دانشگاه کلکته

امتیاز دانشگاه
رتبه کل
 • رتبه جهانی
 • رتبه در دانشگاه های هند
 • سطح آموزشی
 • محیط دانشگاه
 • امکانات دانشگاه
 • موقعیت دانشگاه

دانشگاه کلکته

(University of calcutta)

 

 

 

 

 

 

دانشگاه کلکته یک دانشگاه دولتی واقع در شهر کلکته (که قبلا کلکته)هند، در ۲۴ ژانویه سال ۱۸۵۷ تاسیس شده است. این دانشگاه اولین دانشگاه مدرن چند رشته ای در جنوب آسیا بود.این دانشگاه در داخل هند به عنوان ” دانشگاه پنج ستاره ” و “مرکز بالقوه تعالی” توسط کمیسیون کمک های مالی دانشگاه به رسمیت شناخته شده است. این دانشگاه مبتنی بر affiliating و تحقیقات دانشگاهی است. دانشگاه مرکزی در خیابان کالج (به نام Ashutosh Shiksha Prangan) واقع است.

تاریخچه

سه نفر از برندگان جایزه نوبل با این دانشگاه Rabindra Nath تاگور، CV رامان و آمارتیا سن همراه بودند. دکتر جان فردریک، وزیر آموزش و پرورش دولت وقت بریتانیا در هند، برای اولین بار به دولت بریتانیا در لندن پیشنهاد برای ایجاد یک دانشگاه در کلکته، شبیه به دانشگاه لندن را داده و به ایجاد یک آموزشگاه تحصیل اقدام کرد. با این حال، پیشنهاد برای ایجاد دو دانشگاه، یکی در کلکته و دیگر در بمبئی بعد در سال ۱۸۵۴ پذیرفته شد و قدرت لازم برای ایجاد آن داده شد. دانشگاه کلکته در ۲۴ ژانویه سال ۱۸۵۷ به اجرا در آمد وبا ۴۱ عضو مجلس سنا به عنوان دانشگاه تشکیل شد.

در سال ۱۸۵۸، جودو ناس بوز و بانکیم چاندرا از اولین فارغ التحصیلان این دانشگاه بودند. سندیکای دانشگاه کلکته در ۳۰ ژانویه سال ۱۸۵۸ شروع به کارکرد. اولین جلسه مجلس سنا در اتاق شورای دانشکده پزشکی کلکته برگزار شد. دفتر موقت دانشگاه در چند اتاق اجاره ای آغاز شد. برای چندین سال جلسات مجلس سنا و سندیکا در اتاق ساختمان نویسندگان برگزار شد. اولین آزمون ورودی دانشگاه، در مارس سال ۱۸۵۷ در سالن شهر کلکته برگزار شد. در سال ۱۸۶۲، توسط مجلس سنا تصمیم گرفته شد تا برای دانشگاه یک ساختمان بنا شود.

پردیس

دانشگاه به چند دانشکده در شهر کلکته و حومه آن تقسیم شده است. این دانشگاه همچنین دارای بسیاری از کالج های وابسته در حال گسترش در جنوب بنگال غربی است. پردیس اصلی دانشگاه، واقع در کالج استریت، در بیش از یک منطقه کوچک پخش شده است . پردیس واقع در جاده آچاریا پرافولا چاندرا شامل بخش های علمی و تکنولوژیکی، به عنوان مثال، شیمی محض و کاربردی، فیزیک کاربردی و محض، ریاضی کاربردی، روانشناسی، فیزیولوژی، بیوفیزیک و بیولوژی مولکولی است. Taraknath Siksha Prangan (همچنین به عنوان دانشکده علوم دانشگاه یا کالج Ballygunge علم شناخته می شود) که درجاده  Ballygunge  در قسمت جنوبی این شهر که شامل بخشهای کشاورزی، انسان شناسی، زیست شیمی، گیاه شناسی، ژنتیک ،زمین شناسی است می باشد.

Khudiram Siksha Prangan در Behala که شامل بخش باستان شناسی، مدیریت بازرگانی، علوم سیاسی، جامعه شناسی است واقع شده است. دانشگاه های دیگر Hazra ، دانشگاه پرس و انبار کتاب، کالج Viharilal از پردیس علوم، دانشگاه بهداشت و درمان خدمات، پردیس Haringhata می باشد.

دانشگاهیان

دانشگاه کلکته ارائه دهنده طیف گسترده ای از امکانات مورد مطالعه از زبان های مختلف، از جمله، بنگالی، عربی، چین، آلمان، فرانسه، هندی، پالی، فارسی، روسی و اردو است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد از دانشگاه کلکته در زمینه مطالعات M.Phil است که فرصت را به دانش جویان به انجام M.Phil در مطالعات جنوب و جنوب شرق آسیا ارائه می دهد.وزارت علوم کشاورزی در موضوعات مختلف، از جمله تخصص: ژنتیک و اصلاح نباتات، زراعت، باغبانی، خاکشناسی و کشاورزی شیمی، فیزیولوژی گیاهی و علوم و تکنولوژی بذر ارائه می دهد.
وزارت بازرگانی، رفاه اجتماعی و مدیریت بازرگانی، دانشکده مهندسی و فن آوری، وزارت آموزش و پرورش، روزنامه نگاری و علوم کتابخانه، دانشکده علوم و گروه حقوق، هر کدام از آنها دارای انواع مختلفی از دوره های می شود به دانش آموزان ارائه می گردد.

این دانشگاه دارای ۱۸ مراکز تحقیقاتی، ۷۱۰ معلم، ۳۰۰۰ کارکنان است.

دانشگاه کلکته شامل ۶۵ بخش سازماندهی شده با ۸ دانشکده: کشاورزی، هنر، تجارت، رفاه اجتماعی و مدیریت کسب و کار، آموزش، روزنامه نگاری و کتابخانه علوم مهندسی و تکنولوژی هنرهای زیبا،موسیقی وعلوم صفحه اصلی حقوق وعلوم می باشد.

 • دانشکده کشاورزی: این دانشکده تنها شامل یک بخش به نام موسسه علوم کشاورزی و ارائه دوره های تحصیلات تکمیلی درزراعت، باغبانی، ژنتیک واصلاح نباتات و بذرعلم و فناوری است. دانشکده در سال ۱۹۵۰ تاسیس شد.
 • دانشکده هنر: این دانشکده متشکل از ۲۱ بخش، ارائه دوره های آموزشی در هندی (از جمله زبان سانسکریت و پالی) و زبان های خارجی، زبان شناسی، تاریخ هند باستان و فرهنگ، تاریخ اسلام و فرهنگ، مطالعات جنوب و جنوب شرق آسیا و بسیاری دیگر را ارایه می دهد.
 • دانشکده بازرگانی، رفاه اجتماعی و مدیریت کسب و کار: این دانشکده متشکل از گروه مدیریت و تجارت است.
 • دانشکده آموزش، روزنامه نگاری و علوم کتابخانه: این دانشکده متشکل از سه بخش که ارائه دوره های روزنامه نگاری و ارتباطات، کتابخانه و اطلاعات علم است.
 • دانشکده مهندسی و فن آوری: این دانشکده متشکل از گروه اپتیک و فوتونیک کاربردی، فیزیک کاربردی، مهندسی شیمی، شیمی و فناوری، علوم کامپیوتر و مهندسی، علوم پلیمر
 1. سلام
  آیا دانشگاه کلکته کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی دارد؟
  اگر دارد، زمان پر کردن فرمهای درخواست کی می باشد؟

  • بله ، دانشگاه کلکته رشته مترجمی زبان را دارا می باشد و برای ثبت نام نهایت تا ۲۰ جون مهلت دارید

 2. ممنون از جوابتون. فرمهای ثبت نام از کجا و چه جوری تهیه کنم. من هرچه تو سایتشون جستجو کردم نتونستم پیدا کنم. خواهش می کنم کمکم کنید. ممنون

  • فرم ثبت نام و کارهای ثبت نام تا اقامت اولیه شما را همکاران ما در هند انجام می دهند و هزینه دانشگاه سالی ۵۰۰۰۰ روپیه می باشد به اضافه هزینه زندگی شما که کاملا شخصی است و معمولا برای یک زندگی دانشجویی با کلیه هزینه ها اععم از کرایه منزل و رفت وآمد و …با ماهی ۱۵۰۰۰ روپیه یک زندگی معقول بدون فشار و ساده و خوب را دارا خواهید بود.

  • سلام

   بله واقعا این دانشگاه اینطور می باشد در این شهر که در شهر های دیگر اینطور نیست
   امتحان ورودی نیز ندارد

 3. سلام. آیا منظور از رشته تاریخ در دانشکده هنر دانشگاه کلکته، همان تاریخ هنر است؟ و اینکه به لحاظ سطح علمی در چه نسبتی با دانشگاه پنجاب قرار دارد؟ و سؤال دیگر اینکه به لحاظ اعتبار مدرک کدام دانشگاه هند بالاترین امتیاز را به خود اختصاص داده است؟
  از راهنمایی شما سپاسگزارم.

 4. سلام.
  این دانشگاه دکترا حقوق داره؟ اگه داره چه گرایشهایی؟شرایط پذیرشش چجوریه؟ شما میتونید پذیرش بگیرید؟ اگه میشه واسم ایمیل کنید. ممنومنم.

  • سلام
   بله دارا می باشد در اکثر گرایشها مثل بین الملل و جزا و شخصی و … شرایط خاصی ندارد و می توانید اقدام نمایید
   و شرایط خاصی دارا نمی باشد و برای اخذ پذیرش در خدمت شما هستیم

 5. دوره لیسانسش ۳ساله است یا ۴ساله؟
  بنظر شما اینجا زبانمو تقویت کنم یا کالج همون دانشگاه؟
  از راهنمایی خوبتون سپاسگذارم

 6. سلام شرمنده لطفا درمورد داروسازی و شهریه های دانشگاه کلکته در مقطع کارشناسی و شرایط پذیرش توضیح بدین

 7. سلام ایا این دانشگاه رشته پزشکی داردپذیرش ان به چ صورت است وایا امتحان ورودی دارد؟وایا تایید وزارت بهداشت ایران هست؟

 8. سلام
  هزینه دوره دکتری حقوق تجارت بین الملل چقدره؟
  نیاز به مدرک زبان داره؟
  اگه مدرک زبان نداشته باشیم مدرکمون مورد تایید وزارت علوم هست یا نه؟
  اصلا به چه زبانی تدریس میکنن؟

 9. slm emtahane vorodi reshte haye pezeshki b ch sorat ast? b ch zabani? hazinash cheqadr ast? manabe darsish hm lotfan begin age momkene hazineye pezeshki ro b pol iran hm begid merci

  • مثل کنکور ایران خودمان می باشد وبه زبان انگلیسی وهزینه این دانشگاه پایین می باشد نسبت به سایر دانشگاه ها که حدودا ۳۰۰ میلیون تومان برای کل دوره ۵ سال

  • نظر خودتان می باشد ، نسبت به سایر دانشگاه های هند مثل راجیوگاندی و دکتر ام جی آر و …

 10. سلام. برای ارشد مترجمی زبان انگلیسی هزینه کل دوره وهزینه زندگی چطوره؟ آیا شرایط کار هم در هند فراهم هست؟

  • سلام
   هزینه ارشد دوره مورد نظر شما سالی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار می باشد و به صورت قانونی با ویزای تحصیلی شما مجاز به کار در هندوستان نمی باشید

 11. سلام
  من دانشجوی ترم دوم ارشد مدیریت بازرگانی تو ایران هستم.کی میتونم برای دکترا و گرفتن پذیرش تو این دانشگاه اقدام کنم؟هزینه کل دوره به دلار چقدر میشه؟استاد راهنمام شما میتونید پیدا کنید؟چه کمکی میتونید برای گرفتن پذیرش تو این دانشگاه به من بدید؟؟؟دونستن زبان چقدر اهمیت داره ؟؟؟

  • زمان پذیرش را در وبسایت دانشگاه اعلام نموده اند و هزینه سالیانه آن میبایست حدود ۲۵۰۰ دلار باشد و برای گرفتن استاد راهنما نیز با شما خواهیم بود و دانستن زبان انگلیسی ۱۰۰% نیاز می باشد

 12. سلام شرایط اخذ پذیرش دندانپزشکی کلکته رو میشه توضیح بدید!؟؟؟ هزینش چقدره؟؟؟
  همه دانشگاه ها برای رشته دندانپزشکی امتحان ورودی دارد!؟؟

  • سلام
   دانشگاه دهلی آزمون کنکور دارد
   اما برای دانشگاه راجیو گاندی در بنگلور و منگلور تنها با داشتن مدرک تجربی و معدل مناسب میتوانید اقدام کنید.

 13. با سلام، من کارشناسی زبان انگلیسی دارم… آیا این امکان وجود داره که در مقطع کارشناسی ارشد، حقوق پذیرش بگیرم؟
  سپاسگزارم 🙂

 14. سلام.میخواستم درموردکل هزینه ومدت دوره و معتبربودن دکتری مترجمی زبان انگلیسی ازنظروزارت علوم ایران بپرسم؟وهمینطور هزینه ماهیانه زندگی اعم از اجاره خونه وخوراک وغیره…واینکه بایه همخونه ای بیایم چطور؟
  باتشکر

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.