دانستنی ها

دانستنی ها

شرایط عمومی تحصیل در هندوستان

کلیه متقاضیان با داشتن دیپلم ۱۲ ساله و یا پیش دانشگاهی به همراه پاسپورت و ضمانتنامه محضری شرایط تحصیل در هند را دارا می باشند. متقاضیان مشمول نظام وظیفه چنانچه به مشمول شدنشان زمان باقی مانده باشد امکان تحصیل دارند. از آنجائیکه کلیه سیستم آموزشی در هندوستان به زبان انگلیسی می باشد یادگیری زبان از اصول الزامی می باشد ، اکثر متقاضیان ،زبان را در کالجهای زبان در شهر بنگلور،میسور،حیدرآباد و پونا می گذرانند و دوره های متفاوتی از ۴ ماه تا ۹ ماه وجود دارد. تعدادی از متقاضیان ،زبان را با معلم خصوصی می گذرانند. هزینه معلم خصوصی بسیار ارزان و مقرون به صرفه می باشد.

شرایط ثبت نام

الف) برای متقاضیان دوره کارشناسی، مدرک پیش دانشگاهی به همراه مدرک دیپلم ضروری می باشد.

ب) برای متقاضیان دوره کارشناسی ارشد، مدرک چهارساله کارشناسی در صورتی که کارشناسی پیوسته باشد و در صورت ناپیوسته بودن کارشناسی، ارائه مدرک کاردانی نیز ضروی می باشد.

ج) متقاضیان دوره دکترا، می بایست مدارک مربوط به کارشناسی ارشد و کارشناسی خود را آماده تحویل کنند.

توجه : فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد برای ترجمه مدارک خود باید آن را به تایید سازمان فارغ التحصیلان (تهران، خیابان پاسدارن، گلستان هشتم، سازمان فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد) برسانند که برای این کار شما اصل مدرک خود را تحویل می دهید که معمولا بعد از ظهر همان روز یا فردا آن را عودت می دهند (قبلا تایید آنها با مهر بوده ولی جدیداً فقط شماره می نمایند)

توجه : فارغ التحصیلان کارودانش و فنی و حرفه ای که مدرک پیش دانشگاهی ندارند و فوق دیپلم فنی دارند ولی از آنجائیکه مدرک فوق دیپلم مورد پذیرش نظام آموزشی هند نمی باشد و تصمیم گرفتند که دوره کارشناسی را از ابتدا آغاز کنند، می بایست کار معادل سازی مدرک (فوق دیپلم به پیش دانشگاهی) خود را در اداره کل مراکز فنی و حرفه ای (تهران،خیابان ایران شهر جنوبی، اداره کل مراکز فنی و حرفه ای، ساختمان شهید بهشتی) انجام دهند.

توجه : فارغ التحصیلان دبیرستان که فاقد مدرک پیش دانشگاهی می باشند نیز می توانند پذیرش شوند به شرط تعهد دهند که مدرک پیش دانشگاهی را اخذ و ارائه دهند.

نحوه ثبت نام در دانشگاه

۱)  مبلغی بين ۱۵۰ الی ۲۰۰ روپيه بابت فرم های ثبت نام به دانشكده واريز می نماييد .

۲)  درخواست و تکميل فرم واجدالشرايط بودن تحصيل از دانشکده محل تحصيل . (Eligibility Form)

۳)  کپی یااصل مدارک تحصيلی(بسته به دانشگاه)

۴)  کپی گذرنامه (کليه صفحات نوشته شده)

۵)  قطعه عکس ۴*۳

پس از تائيد مدارک تحصيلی در شورای مربوطه در صورتيکه تحصيل در مقطع کارشناسی باشد بقيه مراحل در کالجهای مربوطه صورت می گيرد در اين صورت مديريت کالج سهم عمده ای در قبول يا عدم قبول دانشجو دارد در کالجهای خصوصی،دانشجومیبايست مبلغی راتحت عنوان خودياری يا شهريه توسعه کالج “ Donation & Development fee “ بپردازد که بسته به نوع رشته و مقطع تحصيلی متغير می باشد تعيين اين مبلغ بر عهده مديريت کالج می باشد که از دانشجويان خارجی و همچنين آن دسته ازهنديهائی که بدون شرکت در آزمون ورودی وارد دانشگاه می شوند اخذ می گردد .

فيش واريز مبلغ مورد نياز برای مقاطع كارشناسی و فوق كارشناسی ۳۰۰۰ روپيه هندوستان به حساب دانشگاه ، اين مبلغ برای رشته های مهندسی ۷۰۰۰ روپيه و برای رشته های دندانپزشکی و پزشکی ۵۰۰  دلار آمريکا و برای ساير رشته های پيراپزشکی ۲۵۰ دلار می باشد. دانشجويان رشته های مهندسی مبلغ واريزی را به حساب دانشگاه مربوطه طی حواله يا اصطلاحا Demand Draft پرداخت می نمايند. لازم به ذکر است که در هر حال بايد يک نسخه از فيش بانکی يا کپی حواله تهيه شده (کپی حواله در مورد رشته های مهندسی و پزشکی) را به عنوان سند واريزی در نزد خود نگهداری نمايند.

نکته : داشتن معدل ۱۰ از بيست (۵۰ درصد) برای ورود به دانشگاههای هند الزامی است.

نکته : ممکن است برخی افراد يا منابع به داوطلب اعلام نمايند که وجود تکماده درسی مانع از اين می گردد که دانشجو بتواند در رشته مورد درخواست ادامه تحصيل دهد، اين مطلب درست نبوده و در نظام آموزشی هند نيز مسئله تکماده وجود داشته و مانعی برای ادامه تحصيل داوطلب نمی گردد. فقط در خصوص داوطلبينی رشته های  داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی، معدل اين گونه افراد در دروس تخصصی برای ۴ سال نبايد از ۵۰ درصد کمتر باشد به عبارت ديگر چنانچه داوطلبی در يکی از سالها از تکماده استفاده کرده باشد ولی ميانگين کل وی در درس مورد نظر به ۵۰ درصد ( ۱۰ از۲۰) برسد، مشکلی برای ادامه تحصيل نخواهد داشت و قادر به ادامه تحصيل می باشد.

شرايط نقل و انتقال دانشجويان خارج به داخل

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت

دانش آموزان دانشسراها و دانش آموزان چهار ساله آخر دوره متوسطه و هنرآموزان هنرستانها و آموزشگاههای فنی و حرفه ای كه ارزش تحصيلی ديپلم آنها از طرف مراجع صلاحيتدار معادل متوسط كامل شناخته شده، و دانشجويان و هنرجويان دانشگاهها و موسسه های آموزش عالی اگر در حين تحصيل به سن مشموليت برسند تا زمانی كه به تحصيلات خود ادامه می دهند از اعزام به خدمت معاف خواهند بود. آندسته از دانش آموزان فارغ التحصيل داخل يا خارج كه برابر ضوابط وزارت آموزش و پرورش ديپلم شناخته شوند و برای تحصيل در موسسه های آموزش عالی داخل يا خارج كشور ملزم به طی دوره پيش دانشگاهی باشند معافيت تحصيلی تعلق می گيرد.
فارغ التحصيلان ديپلمه در صورتی كه از نظر قانون و بنا به گواهی وزارت علوم تحقیقات و فن آوری حايز شروط اشتغال به تحصيل در خارج از كشور باشند و ادامه تحصيل آنان در رشته های مورد تاييد وزارت فرهنگ و آموزش عالی باشد، می توانند با استفاده از مقررات معافيت تحصيلی برای ادامة تحصيل به خارج از كشور مسافرت كنند.
دانش آموزانی كه قبل از سن مشموليت بخواهند در خارج از كشور ادامة تحصيل دهند در صورتي كه مورد تاييد وزارت آموزش و پرورش باشد می توانند از معافيت تحصيلی برای ادامة تحصيل در خارج از كشور استفاده نمايند.
دانش آموزانی كه قبل از رسيدن به سن مشموليت از كشور خارج و در دوره دبيرستان مشغول تحصيل شده باشند در صورتی كه تحصيل آنان واجد شرايط مشمولان مشابه در داخل كشور بوده و مورد تاييد وزارت آموزش و پرورش قرار گيرد می توانند از معافيت تحصيلی استفاده نمايند.
دانشجويانی كه در خارج از كشور با استفاده از معافيت تحصيلی به تحصيل اشتغال دارند چنانچه در حين تحصيل به كشور مراجعت نمايند موظفند حداكثر ظرف۶  ماه از كشور خارج شوند. درغيراينصورت حق خروج از كشور را نخواهند داشت.
مشمولانی كه در خارج از كشور موفق به اخذ ديپلم شده باشند، چنانچه در رشته های مورد تاييد وزارت فرهنگ و آموزش عالی و برابر مقررات و ضوابط آن وزارتخانه مشغول تحصيل شده يا بشوند تا رسيدن به درجة دكترا می توانند از معافيت تحصيلی استفاده نمايند. كنترل وضعيت پيوستگی تحصيلی و ساير شرايط اين قبيل مشمولين به عهدهء وزارت علوم تحقیقات و فن آوری (اداره كل دانشجويان خارج از كشور) خواهد بود
دانشجويان فوق چنانچه به دانشگاهها و موسسه های آموزش عالی داخل كشور انتقال يابند به شرط اين كه فاصله تحصيلی آنان حداكثر از يك سال تجاوز نكند، برای آنها كارت معافيت تحصيلی صادر مي شود.
در زمان صلح به كليه فارغ التحصيلان فوق ليسانس و بالاتر و متخصصان ذكور ايرانی مقيم خارج از كشور اجازه داده می شود يك بار در سال حداكثر براي مدت پنج ماه به منظور شركت در سمينارها و دوره هاي خاص تخصصی، بازديدهای علمي و انجام پروژه های كوتاه مدت و ارايه خدمات خاص كوتاه مدت بنا به دعوت وزير ذی ربط (با تاييد وزارت اطلاعات و ستاد كل نيروهای مسلح) بدون بررسی وضعيت خدمت وظيفه عمومی، به جمهوری اسلامی ايران سفر نمايند.
مشمولان مقيم خارج از ايران با هر سطح تحصيلات می توانند با مراجعه به نمايندگان كنسولی ايران و تكميل اوراق مربوطه، هر سال يك بار و به مدت ۳ ماه به ايران سفر كنند. داوطلبين برای دوره های زبان اقدام به اخذ پذيرش نمايند و پس از انتقال به كشور هند در دوره های پيش دانشگاهی ثبت نام نموده یا بصورت متفرقه در آزمونهای پايان دوره پيش دانشگاهی ثبت نام كنند و پس از اخذ مدرک پيش دانشگاهی نسبت به اخذ پذيرش دانشگاهی و ثبت نام اقدام مينمايند.
اين داوطلبين می توانند قبل از پايان سال  با اخذ پذيرش از کشور خارج شوند و پس از ثبت نام در دانشگاه، نسبت به تشکيل پرونده دانشجويی درسفارت جمهوری اسلامی ايران در کشور هند اقدام نمایند. پس از تشکيل پرونده و ارسال مدارک به ايران، بستگان دانشجو با مراجعه به وزارت علوم، تحقيقات و فن آوری برای اخذ معافيت تحصيلی دانشجويان خارج از کشور اقدام می نمايند. پس از تشکيل پرونده و بررسی آن توسط وزارت علوم و تامين وثيقه مربوطه حکم معافيت تحصيلی صادر و برای سفارت جمهوری اسلامی ايران در کشور مربوطه ارسال ميگردد. از آن پس دانشجو مجاز خواهد بود حداکثر ۳ ماه در سال در ايران در کنار خانواده خود به سر برد.

شرايط و مدارک موردنياز در خصوص دانشجويان آزاد دوره دکتری خارج از کشور متقاضی استفاده از بورس تحصيلی

۱)  حداکثر سن در زمان شروع دوره دکترا ۳۵ سال می باشد. در مورد اعضای هيات علمی رسمی لازم است حداقل سه برابر مدت استفاده از بورس تحصيلی از سنوات خدمت ايشان به عنوان هيات علمی رسمی باقی مانده باشد.
تبصره: اعطای بورس به متقاضيان فوق الذکر که دارای شرايط تحصيلی درخشان (به تشخيص کميته بورس) باشند از سال دوم قابل بررسی خواهد بود.

۲)  دانشگاه های محل تحصيل دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد متقاضی بورس در خارج از کشور معتبر بوده و چنانچه فارغ التحصيل دانشگاه های داخل کشور باشند لازم است حداقل يکی از دو مقطع تحصيلی را در دانشگاه های دولتی گذرانده باشند.

۳)  حداقل معدل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به ترتيب ۱۴ و ۱۵ باشد.

۴)  مدت اقامت در کشور محل تحصيل (با احتساب مدت بورس و مدت تحصيل) حداقل از نصف مدت دوره دکترا بيشتر باشد.

۵)  متقاضی بورس بايد اعلام نياز از يکی از دانشگاه های وابسته به وزارت علوم ارائه نمايد.

۶)  لازم است پايان نامه دانشجو با زمينه کاری استاد راهنما هماهنگی داشته باشد.

مدارک مورد نياز :

۱)  تصوير تمام صفحات شناسنامه و گذرنامه.

۲)  شش قطعه عکس ۴ × ۳ .

۳)  تصوير مدارک تحصيلی کارشناسی و کارشناسی ارشد با قيد معدل.

۴)  برگه اشتغال به تحصيل با ذکر رشته، مقطع تحصيلی، تاريخ احتمالی فراغت از تحصيل، موضوع تز و همچنين C.V استاد راهنما با تاييد دانشگاه.

۵)  نامه اعلام نياز از يکی از دانشگاه های داخل.

۶)  فرم گزينش تکميل شده.

۷)  تاييديه سرپرستی مبنی بر صحت مدارک فوق.

۸)  وثيقه ملکی.

شرايط انتقال دانشجويان ايرانی شاغل به تحصيل در خارج از کشور به دانشگاههای داخل (وزارت علوم، تحقيقات و فناوری)

در حال حاضر يکی از شرايط انتقال دانشجويان ايرانی شاغل به تحصيل در خارج از کشور در دوره کارشناسی، داشتن مدرک پيش دانشگاهی از ايران با معدل کتبی حداقل ۱۲ و يا معادل ارزشيابی شده آن توسط وزارت آموزش و پرورش و نيز گذراندن حداقل ۳۶ واحد ترمی يا معادل آن با معدل کل حداقل ۵/۲ از ۴ يا معادل آن در دانشگاه معتبر خارج از کشور می باشد. مدارک موردنياز به شرح زير می باشد:

۱)  اصل و فتوکپی مدرک ديپلم کامل متوسطه (يا پايان مدرک پيش دانشگاهی) با ريز نمرات آن.

۲)  اصل و فتوکپی گواهی اشتغال به تحصيل دانشگاه همراه با اصل و فتوکپی کليه ريزنمرات و مدارک تحصيلی دوره نيمه تمام (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)

۳)  اصل و فتوکپی مدرک کارشناسی با ريزنمرات آن (در صورت داشتن مدرک کارشناسی)

۴)  اصل و فتوکپی مدرک کارشناس ارشد با ريزنمرات آن (در صورت داشتن مدرک کارشناسی ارشد)

۵)  اصل و فتوکپی مدارک دوره دکترا با ريزنمرات (در صورت اشتغال به تحصيل در دوره دکترا)

۶)  ارائه گواهينامه از دانشگاه محل تحصيل مبنی بر بلامانع بودن ادامه تحصيل با مهروتاييد دانشگاه ونمايندگی جمهوری اسلامی ايران در کشور محل تحصيل

۷)  اصل وکپی آخرين مدرک تحصيلی اخذ شده ازايران برای دانشجويانی که زيرديپلم متوسطه ازايران خارج شده اند

۸)  يک نسخه فتوکپی تمام صفحات شناسنامه

۹)  يک نسخه فتوکپی تمام صفحات گذرنامه

۱۰)  فتوکپی برگه وضعيت خدمت نظام وظيفه (برای آقايان)

۱۱)  يک قطعه عکس

۱۲)  ارائه اصل و فتوکپی فيش پرداخت هزينه مربوط به تعيين وضعيت علمی از مبلغ ۲۵۰۰۰ ريال تا ۱۱۰۰۰۰ ريال برحسب مقاطعی که در آن به تحصيل اشتغال داريد.

۱۳)  فتوکپی احکام بورس (برای دانشجويان بورسيه و همسر و فرزندان آنان)

۱۴)  فتوکپی حکم کارگزينی هيات علمی (برای اعضای هيات علمی دانشگاههای داخل کشور و همسر و فرزندان آنها)

۱۵)  ارائه نامه ای از دفتر نظارت و ارزيابی آموزش عالی مبنی بر جايابی همسر و يا ولی در يکی از دانشگاههای داخل کشور توسط دفتر فوق (برای همسر و فرزندان فارغالتحصيلان بورسيه)

۱۶)  فتوکپی آخرين مدرک تحصيلی اخذ شده از کشور خارج به زبان اصلی و يک نسخه ارزشيابی شده آن (برای همسر و فرزندان فارغالتحصيلان بورسيه و عضو هيات علمی دانشگاهها که پس از اخذ مدرک در کشورهای خارج به ايران مراجعت کرده اند)

۱۷)  در صورتيکه متقاضی بدلايل سياسی-اسلامی از کشور محل تحصيل خود اخراج شده است، ارائه مدارک مستند که دلالت بر اين امر بنمايد از سوی وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ايران در کشور محل تحصيل الزامی است.

نکته : داوطلبان جهت دريافت پرسشنامه و کسب اطلاعات بيشتر می توانند به دفتر رايزنی علمی مراجعه نمايند.

قابل توجه دانشجويان بورسيه

مدارك و شرايط لازم جهت تمديد حكم تحصيل دانشجويان به شرح زير اعلام ميگردد :

۱)  درخواست كتبی دانشجو كه حداقل به مدت ۲ ماه قبل از خاتمه مدت بورس به دفتر سرپرستی دانشجويان تحويل گرديده باشد.

۲)  توضيح علل طولانی شدن تحصيل و ضرورت تمديد با ذكر تاريخ احتمالي پيش دفاع و دفاعیه
هيئت وزيران در جلسه مورخ ۸/۶/۱۳۸۳ بنا به پيشنهاد مشترک وزارت بازرگانی و بانک مرکزی و با استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی تصويب نمود :

۲-۱)   کليه اشخاص حقيقی مالک خودرو در خارج از کشور مجازند با مراجعه به مرزهای گمرکی و پس از ثبت سفارش و پرداخت حقوق ورودی نسبت به واردات خودرو متعلق به خود اقدام نمايند.

۲-۲)   کليه اشخاص حقيقی و حقوقی می توانند علاوه بر استفاده از روش گشايش اعتبار اسنادی از طريق حواله ای توسط سيستم بانکی نيز حداکثر تا سقف ۵ خودرو اقدام به واردات خودرو نمايند.

۳)  نامه استاد راهنما مبنی بر ضرورت تمديد با ذكر زمان شروع نوشتن تز، ميزان پيشرفت نوشتن و پيش بينی زمان پيش دفاع و دفاع از تز.

۴)  در صورت تمديد، دانشجو موظف خواهد بود در زمانهای پيش بينی شده تحصيل خود را به اتمام برساند.
يئت وزيران در جلسه مورخ ۸/۶/۱۳۸۳ بنا به پيشنهاد مشترک وزارت بازرگانی و بانک مرکزی و با استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی تصويب نمود :

۱-  کليه اشخاص حقيقی مالک خودرو در خارج از کشور مجازند با مراجعه به مرزهای گمرکی و پس از ثبت سفارش و پرداخت حقوق ورودی نسبت به واردات خودرو متعلق به خود اقدام نمايند.

۲-  کليه اشخاص حقيقی و حقوقی می توانند علاوه بر استفاده از روش گشايش اعتبار اسنادی از طريق حواله ای توسط سيستم بانکی نيز حداکثر تا سقف ۵ خودرو اقدام به واردات خودرو نمايند.

۳-  واردات تجاری خودرو طبق مقررات جاری صرفا از طريق گشايش اعتبار اسنادی امکان پذير است.

مدارک و شرايط لازم برای اخذ پذيرش  در شته های غير پزشکی و غير مهندسی

 • ريز نمرات سه ساله دبيرستان و پيش دانشگاهی
 • گواهی پايان تحصيلات ديپلم و پيش دانشگاهی
 • داشتن معدل ۱۰ از بيست .

توجهممکن است برخی افراد يا منابع  به داوطلب اعلام نمايند که وجود تکماده درسی مانع از اين می گردد  که دانشجو بتواند در رشته مورد درخواست ادامه تحصيل دهد، اين مطلب درست نبوده و در نظام آموزشی هند نيز مسئله تکماده وجود داشته و مانعي برای ادامه تحصيل داوطلب نمی گردد. فقط در خصوص داوطلبيني که بعدا در مورد آنها صحبت خواهد شد مانند داروسازي، دندانپزشکی و پزشکی،  معدل اين  اين گونه افراد بايد در دروس تخصصي براي ۴ ساله نبايد از ۵۰ درصد کمتر باشد. به عبارت ديگر چنانچه داوطلبی در يکي از سالها از تکماده استفاده کرده باشد ولي ميانگين کل وی در درس مورد نظر به  ۵۰ درصد ( ۱۰ از۲۰) برسد،  مشکلی برای ادامه تحصيل نخواهد داشت و قادر به ادمه تحصيل می باشد.

مدارک و شرايط لازم پس از اخذ پذيرش به منظور ثبت نام و اقدام برای اخذ نامه واجد الشرايط تحصيل در رشته مورد درخواست يا اصطلاحا Eligibility Certificate     

۱)  درخواست و تکميل فرم واجدالشرايط بودن تحصيل از دانشکده محل تحصيل.  (Eligibility Form)

۲)  اصل مدارک تحصيلی

۳)  کپی گذرنامه (کليه صفحات نوشته شده)

۴)  فيش واريز مبلغ مورد نياز. برای مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد۳۰۰۰ روپيه هندوستان به حساب دانشگاه بنگلور، قابل پرداخت در بانک ميسور (State Bank of Mysore) اين مبلغ برای رشته های مهندسی ۷۰۰۰ روپيه و براي رشته های دندانپزشکی و پزشکی ۵۰۰ دلار آمريکا و برای ساير رشته های پيراپزشکی ۲۵۰ دلار می باشد. دانشجويان رشته های مهندسی مبلغ واريزی را به حساب دانشگاه مربوطه (VTU) و دانشجويان گروه پزشکی و پيراپزشکی به حساب دانشگاه راجيو گاندی، طی حواله يا اصطلاحا (Demand Draft) پرداخت مي نمايند. لازم به ذکر است که دانشجويان عزيز در هر حال بايد يک نسخه از فيش بانکی يا کپی حواله تهيه شده (کپی حواله  در مورد رشته های مهندسی و پزشکی) را به عنوان سند واريزی در نزد خود نگهداری نمايند.

۵)  چند قطعه عکس ۴*۳

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی مهندسی :

۱) كپی صفحه اول گذرنامه
۲) یک قطعه عكس
۳) ترجمه ریز نمرات و مدرك تحصیلی دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)
۴) ترجمه ریز نمرات و مدرك تحصیلی پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

مدارک لازم برای پذیرش دوره کارشناسی ارشد و ارشد مهندسی :

۱)  كپی صفحه اول گذرنامه

۲)  یک قطعه عكس

۳)  ریز نمرات و مدرک ترجمه شده در پایه لیسانس (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقاطع علوم پزشکی :

۱)  کپی صفحه اول پاسپورت و صفحه اعتبار

۲)  یک قطعه عکس

۳)  ترجمه ریز نمرات و مدرك تحصیلی دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۴)  ترجمه ریز نمرات و مدرك تحصیلی پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۵)  ترجمه گواهی پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۶)  فیش مبلغ مورد نیاز برای دریافت Eligibility  از دانشگاه راجیو گاندی

۷)  کپی فارسی گواهی دیپلم و ریز نمرات

۸)  کپی فارسی گواهی پیش دانشگاهی و ریز نمرات

مراحل اخذ پذيرش در مقاطع علوم پزشکی :

۱)  ترجمه وتائيديه مدارک دانشجو(از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۲)  تکمیل و تحویل مدارک

۳)  ثبت مدارک و تعهد نامه در دادگاه هندوستان

۴)  درخواست و تکميل فرم واجدالشرايط بودن تحصيل از دانشکده محل تحصيل (Eligibility Form)

۵)  ثبت مدارک در دانشگاه و اخذ پذيرش (دعوتنامه)

۶)  ارسال آن به ايران برای دانشجو

۷)  مراجعه به سفارت هندوستان در ايران (تهران- زاهدان- بندرعباس)

واجد شرايط شدن Eligibility :

نکته : ممکن است برخی افراد یا منابع به داوطلب اعلام نمایند که وجود تکماده درسی مانع از این می گردد که دانشجو بتواند در رشته مورد درخواست ادامه تحصیل دهد، این مطلب درست نبوده و در نظام آموزشی هند نیز مسئله تکماده وجود داشته و مانعی برای ادامه تحصیل داوطلب نمی گردد. فقط در خصوص داوطلبینی مانند داروسازی دندانپزشکی و پزشکی، معدل این گونه افراد باید در دروس تخصصی (فیزیک،شیمی،زیست شناسی) برای سال آخر یا پیش دانشگاهی نباید از ۵۰ درصد کمتر باشد. به عبارت دیگر چنانچه داوطلبی در یکی از درسها از تکماده استفاده کرده باشد ولی میانگین کل وی در درس مورد نظر به ۵۰ درصد ( ۱۰ از ۲۰ ) برسد، مشکلی برای ادامه تحصیل نخواهد داشت و قادر به ادامه تحصیل می باشد.

تبصره : افرادی که دیپلم ریاضی و یا … دارا می باشند(سال یازدهم) و در مقطع پیش دانشگاهی(سال دوازدهم) به علوم تجربی تغییر رشته داده باشند برای پذیرش در رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی هیچ گونه مشکلی وجود ندارد

نکته مهم : ممکن است برخی افراد يا منابع  به داوطلب اعلام نمايند که وجود تکماده درسي مانع از اين مي گردد  که دانشجو بتواند در رشته مورد درخواست ادامه تحصيل دهد، اين مطلب درست نبوده و در نظام آموزشی هند نيز مسئله تکماده وجود داشته و مانعي برای ادامه تحصيل داوطلب نمی گردد. فقط در خصوص داوطلبينی که بعدا در مورد آنها صحبت خواهد شد مانند داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی،  معدل اين  اين گونه افراد بايد در دروس تخصصي براي ۴ ساله نبايد از ۵۰ درصد کمتر باشد. به عبارت ديگر چنانچه داوطلبی در يکی از سالها از تکماده استفاده کرده باشد ولی ميانگين کل وی در درس مورد نظر به  ۵۰ درصد ( ۱۰ از۲۰) برسد،  مشکلی برای ادامه تحصيل نخواهد داشت و قادر به ادمه تحصيل می باشد.

زمان پذيرش

زمان پذيرش برای رشته های فوق الذکر مطابق تقويم شمسی از نیمه اسفند (برای اکثردانشگاه ها) تا نيمه دوم خرداد بوده و شروع کلاس ها، به استثنای رشته کامپيوتر، اول ماه جولای مصادف با ۱۰ تير ماه است. لازم به ذکر است که ممکن است برخی از دانشکده ها تقويم فوق را تا حد ۱۵ روز جابجا اعلام و اجرا نمايند.

نکته : معمولا به علت تقاضای زیاد برای پذیرش در اکثر دانشگاه ها بعد از یک ماه پذیرش به اتمام میرسد.

مدارک لازم برای اخذ پذيرش به منظور ثبت نام و اقدام برای اخذ نامه واجد الشرايط تحصيل در رشته مورد درخواست يا اصطلاحا Eligibility Certificate   

۱)  درخواست و تکميل فرم واجدالشرايط بودن تحصيل از دانشکده محل تحصيل.  (Eligibility Form)

۲)  اصل مدارک تحصيلی

۳)  کپی گذرنامه (کليه صفحات نوشته شده)

۴)  فيش واريز مبلغ مورد نياز

۵)  یک قطعه عکس

پس ازتائيد مدارک تحصيلی درشورای مربوطه درصورتيکه تحصيل درمقطع کارشناسی باشد بقيه مراحل درکالجهای مربوطه صورت می گيرد دراين صورت مديريت کالج سهم عمده ای درقبول يا عدم قبول دانشجودارد دراين کالجها که خصوصی می باشند دانشجومی بايست مبلغی را تحت عنوان خودياری يا شهريه توسعه کالج  “  Donation &  Development fee “  بپردازد که بسته به نوع رشته و مقطع تحصيلی بسيار متغير می باشد تعيين اين مبلغ بر عهده مديريت کالج می باشد که از دانشجويان خارجی و همچنين آندسته از هنديهائی که بدون شرکت در آزمون ورودی وارد دانشگاه می شوند اخذ می گردد .

فيش واريز مبلغ مورد نياز  برای مقاطع كارشناسی و فوق كارشناسی ۳۰۰۰ روپيه هندوستان به حساب دانشگاه ،اين مبلغ برای رشته های مهندسی ۷۰۰۰ روپيه  و براي رشته های دندانپزشکی و پزشکی ۵۰۰ دلار آمريکا و برای ساير رشته های پيراپزشکی ۲۵۰ دلار می باشد. دانشجويان رشته های مهندسی مبلغ واريزی را به حساب دانشگاه مربوطه طی حواله يا اصطلاحا Draft Demand پرداخت می نمايند. لازم به ذکر است که در هر حال بايد يک نسخه از فيش بانکی يا کپی حواله تهيه شده (کپی  حواله  در مورد رشته های مهندسی و پزشکی) را به عنوان سند واريزی در نزد خود نگهداری نمايند.

سرکنسولگریهای جمهوری اسلامی ایران در هند


  ۱ – بمبئی :

ADDRESS :SWAPNALOK,1 FLOOR 47 LAXMIBAI JAGMOHANDAS ROAD BOMBY 400026 INDIA COUNTRY AREA COD :0091 22
TEL :23630073- 23634102 – CONSULAR TEL :23631029- 23613373- 23637065
FAX :23637002

۲ – حیدرآباد :

ADDRESS : Consulate General of the Islamic Republic of Iran 8-2-501/1, Imam Khomeini Road , Banjara Hills , Hyderabad – 500 034 . Telephone : 2335 0728/ 23352722 /23354354
Working Days : Monday to Friday
Office Timings : 09:00 am to 05:00 pm
Namaaz & Lunch : 1.00 pm to 2.00 pm

www.Iranconsulatehyd.org

آدرس سفارت هندوستان در تهران :

 تهران – خیابان شهید مطهری – خیابان میرعماد پلاک ۴۶

تلفن : ۵-۸۸۷۵۵۱۰۱ – ۰۲۱

آدرس کنسولگری هندوستان در زاهدان :

 زاهدان – حد فاصل خیابان خیام و خیابان مدنی

تلفن : ۳۲۲۲۳۳۷ – ۰۵۴۱

آدرس کنسولگری هندوستان در بندرعباس :

 بندر عباس – خیابان گلشهر جنوبی – خیابان حکمت پلاک ۴۳

 تلفن : ۶۶۱۷۴۵ – ۰۷۶۱

توضیحات ضروری :

۱)  متقاضيان که از شمال کشور (شمال غرب، شمال شرق و شمال و خوزستان) و همچنين مراكز کشور مانند تهران، سمنان و اصفهان برای ويزا بايد به سفارت هند در تهران مراجعه کنند.

۲)  متقاضيان كه از استان  هرمزگان هستند به بندر عباس مراجعه كنند.

۳)  داوطلبان استان های خراسان جنوبی و مركزی و استان سيستان و بلوچستان به كنسولگری هندوستان در زاهدان مراجعه كنند.

تعطیلات رسمی سفارت هندوستان: 

۱-   روز جمهوری هند ( ۲۶ ژانویه)

۲-   پیروزی انقلاب اسلامی ( ۲۲ بهمن)

۳- عاشورا و تاسوع

۴- ماهاشیواراتی ( ۸ مارس)

۵- عید نوروز ( ۲۱ مارس)

۶-  تولد حضرت محمد(ص)

۷-  بوداپورنیما ( ۲۳ می)

۸- مارتیرزدی (۵ ژوئن)

۹-  روز استقلال هند ( ۱۵ آگوست)

۱۰- تولد ماهاتما گاندی ( ۲ اکتبر)

۱۱- ماها آشتامی ( ۱۱ اکتبر)

۱۲- دوسرا ( ۱۲ اکتبر)

۱۳- شهادت حضرت علی(ع)

۱۴- دیوالی ( ۱ نوامبر)

۱۵- عید فطر

۱۶- تولد گوروناناک ( ۱۵ نوامبر)

۱۷- کریسمس ( ۲۵ دسامبر)

به غیر از تعطیلات رسمی فوق سفارت ممکن است بنا به دلایلی خاص روزهای دیگر با اطلاع قبلی تعطیل باشد

انواع ویزا :

ویزای دانشجویی (student visa) :

ویزای دانشجویی که هندوستان صادر می کند، برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره های زبان اعتبار دارد و مدت اعتبار آن به مدت تحصیل دانشجو بستگی دارد، اما پس از پایان اعتبار ویزا، دانشجویان می توانند مدت آن را تمدید کنند. درباره دانشجویان ایرانی هم باید گفت که سفارت هندوستان در ایران به دانشجویان ایرانی ویزای single یا به اصطلاح «یک بار ورود» می دهد یعنی دانشجو با این ویزا می تواند تنها یک بار وارد هند و از آنجا خارج شود. البته برای خروج از هند و بازگشت به ایران باید از پلیس شهر محل سکونت در هندوستان اجازه خروج (return visa) دریافت شود که در شرایط عادی فقط یک بار در هر سال ارایه می شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی :

۱)  اصل پاسپورت که بیشتر از ۶ ماه اعتبار داشته باشد

۲)  اصل ترجمه شده آخرین مدرک تحصیلی  که به تایید دادگستری و وزارت خوارجه و سفارت هند در ایران رسیده باشد

۳)  ترجمه شده اصل ریزنمرات آخرین دوره تحصیلی که به تایید دادگستری و وزارت خوارجه و سفارت هند در ایران رسیده باشد

۴)  اصل و کپی پذیرش( admission )تحصیلی از دانشگاه هندوستان

۵)  تکمیل فرم اخذ ویزا که باید از سفارت هند

۶)  ترجمه شده اصل تعهدنامه مالی

۷)  گواهی اشتغال به کار یکی از والدین

۸)  دو قطعه عکس ۴*۶

۹)  فتوکپی شناسنامه

۱۰)  مبلغ ۷۵۰۰۰ تومان پول

توضیح در مورد  آماده کردن و نوشتن گواهی اشتغال به کار :

این گواهی اشتغال به کار رو باید پدرتون یا کسی که فرم تعهدنامه مالی را برایتان پر کرده تکمیل کند ، مثلا اگر پدرتون در یک شرکت کار میکنه از همون شرکت یک گواهی اشتغال به کار بگیره و ترجمه کنید به همراه مدارک تحویل سفارت بدین.

کسانی هم که پدرشون کار آزاد دارند مثلا یک مغازه مکانیکی دارند در سربرگ همون مغازه خودش این گواهر رو بنویسه و ترجمه کنید .

توضیح در مورد آماده کردن و نوشتن فرم تعهدنامه مالی :

 نمونه این فرم در پایین آورده شده است.دفترخانه ها شکل کامل تعهد نامه را  آماده دارند.

بعد از دریافت تعهد نامه از دفترخانه جهت ترجه به دارالترجمه تحویل دهید.بعد از ترجمه و تایید دادگستری باید ضمیمه مدارکتون کنید و برای صدور ویزا ببرین سفارت هند.

اگر ضامن کارمند دولت یا بازنشسته باشد باید گواهی و فیش حقوقی را ضمیمه مدارک داشته باشد.  و در صورت آزاد بودن شغل فرد ضامن باید حتما در متن تعهد نامه ذکر گردد .

در صورت کارمند نبودن شخص (ترجمه جواز کسب)

در صورت بازنشسته بودن فرد(ترجمه فیش حقوقی)

نمونه فرم که باید به این صورت نوشته شود :

                                              بسمه تعالی

در تاریخ ذیل حاضر گردید آقای….فرزند…..ش ش……صادره از…..متولد….مقیم…..و بعد از حضور بر طیق این سند ملزم و متعهد گردید تا مادامیکه آقای/خانم……فرزند…..ش ش…..صادره از….مقیم….در کشور هندوستان مشغول به تحصیل میباشد کلیه مخارج مشارالیه اعم از هزینه تحصیل و زندگی،هزینه رفت و برگشت ، دارو و درمان و بیمه و سایر مخارج متفرقه را کلا بپردازد ،در غیر این صورت در مقابل سفارت کشور مذکور مسئول خواهد بود و تحت پیگرد قانونی قرار میگیرد ، ضمنا ضامن فوق الذکر کلیه مراتب بالا را تایید نموده و متعهد گردید که بعد از اتمام تحصیلات دانشجوی مذکور وسائل برگشت وی را به ایران فراهم نماید و اینکه دانشجوی مذکور در حین تحصیل هیچ شغلی را پیشه خود نسازد.

ویزای توریستی (tourist visa) :

 کسانی که میخواهند به عنوان سفر تفریحی به هندوستان مراجعت کرده بااین  ویزای توریستی میتوانند اقدام کنند. این ویزا از یک ماه تا ۳ ماه دارای اعتبار است یعنی هر کس با این ویزا میتواند از یک روز تا ۳ ماه در هندوستان بماند و در این مدت ۳ ماه  هر زمانی میتواند به ایران بازگردد. توجه داشته باشید که این ویزا به هیچ وجه قابل تمدید کردن در هندوستان نمی باشد و حتماً کسی که با این ویزا به هند سفر کرده باید به کشور مبداء بازگردد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی :

۱)  اصل پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه

۲)  شش قطعه عکس ۴*۶

۳)  تکمیل فرم های پر شده مخصوص ویزای توریستی از سفارت هند

۴)  تصویر بلیط رفت و برگشت و اصل بلیط

۵)  مبلغ ۳۵۰۰۰ تومان پول

این ویزا در هند تمدید نمی شود.

 ويزای تحقيقاتی (Research Visa) :

این ویزا  برای دانشجویان  دكترا و فوق دكترا صادر ميشود صدور اين ويزا منوط به طی مراحل خاص در هند و ايران ميباشد, اين ويزا در واقع پس از تاييد وزارت توسعه منابع انسانی هند(MHRD) توسط سفارت هند در تهران صادرمیشود.مدت زمان ويزای تحقيقاتی سه سال می باشد.که تقریبا از یک ماه تا یک سال طول میکشد تا ویزا آماده شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحقیقاتی :

۱)  اصل پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه  و کپی از تمام صفحات

۲)  اصل و کپی پذیرش مقدماتی از یکی از دانشگاه ها و یا مراکز آموزش عالی معتبر هندوستان

۳)  اصل  (نامه وابستگی به دانشگاه)  Affiliation letter و هفت سری کپی از آن

۴)  هفت سری فرم پر شده ویزای تحقیقاتی

۵)  شرح پروژه پایان نامه با جزئیات کامل

۶)  اصل و کپی مدارک کارشناسی وکارشناسی ارشد

۷)  دوازده قطعه عکس

۸)  مبلغ ۱۰۸۰۰۰ تومان وجه نقد

معمولاً این ویزا دارای اعتبار سه ساله می باشند .

ایکس ویزا  یا ویزای همراه :

دانشجويان دکترا که به همراه اعضاء خانواده به هند می ایند می توانند جهت اعضای خانواده ويزای همراه یا  ايکس ويزا درخواست کنند که فورا از طرف سفارت هند در تهران و بر اساس ويزای تحصيلی دانشجو صادر مي شود در صورتی که والدين هر دو قصد ادامه تحصيل در هند را داشته باشند تهيه ويزا جهت فرزندان ضروری است .در مورد چگونگی دریافت ایکس ویزا به سفارت هند مراجعه کنید. در ضمن  مادرانی که برای ویزایی غیر از دکترا درخواست می کنند، می تواند برای فرزندانشان که  کوچکتر از سن مدرسه هستند تقاضای ویزای همراه (X Visa) کنند که این ویزا نیز در هندوستان قابل تمدید شدن نیست و برای ادامه اقامت در هند باید از مدرسه یا هر جای دیگری پذیرش تحصیلی گرفته و سپس در پلیس هندوستان پس از تغییر نوع ویزا، مدت اقامت در هندوستان را نیز تمدید نمایند.

ویزای تجاری (Business Visa ) :

این ویزا فقط برای کسانی است که برای کار به هندوستان مراجعت می کنند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تجاری :

۱)  اصل پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه

۲)  فرم های پر شده مخصوص ویزای تجاری

۳)  شش قطعه عکس

۴)  دعوت نامه از سازمان یا شرکت هندی

۵)  معرفی نامه از سازمان یا شرکت ایرانی

۶)  اصل و کپی بلیط رفت و برگشت تایید شده

۷)  مبلغ ۳۷۰۰۰ تومان وجه نقد

ويزای بازگشت (Return Visa) :

دانشجويان شاغل به تحصيل در هند ميتوانند در ايام تعطيل با اخذ ويزاي بازگشت(Return Visa) به کشور خود مراجعه و مجددا با همان ويزا به هند باز گردند براي اخذ ويزاي بازگشت دانشجو شخصا بايد به اداره ثبت اقامت اتباع بيگانه مراجعه و فرم مربوط به ويزاي بازگشت را تكميل نمايد اداره ثبت اقمت اتباع بيگانه با درج مهر مخصوص به آنان اجازه ميدهد به مدت سه ماه و حداكثر تا زمان اعتبار اقامت به ايران سفر كرده و مجددا به هند باز گردند بايد توجه داشت كه عدم اخذ ويزاي بازگشت براي كساني كه قصد بازگشت دارند مشكلات زيادي در بر خواهد داشت .در پاره اي از شهرهاي هند دانشجويان موظف هستند قبل ازاخذ ويزاي بازگشت از پليس محلي ويا ايالتي اجازه خروج دريافت نمايند.

تخفیف بلیط هواپیما

دانشجویانی که در کنسولگری ایران در حیدرآباد ( رايزني فرهنگي ج .ا.ا ، حيدر آباد )
تشکیل پرونده دهند می توانند از تخفیف بلیط هواپیما استفاده نمایند به اینصورته که ابتدا به شماره ۰۰۹۱۲۲۲۲۰۴۵۸۲ دفتر هواپیمایی ایران ایر در بمبی تماس گرفته و بلیط را رزرو می کنند  بعد از یکی دو روز یک ایمیل تایید یه ارسال می شود، بایک پرینت ازش از این ایمیل به  همراه گواهی اشتغال به تحصیل به دفتر کنسولگری می روید و یک گواهی برای تخفیف دریافت می کنید .

پرواز به هند

دانشجویان و مسافرانی که تمایل دارند از ایران به هندوستان بیایند میتوانند از سرویس های خطوط مختلف پروازی و شرکت های ایرانی و خارجی استفاده نمایند. در اینجا مهمترین خطوط پروازی جهت تسهیل در برنامه ریزی علاقمندان سفر به هندوستان به اختصار معرفی می گردند :

۱)  هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران- ایران ایر
هواپیمایی ایران ایر هر هفته دو پرواز به هندوستان دارد. پرواز اول روز های سه شنبه صبح و پرواز دوم هم روزهای جمعه صبح انجام می پذیرد. مبدا این پرواز تهران و مقصد آن هم شهر بمبئی در غرب هندوستان است. این پرواز به دانشجویان شاغل به تحصیل در شهر های بمبئی، پونا و شهر های نزدیک به این دو شهر پیشنهاد میشود .

۲)  هواپیمایی ماهان- ماهان ایر لاین
هواپیمایی ماهان در هفته چهار پرواز به هندوستان دارد. مبدا این پرواز تهران و مقصد آن هم شهر دهلی پایتخت هندوستان است. این پرواز معمولاً روزهای چهارشنبه، پنجشنبه، جمعه و شنبه انجام می پذیرد. استفاده از این پرواز به دانشجویان شهر های دهلی، چندیگر، علیگر، لکنهو و کلاً شهر های شمال و شمال غربی هندوستان توصیه میشود. علاوه بر پرواز تهران- دهلی، دانشجویان شهر های جنوبی و جنوب غربی هند میتوانند از طریق پرواز بندر عباس به کرالا (کوچین) به هندوستان سفر کنند .

۳)  پروازهای غیر مستقیم
علاوه بر پرواز های فوق دانشجویان میتوانند با پرواز های غیر مستقیم خطوط هوایی امارات، قطر ایر، گلف ایر، هواپیمایی کویت و ایر ایندیا که در تمام طول هفته پرواز های متعددی به هندوستان دارند به این کشور سفر کنند.

شرکت هواپیمایی ایرعربیه

پروازهای این شرکت هواپیمایی ارزان است به همین دلیل هیچ پذیرایی داخلی از مسافران صورت نمی گیرد. پس بهتر است مسافر مواد غذایی به همراه داشته باشد چون بوفه داخل هواپیما گران است. این شرکت در۳پرواز هفته در روزهای شنبه ، سه شنبه ، پنجشنبه دارد .

ساعت ۳ از تهران به شارجه ، تا ساعت ۱۱ شب در شارجه توقف دارد مقصد این خط هوایی به شهرهای بنگلور ، حیدر آباد و بمبئی است. زمان رسیدن ساعت ۳- ۳٫۳۰ بامداد است .

شرکت هواپیمایی امارات

این شرکت در هفته هرروز دو پرواز در ۹ صبح و ۱۰ شب دارد .

که برای دانشجویان شهر های بنگلور و حیدر آباد، بمبئی توصیه میشود.

شرکت هواپیمایی قطر

این شرکتها در حال حاضر پروازی از ایران ندارند .

شرکت هواپیمایی گلف ایر

شرکت گلف ایر،با توجه به کیفیت مناسب پروازهاوقیمت ها،گزینه خوبی است که ازمشهد وتهران به حیدرآباد پرواز دارند.

شرکت هواپیمایی الجزیره :

این شرکت هواپیمایی مربوط به کشور کویت است و در سال ۲۰۰۴ تاسیس شده و همه هواپیماهایش نو هستند و معمولا ازایرباس ۳۲۰ استفاده میکنند و فقط از بمبئی این پرواز وجود دارد و قیمتهاش مناسب می باشد.

لیست شرکتهای هواپیمایی :

العربیه : از بقیه پروازهای رایگان تر می باشد، ابتدا به شارجه در امارات می رود و از آنجا بعد از ۸ ساعت انتظار به حیدرآباد پرواز می کند. در شهرهای بزرگ ایران نمایندگی فروش بلیط دارد و نیاز به حضور برای تهیه بلیط نیست، شما با دفتر تماس بگیرید، شماره حساب را گرفته و بعد از واریز پول فیش فاکس کرده، چند لحظه بعد بلیط را میل یا فاکس می کنند

http://www.airarabia.com

 کویتی : ۲ یا ۳ ساعت در کویت توقف دارد و سپس به هند پرواز می کند

http://www.kuwait-airways.com

 قطری : چند ساعت در قطر توقف دارد و سپس به هند پرواز می کند

http://www.qatarairways.com

بحرینی : چند ساعت در بحرین توقف دارد و سپس به هند پرواز می کند

http://www.bahrainair.net

امارات :

http://www.emirates.com

اقدامات لازم پس از ورود به هندوستان و ثبت نام در پليس :

دانشجويان عزيز بايد بدانند که اولين اقدام پس از ورود و معرفی خود به دانشکده محل تحصيل، اقدام برای ثبت نام در اداره اتباع خارجين يا اصطلاحا (Police Commissioner ) می باشد. چرا که دانشجويان پس از ورود فقط ۱۴ روز مهلت دارند که اين کار را انجام دهند در غير اينصورت دانشجويان جريمه می گردند ( مبلغ جريمه تا ۶ ماه ۳۰ دلار آمريکا می باشد) و اين کار مستلزم تهيه مدارک زير می باشد:

 • دريافت نامه گواهی اشتغال به تحصيل  پس از معرفی خود به دانشکده تحت عنوان (Bonafaide Certificate)
 • تهيه دونسخه کپی از آن جهت ارائه اصل و کپي هاي آن به اداره اتباع خارجيان
 • تهيه دو سري کپی از صفحات نوشته شده گذرنامه.
 • تهيه نامه ای مبنی بر عدم اعتراض دولت ايران در خصوص ادامه تحصيل دانشجو در هند که اصطلاحا (NOC) خواند مي شود. براي تهيه اين نامه دانشجويان عزيز بايستي نسبت به تهيه فرم مربوط از وب سايت اتحاديه انجمن های اسلامی يا وب سايت نمايندگی وزارتين علوم و بهداشت ،  يا محل انجمن اسلامی اقدام نمايند. برای تکميل و ارسال فرم مذکور مدارکی از قبيل : ( ۱٫ کپی ريز نمرات تحصيلی مقطع قبلی ۲٫ کپی شناسنامه ۳٫ کپی گواهی اشتغال به تحصيل يا نامه پذيرش ۴٫ ۶ قطعه عکس.  ۴٫  در صورت تاهل ارائه مدارک متاهلی و عکس همسر و فرزند يا فرزندان. ۵٫ کپی صفحات نوشته شده گذرنامه. ۶٫ کپی معافيت يا پايان خدمت سربازی برای دانشجويان ذکور ) لازم می باشد. لازم به توضيح است که دانشجويان می توانند مدارک خود را به آدرس کنسولگری حیدرآباد ارسال نمايند.
 • درخواست و تکميل فرم پليس. اين فرم در اداره اتباع امور خارجيان و انجمن اسلامی دانشجويان موجود می باشد. فرم پليس در وب سايت اتحاديه موجود می باشد.
 • عکس ۴*۳ .
 • کپی اجاره نامه محل زندگي ( دو سری). در مواردی که هنوز دانشجو موفق به اجاره کردن منزل نگرديده است می تواند از اجاره نامه ساير دانشجويان مقيم به طور موقت،  با اخذ نامه ای از آنان،  استفاده و بعدا پس از اجاره منزل،  اجاره نامه خود را به پليس ارائه نمايد.

 نکات مهم :

* تحصیل در كشور هندوستان در خیلی از شرایط از تحصیل در كشورهای مشابه همچون مالزی و فیلیپین ممكن است كم‌هزینه‌تر تمام شود.

* دانشجویان پس از ورود به کشور هندوستان باید ظرف مدت ۱۴ روز از تاریخ ورود باید به پلیس مربوط به اتباع خارجی مراجعه نمایند.

* دانشجویان حداقل۲هفته قبل ازاتمام اقامت خویش به اداره پلیس مراجعه واقدام به ارائه مدارک وتمدید اقامت نمایند

* دانشجویانی که از خوابگاه استفاده مینمایند باید مدارک وپاسپورت خود را به دانشگاه ارائه کنند تا اقامت ایشان توسط پلیس صادر شود .

* در صورتیکه دانشجو اقدام به تعویض دانشگاه و یا محل تحصیل نماید ۲هفته قبل از اتمام اقامت خویش به اداره پلیس مراجعه و اقدام به ارائه مدارک و تمدید اقامت نمایند و مبلغ ۷۵ دلار بابت جریمه تعویض دانشگاه یا کالج باید به پلیس بپردازد.

* در صورتیکه اقامت شما به هردلیلی دچار مخاطره شده اقدام به مسافرت توریستی به کشورهای دیگر و خروج ازمرز ننمائید زیرا از ورود شما به کشور محل تحصیل ممانعت به عمل خواهد آمد .

* در صورتیکه اقامت شما دچار مخاطره شد مراتب را به سفارت جمهوری اسلامی ایران درآن کشور اعلام فرمائید

* مدارک لازم جهت تمدید اقامت همانند تکمیل فرم، عکس ، گواهی ثبت نام دانشگاه ، اجاره نامه محل سکونت را قبل از سررسید اتمام اقامت آماده فرمائید . (قبض برق)

* در صورت عدم حضور و غیبت در کلاسهای درسی دانشگاه و عدم شرکت در امتحانات دانشگاه و کالج مجاز به اعلام نام دانشجو و ابطال اقامت دانشجو توسط اداره مهاجرت میباشد .

* در صورت بروز هرگونه خلاف قانونی و قانون شکنی توسط دانشجو در خارج، اقامت دانشجو توسط پلیس ابطال خواهد شد .

* در صورت عدم رعایت شرائط اقامتی و قوانین حکومتی اقامت دانشجو ابطال خواهد شد .

* از پرداخت هرگونه هزینه به افرادی که خود را واسط و دلال معرفی مینمایند خودداری کنید .

* در صورتی که دچار مشکل اقامتی شدید میتوانید از وکلای متخصص امور اقامتی استفاده نمائید .

* اقامت تحصیلی با اقامت کاری و اقامت دائم متفاوت میباشد .

* دانشجو نمیتواند پس از ورود یا بعد از ثبت نام دانشگاه خود را تغییر دهد و در دانشگاه دیگری ثبت نام نماید زیرا در صورت ثبت نام شهریه مسترد نمی گردد .

* در صورتیکه دانشجو قبلا در آن کشور بوده باشد و مرتکب خلافی شده باشد و نامش در کامپیوتر پلیس ثبت شده باشد ، ‌امکان دارد پلیس با اقامت دانشجو مخالفت نماید .

* پلیس پس از صدور اقامت حق دارد در صورتیکه دانشجو تخلفی را مرتکب شود و یا دانشگاه محل تحصیل به دلایل مختلف درخواست باطل شدن ویزای ایشان را نماید ، اقامت دانشجو را لغو نماید .

بمنظور آگاهی از وضعیت تحصیلی شما دانشجویان عزیز هموطن ایرانی که در کشور هندوستان مشغول به تحصیل هستید جهت امکان خدمات دهی بهتر وبیشتر به شما ، کلیه دانشجویانی که تا کنون موفق به تشکیل پرونده نشده اند می توانند از طریق سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران فرمهای مربوطه دریافت کرده و با مراجعه به کنسولگری تشکیل پرونده دهند.

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده

۱)  تکمیل فرم تشکیل پرونده

۲)  ۲ قطعه عکس ۳*۴

۳)  تصویر صفحات گذرنامه (صفحه مشخصات، ویزا و اعتبار)

۴)  تصویر دفترچه اقامت به انضمام شماره تلفن و ایمیل

۵)  گواهی پذیرش دانشجو (Eligibility Letter)

۶)  گواهی اشتغال به تحصیل (Bonafide Certificate)

۷)  آدرس در ایران

شایان ذکر است اعطاء تسهیلات دانشجویانی با این امکانات آسانتر خواهد شد .

برخی تسهیلات جهت دانشجویان خارج از کشور :
استفاده از مهر خروجی رایگان
تایید مدارک تحصیلی مربوط به انتقال دانشجو به دانشگاههای داخل
تایید مدارک تحصیلی دانشجو
استفاده از مزایای رایگان تمدید گذر نامه
استفاده از خدمات کمرکی فقط برای یکبار و پس از اتمام تحصیل
تخفیف بلیط هواپیمایی برای دانشجویان و خانواده محترم آنها

غذاهای هندی، تند و لذیذ

چنانچه تاكنون به هند سفر نكرده باشيد از متفاوت بودن رستورانهای هند متعجب ميشويد. چون اكثر رستورانها تنها غذاهای گياهی عرضه ميكنند كه اصطلاحاَ  Veg ناميده ميشوند و برخی رستورانها هم غذاهای گوشتی عرضه ميكنند كه اصطلاحاَ Non-Veg  خوانده ميشوند. غذاهای چينی در هند بسيار پرطرفدارند ومعمولا با ذائقه ايرانی نيزسازگارميباشند. همچنين رستورانهای معروفی مانند مك دونالد و پيتزا هات و KFC شعبه دارند. اولین نكته در مورد غذاهای هندی، تنوع و گوناگونی آن است؛ به طوری كه در منوی هر رستوران می‌توانید بیش از ۷۰ نوع غذای مختلف را ببينيد. در منوي رستوران‌ها كنار غذاهای سبزيجات علامتی به رنگ سبز وجود دارد و در كنار غذاهای گوشتی علامت مربع قرمز مي‌گذارند تا مشتری‌ها بدانند چه غذایی را انتخاب می‌كنند. این علامت‌ها روی خیلی از مواد خوراكی مثل بیسكوییت و روغن و…. وجود دارد. بعضا به نظر ميرسد كه غذا مخلوطي ازمقدار زيادی فلفل و ادويه با مقدار كمي مواد ديگر است.البته پس از مدتي به اين طعم تند عادت ميكنيد و متوجه ميشويد غذاهای هندی بسيار لذيذ ميباشند. كم كم حالتی پيدا ميكنيد كه غذايی كه كم ادويه باشد به شما نمی چسبد. از ميان غذاهای گياهی هند غدايی به نام ماسالودوسا كه از آرد برنج وسيب زمينی و مخلفات تهيه می شود برای مبتديان مناسب تر است.
از ميان غذا های گوشتی: از ميل كردن چيكن بريانی و چيكن تندوری غافل نشويد. البته در هر رستورانی كه ميرويد به هنگام سفارش غذا تذكر دهيد كه غذای بدون فلفل برايتان بياورد در اين صورت ميتوانيد يك غذای تند اما معتدل را ميل كنيد.
يك ياد آوری در مورد چای ضروری به نظر می رسد، چای در هند هميشه همراه با شير و ادويه هايی مانند زنجبيل، هل و فلفل سياه تهيه می شود و بسيارمطبوع است.
همچنين رستوران های ايرانی با بهترين غذاها درهند موجود است و برای دانشجويان ايرانی نيز تخفيف ويژه ای قائل می باشند.
همچنين اشخاصی هستند که برای دانشجويان غذاهای ايرانی درست می کنند و به درب خانه هايشان می برند.

توجه : از اغذيه فروشی های كنار خيابان غذا تحیه نفرمایید.

برخی از خوشمزه‌ترین غذاهای هندی عبارتند از :

ماتان بریانی : اصلی‌ترین غذای هند و در واقع غذای مجلسی و رسمی ‌هندوستان محسوب شده و از تركیب ادویه‌جات، گوشت گوسفند و برنج پخته می‌شود.

‌‌شاهی قورمه : غذای مخصوص پادشاهان مغول بوده و به صورت خورشت كاری غلیظ به همراه تكه‌های بزرگ گوشت گوساله یا گوسفند است.

‌‌سیزلر: یكی از جالب‌ترین غذاهای هندی است و سرو آن همراه با سر و صدای بسیاری است؛ به گونه‌ای كه توجه كل رستوران به این غذا جلب می‌شود و شامل تكه‌های كباب شده مرغ، ماهی و گوشت است كه روی بستری از سبزیجات تازه و كلم و هویج و لوبیا و… روی یك ظرف چدنی بسیار‌ داغ كه روی قابی چوبی قرار دارد، سرو می‌شود و تا چند دقیقه بعد از آوردن غذا‌ روی میز با صدای بلند جیز جیز می‌كند.

چیكن بریانی : مانند ماتان بریانی است كه با مرغ پخته می‌شود.

ماتان روغن جوش : خورشت بسیار لذیذی كه از دنده گوسفند و همراه با روغن حیوانی تهیه می‌شود.

آلو گوبی : غذای گیاهی كه از تركیب سیب زمینی و گل كلم و ادویه تشكیل می‌شود.

ماهی تیكه : ماهی طبخ شده در كاری است.

جوجه آشوكا : شبیه جوجه كباب ایرانی است، ولی تند و پرادویه.

تندوری چیكن : مرغ تندوری شده كه رنگ آن قرمز ‌ پر رنگ بوده و بسیار تند است.

پالاك پنیر : یك غذای گیاهی دیگر كه از تركیب اسفناج و قطعات پنیر پخته شده تهیه می‌شود.

ماسالا دوسا : معروف‌ترین غذای گیاهی هند كه از آرد برنج به صورت نان و سس مخصوص تهیه می‌شود

در کنار اينها رستورانهای غربی مانند کنتاکی KFC و مک دونالد MC در هند دارای شعبه هستند و همينطور رستورانهای شرقی مانند رستورانهای چينی Chinese Room نيز در هند به وفور یافت می شوند .

 1. salam khaste nabashin.man mohandesi az uni tehran gereftam khedmatam raftam alan madarekam amadast .
  soalam ine ke nomerate pishdaneshgaein bala 15 hast va moadelam 15.30 ama nomerate emtehan nahaei yani katbi sale sevom diplomam zire 10 ama majmo ba nomrate tere aval bala 10 mishe va man shabane khundam ama moadel katbi kole gavahim 15 va katbi nahaeim 9.75 hala che kar konam
  mishe daru bekhunam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.