دانشگاه فن آوری دهلی

امتیاز دانشگاه
رتبه کل
 • رتبه جهانی
 • رتبه در دانشگاه های هند
 • سطح آموزشی
 • محیط دانشگاه
 • امکانات دانشگاه
 • موقعیت دانشگاه

دانشگاه فن آوری دهلی

(Delhi Technological University)

 

 

 

 

 

 

دانشگاه فن آوری دهلی (DTU)، یا DelTech، که قبلا به عنوان کالج مهندسی دهلی (DCE) شناخته می شود، یکی از دانشگاه های برتر و موسسه فن آوری هند است و یک دانشگاه دولتی است که در دهلی نو، هند واقع شده است. در سال ۱۹۴۱ به عنوان پلی تکنیک دهلی تاسیس شد، و تحت کنترل دولت هند بود. این کالج تحت حکومت ناحیه پایتختی ملی دهلی نو از سال ۱۹۶۳ بوده است و وابسته به دانشگاه دهلی از سال ۱۹۵۲ است.

این دانشگاه دوره های کارشناسی مهندسی، کارشناسی فناوری (B.Tech)، کارشناسی ارشد مهندسی (ME)، دکترا (Ph.D.) و کارشناسی ارشد کسب و کار مدیریت (MBA) را ارائه می دهد و شامل ۱۲ بخش دانشگاهی با تاکید جدی بر آموزش و پژوهش های علمی و تکنولوژیک است. این کالج با رتبه ۷ در سال ۲۰۱۱ توسط هند جزو بهترین کالج های مهندسی قرار گرفت. پذیرش لیسانس در دانشگاه فن آوری دهلی مبتنی بر عملکرد در AIEEE است. پذیرش مدرک کارشناسی ارشد در DTU با آزمون مقدماتی، به همراه مصاحبه می باشد.

تاریخچه

به عنوان پلی تکنیک دهلی در سال ۱۹۴۱ تاسیس شده است و به تهیه نیازهای صنایع هند برای نیروی انسانی آموزش دیده فنی با تجربه عملی و دانش نظری پرداخته است. در آن زمان ارائه دهنده دروس هنر، معماری، بازرگانی، فنی و مهندسی، علوم کاربردی و پارچه بوده است. در سال ۱۹۶۵، وزارت آموزش و پرورش هند، این دانشکده را به عنوان “دانشگاه مهندسی دهلی” تغییر نام داد. دانشگاه فن آوری در یک فضای بی سر و صدا در وسط محوطه ای گسترده واقع شده است.  زیبایی مبله ساختمان های موسسه ، آزمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی مهندسی منحصر به فرد است.

 DTU به عنوان پیشرو در فن آوری دانشگاهی نقش قابل توجهی را به عنوان یک مرکز اصلی در دانش ملی و جهانی در توانمندسازی هند در دانش و قدرت نوآوری اجرا می کند. برای برقراری ارتباط  با DTU باید به طور کامل با صنعت، در یک سو و از سوی دیگر جامعه دانشگاهی / علمی آشنا باشید.

از زمان آغاز به کار ، DCE همواره نقش بسزایی در جنبش اصلاحات، داشته است و در دوران بعد از جمهوری هند، DCE ،نقش محوری در بازسازی، نوسازی، و اداره جامعه به عهده گرفت. تلاش ها و تخصص فارغ التحصیلان DCE نقش اصلی در برنامه ریزی و ساخت و ساز زیرساخت های هند را داشته است.

پردیس

دانشگاه مهندسی دهلی در محوطه دروازه Kashmere در قلب دهلی از سال ۱۹۸۹، هنگامی که پردیس جدید در جاده Bawana ، در ماه مه آغاز به ساخت شد اداره می شد و در سال ۱۹۹۵ دانشگاه به پردیس جدید منتقل شد.

پردیس جدید دانشگاه در محیطی سرسبز و به جاده متصل شده است. امکانات آن عبارتند از کتابخانه، مرکز کامپیوتر، مجتمع ورزشی، سه خوابگاه دخترانه و ۸ خوابگاه پسرانه و خوابگاه متاهلین است. دانشگاه دارای امکانات مسکونی برای اعضای هیئت علمی و کارکنان نیز می باشد و همچنین دانشگاه دارای یک سالن  تاتر رو باز است.

پذیرش

پذیرش کارشناسی تمام وقت در رشته مهندسی در DTU از طریق  آزمون ورودی مهندسی (AIEEE) انجام شده توسط هیئت مرکزی آموزش و پرورش متوسطه است. ۸۵ درصد از کرسی ها برای دانش آموزانی که از مدارس بالا در ناحیه  پایتختی ملی دهلی یا منطقه دهلی هستند محفوظ می باشد. ۱۵٪ کرسی های باقی مانده برای نامزدهای انتخابات از خارج از منطقه دهلی نو هستند و بر اساس همه رتبه در AIEEE، پذیرفته می شوند. پذیرش کارشناسی ارشد در عملکرد در آزمون تستی تحصیلات تکمیلی مهندسی  ، به همراه مصاحبه است.

دانشگاهیان

گروه مهندسی کامپیوتر
گروه فنی و مهندسی الکترونیک و ارتباطات
گروه فن آوری اطلاعات
گروه مهندسی برق
گروه مهندسی مکانیک و تولید
گروه مهندسی عمران و محیط زیست
گروه بیوتکنولوژی
گروه شیمی کاربردی و تکنولوژی پلیمر
گروه فیزیک کاربردی
گروه ریاضی کاربردی
گروه علوم انسانی
گروه آموزش

دانشجویان در پروژه هایی از قبیل طراحی و توسعه خودرو فرمول SAE، SAE کوتاه باخا شرکت می کنند،هیبرید اتومبیل، اتومبیل های خورشیدی، وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین، دستگاه های نوآورانه تعبیه شده قدردانی در سراسر جهان و راه اندازی یک کارخانه برای تولید بیودیزل نیز جزو پروژه های دانشجویان است. همچنین، دانشجویان  دانشگاه مهندسی دهلی ۱۵ قسمت از بخش های مایکروسافت را در سالهای  ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ ساخته اند.

پردیس DCE به عنوان یکی از بخش های اصلی دولت دهلی برای تحقیقات و فناوری بحساب می آید.  پارک دانش DTU به عنوان بخشی از زیرساخت های دهلی نو تعیین شده است.

زندگی دانشجویی و فرهنگی

کالج جشنواره های فرهنگی و دانشگاهی را سازماندهی می کند.  جشنواره های فرهنگی به عنوان  یک استراحت بحساب می آید شامل رویدادهایی مانند کنسرت های موسیقی و مد، جشنواره های علمی پلت فرم مشترک برای دانشجویان و دانشگاهیان و نمایشگاه پژوهش را می باشد. این کالج همچنین دارای انواع مختلف جشنواره های فنی و فرهنگی است.  نوآوری جشنواره فنی سالانه DCE سازمان یافته توسط گروه عمران و مکانیک در ارتباط با SEM و SAE است. گروه مهندسی کامپیوتر و رایانه انجمن هند (CSI) سالانه برگزار کننده، جشنواره فنی ققنوس می باشند. رنسانس جشنواره فنی سازمان یافته فصل دانشجویی IET از DCE است. جشنواره فنی تاتوا سمپوزیوم سالانه برگزار شده توسط گروه تکنولوژی شیمی پلیمر در ارتباط با SPE است. نشست ای یک همایش سالیانه در میان دانشجویان، با سخنرانی و بحث پیرامون دفاع از صنعت است.

DTU BAR

 DTU BAR نشریه رسمی دانشجویی این دانشگاه که در ژانویه ۲۰۰۹ آغاز  به چاپ شده است. این نشریه با مقالات دانشجویی، به توصیف تجارب دانشگاه، پردیس و دیگر پروژه ها می پردازد. در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ نسخه از این نشریه در میان موسسه فناوری Netaji Subhas، گورو Gobind سینگ Indraprastha دانشگاه، Jamia Millia اسلامی و دانشکده ها از دانشگاه دهلی توزیع شده است.

رشته های دانشگاه

مقطع

رشته

طول دوره

B.Tech (پاره وقت)

مهندسی عمران/ مهندسی برق/ فنی و مهندسی الکترونیک و ارتباطات/ مهندسی مکانیک/ مهندسی عمران (مهندسی سازه)/ مهندسی عمران (مهندسی محیط زیست)/ فنی و مهندسی الکترونیک و ارتباطات/ مهندسی برق (کنترل و ابزار دقیق)/ مهندسی برق (قدرت دستگاه و سیستم)/ مهندسی مکانیک (مهندسی حرارتی)/ مکانیک. مهندسی (مهندسی تولید)/ تکنولوژی پلیمر/ فن آوری رایانه ها و برنامه های کاربردی

۵ سال

B.Tech

مهندسی خودرو/ بیوتکنولوژی/ مهندسی عمران/ (سازه، دینامیک سازه/ مهندسی منابع آب/ مهندسی محیط زیست)/ مهندسی کامپیوتر/ مهندسی برق/ مهندسی برق و الکترونیک/ فنی و مهندسی الکترونیک و ارتباطات/ مهندسی فیزیک/ مهندسی محیط زیست/ فن آوری اطلاعات/ مهندسی مکانیک/ پلیمر علم و شیمیایی و فناوری/ تولید و مهندسی صنایع/ مهندسی نرم افزار/ بیو تکنولوژی/ نانو تکنولوژی/ بیو انفورماتیک/ مهندسی حرارتی/ موتورها IC/ توربو ماشین آلات/ تحلیل تنش/ مکانیک سیالات/ تشکیل فلزی و ریخته گری/ مدیریت صنعتی و فناوری/ تولید انعطاف پذیر و اتوماسیون برق /اخبار و وبنوشتها / ماشین های الکتریکی و درایوها/ سیستم های قدرت/ سیستم های کنترل/ ارتباطات مایکروویو/ DSP/ دستگاه های الکترونیکی کوچک/ VLSI / محاسبات تحمل پذیر خطا/ فن آوری اطلاعات/ دینامیک سیالات عملیاتی حساب دیفرانسیل و انتگرال/ بیو مکانیک/ مورفولوژی ریاضی/ نظریه گراف/ نظریه اطلاعات/ شبیه سازی عددی/ فرآیندهای تصادفی/ شبکه عصبی/ مدل اپیدمی/ نظریه اعداد و ترکیبیات/ نسبیتی مدل های کیهان شناختی/ توابع یک ظرفیتی/ علوم و تکنولوژی پلیمر/ مهندسی و علم مواد و کامپوزیت های پلیمری/ تبادل یونی/ الکتروشیمی/ ترمودینامیک شیمیایی/ علم مواد و ابررسانایی /اپتیک فیبر و ارتباطات نوری و الکترونیک کوانتومی/ مطالعات اجتماعی و اقتصادی/ تجزیه و تحلیل امکان سنجی مهندسی و پروژه های فن آوری/ تجزیه و تحلیل بازار کار/مهندسی الکترونیک و ارتباطات/ علم پلیمر و شیمی و فناوری/ تولید و مهندسی صنایع/ مهندسی محیط زیست/ بیوتکنولوژی/ فناوری اطلاعات/ مهندسی نرم افزار/ مهندسی در بیوتکنولوژی/ مهندسی الکترونیک/ اخبار و وبنوشتها/ بیوتکنولوژی صنعتی/ الکترونیک و مهندسی ارتباطات/ بیوتکنولوژی/ مهندسی الکترونیک و ارتباطات/ مهندسی برق/ مهندسی مکانیک/ عمران/ فناوری اطلاعات/  تکنولوژی در مهندسی مکانیک/ مهندسی کامپیوتر/ تولید و مهندسی صنایع/ مهندسی محیط زیست/ علم پلیمر و فناوری شیمی/ برق/ مهندسی الکترونیک و ارتباطات/ فناوری در تکنولوژی پلیمر

۴ سال

کارشناسی ارشد

مهندسی برق (کنترل و ابزار دقیق)/ مهندسی الکترونیک، اخبار و وبنوشتها/ مهندسی عمران (مهندسی سازه)/ مهندسی مکانیک (مهندسی تولید)/ مهندسی برق (قدرت دستگاه و سیستم)/ مهندسی عمران (مهندسی محیط زیست)/ مهندسی مکانیک (مهندسی حرارتی)/ فن آوری رایانه ها و برنامه های کاربردی/ تکنولوژی پلیمر/ مهندسی کامپیوتر/ فیزیک کاربردی(۳ سال)/ مهندسی برق/ مهندسی مکانیک /مهندسی عمران/ ME (مهندسی الکترونیک و ارتباطات)/ فیزیک/ مدیریت بازرگانی/ هسته ای/ الکترونیک و ارتباطات/ تکنولوژی کامپیوتر و نرم افزار/ فناوری انرژی های تجدید پذیر/ مهندسی ژئوتکنیک/ مهندسی حرارتی/ فناوری در محاسباتی/ کنترل و ابزار دقیق/ سیستم های مهندسی برق و قدرت/ علوم و مهندسی کامپیوتر/ تکنولوژی پلیمر/ فیزیک کاربردی/ شیمی کاربردی

۲ سال

دکترا

برق / الکترونیک، اخبار و وبنوشتها / مهندسی کامپیوتر/ ریاضیات کاربردی/ مهندسی مکانیک/ شیمی کاربردی/ علوم انسانی/ مهندسی عمران/ فیزیک کاربردی/ فناوری اطلاعات/ فیزیک/ شیمی کاربردی/ برق الکترونیک و ارتباطات/ مهندسی مکانیک

۳ تا ۵ سال

امکانات دانشگاه :
کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد/ مرکز کامپیوتر/ پارک دانش / اینترنت/ آزمایشگاه اینتل / سالنهای کنفرانس/ کافه تریا و امکانات بازی در فضای باز و خوابگاهها

 1. سلام آیا دانشگاه دهلی رشته مهندسی شبکه های کامپیوتری را برای تمام مقاطع تحصیلی دارد یا فقط مهندسی کامپیوتر و برنامه نویسی دارد.

 2. با سلام
  در جدول بالا در قسمت کارشناسی ارشد >> /مهندسی الکترونیک،اخبار و وبنوشتها/<< منظور از اخبار و وبنوشتها چیست؟ در مورد این رشته توضیح دهید.
  با سپاس فراوان از زحمات شما
  یا حق

  • با سلام
   این دو رشته مجزا می باشد که اخبار و وب نوشته ها مهندسی فنی خدمات ماشین های چاپ و تکثیر می باشد

  • با لیسانس برق می توانید برای فوق لیسانس اقدام نمایید و شرایط خاصی نیز دارا نمی باشد
   و هزینه آن سالیانه حدود ۷۰۰۰ دلار می باشد

 3. در دانشگاه دهلی امکان تحصیل در رشته ارشد مهندسی IT هست؟
  من کارشناسی این رشته رو دارم
  واسه ارشد بخوام اقدام کنم
  چه گرایش هایی تو زمینه مهندسی فناوری اطلاعات داره؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.