دانباد

دانباد

دانباد یک شهر در ایالت جارخند هند است، و به عنوان پایتخت زغال سنگ هند شناخته شده است. دانباد جزو ۹۶  شهر سریع در حال رشد جهان است. با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۱، دانباد در میان ۵۳ شهر هند با جمعیت بیش از یک میلیون و ۴۲ شهرستان بزرگ هند است.

دانباد برای استخراج معادن ذغال سنگ آن معروف است. فولاد تاتا، BCCL، ECL و IISCO (هند آهن و فولاد) برخی از شرکت های دارای معادن زغال سنگ در منطقه هستند. معدن زغال سنگ، شستشو زغال سنگ و کک ساخت اصلی صنایع وابسته به زغال سنگ در شهر هستند.

مدرسه هندی معتبر معادن در قلب شهر دانباد واقع شده است.

در اصل نام دانباد از Dhan (برنج) و baid یعنی زمین برنج مشتق شده اند.

دانباد دارای سابقه ای غنی از رشد، شهرنشینی و مهاجرت مردم است. تاریخ اولیه دانباد ، در پرده ای از رمز و راز پوشیده شده است. حتی در دوره های بعد مشکل می شود سابقه آن را ردیابی کرد.

جغرافیا و آب و هوا

دانباد است در ارتفاع متوسط از سطح دریا قرار گرفته است. مرزهای آن با بنگال غربی در قسمت شرقی و جنوبی، دامکا و گیریدی در شمال و بوکارو در غرب است.

دانباد آب و هوایی بین آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب و آب و هوای مرطوب استوایی و خشک را داراست. تابستان از ماه مارس شروع می شود و در اواسط ماه ژوئن به پایان می رسد. اوج درجه حرارت در تابستان ۴۷ درجه سانتی گراد است دانباد همچنین دارای بارش باران سنگین است. در فصل زمستان، حداقل درجه حرارت حدود ۱۲ درجه سانتی گراد با حداکثر ۲۲ درجه سانتی گراد می باشد.
رودخانه دامودار رودخانه اصلی است که در این منطقه جاری است. با توجه به وجود دو سد بزرگ در منطقه، بسیاری از مردم در پرورش ماهی نقش دارند. جنگل حاضر در منطقه از نوع گرمسیری شمال خشک شیری است. در بسیاری از این جنگل ها، مردم در پرورش کرم ابریشم مشغول اند.

زبان

زبان دانباد هندی است و بنگالی نیز به طور گسترده سخن گفته می شود. زبان انگلیسی بطور گسترده در مناطق تجاری و توریستی است.

آموزش

ISM، مدرسه هندی معادن، توسط انگلیس در سال ۱۹۲۶ آغاز بکار کرد. واقع در دانباد با دانش آموزانی از سراسر هند و همچنین کشورهای دیگر است. این یکی از دانشگاههای پیشگام در نوع خود در آسیا است. ISM به طور کامل مسکونی واقع در قلب کمربند زغال سنگ ذغال کک سازی ، ۲۶۰ کیلومتر از کلکته با گسترش بیش از ۸۸ هکتار، دارای تمام امکانات دانشگاهی در سطح جهانی است.

BIT Sindri، در سال ۱۹۴۹ تاسیس شد، بیت یک نهاد فنی با ارائه دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در شاخه های مختلف مهندسی مورد تایید همه شورای آموزش و پرورش فنی هند، دهلی نو است و به طور کامل متعلق به وزارت علم و صنعت است.

PMCH، دانشکده پزشکی و بیمارستان پاتلی پوترا.
جدای از این موسسات، بسیاری کالج دیگر نیز وجود دارد.

اقتصاد

دانباد یک معدن زغال سنگ و صنعتی شهرستان و یکی از شلوغ ترین مراکز تجاری در هند است. این دومین شهرستان پر تراکم شهری در جارخند پس از جمشیدپور است.

معادن زغال سنگ دانباد و موسسات صنعتی آن مشهور است و دارای ۱۱۲ معدن زغال سنگ با کل محصولات ۲۷،۵ میلیون تن و درآمد سالانه ۷۰۰۰ میلیون روپیه از طریق کسب و کار زغال سنگ است.

این شهر همچنین برای گیاهان نسل خود شناخته شده است. برق آبی در منطقه میدون و پَنچت تولید می شود.

شهرک صنعتی سیندری واقع در منطقه دانباد است. سیندری از جمله شهرک های صنعتی اولین در هند است. کارخانه سیمان ACC و توسعه هند گیم (PDIL) در این شهر واقع شده است. بسیاری از کارخانه های آهن اسفنجی، مقاوم و کارخانه سرامیک در منطقه دانباد هستند. دانباد نیز تحت کریدور حمل و نقل راه آهن هند درآمده است.

رسانه ها و ورزش

روزنامه هندی به طور عمده در شهر منتشر شده است، در میان آنها هندوستان دِینیک محبوب ترین روزنامه ها است.

محبوب ترین ورزش در دانباد کریکت ، به دنبال فوتبال است. استادیوم کریکت در حال حاضر در ورزشگاه فولاد تاتا دیگوادی، ورزشگاه جیلگورا و ورزشگاه راه آهن که در آن مسابقات جایزه رانجی سازمان یافته هستند.

جاذبه های گردشگری

 • دریاچه Maithon، در سراسر منطقه در ۶۵ کیلومتر ۲ پخش شده است. قایقرانی در اینجا در دسترس است. پناهگاه پرندگان و پارک گوزن نیز در نزدیکی این محل وجود دارد.
 • معبد Kalyaneshwari – این معبد MAA Kalyaneshwari، بسیار نزدیک به Maithon است.
 • دریاچه Topchanchi – این دریاچه نقطه ای برای پیک نیک است.
 • آبشار Bhatinda – آبشاری در نزدیکی Moonidih، ۱۴ کیلومتر از ایستگاه راه آهن Dhanbad است.
 • Panra نزدیک Nirsa است. این مکان نام خود را از Pandavas گرفته است..
 • Shakti Mandir یکی از معروف ترین معابد هندو در دانباد است و در شهر واقع شده است. معبد الهه دورگا تساوی جمعیت زیادی را در طول سال بخود جذب کرده است.
 • Lillori Sthan Mandir – معبد باستانی الهه کالی در اینجا وجود دارد.
 • Chark-khurd – این مکان چشمه آب گرم آن شناخته شده است. این در tundi است.
 • Gopalpur – واقع در Nirsa. این مکان شامل سازه های باستانی که در طول دوره امپراتور آشوکا ساخته شده است. تصویر سنگ بزرگی از امپراتور Ashok دارند نیز حاضر است.
 • سد Panchet – در حدود ۵۴ کیلومتر از ایستگاه راه آهن دانباد نقطه ای محبوب پیک نیک است.
 • پارک Birsa Munda – در حدود ۸ کیلومتری ایستگاه راه آهن دانباد پارک شامل ۲۵ هکتار زمین می شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.