دانستنی های عمومی

شرایط عمومی تحصیل در هندوستان

کلیه متقاضیان با داشتن دیپلم ۱۲ ساله و یا پیش دانشگاهی به همراه پاسپورت و ضمانتنامه محضری شرایط تحصیل در هند را دارا می باشند. متقاضیان مشمول نظام وظیفه چنانچه به مشمول شدنشان زمان باقی مانده باشد امکان تحصیل دارند. از آنجائیکه کلیه سیستم آموزشی در هندوستان به زبان انگلیسی می باشد یادگیری زبان از اصول الزامی می باشد ، اکثر متقاضیان ،زبان را در کالجهای زبان در شهر بنگلور،میسور،حیدرآباد و پونا می گذرانند و دوره های متفاوتی از ۴ ماه تا ۹ ماه وجود دارد. تعدادی از متقاضیان ،زبان را با معلم خصوصی می گذرانند. هزینه معلم خصوصی بسیار ارزان و مقرون به صرفه می باشد.

شرایط ثبت نام

الف) برای متقاضیان دوره کارشناسی، مدرک پیش دانشگاهی به همراه مدرک دیپلم ضروری می باشد.

ب) برای متقاضیان دوره کارشناسی ارشد، مدرک چهارساله کارشناسی در صورتی که کارشناسی پیوسته باشد و در صورت ناپیوسته بودن کارشناسی، ارائه مدرک کاردانی نیز ضروی می باشد.

ج) متقاضیان دوره دکترا، می بایست مدارک مربوط به کارشناسی ارشد و کارشناسی خود را آماده تحویل کنند.

نکته : فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد برای ترجمه مدارک خود باید آن را به تایید سازمان فارغ التحصیلان (تهران، خیابان پاسدارن، گلستان هشتم، سازمان فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد) برسانند که برای این کار شما اصل مدرک خود را تحویل می دهید که معمولا بعد از ظهر همان روز یا فردا آن را عودت می دهند (قبلا تایید آنها با مهر بوده ولی جدیداً فقط شماره می نمایند)

نکته : فارغ التحصیلان کارودانش و فنی و حرفه ای که مدرک پیش دانشگاهی ندارند و فوق دیپلم فنی دارند ولی از آنجائیکه مدرک فوق دیپلم مورد پذیرش نظام آموزشی هند نمی باشد و تصمیم گرفتند که دوره کارشناسی را از ابتدا آغاز کنند، می بایست کار معادل سازی مدرک (فوق دیپلم به پیش دانشگاهی) خود را در اداره کل مراکز فنی و حرفه ای (تهران،خیابان ایران شهر جنوبی، اداره کل مراکز فنی و حرفه ای، ساختمان شهید بهشتی) انجام دهند.

      فارغ التحصیلان دبیرستان که فاقد مدرک پیش دانشگاهی می باشند نیز می توانند پذیرش شوند به شرط تعهد دهند که مدرک پیش دانشگاهی را اخذ و ارائه دهند.

نحوه ثبت نام در دانشگاه

۱) مبلغی بين ۱۵۰ الی ۲۰۰ روپيه بابت فرم های ثبت نام به دانشكده واريز می نماييد .

۲) درخواست و تکميل فرم واجدالشرايط بودن تحصيل از دانشکده محل تحصيل . (Eligibility Form)

۳) کپی یااصل مدارک تحصيلی(بسته به دانشگاه)

۴) کپی گذرنامه (کليه صفحات نوشته شده)

۵) قطعه عکس ۴*۳

پس از تائيد مدارک تحصيلی در شورای مربوطه در صورتيکه تحصيل در مقطع کارشناسی باشد بقيه مراحل در کالجهای مربوطه صورت می گيرد در اين صورت مديريت کالج سهم عمده ای در قبول يا عدم قبول دانشجو دارد در کالجهای خصوصی،دانشجومیبايست مبلغی راتحت عنوان خودياری يا شهريه توسعه کالج “ Donation & Development fee “ بپردازد که بسته به نوع رشته و مقطع تحصيلی متغير می باشد تعيين اين مبلغ بر عهده مديريت کالج می باشد که از دانشجويان خارجی و همچنين آن دسته ازهنديهائی که بدون شرکت در آزمون ورودی وارد دانشگاه می شوند اخذ می گردد .

فيش واريز مبلغ مورد نياز برای مقاطع كارشناسی و فوق كارشناسی ۳۰۰۰ روپيه هندوستان به حساب دانشگاه ، اين مبلغ برای رشته های مهندسی ۷۰۰۰ روپيه و برای رشته های دندانپزشکی و پزشکی ۵۰۰  دلار آمريکا و برای ساير رشته های پيراپزشکی ۲۵۰ دلار می باشد. دانشجويان رشته های مهندسی مبلغ واريزی را به حساب دانشگاه مربوطه طی حواله يا اصطلاحا Demand Draft پرداخت می نمايند. لازم به ذکر است که در هر حال بايد يک نسخه از فيش بانکی يا کپی حواله تهيه شده (کپی حواله در مورد رشته های مهندسی و پزشکی) را به عنوان سند واريزی در نزد خود نگهداری نمايند.

توجه : داشتن معدل ۱۰ از بيست (۵۰ درصد) برای ورود به دانشگاههای هند الزامی است.

توجه : ممکن است برخی افراد يا منابع به داوطلب اعلام نمايند که وجود تکماده درسی مانع از اين می گردد که دانشجو بتواند در رشته مورد درخواست ادامه تحصيل دهد، اين مطلب درست نبوده و در نظام آموزشی هند نيز مسئله تکماده وجود داشته و مانعی برای ادامه تحصيل داوطلب نمی گردد. فقط در خصوص داوطلبينی رشته های  داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی، معدل اين گونه افراد در دروس تخصصی برای ۴ سال نبايد از ۵۰ درصد کمتر باشد به عبارت ديگر چنانچه داوطلبی در يکی از سالها از تکماده استفاده کرده باشد ولی ميانگين کل وی در درس مورد نظر به ۵۰ درصد ( ۱۰ از۲۰) برسد، مشکلی برای ادامه تحصيل نخواهد داشت و قادر به ادامه تحصيل می باشد.

مدارک و شرايط لازم برای اخذ پذيرش  در شته های غير پزشکی و غير مهندسی

 • ريز نمرات سه ساله دبيرستان و پيش دانشگاهی
 • گواهی پايان تحصيلات ديپلم و پيش دانشگاهی
 • داشتن معدل ۱۰ از بيست (۵۰ درصد).

توجه : ممکن است برخی افراد يا منابع  به داوطلب اعلام نمايند که وجود تکماده درسی مانع از اين می گردد  که دانشجو بتواند در رشته مورد درخواست ادامه تحصيل دهد، اين مطلب درست نبوده و در نظام آموزشی هند نيز مسئله تکماده وجود داشته و مانعي برای ادامه تحصيل داوطلب نمی گردد. فقط در خصوص داوطلبيني که بعدا در مورد آنها صحبت خواهد شد مانند داروسازي، دندانپزشکی و پزشکی،  معدل اين  اين گونه افراد بايد در دروس تخصصي براي ۴ ساله نبايد از ۵۰ درصد کمتر باشد. به عبارت ديگر چنانچه داوطلبی در يکي از سالها از تکماده استفاده کرده باشد ولي ميانگين کل وی در درس مورد نظر به  ۵۰ درصد ( ۱۰ از۲۰) برسد،  مشکلی برای ادامه تحصيل نخواهد داشت و قادر به ادمه تحصيل می باشد.

مدارک و شرايط لازم پس از اخذ پذيرش به منظور ثبت نام و اقدام برای اخذ نامه واجد الشرايط تحصيل در رشته مورد درخواست يا اصطلاحا Eligibility Certificate     

۱) درخواست و تکميل فرم واجدالشرايط بودن تحصيل از دانشکده محل تحصيل.  (Eligibility Form)

۲) اصل مدارک تحصيلی

۳) کپی گذرنامه (کليه صفحات نوشته شده)

۴) فيش واريز مبلغ مورد نياز. برای مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد۳۰۰۰ روپيه هندوستان به حساب دانشگاه بنگلور، قابل پرداخت در بانک ميسور (State Bank of Mysore) اين مبلغ برای رشته های مهندسی ۷۰۰۰ روپيه و براي رشته های دندانپزشکی و پزشکی ۵۰۰ دلار آمريکا و برای ساير رشته های پيراپزشکی ۲۵۰ دلار می باشد. دانشجويان رشته های مهندسی مبلغ واريزی را به حساب دانشگاه مربوطه (VTU) و دانشجويان گروه پزشکی و پيراپزشکی به حساب دانشگاه راجيو گاندی، طی حواله يا اصطلاحا (Demand Draft) پرداخت مي نمايند. لازم به ذکر است که دانشجويان عزيز در هر حال بايد يک نسخه از فيش بانکی يا کپی حواله تهيه شده (کپی حواله  در مورد رشته های مهندسی و پزشکی) را به عنوان سند واريزی در نزد خود نگهداری نمايند.

۵) چند قطعه عکس۴*۳

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی مهندسی:

۱) كپی صفحه اول گذرنامه
۲) یک قطعه عكس
۳) ترجمه ریز نمرات و مدرك تحصیلی دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)
۴) ترجمه ریز نمرات و مدرك تحصیلی پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

مدارک لازم برای پذیرش دوره کارشناسی ارشد و ارشد مهندسی :

۱) كپی صفحه اول گذرنامه

۲) یک قطعه عكس

۳) ریز نمرات و مدرک ترجمه شده در پایه لیسانس (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقاطع علوم پزشکی:

۱) کپی صفحه اول پاسپورت و صفحه اعتبار

۲) یک قطعه عکس

۳) ترجمه ریز نمرات و مدرك تحصیلی دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۴) ترجمه ریز نمرات و مدرك تحصیلی پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۵) ترجمه گواهی پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۶) فیش مبلغ مورد نیاز برای دریافت Eligibility  از دانشگاه راجیو گاندی

۷) کپی فارسی گواهی دیپلم و ریز نمرات

۸)  کپی فارسی گواهی پیش دانشگاهی و ریز نمرات

مراحل اخذ پذيرش در مقاطع علوم پزشکی:

۱) ترجمه وتائيديه مدارک دانشجو(از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۲) تکمیل و تحویل مدارک

۳) ثبت مدارک و تعهد نامه در دادگاه هندوستان

۴) درخواست و تکميل فرم واجدالشرايط بودن تحصيل از دانشکده محل تحصيل (Eligibility Form)

۵) ثبت مدارک در دانشگاه و اخذ پذيرش (دعوتنامه)

۶) ارسال آن به ايران برای دانشجو

۷) مراجعه به سفارت هندوستان در ايران (تهران- زاهدان- بندرعباس)

واجد شرايط شدن Eligibility :

تبصره : افرادی که دیپلم ریاضی و یا … دارا می باشند(سال یازدهم) و در مقطع پیش دانشگاهی(سال دوازدهم) به علوم تجربی تغییر رشته داده باشند برای پذیرش در رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی هیچ گونه مشکلی وجود ندارد

نکته مهم : ممکن است برخی افراد يا منابع  به داوطلب اعلام نمايند که وجود تکماده درسي مانع از اين مي گردد  که دانشجو بتواند در رشته مورد درخواست ادامه تحصيل دهد، اين مطلب درست نبوده و در نظام آموزشی هند نيز مسئله تکماده وجود داشته و مانعي برای ادامه تحصيل داوطلب نمی گردد. فقط در خصوص داوطلبينی که بعدا در مورد آنها صحبت خواهد شد مانند داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی،  معدل اين  اين گونه افراد بايد در دروس تخصصي براي ۴ ساله نبايد از ۵۰ درصد کمتر باشد. به عبارت ديگر چنانچه داوطلبی در يکی از سالها از تکماده استفاده کرده باشد ولی ميانگين کل وی در درس مورد نظر به  ۵۰ درصد ( ۱۰ از۲۰) برسد،  مشکلی برای ادامه تحصيل نخواهد داشت و قادر به ادمه تحصيل می باشد.

زمان پذيرش

زمان پذيرش برای رشته های فوق الذکر مطابق تقويم شمسی از نیمه اسفند (برای اکثردانشگاه ها) تا نيمه دوم خرداد بوده و شروع کلاس ها، به استثنای رشته کامپيوتر، اول ماه جولای مصادف با ۱۰ تير ماه است. لازم به ذکر است که ممکن است برخی از دانشکده ها تقويم فوق را تا حد ۱۵ روز جابجا اعلام و اجرا نمايند.

توجه : معمولا به علت تقاضای زیاد برای پذیرش در اکثر دانشگاه ها بعد از یک ماه پذیرش به اتمام میرسد.

مدارک لازم برای اخذ پذيرش به منظور ثبت نام و اقدام برای اخذ نامه واجد الشرايط تحصيل در رشته مورد درخواست يا اصطلاحا Eligibility Certificate   

۱) درخواست و تکميل فرم واجدالشرايط بودن تحصيل از دانشکده محل تحصيل.  (Eligibility Form)

۲) اصل مدارک تحصيلی

۳) کپی گذرنامه (کليه صفحات نوشته شده)

۴) فيش واريز مبلغ مورد نياز

۵) یک قطعه عک

پس ازتائيد مدارک تحصيلی درشورای مربوطه درصورتيکه تحصيل درمقطع کارشناسی باشد بقيه مراحل درکالجهای مربوطه صورت می گيرد دراين صورت مديريت کالج سهم عمده ای درقبول يا عدم قبول دانشجودارد دراين کالجها که خصوصی می باشند دانشجومی بايست مبلغی را تحت عنوان خودياری يا شهريه توسعه کالج  “  Donation &  Development fee “  بپردازد که بسته به نوع رشته و مقطع تحصيلی بسيار متغير می باشد تعيين اين مبلغ بر عهده مديريت کالج می باشد که از دانشجويان خارجی و همچنين آندسته از هنديهائی که بدون شرکت در آزمون ورودی وارد دانشگاه می شوند اخذ می گردد .

فيش واريز مبلغ مورد نياز  برای مقاطع كارشناسی و فوق كارشناسی ۳۰۰۰ روپيه هندوستان به حساب دانشگاه ،اين مبلغ برای رشته های مهندسی ۷۰۰۰ روپيه  و براي رشته های دندانپزشکی و پزشکی ۵۰۰ دلار آمريکا و برای ساير رشته های پيراپزشکی ۲۵۰ دلار می باشد. دانشجويان رشته های مهندسی مبلغ واريزی را به حساب دانشگاه مربوطه طی حواله يا اصطلاحا Draft Demand پرداخت می نمايند. لازم به ذکر است که در هر حال بايد يک نسخه از فيش بانکی يا کپی حواله تهيه شده (کپی  حواله  در مورد رشته های مهندسی و پزشکی) را به عنوان سند واريزی در نزد خود نگهداری نمايند.

اقدامات لازم پس از ورود به هندوستان و ثبت نام در پليس :

دانشجويان عزيز بايد بدانند که اولين اقدام پس از ورود و معرفی خود به دانشکده محل تحصيل، اقدام برای ثبت نام در اداره اتباع خارجين يا اصطلاحا (Police Commissioner ) می باشد. چرا که دانشجويان پس از ورود فقط ۱۴ روز مهلت دارند که اين کار را انجام دهند در غير اينصورت دانشجويان جريمه می گردند ( مبلغ جريمه تا ۶ ماه ۳۰ دلار آمريکا می باشد) و اين کار مستلزم تهيه مدارک زير می باشد:

 • دريافت نامه گواهی اشتغال به تحصيل  پس از معرفی خود به دانشکده تحت عنوان (Bonafaide Certificate)
 • تهيه دونسخه کپی از آن جهت ارائه اصل و کپي هاي آن به اداره اتباع خارجيان
 • تهيه دو سري کپی از صفحات نوشته شده گذرنامه.
 • تهيه نامه ای مبنی بر عدم اعتراض دولت ايران در خصوص ادامه تحصيل دانشجو در هند که اصطلاحا (NOC) خواند مي شود. براي تهيه اين نامه دانشجويان عزيز بايستي نسبت به تهيه فرم مربوط از وب سايت اتحاديه انجمن های اسلامی (http://www.uisia-iranindia.net) يا وب سايت نمايندگی وزارتين علوم و بهداشت (http://www.iran-india-scienceedu.com)،  يا محل انجمن اسلامی اقدام نمايند. برای تکميل و ارسال فرم مذکور مدارکی از قبيل :  ( ۱ .  کپی ريز نمرات تحصيلی مقطع قبلی ۲٫ کپی شناسنامه ۳٫ کپی گواهی اشتغال به تحصيل يا نامه پذيرش ۴٫ ۶ قطعه عکس.  ۴٫  در صورت تاهل ارائه مدارک متاهلی و عکس همسر و فرزند يا فرزندان. ۵٫ کپی صفحات نوشته شده گذرنامه. ۶٫ کپی معافيت يا پايان خدمت سربازی برای دانشجويان ذکور ) لازم می باشد. لازم به توضيح است که دانشجويان می توانند مدارک خود را به آدرس کنسولگری حیدرآباد ارسال نمايند.
 • درخواست و تکميل فرم پليس. اين فرم در اداره اتباع امور خارجيان و انجمن اسلامی دانشجويان موجود می باشد. فرم پليس در وب سايت اتحاديه موجود می باشد.
 • عکس ۴*۳ .
 • کپی اجاره نامه محل زندگي ( دو سری). در مواردی که هنوز دانشجو موفق به اجاره کردن منزل نگرديده است می تواند از اجاره نامه ساير دانشجويان مقيم به طور موقت،  با اخذ نامه ای از آنان،  استفاده و بعدا پس از اجاره منزل،  اجاره نامه خود را به پليس ارائه نمايد.

 نکات مهم

* تحصیل در كشور هندوستان در خیلی از شرایط از تحصیل در كشورهای مشابه همچون مالزی و فیلیپین ممكن است كم‌هزینه‌تر تمام شود.

* دانشجویان پس از ورود به کشور هندوستان باید ظرف مدت ۱۴ روز از تاریخ ورود باید به پلیس مربوط به اتباع خارجی مراجعه نمایند.

* دانشجویان حداقل۲هفته قبل ازاتمام اقامت خویش به اداره پلیس مراجعه واقدام به ارائه مدارک وتمدید اقامت نمایند

* دانشجویانی که از خوابگاه استفاده مینمایند باید مدارک وپاسپورت خود را به دانشگاه ارائه کنند تا اقامت ایشان توسط پلیس صادر شود .

* در صورتیکه دانشجو اقدام به تعویض دانشگاه و یا محل تحصیل نماید ۲هفته قبل از اتمام اقامت خویش به اداره پلیس مراجعه و اقدام به ارائه مدارک و تمدید اقامت نمایند و مبلغ ۷۵ دلار بابت جریمه تعویض دانشگاه یا کالج باید به پلیس بپردازد.

* در صورتیکه اقامت شما به هردلیلی دچار مخاطره شده اقدام به مسافرت توریستی به کشورهای دیگر و خروج ازمرز ننمائید زیرا از ورود شما به کشور محل تحصیل ممانعت به عمل خواهد آمد .

* در صورتیکه اقامت شما دچار مخاطره شد مراتب را به سفارت جمهوری اسلامی ایران درآن کشور اعلام فرمائید

* مدارک لازم جهت تمدید اقامت همانند تکمیل فرم، عکس ، گواهی ثبت نام دانشگاه ، اجاره نامه محل سکونت را قبل از سررسید اتمام اقامت آماده فرمائید . (قبض برق)

* در صورت عدم حضور و غیبت در کلاسهای درسی دانشگاه و عدم شرکت در امتحانات دانشگاه و کالج مجاز به اعلام نام دانشجو و ابطال اقامت دانشجو توسط اداره مهاجرت میباشد .

* در صورت بروز هرگونه خلاف قانونی و قانون شکنی توسط دانشجو در خارج، اقامت دانشجو توسط پلیس ابطال خواهد شد .

* در صورت عدم رعایت شرائط اقامتی و قوانین حکومتی اقامت دانشجو ابطال خواهد شد .

* از پرداخت هرگونه هزینه به افرادی که خود را واسط و دلال معرفی مینمایند خودداری کنید .

* در صورتی که دچار مشکل اقامتی شدید میتوانید از وکلای متخصص امور اقامتی استفاده نمائید .

* اقامت تحصیلی با اقامت کاری و اقامت دائم متفاوت میباشد .

* دانشجو نمیتواند پس از ورود یا بعد از ثبت نام دانشگاه خود را تغییر دهد و در دانشگاه دیگری ثبت نام نماید زیرا در صورت ثبت نام شهریه مسترد نمی گردد .

* در صورتیکه دانشجو قبلا در آن کشور بوده باشد و مرتکب خلافی شده باشد و نامش در کامپیوتر پلیس ثبت شده باشد ، ‌امکان دارد پلیس با اقامت دانشجو مخالفت نماید .

* پلیس پس از صدور اقامت حق دارد در صورتیکه دانشجو تخلفی را مرتکب شود و یا دانشگاه محل تحصیل به دلایل مختلف درخواست باطل شدن ویزای ایشان را نماید ، اقامت دانشجو را لغو نماید .

بمنظور آگاهی از وضعیت تحصیلی شما دانشجویان عزیز هموطن ایرانی که در کشور هندوستان مشغول به تحصیل هستید جهت امکان خدمات دهی بهتر وبیشتر به شما ، کلیه دانشجویانی که تا کنون موفق به تشکیل پرونده نشده اند می توانند از طریق سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران فرمهای مربوطه دریافت کرده و با مراجعه به کنسولگری تشکیل پرونده دهند.

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده

۱) تکمیل فرم تشکیل پرونده

۲) ۲ قطعه عکس ۳*۴

۳) تصویر صفحات گذرنامه (صفحه مشخصات، ویزا و اعتبار)

۴) تصویر دفترچه اقامت به انضمام شماره تلفن و ایمیل

۵) گواهی پذیرش دانشجو (Eligibility Letter)

۶) گواهی اشتغال به تحصیل (Bonafide Certificate)

۷) آدرس در ایران

شایان ذکر است اعطاء تسهیلات دانشجویانی با این امکانات آسانتر خواهد شد .

برخی تسهیلات جهت دانشجویان خارج از کشور :
استفاده از مهر خروجی رایگان
تایید مدارک تحصیلی مربوط به انتقال دانشجو به دانشگاههای داخل
تایید مدارک تحصیلی دانشجو
استفاده از مزایای رایگان تمدید گذر نامه
استفاده از خدمات کمرکی فقط برای یکبار و پس از اتمام تحصیل
تخفیف بلیط هواپیمایی برای دانشجویان و خانواده محترم آنها

غذاهای هندی، تند و لذیذ 

چنانچه تاكنون به هند سفر نكرده باشيد از متفاوت بودن رستورانهای هند متعجب ميشويد. چون اكثر رستورانها تنها غذاهای گياهی عرضه ميكنند كه اصطلاحاَ  Veg ناميده ميشوند و برخی رستورانها هم غذاهای گوشتی عرضه ميكنند كه اصطلاحاَ Non-Veg  خوانده ميشوند. غذاهای چينی در هند بسيار پرطرفدارند ومعمولا با ذائقه ايرانی نيزسازگارميباشند. همچنين رستورانهای معروفی مانند مك دونالد و پيتزا هات و KFC شعبه دارند. اولین نكته در مورد غذاهای هندی، تنوع و گوناگونی آن است؛ به طوری كه در منوی هر رستوران می‌توانید بیش از ۷۰ نوع غذای مختلف را ببينيد. در منوي رستوران‌ها كنار غذاهای سبزيجات علامتی به رنگ سبز وجود دارد و در كنار غذاهای گوشتی علامت مربع قرمز مي‌گذارند تا مشتری‌ها بدانند چه غذایی را انتخاب می‌كنند. این علامت‌ها روی خیلی از مواد خوراكی مثل بیسكوییت و روغن و…. وجود دارد. بعضا به نظر ميرسد كه غذا مخلوطي ازمقدار زيادی فلفل و ادويه با مقدار كمي مواد ديگر است.البته پس از مدتي به اين طعم تند عادت ميكنيد و متوجه ميشويد غذاهای هندی بسيار لذيذ ميباشند. كم كم حالتی پيدا ميكنيد كه غذايی كه كم ادويه باشد به شما نمی چسبد. از ميان غذاهای گياهی هند غدايی به نام ماسالودوسا كه از آرد برنج وسيب زمينی و مخلفات تهيه می شود برای مبتديان مناسب تر است.
از ميان غذا های گوشتی: از ميل كردن چيكن بريانی و چيكن تندوری غافل نشويد. البته در هر رستورانی كه ميرويد به هنگام سفارش غذا تذكر دهيد كه غذای بدون فلفل برايتان بياورد در اين صورت ميتوانيد يك غذای تند اما معتدل را ميل كنيد.
يك ياد آوری در مورد چای ضروری به نظر می رسد، چای در هند هميشه همراه با شير و ادويه هايی مانند زنجبيل، هل و فلفل سياه تهيه می شود و بسيارمطبوع است.
همچنين رستوران های ايرانی با بهترين غذاها درهند موجود است و برای دانشجويان ايرانی نيز تخفيف ويژه ای قائل می باشند.
همچنين اشخاصی هستند که برای دانشجويان غذاهای ايرانی درست می کنند و به درب خانه هايشان می برند.

توجه : از اغذيه فروشی های كنار خيابان غذا تحیه نفرمایید.

برخی از خوشمزه‌ترین غذاهای هندی عبارتند از:

ماتان بریانی: اصلی‌ترین غذای هند و در واقع غذای مجلسی و رسمی ‌هندوستان محسوب شده و از تركیب ادویه‌جات، گوشت گوسفند و برنج پخته می‌شود.

‌‌شاهی قورمه: غذای مخصوص پادشاهان مغول بوده و به صورت خورشت كاری غلیظ به همراه تكه‌های بزرگ گوشت گوساله یا گوسفند است.

‌‌سیزلر: یكی از جالب‌ترین غذاهای هندی است و سرو آن همراه با سر و صدای بسیاری است؛ به گونه‌ای كه توجه كل رستوران به این غذا جلب می‌شود و شامل تكه‌های كباب شده مرغ، ماهی و گوشت است كه روی بستری از سبزیجات تازه و كلم و هویج و لوبیا و… روی یك ظرف چدنی بسیار‌ داغ كه روی قابی چوبی قرار دارد، سرو می‌شود و تا چند دقیقه بعد از آوردن غذا‌ روی میز با صدای بلند جیز جیز می‌كند.

چیكن بریانی: مانند ماتان بریانی است كه با مرغ پخته می‌شود.

ماتان روغن جوش: خورشت بسیار لذیذی كه از دنده گوسفند و همراه با روغن حیوانی تهیه می‌شود.

آلو گوبی: غذای گیاهی كه از تركیب سیب زمینی و گل كلم و ادویه تشكیل می‌شود.

ماهی تیكه: ماهی طبخ شده در كاری است.

جوجه آشوكا: شبیه جوجه كباب ایرانی است، ولی تند و پرادویه.

تندوری چیكن: مرغ تندوری شده كه رنگ آن قرمز ‌ پر رنگ بوده و بسیار تند است.

پالاك پنیر: یك غذای گیاهی دیگر كه از تركیب اسفناج و قطعات پنیر پخته شده تهیه می‌شود.

ماسالا دوسا: معروف‌ترین غذای گیاهی هند كه از آرد برنج به صورت نان و سس مخصوص تهیه می‌شود

در کنار اينها رستورانهای غربی مانند کنتاکی KFC و مک دونالد MC در هند دارای شعبه هستند و همينطور رستورانهای شرقی مانند رستورانهای چينی Chinese Room نيز در هند به وفور یافت می شوند .

 1. manzooretoon az moadele 10 moadele kole diplome ya katbi sale sevom
  ?
  chon man moadele kole diplomam 14 vali moadele katbiye sale sevomam bedune nomre mostamar 9 shode, aya mitoonam dar reshteye It ya Dandanpezeshki ya daroosazi paziresh begiram ?
  Diplomam ham tajrobiye

 2. سلام من دبیرستان و پیش دانشگاهی رشته ی علوم انسانی خواندم و می خواهم در هندوستان در یکی از رشته های کارگردانی یا تئاتر ادامه ی تحصیل بدم . میشه لطفا منو راهنمایی کنید .

 3. salam
  من متولد ۷۶ام. خب دیپلم با معدل ۱۷دارم و الان پیش دانشگاهی ام اگه بخام تا خرداد ماه و کارنامه پیش ام صبر کنم ۱۸سالم تموم میشه و واسه خروج به مشکل میخورم. الان باید چیکار کنم بدون کارنامه پیش امکان نداره راجیو برم؟؟

  • سلام
   شما میتوانید برای گذراندن پیش دانشگاهی به هندوستان بروید.
   بعد از اتمام دوره پیش،برای دانشگاه در همانجا اقدام کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.