دانشگاه پنجاب

امتیاز دانشگاه
رتبه کل
 • رتبه جهانی
 • رتبه در دانشگاه های هند
 • سطح آموزشی
 • محیط دانشگاه
 • امکانات دانشگاه
 • موقعیت دانشگاه

دانشگاه پنجاب

(Panjab University)

 

 

 

 

 

 

دانشگاه پنجاب در سال ۱۸۸۲ در لاهور ( پاکستان فعلی) تأسیس شد در سال ۱۹۴۷ بعد از تقسیم کشور هند به دو بخش و پیدایش کشور پاکستان، دانشگاه پنجاب به مدت ۱۰ سال بدون فضای آموزشی(Campus) مستقل ادامه به  کار داد و در حالیکه مرکز اداری دانشگاه در سولان مستقر بود،  بخش های آموزشی دانشگاه در شهر های هشیار پور،  جلندر ، دهلی و آمریتسر مشغول به تدریس شدند. دانشگاه پنجاب در سال ۱۹۵۶ دوباره جابجا شده و به شهر چندیگر انتقال داده می شود. ساختمان های اصلی اداری و دانشگاهی در بخش ۱۴، واقع در کنار یک مرکز بهداشت، مجتمع ورزشی، خوابگاهها قرار گرفته است. این دانشگاه دارای ۱۵ دپارتمان برای تدریس و پژوهش در پردیس اصلی واقع در چندیگر میباشد و دارای ۱۸۸ کالج وابسته به دانشگاه که در شهرهای هاریانا، هیماچال پرادش و چندیگر واقع شده است می باشد.

مراکز و ادارات

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات ژنوم انسانی

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات ژنوم انسان (NCHGSR) در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد. این مرکز دوره های بیوتکنولوژی، ژنومیکس و پروتئومیکس در مقاطع کارشناسی ارشد (M.Sc) و دکترا را  ارائه می دهد.

گروه علوم کامپیوتر و نرم افزار

این مرکز برای علوم کامپیوتر و برنامه های کاربردی در سال ۱۹۸۳ راه اندازی شد. گروه کامپیوتر کارشناسی ارشد برنامه های کامپیوتر کاربردی (MCA) (دوره سه ساله تمام وقت) و دوره لیسانس علوم در علوم کامپیوتر و دوره دکتری کامپیوتر را ارايه می دهد. بخش کتابخانه را با بیش از ۲۰۰۰ کتاب برای استفاده انحصاری دانشجویان و اعضای هیات علمی است.

دانشکده حقوق

این دانشگاه دارای دو بخش برای آموزش حقوق است. هر دو بخش بلوک های جداگانه دانشگاهی است.این بخش ها ارایه دهنده مقاطع  LLB   ، ۴ساله و LLM   ۲ ساله می باشد.

دانشکده مدیریت 

دانشکده بازرگانی دانشگاه (گروه مدیریت بازرگانی و کسب و کار) به منظور توسعه مدیران، محققان و معلمان است و ارایه دهنده دوره های زیر می باشد.

 • MBA/ MBA (تجارت بین الملل)/ MBA (منابع انسانی)/ MBA (بیوتکنولوژی)/ MBA (اجرایی)/ M.Com. (E. بازرگانی) /دکتری

موسسه مدیریت هتل و گردشگری (UIHMT)

موسسه مدیریت دانشگاه پنجاب، ارایه دهنده آموزش، پژوهش و مشاوره در زمینه مهمانداری، گردشگری، سفر می باشد. این موسسه در سال ۲۰۰۹ از دانشکده مدیریت بازرگانی تاسیس شده است و ارایه دهنده  دوره های زیر می باشد :

 • کارشناسی (مدیریت گردشگری) / (مهمان نوازی و اداره هتل)

موسسه فنی و مهندسی دانشگاه

موسسه فنی و مهندسی (UIET) در محوطه دانشکده مهندسی است. این موسسه در مقطع کارشناسی ،کارشناسی ارشد (درجه دو + MBA، درجه M.Tech) و همچنین دوره های دکتری دانشجو می پذیرد.

کتابخانه  AC(کتابخانه صفحه اصلی) 

AC کتابخانه مرکزی با ۶۵۰۰۰۰ کتاب و ۱۵۰٫۰۰۰ نشریات، که برخی از آنها مجموعه های نادر از قرن ۱۹ th می باشد. کتابخانه دانشگاه به عنوان یکی از شش مرکز ملی داده های توزیع اطلاعات در برنامه INFLIBNET UGC شناخته شده است. این سالن که ۲۴ ساعته باز می باشد. مجموعه کتاب و مجلات منابع اینترنتی تقویت شده است.

کالج های وابسته به دانشگاه پنجاب

در حال حاضر ۱۱۴ کالج وابسته به دانشگاه پنجاب در سرتاسر ایالت پنجاب و شهر چندیگر مشغول به کارمی باشند که ۲۰ کالج در رشته های مختلف علوم انسانی، پایه مهندسی و هنر های زیبا و علوم کامپیوتری در شهر چندیگر مستقر می باشند. عمدتاً کالج های چندیگر درسطح  کارشناسی هستند و تعدادی از آنها نیز دوره های کارشناسی ارشد را دارا می باشند.

باوان گاندی

باوان گاندی یک نقطه ی عطف عمده ای از شهر چندیگر است که در دانشگاه قرار دارد. طراحی آن توسط پسر عموی لو Corbusier انجام گرفت که سالن آن نشسته در وسط حوض آب است. واژه “حقیقت این است که خداوند ” در ورودی نوشته شده است. امروزه این مجموعه به کتابخانه تبدیل شده است.

موزه ها

دانشگاه پنجاب دارای چهار موزه می باشد. این دانشگاه دارای یک باغ گیاه شناسی و باغ گیاهان دارویی در دانشگاه است.

موزه هنرهای زیبا

موزه هنرهای زیبا، کارهای اولیه تقریبا تمام هنرمندان بزرگ هند است. این مجموعه شگفت انگیزی است از ابتکار عمل  BNGoswamy  مورخ هنر ساخته شده است. امروز موزه AIHC در مجاور موزه هنرهای زیبا قرار دارد.

نحوه اخذ پذیرش، مدارک لازم و زمان پذیرش در کالج ها

برای اخذ پذیرش در سطح کالج داوطلبان باید مستقیماً به کالج مربوطه رجوع کرده و دفترچه اطلاعات و فرم پذیرش  که معمولاً در اواخر ماه  می در دسترس داوطلبان قرار می گیرد را تهیه کرده و پس از تکمیل آن به بخش پذیرش آن کالج تحویل دهند. مبلغ دفترچه اطلاعات که به همراه فرم پذیرش می باشد با توجه به نوع کالج متفاوت بوده و مبلغی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ روپیه می باشد.

داوطلبان باید مدارک ترجمه شده چهارساله دبیرستان که شامل ریز نمرات و مدرک دیپلم باشد را به همراه فتوکپی تأیید شده پاسپورت و ۴ قطعه عکس برای مقطع کارشناسی و ریز نمرات و مدارک ترجمه شده کارشناسی برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد را به همراه داشته باشند. لازم به ذکر است که در بعضی از موارد برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد داوطلبان باید نامه واجد شرایط(Eligibility Certificate) را تهیه کنند و برای این منظور داوطلبان باید به بخش ارزيابي مراجعه نمایند که در هر کالج متفاوت است و ممکن است که به بخش ارزیابی دانشگاه رجوع داده شود که در این صورت داوطلبان باید مبلغ ۹۰ دلار امریکا را بپردازند. این مورد برای مقطع دکتری نیز می باشد که در قسمت مربوطه توضیحات بیشتر داده خواهد شد.

توجه : داوطلبانی که آخرین مدرکشان را از یکی از کالج ها، دانشگاهها و دبیرستان های هند بدست آورده اند از مورد (Eligibility Certificate) معاف می باشند.

شهریه پذیرش در رشته های مختلف با توجه به نوع کالج متفاوت می باشد. به عنوان مثال شهریه رشته های مهندسی در کالج مهندسی پنجاب علاوه بر قبولی در امتحان ورودی این کالج مبلغ ۴۰۰۰ دلار امریکا برای هرسال می باشد که معمولاً دوره های کارشناسی در رشته های مهندسی چهار ساله می باشد. شهریه دوره کارشناسی در علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر در کالج گورو گوبیند سینگ بخش ۲۶ سالی ۱۵۰۰ دلار امریکا و ۵۶۰ دلار شهریه ثبت نام می باشد. ولی این کالج امتحان وروردی ندارد.

نحوه و زمان پذیرش و مدارک لازم در دانشگاه پنجاب :

از ابتدای سال تحصیلی ۲۰۰۲ پذیرش دانشجویان خارجی و هندی در دانشگاه در دوره دکتری به صورت آزمون انجام می گیرد. امتحان ورودی برای دکترا ۲ بار در سال یک بار در ماه نوامبر و یک بار در ماه فوریه برگزار می گردد و تاريخ دقیق آن یک ماه قبل از برگزاری امتحان به همراه فرم مربوطه مشخص می شود.

توجه : بنا به تبصره ای که برای داوطلبان دوره دکتری در رشته های مختلف وجود دارد داوطلبانی که مشغول تدریس در دانشگاه و یا کالج بوده و عضو هیات علمی می باشند از امتحان ورودی معاف می باشند. و در هر زمانی با مراجعه به بخش یا دپارتمان مربوطه در صورت موافقت یک استاد راهنما می توانند برای ثبت نام اقدام نمایند. البته لازم به ذکر است داوطلبانی هم که دارای بورس داخل کشور و یا بورس دولت هند بوده و یا تحت برنامه تبادل فرهنگی معرفی می شوند هم از امتحان ورودی معاف می باشند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دوره دکترا :

۱- مدارک ترجمه شده دوره کارشناسی ارشد(ریزنمرات و مدارک) بهمراه تأییدیه

۲- رئوس مطالب (شرح درس) دوره کارشناسی ارشد(ترجمه شده و تأیید شده) ضمناً برای اخذ نامه واجد شرایط برای مقطع دکتری هیچ شهریه ای نیاز نبوده و رایگان می باشد.

۳- نامه معرفی در صورت معاف بودن از امتحان ورودی از بخش علمی سفارت و یا محل تدریس.

۴- یک نسخه از عنوان تز دکتری و مختصری از کار تحقیقی که برای دکترا انجام خواهد شد.

۵- فتوکپی پاسپورت تأیید شده به همراه ۴ قطعه عکس

مقاطع کارشناسی ارشد دانشگاه پنجاب :

برای اخذ پذیرش در رشته های مختلف کارشناسی ارشد داوطلبان عزیز باید پس از تهیه دفترچه اطلاعات ( که فرم پذیرش نیز ضمیمه آن می باشد ) و تکمیل فرم و تحویل آن به دپارتمان مربوطه بايد در مصاحبه كه معمولا ۲۰ روز بعد از تحويل فرم در دپارتمان مربوطه برگزار می شود حضور داشته باشند( که این مصاحبه بیشتر جنبه فرمالیته داشته و آنچنان سخت و تخصصی نمی باشد ) ولی عدم حضور دانشجو باعث پذیرفته نشدن دانشجو می شود.

نحوه پذیرش و شهریه در هر رشته در هر دپارتمان متفاوت می باشد. به طور کلی رشته هايی که امتحان ورودی دارند شرط پذیرش قبولی در امتحان بوده و با توجه به بالا بودن امتیاز در امتحان شانس گرفتن پذیرش هم افزایش می یابد. داوطلبان خارجی هم باید در امتحان شرکت نمایند. رشته های مانند بیو تکنولوژی، بیو شیمی، کامپیوتر، مهندسی در زمینه های مختلف، انگلیسی، حقوق، میکرو بیولوژی  که لیست آنها قبلاً ذکز شده است دارای امتحان ورودی می باشند.

توجه : علاوه برقبولی در امتحان ورودی داوطلبان باید شهریه ای که برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است را هم بپردازند که مبلغ آن معمولاً ۳۰۰۰ دلار آمریکا برای هر سال می باشد. به عنوان مثال برای رشته میکروبیولوی در مقطع کارشناسی ارشد سالی ۳۵۰۰ دلار امریکا و ۶۰۰ دلار آمریکا برای ثبت نام اخذ می شود لازم به ذكر است  كه مبلغ شهريه هر رشته متفاوت می باشد.

برای اخذ پذیرش در دپارتمان هایی که امتحان ورودی ندارند داوطلبان باید فرم های پذیرش را که معمولاً اواخر ماه می و اوائل ماه جون در دسترس قرار می گیرند تهیه کرده و پس از تكميل و تهيه نامه واجد شرايط، با پرداخت ۹۰ دلار امریکا از بخش ارزشیابی دانشگاه به دپارتمان مربوطه تحویل دهند.(دانشجویانی که مدرک کارشناسی را از هند گرفته اند نیازی به نامه واجد شرايط ندارند و در مصاحبه ای که معمولاً بعد از ۱۵ تا ۲۵ روز از تحویل فرم برگزار می گردد شرکت نمایند.

 شهریه دپارتمان هایی که امتحان ورودی نداشته متفاوت می باشد بسته به نوع طبقه بندی که در دپارتمان آن را  انجام می شود تعيین می شود. به این معنی که در بخش (General) یا (Foreign) طبقه بندی می شوند که در صورت قرار گرفتن در بخش (NIR) مبلغ شهریه مشخص می شود که حداقل ۳۰۰ دلار بوده و حد اکثر تا ۲۰۰۰ دلار برای هر سال می رسد.

توجه : شرط پذیرفتن دانشجو در بخش هایی که امتحان ورودی ندارند  براساس بالاترین معدل می باشد(Merit system) به صورتی که هر دانشجویی که از معدل بالاتری برخوردار باشد شانس گرفتن پذیرش آنها بالا تر می باشد.

امکانات پژوهشی

این دانشگاه توسط UGC به عنوان “دانشگاه با پتانسیل برتر در علوم زیستی پزشکی با امکانات برای تحقیقات سلول های بنیادی و توسعه مواد مخدر ” شناخته شده است. دانشگاه یکی از شش مرکز در کشور برای محاسبات امکانات فوق العاده را برای خدمت به منطقه شمال غرب در پیش بینی فناوری اطلاعات و ارزیابی شورای است.

مرکز پژوهش های انرژی

مرکز تحقیقات انرژی تنها مرکز R & D در کشور به عنوان آژانس گره برای اجرای برنامه های MNES است.

این مرکز به عنوان یک مرکز آزمون منطقه ای برای آزمایش تجهیزات خورشیدی حرارتی توسط MNES ها تعیین شده است. این مرکز، مرکز مشاوره به کشورها در منطقه آسیا و اقیانوس آرام مانند مالدیو، بنگلادش، سریلانکا، میانمار، کیریباتی و تووالو از منابع انرژی تجدید پذیر، مدیریت انرژی و حفاظت از محیط زیست است. این مرکز به کشورهای هاریانا، پنجاب و هیماچال پرادش در حل مشکلات در ارتباط با برنامه ریزی انرژی، مدیریت و حفاظت از محیط زیست کمک کرده است. این مرکز انجام داده است کار بر روی ذخیره سازی انرژی گرمایی خورشیدی، سم زدایی خورشیدی ، ضایعات کشاورزی / صنعتی / جنگل، احتراق زیست توده و تبدیل به گاز، کیفیت هوای داخل، حفاظت و مدیریت انرژی و محیط زیست، و علم نیرو وجنبش ابگونه از راه حل های پلیمری است. مرکز تحقیقات انرژی است ارتباط حرفه ای با دانشگاهها از جمله دانشگاه فلوریدا، دانشگاه سینسیناتی، SRI بین المللی ایالات متحده، و دانشگاه در کانادا را دارا می باشد.

خوابگاه

دانشگاه دارای ۱۶ خوابگاه (۷ خوابگاه پسرانه و ۹ خوابگاه دخترانه) در داخل خود دانشگاه می باشد. خوابگاههای دانشگاه دارای غذاخوری بوده که با حداقل قیمت غذا(ناهار _ شام _صبحانه) در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. مساحت ۶ متری اتاقهای خوابگاهها به صورت تکی و در بعضی از موارد دو نفره، که عمدتاً تکی می باشد بین دانشجویان توزیع می شود. هر اتاق دارای یک میز مطالعه، کمد، تخت صندلی و پنکه سقفی می باشد و در تابستان اجازه استفاده از کولر نیز داده می شود. ولی اجازه استفاده از وسائل گرمایی در زمستان و پخت و پز و یخچال داده نمی شود. دانشجویان پس از اخذ پذیرش و ثبت نام با مراجعه به دپارتمان مربوط می توانند برای استفاده از خوابگاه اقدام نمایند. همه خوابگاهها دارای Wi-Fi اینترنت برای دانشجویان است. همچنین مراکز خرید و دستگاههای خودپرداز برای دانشجویان و استادان در محوطه دانشگاه وجود دارد.

فارغ التحصیلان قابل توجه

 • Kapil Sibal، وزیر توسعه منابع انسانی
 • Hargobind Khorana، Biotechnologist برنده جایزه نوبل
 • Swatanter کومار، رئیس سابق دادگستری، دیوان عالی، بمبئی
 • Kalpana چاولا، فضانورد ناسا.
 • مانموهان سینگ، نخست وزیر هند
 • یاش پال، دانشمند و معلم
 • سونیل میتال Bharti، موسس، رئیس و مدیر عامل شرکت Bharti گروه
 • شانکار Dayal شارما، رئیس جمهور نهم هند

 

رشته های دانشگاه پنجاب

مقطع و گروه

رشته

طول دوره

کارشناسی هنر

تاریخچه هند باستان، فرهنگ و باستان شناسی /هند تئاتر /علم اقتصاد /مطالعات گاندی /جغرافیا /مطالعات سیک گورو ناناک /تاریخ /کتابداری و اطلاع رسانی /دانشکده مطالعات ارتباطات /فلسفه /علوم سیاسی /روان شناسی /مدیریت دولتی /جامعه شناسی /آمار /کسب و کار و مدیریت بازرگانی /دانشکده کسب و کار /علوم کاربردی مدیریت /دانشگاه مدیریت هتل و گردشگری /تولید و فروش لبنیات، دامداری و کشاورزی /طراحی و هنرهای زیبا /هنرهای زیبا /موسیقی/ جامعه شناسی/ مدیریت عمومی/ فلسفه / فرانسه/ آلمانی/ هندی/ انگلیسی/ روسی/ سانسکریت/ پنجابی/ اردو/ مطالعات پنجابی/ زبانهای چینی و تبتی / مطالعات ودایی / هنر/ تئاتر/ موسیقی

۳ سال

کارشناسی علوم

موسسه دانشگاه تکنولوژی مد (UIFT) /انسان شناسی /زیست شیمی /بیوفیزیک /بیوتکنولوژی /گیاه شناسی /مرکز مطالعات محیط زیست و حرفه ای /شیمی /علوم کامپیوتر و برنامه های کاربردی /زمین شناسی /مرکز ملی مطالعات و تحقیقات ژنوم انسانی / ریاضیات /میکروب شناسی /فیزیک / آمار /جانور شناسی/ بیوشیمی/ بیوفیزیک/ بایوتکنولوژی / ریاضی/ فیزیک/ میکروبیولوژی

۳ سال

کارشناسی و ارشد آموزش

آموزش/ تربیت بدنی

۲،۳ سال

حقوق قضایی

LL.B./ LL.M.

۲،۴ سال

کارشناسی مهندسی

بیوتکنولوژی/ مهندسی و علم مواد/ رباتیک و اتوماسیون/ مهندسی حمل و نقل/ مهندسی برق/ فن آوری اطلاعات/ مهندسی دریایی/ مهندسی محیط زیست/ مهندسی مکانیک/ مهندسی عمران/ الکترونیک و مهندسی ارتباطات(مخابرات)/ علوم کامپیوتر و مهندسی/ شیمی/ صنایع غذایی/ بیوتکنولوژی/ فن آوری اطلاعات/ مهندسی مکانیک/ مهندسی برق

۴ سال

کارشناسی ارشد فن آوری / مهندسی

 مهندسی پلیمر/ ابزار/ ریز الکترونیک/ علوم نانو و فناوری نانو/ پلیمر (تمام وقت + پاره وقت)/ مهندسی شیمی/ فنی و مهندسی الکترونیک و ارتباطات

۲ سال

کارشناسی ارشد علوم و کارشناسی ارشد هنر

بیوتکنولوژی/ ژنومیک بشر/ علم و محیط زیست/ ریاضیات/ آمار/ تاریخ هند/ فرهنگ و باستان شناسی/ دفاع و مطالعات امنیت ملی/ علم اقتصاد/ آموزش و پرورش/ فرانسوی/ جغرافیا/ آلمانی/ هندی/ تاریخ/ پنجابی/ فلسفه/ علوم سیاسی/ روانشناسی/ مدیریت دولتی/ جامعه شناسی/ زبان اردو/ انگلیسی/ مطالعات صلح و گاندی/ تاریخ هنر/ هند تئاتر/ موسیقی (بی کلام + آواز)/ سانسکریت/ ارتباط جمعی و روزنامه نگاری (۲ سال)/ M.Com (تجارت الکترونیکی)/ مدیریت مواد زائد جامد/ سیستم بیولوژی و بیوانفورماتیک/ فیزیک پزشکی/ پزشکی هسته ای/ بهداشت عمومی/ پلیس دولت/ خدمات اجتماعی/ حقوق بشر و وظایف/ سلولهای بنیادی و مهندسی بافت (HS)/ بیوتکنولوژی میکروبی/ سنجش از راه دور و GIS/ مدیریت بحران، فیزیک و الکترونیک/ گیاه شناسی/ شیمی/ علوم کامپیوتر و برنامه های کاربردی/ میکرب شناسی/ جانور شناسی/ انسان شناسی/ بیوفیزیک/ بیوتکنولوژی/ زمین شناسی/ ریاضیات/ فیزیک/ فیزیک و الکترونیک/ کامپیوتر کاربردی / داروسازی/ کتابداری & اطلاع رسانی/ تربیت بدنی/ مدیریت بازرگانی/ مدیریت اجرایی/ بیوتکنولوژی/ مدیریت خرده فروشی/ مخابرات و فناوری اطلاعات/ مدیریت زیربنایی/ مدیریت دارویی

۲ سال

دکترا

مطالعات و تحقیقات زنان/ مطالعات دفاع/ علم اقتصاد/ مطالعات گاندی/ جغرافیا/ تاریخ/ فلسفه/ علوم سیاسی/ روانشناسی/ مدیریت دولتی/ جامعه شناسی/ چینی / تبت/ انگلیسی/ فرانسوی/ هندی/ پنجابی/ روسی/ اردو / فارسی/ انسان شناسی/ بیو شیمی/ بیو فیزیک/ بیو تکنولوژی/ شیمی/ علوم کامپیوتر و برنامه های کاربردی/ علوم کامپیوتر و مهندسی/ مهندسی شیمی و تکنولوژی/ مطالعات زیست محیطی/ زمین شناسی/ میکرب شناسی/ فیزیک/ آمار/ جانور شناسی/ تاریخ هنر/ تئاتر/ موسیقی

 ۳ تا ۵ سال

 

امکانات دانشگاه

مرکز بهداشت دانشگاه ارائه دهنده  مشاوره، خدمات بالینی و اضطراری است. تیم کامل پزشکان ، از جمله یک متخصص پزشکی و یک متخصص جراحی و یک متخصص دندان پزشکی وجود دارد. مشاوران نیمه وقت عبارتند از متخصص زنان، متخصص اطفال، رادیولوژیست، متخصص چشم، پزشک آیورودا و دو پزشک عمومی است. آنها توسط کارکنان پیراپزشکی بزرگ پشتیبانی می کند.علاوه بر مشاوره به طور منظم، داروها و توجه اورژانس، کارکنان و دانش آموزان دسترسی به امکاناتی نظیر آزمایشهای بالینی، ECG، از X-Ray، درمان مافوق صوت، معالجه بوسیله حرارت و یوگا را دارند. این دانشگاه دارای زمین بازی، سالن ورزشی و استخر شنا برای فعالیت های ورزشی است.

 1. من میخوام بدونم واسه رشته نقتشی یا گرافیک سالی چه قدر هزینه باید بدم .
  من رفتم ارت کالج فقط گفتن ۵۰۰$ واسه ادمیژن … همین
  می خوام بدونم هزینه تحصیل شهریه دقیقا چه قدره؟؟؟؟؟/توروخداراهنماییم کنین
  همین طور هزینه خوابگاه

  • با سلام
   بله ۵۰۰ دلار برای ادمیشن دانشگاه اخذ می کند
   شما برای چه مقطعی می خواهید اقدام نمایید برای لیسانس ترمی معادل ۱۲۰۰۰ روپیه می باشد
   وضعیت خوابگاه نیز مشخص نمی باشد که به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد یا خیر

 2. با سلام خدمت شماو ممنون از اطلاع رسانی شما
  دو سوال از خدمتتان داشتم:
  ۱- هزینه شهریه برای دکتری روانشناسی چقدره؟
  ۲- آیا برای ادامه تحصیل نیاز به مدرک زبان وجود دارد؟
  با سپاس فراوان از شما

 3. سلام میخواستم بدونم سطح علمی رشته مهندسی برق دانشگاه پنجاب در مقایسه با همین رشته تو ایران در چه جوریه؟(البته در مقایسه با دانشگاههای خوب ایران)

  • دانشگاه پنجاب دانشگاه قوی هست و رتبه علمی بالایی در دنیا دارد ولی بهرحال چه در ایران و چه در هند همه چیز به خود دانشجو بستگی دارد که چقدر درسخوان باشد

 4. سلام می خواستم بدونم آیا میشه با ارشد شیمی کاربردی برای دکتری شیمی دارویی پذیرش گرفت آخه ایران فقط تو دانشگاه دولتی میشه ممنون.

  • برای بورسیه در صورت داشتن شرایط طبق توضیحات داخل سایت از وزارت علوم راهنمایی بگیرید در صورت قبول شما برای دانشگاه مورد نظرتان ما همراهتان خواهیم بود

 5. با سلام.
  برآورد نسبی هزینه تحصیل در مقطع دکترا و در رشته تاریخ هنر دانشگاه پنجاب به چه صورت است؟ و آیا خوابگاه به آن تعلق می گیرد و به طور مجموع خوابگاههای آن در شأن یک ایرانی می باشد یا بهتر آن است که از همان ابتدا مبنا را بر تشکیل زندگی مستقل از آن قرار داد؟
  ممنون از محبتتون.

  • به دلیل کیفیت پایین خوابگاه ها بهتر است از ابتدا مستقل برای زندگی اقدام نمایید و هزینه دکتری آن حدود ۳۰۰۰ دلار می باشد

 6. سلام می خواستم بپرسم این دانشگاه برای مقطع دکتری رشته علم اطلاعات و دانش شناسی یا همون کتابداری و اطلاع رسانی قدیم رو پذیرش داره؟ و اینکه در صورت پذیرش شهریه سالانه اون چقدر در میاد؟ با تشکر

  • اطلاعات مربوط به رشته های ارایه شده در همین صفحه آورده شده است
   و هزینه آن سالیانه ۲۵۰۰ دلار برای مقطع دکترا می باشد

 7. با سلام و خسته نباشید از حضورتان می خواستم سوال کنم آیا این دانشگاه دکترای گردشگری و یا هتلداری دارد یا خیر زیرا فوق لیسلنس من جغرافیا و رنامه ریزی توریسم است و هزینه دانشگاه به چه صورت است و چطور می توان برای امتحان ورودی فوریه ثبت نام کرد ممنون می شوم

  • با سلام

   بله دارد و هزینه آن سالیانه حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد ومی توانید مدارک مورد نیاز را به ما رسانده و ما برای شما اقدام می نماییم

 8. با سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد روان شناسل بالینی در ایران هستم،میخواستم بدونم مقطع دکتری برای روانشناسی بالینی چند سال طول میکشه..و آیا ممکنه در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه پنجاب در کشور خودم ایران انتقالی بگیرم یا از شرایط مهمان استفاده کنم و یا حتی فقط موقع امتحانا حضور پیدا کنم؟با تشکر..شیرین

  • با سلام
   دوره دکتری از ۳ تا ۵ سال می باشد و در هند دکتری به صورت ریسرچ می باشد و کلاسی برقرار نمی باشد و دوره دکتری انتقالی ندارد و در این مدت ۳ تا ۵ سال شما به مکررات می توانید از هند خارج شده و به سایر کشورها سفر نمایید

 9. با سلام
  آیا جهت دکتری در دانشگاه پنجاب در رشته مهندسی مکانیک و زیرشاخه های آن میتوان اقدام کرد و هزینه آن سالیانه چقدر است باتشکر

  • تمامی رشته های ارائه شده در این دانشگاه در صفحه مربوطه آورده شده است لطفا مطالعه نمایید

 10. با سلام. چگونه میشود برای دکتری تاریخ هنر دانشگاه پنجاب بورسیه گرفت؟و چگونه باید برای پذیرش این مقطع اقدام نمود؟

  • برای بورسیه می بایست به سفارت هند مراجعه نمایید و برای آن ثبت نام نایید و پس از آن برای پذیرش توسز موسسات مثل ما اقدام نمایید

 11. با سلام
  خواستم بدونم دانشگاه پنجاب و چندیگر رشته مدیریت آموزشی برای مقطع دکترا پذیرش و بورس میکنه ؟؟

  اگر که بلی ، چطوری می تونم پذیرش بگیرم ؟ لطفاً مرا راهنمایی کنید
  متشکرم

 12. سلام.
  لطفا اگر میدانید بفرمایید
  در پاکستان تخصص پزشکی در جراحی اعصاب کدام دانشگاه قویتر است.هزینه این رشته را در ۲ تا ۳ دانشگاه بفرمایید.دانشگاه دولتی که رایگان باشد و حقوق به رزیدنت این رشته بدهد ۲ تا ۳ تارانام ببرید.امتحان دارند یا نه .امتحان زبان چطور؟ زمان امتحان کی هست؟ پذیرش بگیرید چقدر هزینه خودتان بر میدارید؟

 13. سلام . از نرخ مستر زبان انگليسى هم اطلاع داريد؟
  محل تحصيل هم خود دانشگاه ميخاد كالج نباشه

 14. سلام ايا رشته فوق ليسانس حقوق تجارت بين الملل وجود دارد طول دوره وهزينه و نحوه پذيرش را بفرمايد ايا دانشگاه امكان اموزش زبان انگليسي قبل از شروع تحصيل را دارد. ممنون

  • سلام
   در این دانشگاه رشته تجارت بین الملل وجود دارد
   نیازی به مدرک زبان برای گرفتن پذیرش و ادامه تحصیل ندارید.
   همچنین دکترای حقوق تدریس میشود.

 15. باعرض سلام وخسته نباشید بهترین دانشگاه های کشور هندوستان در رشته مکانیک خودرو درمقطع کارشناسی رامیخواستم بدانم.ایا مدرک کشور هند را در رشته مکانیک کشور های اروپایی و امریکایی قبول دارند.امتحان ورودی دانشگاه پنجاب برای مکانیک در مقطع کارشناسی چیست . خیلی ممنون.

  • سلام
   دانشگاه امیتی و دانشگاه وی تی یو رشته مورد نظر شما را دارند
   بله دانشگاههای مختلف در سراسر دنیا مدارک دانشکاه های هند را قبول دارند.
   دانشگاه پنجاب آزمون ورودی ندارد.

 16. سلام میخواستم ببینم به پول ایران دانشگاه پزشکی ازادهند شهریه ی یک ترمش چقدمیشه؟واسه ورودی دانشگاه ازادیادولتی پزشکی کنکوردارن واسه ماخارجیا؟

  • سلام
   هزینه در دانشگاههای مختلف،متفاوت است
   اما در کل هزینه اکثر دانشگاهها در مقطع ارشد سالیانه حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار میباشد

 17. سلام ببخشید لیست دانشگاههایی که اپتومتری رو در مقطع لیسانس دارند و مورد تایید وزارت بهداشت هستند رو میشه بدید؟

  • سلام.تمام دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت بهداشت هستند رشته اپتومتری را ارائه می دهند که می توانید لیست دانشگاه ها را در همین وبسایت ملاحظه نمایید

  • کارشناس ادیب - پاسخ

   سلام
   رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی در هندوستان فعلا دارای آزمون(نییت) میباشند و هنوز تصمیمی در مورد پذیرش دانشجوی خارجی ابلاغ نشده

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.