پرستاری

پرستاری

 

پرستاری حرفه ای است که در جهت حفظ و پیشبرد حیات، پیشگیری از بروز بیماریها، تسکین دردها و بازگردانیدن سلامتی به بشریت گام بر می دارد. واژه پرستار به معنای پرستنده؛ غمخوار و حافظ می‌باشد. و در فرهنگ لاتین پرستار از لغت Nutricious گرفته شده است كه به معنای پروردن؛ تغذیه كردن و پرورش دادن است. با توجه به این معنا هرگونه مراقبت و مواظبتی كه فرد از فرد دیگری اعم از بیمار یا سالم به عمل آورد پرستاری نامیده می‌شود. پرستار یکی از اعضاء کلیدی در گروه مراقبت های بهداشتی ودرمانی  است و نقش ارزنده او در پذیرش، آماده سازی، مراقبتها و حمایت های جسمی و اجتماعی مورد قبول همه و بر هیچ کس پوشیده نیست. در تقسیم بندیهای آکادمیک، امروز ارزش پرستار خوب همطراز یک پزشک خوب قرار می گیرد. کار یک پزشک خوب موقعی بحد مطلوب می رسد که یک پرستار خوب و ورزیده مسئولیت بیمار او را بر عهده داشته باشد. پرستاران، خادمان بی‌منت و فرشتگان سپیدپوش جامعه هستند كه لباس خدایی بر تن دارند، آنان حمایت و پشتیبانی جامعه را می‌جویند و خواهان ارج نهادن جامعه به جایگاه واقعی خویشند آنگاه كه رنج و درد بر كالبد انسان حمله‌ور گشت و سلامت وی را پایان داد، پرستاری به وجود آمد؛‌ یعنی از زمان پیدایش بشر،‌ این حرفه مقدس بر عرصه گیتی نمایان شده است. در مسیر تاریخ، پرستاری همپای پزشكی در خدمت انسان‌ها بوده است و به تدریج، این دو در قالب علم پیشرفت نموده‌اند و در زمان‌های بحرانی، مانند حوادث طبیعی و جنگ‌ها، خدمات شایان توجهی انجام داده‌اند. پرستاری دربرگیرنده مراقبت مستقل و مشترک افراد از همه سنین ، خانواده ها ، گروه ها و جوامع ، بیمار و یا به خوبی و در تمام تنظیمات است. پرستاری شامل ارتقای سلامت ، پیشگیری از بیماری ، و مراقبت از افراد بیمار و معلول و در حال مرگ است. حمایت ، ترویج یک محیط امن ، پژوهش ، مشارکت در شکل دادن به سیاست های بهداشتی و در سلامت بیمار و سیستم های مدیریت ، و آموزش و پرورش نیز نقش پرستاری کلیدی است.

پرستاری علم است چون نیازمند فراگیری علوم مرتبط با این رشته است و هنر است چون توانایی ارتباط خوب و سنجیده با بیمار و اطرافیانش را می‌طلبد.

تلاش مستمر در پژوهش و آشنائی با مهارتهای جدید و تلاش و کوشش در کسب دانش و مهارتهای پرستاری ،دقت و احساس مسئولیت، توجه به عواطف و احساسات بیمار،حفظ اسرار بیمار، تبعیت از قوانین و مقررات مربوط به حرفه پرستاری، امانت و درستکاری ،خوش زبانی و خوشروئی و خوش خلقی، گذشت، حلم، بردباری از جمله اخلاقی است که یک پرستار باید داشته باشد.یک بیمار به همان میزان که به دارو نیازمند است به محبت و عطوفت و خوشروئی برای بهبود خویش نیازمند است.

تاریخچه

در اواسط قرن نوزدهم (1858 میلادی) پرستاری به نام “فلورانس نایتینگل” در دنیای پرستاری قد علم كرد و شیوه پرستاری نوین را ابداء و پایه گذاری كرد. و انقلابی عظیم در تربیت و آموزش پرستاران ایجاد كرد. او هدف از انجام خدمات پرستار را قرار دادن بیمار در بهترین شرایط ممكن به نحوی كه طبیعت بتواند اثرات خود را اعمال نماید تعریف نمود. وی در سال 1860 اولین مدرسه پرستار نایتینگل را در بیمارستان سنت توماس تاسیس نمود.

رهبران پرستاری این حرفه را به عنوان یك علم و هنر تلقی كردند. با این وجود؛ تعریف حرفه پرستاری به مرور زمان تغییر كرده است.

پرستاری در ایران

پرستاری رشته‌ای است که در کشور ما ناشناخته مانده است و بیشتر افراد با شنیدن نام پرستار تنها تزریقات و کمک‌های اولیه در ذهنشان نقش می‌بندد. برخلاف این تصور ناقص، پرستار یک عضو مهم در تیم مراقبت بهداشتی است و نقش ارزنده ای در پذیرش، آماده سازی، مراقبت و حمایت‌های روحی، جسمی و اجتماعی بیمار دارد.

در سال 1294 شمسی نخستین آموزشگاه پرستاری در ایران گشایش یافت كه دوره آموزشی سه ساله جهت علاقه‌مندان این رشته برگزار می‌كرد. در سال 1314 در شهرهای تبریز؛ مشهد و شیراز آموزشگاه‌های پرستاری تاسیس شد. در سال 1320 آموزشگاه پرستاری دانشگاه تهران افتتاح شد. و در سال 1335 وزارت بهداری برای تدوین برنامه‌های آموزشی پرستاری از كارشناسان بین‌المللی پرستاری استفاده نمود و اولین كنفرانس بزرگ پرستاری را در تهران برگزار كرد.

از آنجایی كه نیروی انسانی تعلیم یافته پرستاری جوابگوی نیاز جامعه نبود در سال 1338 به منظور جبران این كمبود اولین آموزشگاه بهیاری تاسیس شد.

لازم به ذكر است هم اكنون تعلیم پرستاران با مهارت‌های روز پرستاری جهان تا مقطع دكترای پرستار در ایران انجام می‌گیرد. و همه ساله خیل مشتاقان به این سفید جامگان می‌پیوندند.

خصوصیات جسمی و توانایی های لازم برای احراز شغل:

پرستار باید از سلامت کامل جسمی و ذهنی و روحی برخوردار باشد و فردی دقیق، علاقه مند و صبور باشد و کنترل کافی روی احساسات شخصی خود داشته باشد.

شرایط محیط کار، محل استخدام:

در سراسر جهان ، پرستاران به طور سنتی زنان بوده اند. با وجود پرستاری قانون فرصت برابر ادامه داده است به حرفه زن تحت سلطه است. به عنوان مثال ، در کانادا و آمریکا نسبت مرد به زن از پرستاران حدود 1:19 است. استثناهایی در آفریقای فرانسوی که ، شامل کشورهای بنین ، بورکینافاسو ، کامرون ، چاد ، کنگو ، عاج ساحلی ، جمهوری دمکراتیک کنگو ، گینه ، گابن ، مالی ، موریتانیا ، نیجر ، رواندا ، سنگال و توگو که پرستاران همه مرد می باشند. در اروپا ، در کشورهایی مانند اسپانیا ، پرتغال ، چکوسلواکی ، و ایتالیا ، بیش از 20 ٪ از پرستاران مرد هستند.

عمل پرستاران دارای طیف گسترده ای است از بیمارستان تا دیدار مردم در خانه های خود و مراقبت از آنها ،در مدارس به پژوهش در شرکت های داروسازی، کلینیک آزاد و دفاتر پزشک ، پرستار رهبری درمانگاه ، مراقبت دراز مدت ودر اردوگاه ها ،در کشتی کروز و در خدمت نظام کار می کنند. پرستاران به عنوان مشاوران به مراقبت های بهداشتی و صنایع بیمه عمل می کنند. پرستاران بسیاری نیز در حمایت و زمینه های حمایت از بیمار در شرکت های مانند بهداشت ، کمک در انواع مسائل بالینی و اداری کار می کنند. پرستاران می توانند به طور موقت ، که شامل شیفت کار بدون قرارداد در انواع قرارداد ها ، گاهی اوقات هر روز به عنوان پرستار آژانس و یا پرستار سفر شناخته شده کار کنند. پرستاران به عنوان محققان در آزمایشگاه ها ، دانشگاه ها ، و موسسات تحقیقاتی نیز کار می کنند. محل احتمالی استخدام می تواند بیمارستانها، کلینیکها و پاراکلینیک های دولتی و خصوصی، ادارات، سازمانها و به عنوان مربی در دانشکده ها و …. باشد. این رشته یا شغل در اکثر مراکز درمانی دولتی و خصوصی و غیره بصورت شیفت در گردش ( صبح ، عصر و شب ) یا شیفت ثابت می باشد . شرایط محیط کار آن بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای بیمارستان و مراکز درمانی که پرستار در آن مشغول می باشد دارد. پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد ) و سابقه کار در پستهای پرستار شیفت ، سر پرستار ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود که پرستاری که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان کار می کند یا پرستاری که در بخش اطفال بیمارستان یا بخش  داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط کار با هم تفاوت دارند .
در سطح بین المللی ، یک کمبود جدی از پرستاران وجود دارد. یکی از دلایل برای این کمبود با توجه به محیط کار است. در بررسی های اخیر از عوامل انسانی و ادبیات ارگونومیک خاص به عملکرد پرستاری ، تعداد پرستاران به کار در شرایط زیست محیطی به طور کلی بسیار کم است.

حقوق و مزایا و شرایط ارتقاء شغل:

حقوق یک پرستار به محل استخدام، موقعیت جغرافیایی و ساعات کار بستگی دارد و اگر استخدام موسسات یا وزارتخانه ها باشد بر اساس قوانین اداره امور استخدامی کشور حقوق ماهانه و ترفیع دریافت می کند.
دستمزد سالانه پرستاران ثبت شده 62،450 دلار در ماه مه 2008 می باشد. 50 درصد متوسط ​​بین 51.640 دلار و 76.570 دلار به دست آورده اند. کمترین میزان 43.410 دلار به دست آورده و بالاترین بیشتر از 92.240 دلارمی باشد. نمادها از دستمزد سالانه در صنایع بیشترین تعداد پرستار ثبت شده در ماه مه سال 2008 عبارت بودند از :
خدمات استخدامی $ 68.160 ، پزشکی و جراحی عمومی بیمارستان دلار 63.880 ؛ مطبهای پزشکان 59،210 دلار ؛ خدمات مراقبت های بهداشتی $ 58.740 ، امکانات مراقبت های پرستاری 57060 دلار.
10 بالاترین پرداخت تخصص پرستاری در سال 2008  :

1)  خبره متخصص بیهوشی پرستار ثبت نام — 135000 دلار

2)  پژوهشگر پرستار– 95،000 $

3)  پزشک پرستار روانپزشکی — 95،000 $

4)  ماما پرستار خبره — 84،000 $

5)  کودکان پرستار غدد — 81،000 $

6)  پرستار ارتوپدی — 81،000 $

7)  پرستار متخصص بالینی — 78،000 $

8)  پرستار پزشک — 76000 $

9)  پزشک پرستار Gerontological — 75000 $

10)  نوزادان پرستار — 74000 دلار

آینده نگری درباره شغل با توجه به شرایط اجتماعی:

با مراقبت های بهداشتی دانش به طور پیوسته در حال رشد ، پرستاران می توانند جلوتر از منحنی از طریق آموزش مداوم پیش روند.با توجه به نیازهای جامعه به پرستار و دیدگاه مثبت در خصوص پرستار و موقعیت او در جامعه بخصوص در چند سال اخیر که تحول در این حرفه ایجاد شده است امید است بتوان در جهت بهبود و ارتقاء سطح سلامت و بهداشت عمومی جامعه و مراقبت از بیماران در بیمارستانهای دولتی و خصوصی، مطبها، کلینیکها و پاراکلینیکها و درمانگاهها و سایر بخشهای ارائه کننده خدمات پرستاری تلاش نمود.

پرستاری در هند

 

 

 

 

دوره های ارایه شده در کشور هندوستان به شرح زیر می باشد

دیپلم پرستاری

قدیمی ترین روش آموزش پرستاری بیمارستان مبتنی بر دیپلم است، که حدود سه سال به طول می انجامد. دانش آموزان بین 30 تا 60 ساعت آموزش را در آناتومی ، فیزیولوژی ، میکروبیولوژی ، تغذیه ، شیمی ، و سایر مطالب در یک کالج یا دانشگاه گذرانده، و سپس به کلاس های پرستاری فشرده می روند. مجوز عملی پرستار : LPNs یا بهیار و کمک پرستار های حرفه ای (LVNs) ارائه دهنده مراقبت های اولیه ، گرفتن علائم حیاتی ، درجه حرارت ، فشار خون و نبض ، و کمک به بیماران ،حمام کردن ، کاتتر نظارت ، و استفاده از پانسمان می باشند. اکثر برنامه های LPN یا LVN حدود یک سال طول می کشد و در مدارس فنی و حرفه ای ارائه می گردد.

فوق دیپلم پرستاری

اولین آموزش پرستاری و شایع ترین مدرک دیپلم دوره ای  دو تا سه ساله ارائه شده در کالج ها ، مقطع کاردانی است که پرستاران به ارائه مستقیم مراقبت از بیماران (کاردانی علوم کاربردی در پرستاری ، دانشیار علوم در پرستاری ، فوق دیپلم در پرستاری) با مدرک دانشگاهی دو ساله می پردازند. بعضی از کالج ها و دانشگاه ها دوره چهار ساله را نیز ارائه می دهند و برنامه های فوق دیپلم پرستاری را دارند .

کارشناسی علوم پرستاری

لیسانس علوم پرستاری (BSN) ، چهار ساله است که برای آماده کردن پرستاران برای آموزش های تحصیلی مقطع تحصیلات تکمیلی می باشد. BSN یک رشته دانشگاهی است که براساس تحقیق و تئوری پرستاری می باشد. فارغ التحصیل دوره  BSN به عنوان یک پرستار حرفه ای نامیده می شود. با این حال ، برخی از کشورها نیاز به یک مقدار از تجربه پرستاری بالینی را برای استخدام دارند. مدارس پرستاری ممکن است جزو لیگ ملی کمیسیون پرستاری (NLNAC) و یا عضوکمیسیون آموزش پرستاری دانشگاهی (CCNE) باشند. فارغ التحصیلان BSN بزرگترین فرصت ، برای ورود به برنامه کارشناسی ارشد را در زمینه های حرفه ای در مدیریت ، و یا در موقعیت های تخصصی تر پرستاری به عنوان پرستار متخصص بالینی ، پرستار پزشک ، پرستار آموزش ، و یا محقق پرستار دارا می باشند.

مدت دوره آموزش :

مدت تحصیل حداقل 4 سال و حداکثر 5 سال ( در شرایط خاص و با موافقت آموزش کل دانشگاه علوم پزشکی مثل : مرخصی تحصیلی و … ) می باشد.

تحصیلات تکمیلی فرصت های پرستاری

آموزش پیشرفته در پرستاری در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا انجام می شود. فارغ التحصیل تخصص به عنوان یک پرستار عمل و یا برای کارهای پیشرفته در رهبری ، مدیریت ، یا آموزش و پرورش آماده است. مناطق کاری یک پرستارمتخصص شامل یک پزشک پرستار (NP) ، گواهی پرستاری ماما (CNM) ، گواهی پزشک متخصص بیهوشی و بی حسی پرستار (CRNA) ، و یا پرستار متخصص بالینی (CNS) است. پرستار کار ارزیابی ، تشخیص و درمان بیماران در زمینه های متنوع به عنوان کمکیار خانواده ، مراقبت های بهداشتی زنان ، پرستاری اورژانس ، مراقبت حاد / بحرانی ، روانپزشکی ، طب سالمندان ، یا اطفال به منظور بهبود مراقبت از بیمار یا به انجام پژوهش ، و یا به

عنوان معلم از کارکنان را انجام می دهد. پرستار متخصص بالینی (CNL) عمومی ،بر بهبود پیامد کیفیت و ایمنی برای بیماران یا جمعیت های بیمارخدمت می کنند. برنامه های دکترا در پرستاری ،آماده کردن دانش آموز برای کار در آموزش پرستاری ، دولت مراقبت های بهداشتی ، تحقیقات بالینی ، عمل بالینی یا پیشرفته می باشد .به‌ طور کلی فارغ‌التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی به‌عنوان پرستار در کلیه بخشهای بیمارستانها و درمانگاهها به‌ طور مثال در بخش تنظیم خانواده و بهداشت مادر و کودک) و مربی دروس علمی پرستاران، مربی بهداشت مدارس و تدریس کودکیاری و زیست شناسی در مدارس انجام وظیفه می‌کنند. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند به‌عنوان مدرس نظری در دانشکده‌ها و مربی آموزشی در بیمارستانها مشغول بکار شوند. لازم به ‌ذکر است در صورتی که فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف ،مایل به‌ کار دربخش آموزش نباشند، می‌توانند در بیمارستان، کاربالینی(کار با بیمار) را انجام دهند .

کارشناسی ارشد پرستاری

 پرستاران پس ازدوره کارشناسی ارشد آماده خدمت به عنوان پزشکان متخصص می باشند ، و به عنوان اعضای هیئت علمی ، متخصص در طب سالمندان ، بهداشت جامعه ، دولت ، مدیریت پرستاری ، و مناطق دیگر می باشند.

ضوابط ‌ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشجویان‌ رشته‌های‌ کارشناسی ارشد پرستاری دانشگاههای ‌خارج‌ از کشور

معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل دوره در خارج از کشور بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
طول دوره رشته تحصیلی و محتوای برنامه های آموزشی و عنوان یا سمت متقاضی در طی دوره

دکترا (دکترا ، DNS ، DNP)

در برنامه های دکترا پرستاری ،پرستار به عنوان رهبر در حرفه ، انجام تحقیقات ، که تحت تاثیر عمل پرستاری و مراقبتهای بهداشتی است، و به تدریس در دانشکده و دانشگاه می پردازد. پرستاران Doctorally به عنوان مدیران سیستم های بهداشتی ، رؤسای دانشکده پرستاری ، محققان ، و تحلیلگران ارشد خدمت می کنند.

در حال حاضر ، 24 پژوهشکده در دانشگاه های سراسر کشورهند برنامه های دکترا در پرستاری را ارایه می دهند

دوره آموزشی ضروری برای احراز شغل:

افراد پس از اخذ دیپلم متوسطه در گروه علوم تجربی می توانند در این رشته به تحصیل بپردازند و سپس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز ادامه تحصیل دهند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در رشته پرستاری

1)  کپی صفحه اول پاسپورت و صفحه اعتبار

2)  ترجمه ریز نمرات دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری)

3)  ترجمه گواهی دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری)

4)  ترجمه ریز نمرات پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

5)  ترجمه گواهی پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

6)  یک قطعه عکس ۴*۳

نکته : برای اخذ پذیرش حداقل نمرات دیپلم – پیش دانشگاهی و پزشکی 50% معادل 10 از 20 میباشد

واجد شرايط شدن : اخذ Eligibility Letter

توجه : ممکن است برخی افراد یا منابع به داوطلب اعلام نمایند که وجود تکماده درسی مانع از این می گردد که دانشجو بتواند در رشته مورد درخواست ادامه تحصیل دهد، این مطلب درست نبوده و در نظام آموزشی هند نیز مسئله تکماده وجود داشته و مانعی برای ادامه تحصیل داوطلب نمی گردد. فقط در خصوص داوطلبینی مانند داروسازی دندانپزشکی و پزشکی، معدل این گونه افراد باید در دروس تخصصی (فیزیک،شیمی،زیست شناسی) برای سال آخر یا پیش دانشگاهی نباید از 50 درصد کمتر باشد. به عبارت دیگر چنانچه داوطلبی در یکی از درسها از تکماده استفاده کرده باشد ولی میانگین کل وی در درس مورد نظر به 50 درصد ( 10 از 20 ) برسد، مشکلی برای ادامه تحصیل نخواهد داشت و قادر به ادامه تحصیل می باشد.

نکته : در صورت دارا بودن پیش دانشگاهی ریاضی شما قادر نخواهید بود در این رشته ها ادامه تحصیل دهید و دانشگاه راجیو گاندی شما را پذیرش نخواهد کرد .

نکته : افرادی که دیپلم ریاضی و یا … دارا می باشند(سال یازدهم) و در مقطع پیش دانشگاهی(سال دوازدهم) به علوم تجربی تغییر رشته داده باشند برای پذیرش در رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی هیچ گونه مشکلی وجود ندارد

 

گرایشهای مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

ردیف

گرایشهای کارشناسی ارشد

گرایشهای مقطع دکتری

1

اطفال

پرستاری

2

بهداشت

آناتومی

3

روان پرستاری

بافت شناسی

4

مدیریت

اپیدمیولوژی

5

جراحی داخلی

6

بافت شناسی

7

آناتومی

8

پرستاری ویژه

9

اپیدمیولوژی

10

فیزیولوژی

11

نوزادان

12

مامایی

13

متخصص بیهوشی

14

متخصص پرستار بالینی

50 نظر در مورد "پرستاری"

 1. زهرا ولی زاده · January 11, 2013 at 5:31 pm · Reply

  با سلام

  جهت تحصیل در رشته پرستاری مقطع کارشناسی شرایط سنی وجود دارد؟

  تا چه سنی؟لطفاقیمت ثبت نام و نام چند دانشگاهموردتایید2013را

  ذکر کنید با تشکر

  • iran2india · February 5, 2013 at 8:38 pm · Reply

   با سلام
   خیر هیچ گونه شرایط سنی ای وجود نداردن
   هزینه دانشگاه بسته به دانشگاه در ایالات مختلف متفاوت می باشد.لیست کلیه دانشگاه های مورد تایید در سایت آمده است و همچنین تمامی رشته های آن دانشگاه.
   لطفا سایت را مطالعه فرمایید

 2. ako · February 21, 2013 at 8:23 am · Reply

  ba raze salam mikhastam beporsam baraye reshteye parastari dar maghtae karshenasie arshad man reshteye bihushi ro dar nazar gereftam aya emkanesh hast pazirafofte shavam dar in reshte albate madrake ielts daram ke 6.5 mibashad va az terme badi mikham dast be darsam konam aya emkanesh hast ya na

  • iran2india · February 23, 2013 at 5:31 am · Reply

   با سلام
   بله شما می توانید در مقطع ارشد برای تخصص بیهوشی اقدام نمایید و هزینه آن نیز بسته به دانشگاه متفاوت می باشد
   و حدود 8000 دلار می باشد

 3. qayoum · February 22, 2013 at 10:41 am · Reply

  سلام
  من افغانستانی هم می توانم از طریق نماینده گی شما ثبت نام نمایم؟
  تشکر

  • iran2india · February 23, 2013 at 5:22 am · Reply

   با سلام

   بله ما در خدمتیم.
   لطفا بفرمایید چه رشته ای و چه مقطعی و چه دانشگاهی مد نظر شما می باشد.
   در ضمن همکار ما در هند آقای احمدی که تلفن تماس ایشان در وب سایت آمده است نیز از بچه های خوب افغانی می باشند که در صورت تمایل می توانید مستقیما با ایشان تماس بگیرید.
   ما در خدمتیم

   موفق باشید

 4. sodabeh · May 6, 2013 at 1:06 pm · Reply

  سلام. من دانشجوی پرستاری هستم و ازتون میخوام فقط با نیت کمک به مردم و عشق به خدا قدم تو این رشته بذارید.مراقب سلامتیتون باشید.لطفا

 5. sam · August 7, 2013 at 10:23 am · Reply

  سودابه خانوم مطمعن باشین با این شرایط سختی که این رشته تو ایران داره بیشتر افراد به همین نیتی که گفتین پا تو این رشته میزارن ازجمله خودم

 6. fery · September 4, 2013 at 8:01 pm · Reply

  salam man 44 sale hastam, kheyli doost daram parastari bekhoonam aya ba in sene man sharayetesh hast?

  • iran2india · September 5, 2013 at 10:50 am · Reply

   بسته به سفارت هند دارد که به شما ویزا ارایه نماید
   احتمال زیاد بله
   تا سن 40 سال ویزا وپذیرش ارایه می گردد
   و بالاتر بسته به سفارت هند دارد

 7. ن ف · October 20, 2013 at 2:48 pm · Reply

  سلام،
  من کارشناس پرستاری(مرد) از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دارم و 15 سال سابقه کار(بیمه) دارم.
  کارشناسی ارشد آموزش پزشکی(دوره حضوری) دانشگاه تهران دارم.
  آیا راهی برای ادامه تحصیل و کار در کشورهای دیگر مثل هند برای من وجود دارد. الان 41 سال سن دارم.
  لظفا راهنمایی فرمایید. ممنون و سپاسگزار می شوم

  • iran2india · October 23, 2013 at 9:41 pm · Reply

   در هند با ویزای تحصیلی مجاز به کار نمی باشید وپیشنهاد می کنیم برای کار با تحصیل برای دانشگاه های اروپایی اقدام نمایید

 8. asma · February 22, 2014 at 7:09 am · Reply

  ba salam..man ye soal dashtam ……………man karshenasim rarastari bode va arshadamo toye reshteye ravanshenasi gereftam mikham beporsam alan vase pazireshe doktora mitonam baraye parastari eghdam konam?yani behem paziresh midan?mamnon

  • iran2india · May 3, 2014 at 6:27 pm · Reply

   خیر برای دکترا حتما باید با مقطع قبلتان یعنی ارشدتان یکی باشد

 9. محمدرضا · March 14, 2014 at 6:08 pm · Reply

  خسته نباشید
  بنده دانشجوی ترم 6 nursing هستم
  میخواستم برا ادامه تحصیل در رشته دکترا حرفه ای بعد گرفتن کارشناسیم برم
  میخواستم بپرسم شرایطش چطوره
  آیا میتونم تو مقطع کارشناسی به پزشکی اقدام کنم؟
  اگه میشه هزینش چطوره؟
  آیا امکان کار ئ تحصیل وجود داره ؟
  لطفا راهنمایی کنید
  سپاس

  • iran2india · May 3, 2014 at 10:15 pm · Reply

   می توانید برای ارشد اقدام نمایید و هزینه ارشد پرستاری سالیانه حدود 6000 دلار می باشد و برای پزشکی می توانید با پیش دانشگاهی خود اقدام نمایید و کارشناسی پرستاری شما کمکی به پزشکی شما از لحاظ قبولی یکسری از واحدهای شما در رشته پزشکی عمومی نمی نماید
   و با ویزای تحصیلی شما مجاز به کار نمی باشید

 10. بهاره · May 15, 2014 at 1:09 pm · Reply

  سلام خسته نباشید . من میخواستم بدونم برای تحصیل در رشته ی پرستاری حتما باید پیش تجربی داشته باشم ؟

  • iran2india · May 23, 2014 at 6:22 pm · Reply

   بله

 11. مبارکی · May 31, 2014 at 5:42 pm · Reply

  باسلام.لیسانس رشته حقوق هستم ایامیتوانم پرستاری بخوانم.ازشماهم تقاضامندم به اینجانب درگرفتن ویزای کلاسهای زبان ودانشگاهی کمک نمائید. باتشکرفراوان

  • iran2india · August 22, 2014 at 6:58 pm · Reply

   اگر از لیسانس پرستاری می خواهید اقدام نمایید بله ولی برای فوق خیر و در خدمت شما هستیم. با ما تماس بگیرید.

 12. masi · June 25, 2014 at 3:21 pm · Reply

  salam.man dar reshteh kodakyari term dovom hastsm mikhaham be reshteh parastari beravam albateh be ravesh tatbigi lotfan rahnamaee konid> batashakor

  • iran2india · August 26, 2014 at 12:46 pm · Reply

   سیستم آموزشی هند اکثرا تطبیق واحد نمی دهد و میبایست از ابتدا آغاز نمایید

 13. میثم · July 9, 2014 at 11:14 am · Reply

  سلام من دانشجوی ترم 8 کارشناسی پرستاری هستم ودانشگاه آزاد درس خوندم میخوام برای ادامه تحصیل به هند برم لطفا راهنمایم کنید مرس

  • iran2india · August 31, 2014 at 10:34 am · Reply

   برای ارشد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در هند رشته مورد نظر شما را دارا هستند و هزینه سالیانه آن نیز حدود 6000 دلار سالیانه می باشد

 14. محمد · July 27, 2014 at 2:26 pm · Reply

  سلام
  پرستاری رو باید در چند سال خوند

  • admin1 · October 11, 2014 at 8:16 am · Reply

   سلام
   کارشناسی پرستاری 4 ساله میباشد و فوق لیسانس 2 ساله میباشد.

 15. الهام · August 6, 2014 at 11:02 am · Reply

  سلام وقت بخیر
  من مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی دارم برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی اگر فقط مدرک پیش دانشگاهی را به تجربی تغییر بدم کافی هست یا اینکه باید دیپلم را هم تبدیل کنم و با توجه به نزدیک بودن پایان ثبت نام آموزش و پرورش برای تغییر رشته ممنون میشم سریعتر پاسخ بدید .

  • admin1 · October 27, 2014 at 10:32 am · Reply

   سلام
   برای پذیرش در هندوستان پیش دانشگاهی تجربی کافیست
   برای تایید مدرک در ایران دیپلم تجربی هم نیاز است

 16. متین · August 6, 2014 at 2:16 pm · Reply

  سلام
  من ترم هشت رشته هوشبری هستم مدرک زبانم دارم آیا با توجه به نبود ارشد و دکترا برای رشته خود در داخل کشور میتونم واسه پذیرش از کشورهای دیگه اقدام کنم؟ در پایان اگر موفق به اخذ دکترا توی رشته خودم بشم باز هم زیر مجموعه پرستاری خوایم بود یا پزشکی ؟ممنون

  • admin1 · October 14, 2014 at 9:00 am · Reply

   سلام
   برای کارشناسی ارشد میتوانید برای هندوستان اقدام کنید.

 17. محمد · August 17, 2014 at 2:25 pm · Reply

  باسلام
  من کاردان فوریت پزشکی می باشم ایا امکان ادامه تحصیل در رشته کارشناسی پرستاری برایم ممکن هست یا خیر /// سپاسگزارم

  • admin1 · October 27, 2014 at 11:41 am · Reply

   سلام
   شما باید از ابتدای کارشناسی 4 ساله شروع به تحصیل کنید.چون کاردانس معادل دیپلم ارزیابی میشود.

 18. افسون · August 19, 2014 at 8:10 am · Reply

  سلام من کارشناسی مامایی دارم میتونم تغییررشته بدم دکترای داروسازی بخونم که واحددرسیم که گذروندم قبول کنند؟

  • admin1 · October 27, 2014 at 11:57 am · Reply

   سلام
   خیر
   در هندوستان تطبیق واحد انجام نمیشود

 19. سحر · September 5, 2014 at 7:40 am · Reply

  با عرض سلام .من فارغ التحصیل رشته پرستاری با 20 سال سابقه کاری و 52 سال دارم آیا میتوانم در آنجا هم کار کنم و هم کارشناسی ارشد بخونم؟
  با تشکر

  • admin1 · October 19, 2014 at 11:41 am · Reply

   با سلام
   گرفتن ویزا برای شرایط سنی شما تقریبا غیر ممکن است

 20. متین · September 6, 2014 at 7:04 pm · Reply

  سلام خسته نباشید
  من ترم آخر کارشناسیه هوشبری یا همون crna هستم میخواستم ببینم این متخصص بیهوشی که توی قسمت ارشد پرستاریتون نوشتین دقیقا چیه؟ ارشد رشته ما هستش؟

  • admin1 · October 19, 2014 at 11:55 am · Reply

   سلام
   این تخصص بعد از پزشکی عمومی حاصل میشود.
   میتوانید ارشد هوشبری اقدام کنید.

 21. naghmeh · September 28, 2014 at 12:57 pm · Reply

  salam man 28 sale karshenasi honar khondam mitonam baraye karshenasi ya karshenasi arshad eghdam konam?nomre ielts be che sorat mib
  bashad?

  • admin1 · October 25, 2014 at 9:41 am · Reply

   سلام
   شما باید پیش تجربی یا ریاضی خوانده باشید.
   نیاز به آیلتس ندارید.

 22. سحر · October 18, 2014 at 12:08 pm · Reply

  سلام من الان ترم پنج پرستاری هستم
  برتی گرفتن کارشناسی ارشد میخواستم بیام هند
  ولی هنوز اطلاعات کافی ندارم نه از هزینه شهریه نه از دانشگاهای هند میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • admin1 · October 25, 2014 at 1:13 pm · Reply

   سلام شهریه سالیانه 6000 دلار است
   2 سال بطول می انجامد
   ماهیانه 400 دلار حدودا هزینه زندگی میشه

 23. محمد · November 6, 2014 at 6:01 am · Reply

  سلام و خسته نباشید…
  ببخشید…میگم این رشته متخصص بیهوشی در ارشد پرستاری همان ارشد رشته هوشبری است ؟ یا این رشته همان پزشک و متخصص بیهوشی است ؟ و آیا دوره هایش بدین صورت می باشد که اول باید 7 سال پزشک عمومی را بعد از ارشد بگذرانی و بعد در شاخه هوشبری تخصص را بگیری ؟ آیا منظور همین است ؟

  من ترم 3 پرستاری هستم چجوری می توانم در ارشد رشته تخصص بیهوشی ادامه تحصیل دهم ؟

  • admin1 · December 7, 2014 at 8:26 am · Reply

   سلام
   شما باید ابتدا دوره 7 ساله پزشکی عمومی را بگذرانید.
   با پیش زمینه پرستاری واجد شرایط تخصص بیهوشی نیستید.

 24. maryam · November 6, 2014 at 8:25 pm · Reply

  salam
  hazineh karshenasi parastari che ghadr hast mamnon

  • admin1 · December 6, 2014 at 10:18 am · Reply

   سلام
   کل دوره حداقل 30 میلیون تومان
   با شماره ی 26415946تماس بگیرید.

 25. حجت · November 8, 2014 at 2:54 pm · Reply

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  منظورتون از متخصص بیهوشی چیه؟و دوران تحصیلش چقد هست؟
  چون تخصص بیهوشی از پزشکی عمومی میتونی بری از پرستاری تا حالا نشنیده بودم بتونی بری برا تخصص. و اون هشت هزار دلاری که نوشتید برا یک سال یا کل دوران تحصیل؟
  واقعا سایتتون عالیییه

  • admin1 · December 7, 2014 at 8:42 am · Reply

   سلام
   تخصص بیهوشی بعد از اتمام دکترای عمومی امکان پذیر است.
   سالی 8000 دلار برای پرستاری است
   برای تخصص کل دوره حداقل 350 میلیون تومان است.

 26. حجت · November 8, 2014 at 2:57 pm · Reply

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  میخواستم منظورتون رو از تخصص بیهوشی بدونم چیه؟ چون تخصص رو از پزشکی عمومی میتونی بری نه از پرستاری؟
  دوران تحصیلش چقده؟
  اون8000دلاری که نوشتید برا کل دوران تحصیل هست یا یک سال؟

  • admin1 · December 7, 2014 at 8:43 am · Reply

   سلام
   هزینه کارشناسسی ارشد بیهوشی و پرستاری سالی 8000 دلار میباشد.

سوالات و نظرات خود را اعلام فرمایید