دانشگاه هندو بنارس

امتیاز دانشگاه
رتبه کل
 • رتبه جهانی
 • رتبه در دانشگاه های هند
 • سطح آموزشی
 • محیط دانشگاه
 • امکانات دانشگاه
 • موقعیت دانشگاه

دانشگاه هندو بنارس (BHU)

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه هندو بنارس (هندی: काशी हिन्दू विश्वविद्यालय) یک دانشگاه دولتی است که در بنارس، هند واقع شده است و یکی از دانشگاه های مرکزی هند است. بزرگترین دانشگاه مسکونی در آسیا است، با بیش از ۲۴،۰۰۰ دانشجو . BHU  در سال ۱۹۱۵، تاسیس شد.

دانشگاه هندو بنارس به عنوان بهترین دانشگاه در زمینه پژوهش در هند است که پس از دانشگاه دهلی قرار گرفت. همچنین به عنوان بهترین دانشگاه هند در تمام پارامترها در مجله هندوستان امروز مورخ ۲ ژوئن ۲۰۱۰ قرار گرفت.دانشگاه بنارس دانشگاهی قدیمی و زیبا در شهری بسیار شلوغ و کثیف که در کثیفی همتا ندارد بنا شده  و جزو بهترین دانشگاههای آسیاست! دانشگاه هندو بنارس در شهر وارانسی واقع گردیده است. این دانشگاه در سال ۱۹۱۶ تاسیس شده است دارای ۱۲ دانشکده است که در این دانشکده ها رشته های مرتبط در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می شود.

این دانشگاه از موقعیت استراتژیکی بر خوردار است یکی از بهترین دانشگاهای هند می باشد و مدارک آن از هر دانشگاه دیگر در سراسر کشور هند از امتیاز فوق العاده بر خوردار است.  از نظر سیستم درسی اگرچه کهنه است اما تمام دانشکده ها آن مجهز به وسایل امروزی نمی باشد. کنفرانس هائ زیادی در سطح ملی و بین المللی سالانه در آن برگزار می شود که امتیازات آن را به تدریج بالا می برد. کمپس یا محوطه این دانشگاه یکی از بزرکترین و بهترین کمپس ها در سطح هندوستان است که درحدود ۱۳۰۰جریب زمین می باشد واز همین جهت یکی از بزرکترین دانشگاهای آسیا محسوب می شود.این دانشگاه دارائ ۵۵ خوابگاه دانشجویئ ، ۳ انیستیتیو و ۱۴ دانشکده علمی می باشد که سالانه تعداد بشتر از ۱۴۰۰۰ محصل دارد که در ریشته هائ مختلف چون (تکنولوژی . طب. ساینس . زراعت. حقوق. علوم انسانی. هنرها. تجارت و اداره منجمنت …. و غیره) مشغول تحصیل می باشند. تعدادی از کالج خود را، از جمله مهندسی (IT-BHU)، علوم، زبان شناسی، روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی، حقوق و پزشکی (IMS-BHU)، دانشکده مطالعات مدیریت، در میان بهترین ها در هند قرار گرفت.  این دانشگاه دارای مقاطع لیسانس تا دکترا میباشد و تعداد زیادی از محصلین داخلی و خارجی در آن مشغول تحقیق هستند. آغاز هر سال تحصیلی دوره لیسانس و فوق لیسانس از ماه جولای-آگست میلادی می باشد و دوره دکترا تاریخ معین ندارد. علاوه براین چهار کالج بیرونی دیگر درنقاط مختلف شهری بنارس نیز مربوط به این دانشگاه بوده که سالانه تعدادی زیادی دانشجویان مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه بنارس از نظر وزارت علوم ایران دانشگاهی ممتاز می باشد .

تاریخچه

در سال ۱۸۹۸ آنی Besant مدرسه مرکزی هندو را در بنارس با این ایده که باید موسسات آموزش بر اساس فلسفه هندو باستان باشند تاسیس کرد. در آوریل سال ۱۹۱۱، Besant با  Malaviya ملاقات کرد و برای متحد کردن نیروهای خود و کار برای دانشگاه هندو بنارس مشترک تصمیم گرفته شد. دولت هند به ارائه بودجه برای کالج هندو مرکزی و تبدیل شدن آن به بخشی از دانشگاه جدید با Besant، Bhagwan و هیئت امنای کالج های دیگر به ادغام کالج ها در ماه نوامبر ۱۹۱۵ به توافق رسیدند.

سازمان دانشگاه

به عنوان یک دانشگاه وسیع و تحت مراحل مختلف توسعه، دانشگاه هندو بنارس دارای دو نوع اصلی از زیر واحد های دانشگاهی موسسه و دانشکده می باشد.

۱) موسسه فن آوری دانشگاه هندو بنارس

۲) موسسه محیط زیست و توسعه پایدار

۳) موسسه علوم کشاورزی (IAS)

۴) موسسه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، دانشگاه هندو بنارس

موسسه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، مسکونی، با همکاری موسسه آموزشی پزشکی است. در مقطع کارشناسی (MBBS / BAMS / BDS) می پذیرد. دانشجویان از طریق آزمون ورودی جذب این موسسه می گردند. دوره های کارشناسی پرستاری، کارشناسی و کارشناسی  ارشد داروسازی، MDS، MD / MS، DM / M.Ch، MD / MS  و کارشناسی ارشد (آمار بهداشت)  در این موسسه برگزار می گردد.

دانشکده ها

 • دانشکده هنر
 • دانشکده بازرگانی
 • دانشکده آموزش و پرورش
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مطالعات مدیریت
 • دانشکده هنرهای نمایشی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده فنی و مهندسی
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده از آیورودا
 • دانشکده علوم دندانپزشکی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده هنرهای تجسمی

دانشکده زبان فارسی

دانشگاه هندوی بنارس یکی از دانشگاه های مرکزی هند است. این دانشگاه در سال ۱۹۱۶م توسط مادان موهان مالویا تاسیس شد. شعار پاندیت مالویا این بود که هند فقط کشور هندوها نیست. این کشور متعلق به مسلمانان، مسیحیان و پارسی ها و سایر ادیانی که در آن زندگی می کنند هم هست. هند وقتی توسعه خواهد یافت که پیروان ادیان مختلف زندگی مسالمت آمیزی کنار هم داشته باشند.

امروز حدود ۱۴۰ دپارتمان در این دانشگاه فعال است. از همان اوایل تاسیس، دپارتمان زبان فارسی نیز فعالیت خود را در سال ۱۹۲۲م در این دانشگاه آغاز کرد. هم اینک این دپارتمان با سه استاد رسمی فعالیت خود را تا مقطع دکتری زبان فارسی ادامه می دهد. دکتر حسن عباس رئیس دپارتمان و خانم دکتر شمیم اختر و آقای دکتر عقیل همکاران او هستند. این دپارتمان در امر آموزش و پژوهش فعال است و تاکنون سمینارهای زیادی توسط آن برگزار و آثار خوبی منتشر شده است.

دانشکده بیوتکنولوژی

دانشکده بیوتکنولوژی، مرکز آموزش و پژوهش کارشناسی ارشد تحت حمایت دانشکده علوم درBHU می باشد.این یکی ازاولین مراکز تاسیس شده توسط گروه بیوتکنولوژی، وزارت علم و صنعت، دولت هند در سال  ۱۹۸۶ می باشد که برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا در بیوتکنولوژی ارائه می شود .

دانشکده علوم کتابداری و اطلاع رسانی

گروه علوم کتابداری و اطلاع رسانی در سال ۱۹۴۱ تاسیس شد و در میان قدیمی ترین مدارس علوم کتابداری و اطلاع رسانی در هند و آموزش و پرورش برای کتابداری در هند است. برنامه ها شامل درجه فوق لیسانس در کتابداری و اطلاع رسانی علوم و Manuscriptology و دکترا برنامه های تحقیقاتی می باشد.

مراکز تحقیقاتی پیشرفته و مدارس بین رشته ای

 • DBT BHU مدرسه میان رشته ای از زندگی تحقیقات پیشرفته علوم و آموزش و پرورش
 • DST مرکز علوم میان رشته ای ریاضی
 • مرکز DBT از اختلالات ژنتیکی
 • مرکز DBT برای علوم و صنایع غذایی
 • مرکز علوم و تکنولوژی محیط زیست
 • مرکز علوم نانو و فناوری
 • مرکز انرژی
 • به UGC پیشرفته آموزش ایمنی و مرکز تحقیقات
 • مرکز طب تجربی و جراحی
 • مرکز مطالعات و توسعه زنان (CWSD)
 • مرکز مطالعات نپال (CNS)
 • Malviya مرکز تحقیقات برای صلح (MCPR)
 • مرکز توسعه روستایی یکپارچه
 • مرکز مطالعات خروج اجتماعی و سیاست فراگیر (CSSEIP)

کتابخانه مرکزی

ساختمان کتابخانه مرکزی دانشگاه بنارس از موزه بریتانیا در لندن الگوبرداری شده و نمای زیبایی دارد. دکتر واسوداو هم اینک رئیس این کتابخانه است. بنا به اظهار دکتر واسوداو حدود ۱۲۰۰ نسخه خطی فارسی  در این کتابخانه نگهداری می شود که برخی از آنها نسخه های نادر و کمیاب است. شاهنامه، دیوان حافظ، یوسف و زلیخای جامی و … از جمله این آثار ارزشمند هستند. تمام نسخه ها دیجیتالی می باشند.
این مجموعه در مرکز کالج هندو، Kamachha Telang مستقر شده است. در سال ۱۹۲۱ کتابخانه به سالن مرکزی دانشکده هنر و سپس در سال ۱۹۴۱ به ساختمان کنونی منتقل شد. کتابخانه مجموعه ای از ۶۰،۰۰۰ جلد در سال ۱۹۳۱

بود، که از طریق کمکهای مالی منابع مختلف جمع آوری آن صورت گرفت. روند اهدای مجموعه های شخصی و خانوادگی به کتابخانه ادامه دارد.در حال حاضر سیستم کتابخانه دانشگاه هندو بنارس شامل کتابخانه مرکزی در راس و ۳ کتابخانه در موسسات، ۳۳ کتابخانه دردانشکده ها است، این مجموعه برای خدمت به دانشجویان، اعضای هیات علمی، پژوهشگران، کارکنان فنی چهارده دانشکده متشکل از ۱۲۶ بخش موضوع دانشگاه است.

پذیرش

دانشگاه هندو بنارس در مقطع کارشناسی  و کارشناسی ارشد که معمولا در طول اردیبهشت ماه (ژوئن) پذیرش می کند. پذیرش با توجه به شایستگی در آزمون ورودی و شرایط لازم انجام می شود. پذیرش به B.Tech. / B.Pharm ، M.Tech / M.Pharm از طریق آزمون انجام می گردد . ورود به MBA و MIBA از طریق نمره CAT انجام می شود. پذیرش برای دکترا بر اساس شرایط آزمون واجد شرایط ملی نوشته شده توسط نامزدها و یا از طریق نمرات CRET انجام می شود. پذیرش در IMS از طریق آزمون PMT انجام می شود.

تمامی کورس های آموزشی دوره لیسانس در این کشور به استثنای مهندسی ـ طب و زراعت سه ساله می باشد ودوره فوق لیسانس دو ساله و دکترا از سه تا پنج سال می باشد در ضمن دانشگاهای مرکزی دارای پائین ترین فی می باشند .

دانشگاه هندو بنارس یکی از بهترین دانشگاهای هند در سطح کشور شناخته شده و در سال ۲۰۱۰ از نظری درجه بندی مقام اول را از آن خود ساخته است. کلاسهائ درسی در هر دانشگاه دارای دو بخش انگلیسی و هندی می باشد که بهترین سهولت را برای دانشجویان خارجی مهیا می سازد.

رشته های دانشگاه بنارس

دانشکده

رشته

طول دوره

دانشکده علوم اجتماعی

اقتصاد/ تاریخ/ علوم سیاسی/ روانشناسی/ جامعه شناسی

۳ سال/ ۲ سال

دانشکده بازرگانی

کارشناسی ارشد بودجه و کنترل/کارشناسی ارشد مدیریت صادرات و توسعه (MEMP)

۲ سال

دانشکده هنر

انگلیسی/ هندی/ تلگو/ ربان آلمانی/ زبان فرانسوی/ بنگالی/ مراتی/ اردو/ فارسی/ عربی/ زبان های هندی/ سانسکریت/ مطالعات بودایی و پالی/زبان شناسی/روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی/توریست/ مدیریت/ زبان های خارجی/ تاریخ هنر/ فلسفه و مذهب/ روزنامه نگاری / تربیت بدنی/ کتابداری و علوم اطلاعات/ فرهنگ و باستان شناسی

۳ سال/ ۲ سال

دانشکده حقوق

لیسانس حقوق(L.L.B.)/ فوق لسیانس حقوقL.L.M.))

۴ سال/۲ سال

دانشکده مدیریت

مدیریت اجرایی(MBA)/ مدیریت بازرگانی بین المللی (MIBA)/ MBA  در کشاورزی/ برنامه دکترا در مطالعات مدیریت

۲ سال

دانشکده علوم

شیمی/ بایو شیمی/ علوم کامپیوتر/ ژیوفیزیک/ فیزیک/ ریاضی/ ژنتیک انسانی و ملکولی/ جغرافی/ روانشناسی/ بایو تکنولوژی/ جانورشناسی/ آمار/گیاه شناسی

۳ سال/ ۲ سال

دانشکده هنرهای نمایشی

گروه موسیقی آواز/ گروه موسیقی/ گروه رقص/ گروه موسیقی شناسی

۳ سال/ ۲ سال

دانشکده هنرهای تجسمی

لیسانس هنرهای زیبا/ کارشناسی ارشد هنرهای زیبا

نقاشی/هنرهای کاربردی/هنرهای پلاستیکی/سفال وسرامیک/طراحی پارچه ولباس

۳ سال/ ۲ سال

دانشکده آموزش

آموزش

۳ سال/ ۲ سال

دوره دکترا در کلیه رشته ها در این دانشگاه برگزار می شود که طول دوره آن بسته به رشته از ۳ تا ۵ سال می باشد.

توجه : تا ریخ صدور فرم ثبت نام هر سال اول ماه مارس میلادی می باشد.

توجه : امکانات استفاده از خوابگاه برای دانشجویان خارجی در دانشگاه بنارس موجود می باشد.

  • خیر- من خودم اینجا فوق مکانیک می خوانم دانشگاه مورد تائید وزارت علوم هست.
   هزینه سال اول ۱ لاک و سال دوم نیم لاک می باشد ( ۱ لاک = ۱۰۰هزار روپیه = ۷میلیون تومان )

 1. با سلام و احترام
  آیا در دانشگاه بنارس دکترای مدیریت اموزشی وجود دارد ، پذیرش چطوره؟لطفا توضیح دهید.
  با سپاس فراوان

  • با سلام
   بله این رشته در این دانشگاه وجود دارد و طبق روند پذیرش دکترا نیاز به مدارک پیش نیاز و پروپزال می باشد

 2. salam mikhastam yek seri etela’at behem bedid man reshteye karshenasim bastan shenasi bude mikham bedunam hazineye karshenasi arshad chetor hast va inke aya emtehane vorodi dare ya na va yek seri etela’at az moasese shoma . sepas

  • با سلام.شهریه دوره فوق حدود ۲۰۰۰ دلار می باشد
   و بله شما می توانید برای ارشد اقدام کنید.
   وبرای اقدام برای اخذ پذیرش اسکن مدارک خود را برای ما ارسال نموده و با ما در تماس باشید

   موفق باشید

 3. با سلام
  لیسانس شیمی دارم خواستم بدونم در مقطع کارشناسی ارشد آیا رشته شیمی تجزیه در این دانشگاه ارائه می شود یا نه؟
  اگر ارائه می شود کل شهریه برای این رشته در این دانشگاه چقدر می باشد؟
  و اگر ارائه می شود برای شرکت در کارشناسی ارشد رشته شیمی تجزیه باید آزمون ورودی داد یا نه؟

  • توضیحات در مورد رشته ها در صفحه مورد نظر آورده شده است و امتحان ورودی نیز ندارد و ۲ سال حدود ۶۰۰۰ دلار هزینه تحصیل می باشد

 4. سلام ،

  من فوقMBA را اين ترم تمام مي كنم مي توانم براي دكتري بازرگاني اقدام كنم ؟ كلا چقدر هزينه دارد ؟ از كي بايد اقدام كنم؟
  با تشكر

  • برای دکترا همیشه می توانید اقدام نماییدو هزینه آن سالانه حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد از ۳ تا ۵ سال باید در هند حضور داشته باشید

 5. من مي خواستم بدونم كه رشته باستان شناسي مقطع دكتري تو اين دانشگاه هست؟ اگههست شرايط پذيرش چه جوريه

 6. هزینه سالیانه برای رشته حقوق بین الملل در مقطع دکترا چقد میشه؟هزینه زندگی ماهیانه چقدهست؟رشته مندر این دانشگاه مورد پذیرش ایران هست؟

  • سلام
   سالیانه حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد و هزینه زندگی در بنارس پایین می باشد و ماهیانه حدود ۳۰۰ دلار برای مخارج جاریتان و بله مورد تایید وزارت علوم می باشد

 7. سلام
  میخواستم ببینم گرایش های ارشد مهندسی صنایع مثلا گرایش مدیریت و نواوری سیستم یا لجستیک و زنجیره تامین یا اینده پژوهی یا مهندسی
  پروژه یا مدیردت کیفیت تو دانشگاه بنارس ارایه میشن.
  ممنون

 8. سلام
  این دانشگاه ارشد معماری داره ؟؟؟ چه گرایش هایی ؟؟؟ و شهریه معماری چقدره ؟
  من در اکثر دانشگاه های که لیست رشته هاشون رو نوشتید کمتر دانشگاهی رو دیدم که رشته معماری داشته باشه ؟؟ آیا واقعا این دانشگاه های رشته معماری رو ندارن یا شما از قلم انداختی؟!
  لطفا در مورد رشته معماری که در چه دانشگاه های ارایه میشوند بیشترتوضیح دهید
  باتشکر

  • سلام در دانشگاه پونا ، میسور و برخی دیگر از دانشگاهها این رشته تدریس میشود
   شهریه ارشد بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار سالیانه میباشد
   برای اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید

 9. سلام و خسته نباشید برای خواندن لیسانس داروسازی ازمون ورودی دارد؟ در ازمون ورودی چه مواردی امتحان میگیرند؟من می خواهم لیسانس را در دانشگاهی خوب بگذرانم که برای دکترا یا فوق بتوانم از دانشگاههای امریکایی پذیرش بگیرم ….تنها دانشگاهی که رنکینگش از دانشگاه emu در قبرس بهتر بود این دانشگاه هندو بنارس بود من بین قبرس و هند گیر کرده ام ممنون از وقتی که میگذارید شاد و سر افراز باشید

  • سلام
   دانشگاه راجیوگاندی امتحان ورودی ندارد
   هم میتوانید لیسانس بخوانید و هم دکترای داروسازی .
   چون کیفیت و سطح تحصیلی این دانشگاه در آسیا بسیار خوب است و پس از آن میتوانید برای تخصص از دانشگاههای آمریکا و اروپا پذیرش بگیرید

  • کارشناس ادیب - پاسخ

   سلام .خیر آزمون برای مقطع دکتری ندارد و اما داشتن آیلتس ۶ به بالا و ارایه پروپوزال(طرح تحقیقاتی)برای پذیرش الزامیست.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.