتراپی

3)  آب درمانی یا هیدروتراپی

اهداف‌ کلی‌ فیزیوتراپی‌

  کاهش‌ دردهای‌ حاد، تحت‌ حاد و مزمن‌ ناشی‌ از هر گونه‌ بیماری‌ یا سندرم‌های‌ مختلف‌ به‌ وسیله‌ بکارگیری‌ انواع‌ دستگاه‌های‌ فیزیوتراپی

تقویت‌ عضلانی‌ و جلوگیری‌ از ضعیف‌ شدن‌ آن‌ها از طریق‌ برنامه‌های‌ تقویتی‌ متعدد.

افزایش‌ دامنه‌ حرکتی‌ مفاصل‌ و جلوگیری‌ از محدود شدن‌ آن‌ها در اکثر بیماری‌های‌ عضلانی‌ ـ اسکلتی‌ و عصبی‌

آموزش‌ مجدد حرکت‌ و انقباض‌ عضلانی‌ در مواردی‌ که‌ عضله‌ای‌ برای‌ مدتی‌ به‌ علل‌ مختلف‌ بدون‌ فعالیت‌ مانده‌ است‌ با استفاده‌ از تحریک‌های‌ الکترونیکی‌ و… فعالیت‌ عضلانی‌ را مجدداً برقرار می‌سازند.

نو آموزی‌ حرکت‌ و انقباض‌ عضله‌، در مواردی‌ مانند فلج‌ها، گاه‌ لازم‌ می‌شود که‌ عضله‌ سالمی‌ از جای‌ طبیعی‌ خود به‌ جای‌ دیگر انتقال‌ داده‌ شود که‌ در چنین‌ مواردی‌ باید عضله‌ را از طریق‌ محرک‌های‌ الکتریکی‌ نسبت‌ به‌ کار جدیدش‌ آشنایی‌ و آموزش‌ داد.

جلوگیری‌ از تشکیل‌ و تشدید تغییر شکل‌ها و اصلاح‌ آن‌ها در حد امکان‌.

تجویز آموزش‌ نحوه‌ صحیح‌ استفاده‌ از وسایل‌ کمکی‌ معلولین‌ از قبیل‌ عصا، ویلچر، بریس‌، کرست‌، ابزار کار ویژه‌ معلولین‌  و همچنین‌ نحوه‌ استفاده‌ از پروتز در موارد قطع‌ عضو

آموزش‌ نحوه‌ صحیح‌ انواع‌ وضعیت‌های‌ رانندگی‌، ایستادن‌، نشستن‌، خوابیدن‌، فعالیت‌های‌ شغلی‌ و… برای‌ آن‌ صدمات‌ ناشی‌ از هر کدام‌ به‌ حداقل‌ برسد.

آموزش‌ و تحت‌ کنترل‌ درآوردن‌ فعالیت‌های‌ دفع‌ ادرار و مدفوع‌، در بی‌ اختیاری‌ ادراری‌ به‌ دنبال‌ فلج‌های‌ نخاعی‌.

درمان‌ نازایی‌ زنان‌ در مواردی‌ که‌ به‌ علت‌ عفونت‌ و التهاب‌ دستگاه‌ تناسلی‌ باشد.

بیمارانی‌ که‌ نیازمند به‌ خدمات‌ فیزیوتراپی‌ دارند شامل‌ بیماری‌های‌ ارتپدی‌ مانند انواع‌ شکستگی‌ها و در رفتگی‌ها، ضایعات‌ بافت‌ نرم‌، بیماری‌های‌ مفاصل‌ و استخوان‌،انواع‌ قطع‌ عضوها، ضایعات‌ سیستم‌ اعصاب‌، مانند سکته‌ مغزی‌، بیماری‌های‌ قلب‌ و عروق‌ و تنفس‌، بیماری‌های‌ روماتولوژی‌، پوست‌ و نازایی‌ زنان‌ و در جهت‌ جلوگیری‌ از عوارض‌ ناشی‌ از جراحی‌های‌ مختلف‌. همچنین‌ آموزش‌ قبل‌ از اکثر جراحی‌ها و مساعد نمودن‌ شرایط‌ لازم‌ برای‌ جراحی‌.

قسمت‌های‌ مختلف‌ بخش‌ فیزیوتراپی‌

1) تمرین‌ درمانی‌ که‌ اهداف‌ آن‌ عبارتند از تسریع‌ و جلو انداختن‌ فعالیت‌ در هر قسمت‌ و در هر موقع‌ که‌ امکان‌پذیر است‌ تا بدین‌ وسیله‌ اثرات‌ بی‌حرکتی‌ به‌ حداقل‌ برسد. عدم‌ کارایی‌ عضله‌ یا گروه‌های‌ عضلانی‌ را تصحیح‌ کرده‌ و دامنه‌ حرکتی‌ طبیعی‌ یک‌ مفصل‌ یا عضله‌ را بدست‌ آورد. همچنین‌ تشویق‌ بیمار برای‌ استفاده‌ از توانایی‌ هایی‌ که‌ دارد و توانایی‌ هایی‌ که‌ با فیزیوتراپی‌ بدست‌ می‌آورد.

2) مکانوتراپی‌ یا استفاده‌ از وسایل‌ مکانیکی‌ به‌ منظور کاهش‌ ناتوانایی‌ها، تقویت‌ عضلات‌ و درمان‌ بیماری‌ها.

 فیزیوتراپی در هندوستان

طول مدت این دوره 4 تا 5 سال بسته به دانشکده و دانشگاه متفاوت است

فیزیوتراپی در هندوستان در دانشگاه های مؤتبر هند مورد تائید وزارت بهداشت و درمان است

روش آموزش

استادان با آموزش گسترده و تجربه بیمارستان، اداره کلاس.روش تدریس تعاملی با مشارکت دانش آموز است. این جلسات شامل بحث های گروهی سمینارها ، بازدیدکننده داشته است به بیمارستان و غیره صوتی — وسایل بصری و همراه با سخنرانی و کارگاه های آموزشی مهمان استفاده می شود

واحد های تحصیلی‌ فیزیوتراپی‌ :

غیر از کلیه‌ واحدهای‌ عمومی‌ مشترک‌ در تمامی‌ رشته‌ها، دروس‌ پایه‌ و اختصاصی‌ مربوط‌ به‌ رشته‌ خود را باید بگذرانند که‌ شامل‌ آناتومی‌ اندام‌ فوقانی‌ و تحتانی‌، سرو گردن‌ و تنه‌ و مغز و اعصاب‌، فیزیولوژی‌ مربوط‌ به‌ اعصاب‌ عضلات‌، مفاصل‌، قلب‌ و گردش‌ خون‌، سیستم‌ تنفسی‌، سیستم‌ اداری‌ ـ تناسلی‌، سیستم‌ ایمنی‌ و… حرکت‌شناسی‌ یا کینزیولوژی‌ دقیق‌ بدن‌ به‌ صورت‌ کل‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ حرکات‌، راه‌ رفتن‌ و… فیزیک‌ و قوانین‌ مکانیک‌، بیومکانیک‌، الکترسیته‌ و بیوالکترسیته‌، آشنایی‌ با بیماری‌های‌ گروه‌ ارتپدی‌، روماتولوژی‌، مغز و اعصاب‌، انواع‌، سوختگی‌ها، بیماری‌های‌ داخلی‌ با تاکید بر بیماری‌های‌ قلب‌ و عروق‌ خونی‌، سیستم‌ تنفسی‌ و ضایعات‌ ورزشی‌.

اصول‌ کلی‌ تمرین‌های‌ درمانی‌ و الکتروتراپی‌ در درمان‌: توانبخشی‌ معلولین‌، اطلاعات‌ کافی‌ در مورد وسایل‌ کمکی‌ اعم‌ از ارتز و پروتزها و آشنایی‌ با اصول‌ کلی‌ رادیولوژی‌ و روانشناسی‌ معلولین‌ و… می‌باشد. همچنین‌ چند واحد کار آموزی‌ نیز دارند.

69 نظر در مورد "فیزیوتراپی"

 1. Afarin · April 19, 2012 at 11:26 pm · Reply

  سلام، خسته نباشید.

  من لیسانس مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه پیام نور با معدل 14.5 و دیپلم علوم تجربی با معدل 12.5 دارم . میخواستم بدونم برای ثبت نام در کالج های زبان انگلیسی هند باید چکار کنم؟ اگر بخوام در رشته فیزیوتراپی یا رادیولوژی ثبت نام کنم باید با دیپلم شرکت کنم و چند سال طول می کشه ؟ آیا نیازی به شرکت در کالج هست یا لیسانس زبان انگلیسی ایران کافیه؟ هزینه دانشگاه و کالج و زندگی در هند چقدر هست؟

  با تشکر فراوان

  • iran2india · April 22, 2012 at 7:13 pm · Reply

   سلام
   اگر می خواهید در دوره های زبان انگلیسی کالج های دانشگاه ها شرکت کنید با مدارکتان ما برای شما اقدام به اخذ پذیرش می کنیم.
   برای پذیرش در رشته های شاخه پزشکی شما ملزم به بودن در زیر شاخه پزشکی یا علوم تجربی می باشید که دیپلم علوم تجربی شما پذیرفته می باشد.
   مدت تحصیل برای این دو رشته در هندوستان 4 سال می باشد و شما باید در کلاس های دانشگاه حضور بعمل آورید تا بتوانید از دانشگاه فارغ التحصیل شوید.
   هزینه کل دوره در تمامی دانشگاه های شهر های ایالات هند از 6000 تا 12000 دلار آمریکا بسته به دانشگاه متفاوت می باشد و در مورد هزینه زندگی در قسمت هزینه ها توضیحات داده شده است برای اطلاعات بیشتر به صفحه هزینه ها در بخش دانستنی های هند رجوع کنید.

 2. Ahmad Najafi · February 15, 2013 at 12:22 pm · Reply

  سلام وخسته نباشید
  برای ادامه تحصیل در مقطع DPT دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در دانشگاه های معتبر هند لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنونم

  • iran2india · February 16, 2013 at 8:10 pm · Reply

   با سلام
   کلیه دانشگاه های مورد تایید دارای دکترای فیزیوتراپی می باشند
   و هزینه آنها نیز بسته به دانشگاه متغیر می باشد

 3. نورالهدا بلوکی · April 17, 2013 at 6:02 am · Reply

  سلام ، خسته نباشید
  من دارای دیپلم تجربی با معدل 07/19 هستم و قصد ادامه تحصیل در رشته رادیولوژی یا فیزیوتراپی را دارم میخواستم راجع به شهریه این رشته ها و این که کدام دانشگاه مناسب تحصیل در این رشته ها هستند و اینکه چه زمانی برای درخواست پذیرش مناسب است بدونم
  ممنون

  • iran2india · April 20, 2013 at 2:06 pm · Reply

   با سلام
   این رشته در اکثر دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تدریس می گردد مثل راجیوگاندی و دکتر ام جی آر و مانیپال و همه دانشگاه ها از لحاظ کیفیت آموزشی در سطح خیلی خوبی چه در هند و دنیا می باشند و زمان اخذ پذیرش هم اکنون تا 1 ماه و نهایت تا 1.5 ماه دیگر می باشد

 4. نرگس- هند · August 6, 2013 at 3:59 pm · Reply

  سلام.
  من 27 سالمه و لیسانس معماری دارم.وتصمیم دارم برای ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی به هند برم.با توجه به اینکه لیسانس ریاضی دارم آیا می تونم برایتحصیل در این رشته اقدام کنم؟
  و اینکه هزینه سالانه یه زندگی معمولی دانشجویی و تحصیل به صورت تقریبی چه قدر میشه؟
  با تشکر.

  • iran2india · September 1, 2013 at 5:17 pm · Reply

   خیر باید پیش دانشگاهی تجربی باشد
   هزینههای جاری ماهیانه برای یک نفر 300 دلار می باشد
   و هزینه تحصیل بسته به دانشکده از 6000 دلار تا 8000 دلار متفاوت می باشد

 5. نرگس- هند · August 6, 2013 at 4:09 pm · Reply

  ببخشید من اشتباه گفتم …با توجه به دیپلم ریاضی آیا می تونم برای تحصیل در رشته فیزیو تراپی اقدام کنم؟

  • iran2india · September 1, 2013 at 5:19 pm · Reply

   خیر می توانید دروس ضروری علو تجربی را به پیش ریاضی خود اضافه نمایید

 6. naser · September 18, 2013 at 6:18 pm · Reply

  با عرض سلام
  ببخشید برای ادامه تحصیل معدل پیش دانشگاهی مورد قبول است یا کتبی نهایی(دیپلم)؟ حداقل معدل مورد تایید در دانشگاه های هند برای ادامه تحصیل در فیزیوتراپی چقدر است؟و اینکه اگر معدلم از معدل لازم کمتر باشد آیا راهی برای ادامه تحصیل وجود دارد؟متشکرم

  • iran2india · September 21, 2013 at 7:14 am · Reply

   معدل پیش دانشگاهی نباید زیر 12 و معدل دیپلم نباید زیر 10 باشد

 7. محبوبه خواجه رسولی · September 24, 2013 at 8:55 am · Reply

  سلام
  من فارغ التحصیل رشته مشاوره خانواده از دانشگاه علامه طباطبایی در مقطع فوق لیسانس هستم. به مدت 2 سال در یک کلینیک درد در تهران آموزش دیده و به مدت 3 سال هم در یک کلینیک فیزیوتراپی به عنوان سایکوفیزیوتراپیست مشغول به کارم. می خولستم بدونم برای من امکان ادامه تحصیل در دوره دکترای فیزیوتراپی در یکی از دانشگاههای هند وجود دارد؟
  با تشکر

  • iran2india · September 27, 2013 at 2:03 pm · Reply

   بله توجه داشته باشید که دوره دکترا و پذیرش شما بسته به پروپوزال شما دارد که توسط دانشگاه مربوطه پذیرفته شود یا خیر
   که در صورت پذیرفته شدن می توانید اقدام نمایید

 8. رها · November 5, 2013 at 1:02 pm · Reply

  میخواستم بدونم شهر میسورم دارای دانشکده فیزیوتراپی هست؟؟

  • iran2india · November 9, 2013 at 6:46 pm · Reply

   بله دارد ولی مورد تایید نمی باشد

 9. محمد · November 28, 2013 at 10:32 am · Reply

  سلام.من 39 سال سن-مرد- و دیپلم ریاضی سال 1371 و مهندسی زیر شاخه مربوطه رادارم. به گرایش فیزیو تراپی خیلی علاقه مندم. کتابهای زیست شناسی رشته تجربی رو هم کامل خوندم. چگونه باید برای دریافت مدرک پیش تجربی و شپس ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در هنداقدام کنم.پیشاپیش از راهنمای شما تشکر میکنم

  • iran2india · November 29, 2013 at 2:55 pm · Reply

   می توانید به مراکزی که پیش دانشگاهی را در ایران ارائه می نمایند مراجعه نمایید و برای تبدیل پیش خود به تجربی برای واحد های اصلی آن ثبت نام نماییدو سپس برای اخذ پذیرش فیزیوتراپی اقدام نمایید

 10. زهرا · December 11, 2013 at 6:40 am · Reply

  میخواستم برای دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در هند شماره تلفن بگیرم.

  • iran2india · December 13, 2013 at 9:09 pm · Reply

   خواهش می کنیم شماره های دفتر در وب سایت قرار داده شده است
   در خدمت شما هستیم

 11. sdg · January 5, 2014 at 11:34 am · Reply

  هزینه ماهانه و دانشگاه متوسط مورد تایید ایران را بگید.لطفا

  • iran2india · January 23, 2014 at 7:05 pm · Reply

   هزینه ماهانه زندگی بین 300 تا 350 دلار و هزینه تحصیل 4 سال فیزیوتراپی بین 4 تا 4.5 لک هندی

 12. جهان · April 4, 2014 at 10:35 am · Reply

  با سلام و درود و تشکر از سایت بسیار خوبتان
  من خدمت شما سوالاتی داشتم:
  1- دانشگاه هایی که در رشته لیسانس فیزیوتراپی دانشجو می پذیرندو مدارکشون مورد تایید وزارت علوم می باشند، کدام است؟
  2-اگر لیسانس فیزیوتراپی را از هند گرفته باشی آیا لازم هست که در داخل ایران دوباره کلاس کاراموزی داشته باشی یا خیر؟ و فورا میتوانی مطب داشته باشی؟

  با تشکر فراوان

  • iran2india · May 4, 2014 at 8:52 am · Reply

   همه دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت لیسانس فیزیوتراپی را ارائه می نمایند
   خیر نیبازی به دوره نیست و می توانید برای مطب اقدام نمایید

 13. hossein · April 12, 2014 at 6:11 am · Reply

  با سلام وخسته نباشید خدمت شما.سوالی دارم ممنون میشم جوابشو بدید.من پیش دانشگاهی تجربی هستم الان و معدل کتبی دیپلمم 11/60شده میخوام برای ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی هندوستان اقدام کنم ایا این معدلم مشکلی ایجادنمیکنه؟درضمن میخواستم ببینم هزینه های تحصیل در هند برای اخذ مدرک فیزیوتراپی چقدرهست ترمی؟ودانشگاه موردتایید وزارت علوم ایران در رشته فیزیوتراپی هند اسمشون چی هست؟باتشکر وقدردانی فروان…

  • iran2india · May 4, 2014 at 9:56 am · Reply

   می بایست معدل شما بالای 12.5 باشد اما شاید بتوانیم شما را الیجیبل نماییم برای دانشگاه و ادنشکده مورد نظر و رشته مورد نظرتان
   هزینه کل دوره 4 ساله فیزیوتراپی حدود 25 میلیون تومان می باشد
   لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در وبسایت آورده شده است که مطالعه نمایید و با ما در تماس باشید و از مشاوره رایگان مشاوران ما استفاده نمایید

 14. adeleh · April 23, 2014 at 12:56 pm · Reply

  سلام.
  من دیپلم ریاضی دارم و می خوام در رشته فیزیوتراپی در یکی از دانشگاه های معتبر هند ادامه تحصیل بدم،میشه کمکم کنید؟

  • iran2india · May 4, 2014 at 11:35 am · Reply

   خواهش می کنیم، در خدمت شما هستیم.
   برای رشته فیزیوتراپی نیاز به پیش تجربی می باشد که و برای اخذ پذیرش و سایر کارهای آنجا در خدمت شما هستیم
   با ما در تماس باشید
   تلفن مشاوره : 09350666082

 15. سوگل · May 12, 2014 at 5:14 am · Reply

  سلام
  من دیپلم فنی و حرفه ایی دارم .رشته هنرستان من شیمی بوده و در دانشگاه کارشناسی شیمی گرفتم.برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در هند میتونم اقدام کنم؟شرایط پذیرش و دانشگاههای معتبر هند کدام است؟
  متشکرم

  • iran2india · May 23, 2014 at 6:10 pm · Reply

   برای فیزیوتراپی یا کلیه رشته های زیر مجموعه پزشکی و پیراپزشکی می بایست پیش تجربی داشته باشید
   دانشگاه های هند شرایط خاصی از قبیل مدرک زبان و … ندارند و با مدارک وهزینه ثبت نامی می توانید اقدام نمایید

 16. hossein · May 16, 2014 at 7:06 am · Reply

  با سلام مجدد ببخشید شما گفتید کمتر از12.5نباید معدلم باشه ولی بالا رونگاه کردم دیدم نوشتید جواب یکی از کاربرا رو که معدل دیپلم نبایدکمتراز10وپیش تجربی نباید کمتر12باشد درسته؟ممنون از تلاش بی وقفه شما.

 17. علي · June 17, 2014 at 3:57 am · Reply

  من پزشك عمومي هستم تمايل به تحصيل فيزيوتراپي هستم حالا يا ليسانس يا phd لطفا راهنمايي فرماييد

  • iran2india · August 26, 2014 at 10:36 am · Reply

   برای لیسانس می بایست با مدارک پیش دانشگاهی و دیپلمتون اقدام نمایید و سپس برای فوق و دکتری اقدام نمایید و در هند دکتری پیوسته ندارد

 18. farzane · July 2, 2014 at 6:30 pm · Reply

  با سلام و خسته نباشید
  لیسانس فیزیوتراپی از علومپزشکی شیراز دارم
  می خواستم بدونم هزینه تحصیل برای فوق لیسانس چه قدر هست و دوره چند سال هست؟
  امکان ادامه تحصیل در دکترای حرفه ای فیزیوتراپی (DPT)هست؟ آیا آزمون ورودی برای ورود به این مقطع وجود دارد؟ هزینه این مقطع چقدر است؟
  امکان کار پاره وقت حین تحصیل وجود دارد یا نه؟
  احتیاج به مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل هست؟
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  • iran2india · August 30, 2014 at 10:09 am · Reply

   با سلام
   فوق لیسانس آن 2 ساله و هزینه آن سالیانه حدود 6000 دلار می باشد که بسته به دانشگاه ممکن است تا 4000 دلار نیز متغیر باشد و آزمون ورودی ندارد و با ویزای تحصیلی نمی توانید به صورت قانونی به کار بپردازید و نیازی به مدرک زبان نیز نمی باشد

 19. kiyanoosh · July 7, 2014 at 12:17 pm · Reply

  با سلام بنده دیپلم انسانی نظام قدیم و لیسانس ادبیات فارسی دارم آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته را با تغییر دیپلم دارم؟

  • iran2india · August 30, 2014 at 12:39 pm · Reply

   بله می باییست دیپلم نظام قدیم خود را به تجربی یا ریاضی تغییر دهید

 20. n3g@r · August 4, 2014 at 11:06 am · Reply

  ببخشید من یه سوال دیگه هم دارم
  اینکه هند ارشد سونوگرافی داره و اینکه بدون پیش تجربی با مدرک لیسانس رادیولوژی میتونم ارشد فیزیو بخونم؟

  • admin1 · October 27, 2014 at 9:54 am · Reply

   سلام
   شما باید همان رادیلوژی بخوانید که سونوگرافی جزو واحدهای درسی شما میباشد.
   بله میتوانید برای فیزیو اقدام کنید.

 21. محمد قوی · August 7, 2014 at 11:10 am · Reply

  سلام.میخاستم بدونم تحسیل در رشته فیزیوتراپی یا رادیولوژی با معدل 13.80کتبی امکان داره یانه.و هزینه تحصیل با اقامت چقدره.ممنون

  • admin1 · October 18, 2014 at 11:17 am · Reply

   سلام
   بله میتوانید اقدام کنید.
   هزینه تحصیل حداقل 35 میلیون تومان و هزینه اقامت حدودا 400 دلار میباشد.

 22. فاطمه · August 19, 2014 at 12:54 pm · Reply

  سلام ببخشید من دانش آموز پیش دانشگاهی هستمو 17سالمه. سال سوم رو با معدل 18/64 پاس کردم قصد شرکت در کنکور ایران رو دارم ولی با توجه به کاهش ظرفیت رشته های مورد علاقم میدونم که قبول نمی شم

  میشه منو راهنمایی کنید که سال آینده از چه زمانی باید برای پذیرش رشته ها فیزیوتراپی یا بینایی سنجی در هند اقدام کنم و یه میانگینی از هزینه دوره تحصیل و هزینه ها زندگی در این شهر برام بفرستید

  خواهش میکنم راهنماییم کنید .ممنون

  • admin1 · October 27, 2014 at 12:04 pm · Reply

   سلام
   شما از اذر ماه تا فروردین ماه فرصت دارید اقدام کنید
   هزینه دوره حداقل 30 میلیون تومان است
   هزینه زندگی حدودا 400 دلار در ماه است

 23. شیما · August 29, 2014 at 8:10 pm · Reply

  میشه بالیسانس علوم ازمایشگاهی برای ارشد ودکترای فیزیوتراپی اقدام کرد؟

  • admin1 · November 1, 2014 at 10:23 am · Reply

   سلام
   خیر نمیتوانید اقدام کنید.
   جزو رشته های مرتبط با رشته شما نمیباشد.

 24. مریم · September 2, 2014 at 9:06 pm · Reply

  با سلام
  من لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم و دیپلم تجربی
  ایا امکان ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس فیزیوتراپی را دارم یا خیر
  با سپاس

  • admin1 · October 19, 2014 at 11:00 am · Reply

   سلام
   خیر.شما باید لیسانس مرتبط داشته باشید.

 25. مریم · September 2, 2014 at 9:15 pm · Reply

  با سلام
  من دیپلم تجربی و لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم
  ایا امکان ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس رشته فیزیوتراپی را دارم یا خیر

  • admin1 · October 19, 2014 at 11:00 am · Reply

   سلام
   خیر.شما باید لیسانس مرتبط داشته باشید.

 26. دانیال · September 13, 2014 at 2:50 am · Reply

  سلام من رشته تجربی با معدل پیش دانشگاهی 11/80 و معدل کل دیپلم 16/50 و معدل نهایی سال سوم 12/65 دارم میخواستم بدونم میتونم رشته فیزیوتراپی بخونم یا نه با تشکر.

  • admin1 · October 18, 2014 at 12:22 pm · Reply

   سلام
   اگر دروس اصلی را در دبیرستان نیفتاده باشید بله میتوانید اقدام کنید.

 27. نازنین · September 16, 2014 at 5:13 am · Reply

  باسلام.وتشکرازرهنمودهایتان.
  ایااین خبرصحت دارد که وزارت بهداشت مدارک دانشگاههای خارج ازکشورراقبول نمیکند.البته برای کسانیکه ازاین به بعد قصدادامه تحصیل داشته باشند؟

  • admin1 · October 20, 2014 at 10:14 am · Reply

   سلام
   خیر
   زمانی که دانشگاهی از تایید درامده باشند موسسات مجاز برای اعزام با ان توقف میکنند.

 28. ارش · September 23, 2014 at 2:22 pm · Reply

  سلام خانم من پزشک زنان از ایران دارد والان مایل هست فتوشاپ بگیرد آیا امکان ادامه تحصیل در فتوشاپ موجود هست.هزینه تحصیل در رشته های علوم پایه پزشکی مانند فیزیولوژی در هند چقدر هست

  • admin1 · October 21, 2014 at 10:29 am · Reply

   سلام
   متاسفانه هندوستان فلوشیپ ارائه نمیدهد.

 29. سارا · September 24, 2014 at 10:49 am · Reply

  با سلام… من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد یکی از گرایش های توان بخشی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم. میخواستم بدونم امکان ادامه تحصیل در دکترای فیزیوتراپی در هندوستان را دارم؟ آزمون ورودی هم داره؟ هزینه کل دوره چه قدر میشه؟

  • admin1 · October 21, 2014 at 10:17 am · Reply

   سلام
   دانشگاه امیتی،جامیا همدرد،راجیو گاندی،میتوانیداقدام کنید.
   بعضی از دانشگاه هاآزمون ورودی دارند و برخی خیر
   شهریه ها از سالی 6000 دلار به بالا میباشد.

 30. جهان · September 27, 2014 at 1:22 pm · Reply

  باسلام
  کسی که مدرک کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزش از دانشگاه پیام نور داشته باشد میتوانددر دکترا متقاضی دانشجوی phd در رشته فیزیوتراپی هند باشد؟
  و ایا مدرکش مورد قبول ایران می باشد؟
  حق داشتن مطب رادر ایران را دارد؟

 31. مرجان · October 2, 2014 at 5:25 pm · Reply

  سلام
  خسته نباشيد
  من ليسانس علوم ازمايشگاهي از دانشگاه ازاد دارم
  مي خوام براي ادامه تحصيل به بنگلر برم
  ميشه اطلاعات مربوط به دانشگاهي كه رشته من رو داره
  در سايت بزاريد؟

  • admin1 · October 25, 2014 at 10:16 am · Reply

   سلام
   دانشگاه راجیو گاندی یا میسور میتوانید اقدام کنید

 32. نگین · October 5, 2014 at 10:04 am · Reply

  سلام من دانش اموز رشته تجربی هستم وعلاقه دارم در رشته فیزیوتراپی تحصیل کنم میخواستم بدون من با چه رتبه ای میتونم دانشگاه آزاد رشته فیزیوتراپی قبول بشم لطفا اسم دانشگاه های تهران کرج که رشته فیزیوتراپی دارن رو هم بگید ممنون

  • admin1 · October 25, 2014 at 10:43 am · Reply

   سلا
   تخصص ما برای هندوستان میباشد.

 33. بابک · October 13, 2014 at 5:22 am · Reply

  سلام.من دامپروری ارشد خوندم.و دیپلم تجربی دارم.آیا برای فیزیوتراپی می تونم اقدام کنم و می خواستم بدونم دوره فیزیوتراپی ارشد چند وقته است؟

  • admin1 · October 25, 2014 at 12:39 pm · Reply

   سلام
   شما باید از ابتدای لیسانس برای فیزیوتراپی اقدام کنید

 34. ملیسا · November 9, 2014 at 10:02 am · Reply

  سلام میشه لطف کنید دانشگاهی با سطح متوسط تو شهر پونا که پذیرش فیزیوتراپی انجام میده معرفی کنید،سپاسگذار میشم

  • admin1 · December 8, 2014 at 7:33 am · Reply

   سلام
   دانشگاه پونا رشته فیزیوتراپی را دارد و حداقل هزینه30 میلیون تومان میباشد.

 35. علیرضا · November 15, 2014 at 12:46 pm · Reply

  با سلام من فارغالتحصیل رشته تجربی هستم و خواستار تحصیل در رشته ی فیزیوتراپی در هند هسم میخواستم بدوونم که از چه تاریخی باید مدارک رو برای پذیرش ارسال کنیم ؟

  • admin1 · December 9, 2014 at 1:16 pm · Reply

   سلام
   شما از هم اکنون میتوانید برای پذیرش مرداد ماه 94 اقدام کنید
   با موسسه تماس بگیرید
   26415946

 36. mari · December 22, 2014 at 3:15 pm · Reply

  با سلام
  من دیپلم علوم تجربی نظام قدیم هستم می خواستم در رشته دندانپزشکی یا فیزیوتراپی شرکت کنم چه شرایطی دارد و هزینه هر کدام چقدر است؟ (به پول ایران)

سوالات و نظرات خود را اعلام فرمایید