دندانپزشکی و تخصص

دندانپزشکی

تاریخچه در ایران

عده معدودی از سلمانی‌ها، شاگرد زرگرها و عطارها را می‌توان اولین افرادی دانست که با استفاده از روش‌های گوناگون، مبادرت به کشیدن دندان، گذاشتن روکش، ساختن دندان مصنوعی و یا برای تسکین دردها و ورم‌های دهانی آن هم با وسایل بسیار اولیه مبادرت به انجام امور دندانپزشکی می‌کردند.بعدها مسئله آموزش دندانپزشکی مطرح شد که پیشگامان این حرکت را می‌توان دکتر میلچارسکی، دکتر سیاح و برخی دیگر از دندانپزشکان آن زمان دانست.

در سال ۱۳۰۰ دکتر سیاح تحصیلات خود را دراروپا به پایان رسانید، به ایران مراجعت و با افرادی نظیر دکتر میلچارسکی، دکتر اشتومپ و دکتر استپانیان آشنا شد. در آن زمان به پیشنهاد دکتر میلچارسکی و دکتر سیاح و تصویب مسوؤلین وقت دستور راه‌اندازی مدرسه دندانسازی داده شد. این مدرسه در سال تحصیلی ۱۳۰۹-۱۳۱۰ وابسته به مدرسه عالی طب و مدیریت آن به عهده دکتر میلچارسکی و بعد به دکتر سیاح واگذارگردید. در آن زمان مدرسه دندانسازی دارای دو اتاق و یک زیر زمین بود که امور درمانی، لابراتوری و اداری در آن انجام می‌گرفت.

تجهیزات و برخی از مواد عبارت بودند از چند صندلی با سلفدان‌های حلبی، چهار عدد چرخ پائی دندانپزشکی جهت کلینیک، یک میز چوبی، سه عدد چهارپایه، یک ولکانیزاتور و گچ ساختمانی که توسط محمدخان اولین مستخدم مدرسه دندانسازی کوبیده والک می‌گردید.

درمورد دندانپزشکی

دندانپزشک در هنگام‌ تراش‌ دندان‌، ردیف‌ کردن‌، ساخت‌ و ترمیم‌ دندان‌ و موارد دیگر باید از خلاقیت‌ هنری‌ خویش‌ بهره‌ برده‌ و دارای‌ نگرش‌ کارشناسانه‌ هنری‌ باشد‌.دندانپزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از همین‌رو شاید بهتر باشد که عنوان این رشته را دهان‌پزشکی گذاشت.در گذشته دندانپزشکی رامساوی دندانسازی می‌دانستند. اما امروزه دندانسازی تنها بخشی از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری ودرمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد. دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود .در واقع هرگونه عفونت در ناحیه دهان به ویژه عفونت ناشی از بیماری‌های پیرامون دندان و لثه و چرکی که بین فاصله دندان و لثه تجمع می‌کند، می‌تواند وارد جریان خون شده و در نهایت سبب سکته قلبی، سکته مغزی یا حتی مرگ شود. امروزه دندانپزشکی فن و مهارت کشیدن دندان یا ساخت دندان مصنوعی با روش‌های ابتدایی نیست بلکه دانشی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تأمین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیای از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.رشته‌ دندانپزشکی‌ در مقطع‌ دکترای‌ عمومی‌ نحوه‌ رعایت‌ بهداشت‌، پیشگیری‌ و درمان‌ بیماری‌های‌ دهان‌ و دندان‌ را آموزش‌ می‌دهد. دندانپزشکی حرفه‌ای است که با کارهای عملی بر روی بیمار همراه است، بنابراین امکان انتقال بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت یا ایدز از بیمار به پزشک زیاد است و دندانپزشکان باید همواره به اصول کنترل عفونت توجه داشته باشند چون یک کوتاهی یا اشتباه می‌تواند برای آنها عواقب ناخوشایندی داشته باشد. همچنین یک دندانپزشک باید بطور مرتب نرمش و ورزش کند تا دچار کمردرد و پادرد مزمن نگردد

طول دوره کارشناسی دندانپزشکی ۵ سال است كه در ۲ سال اول دانشجويان واحدهاي علوم پايه مثل بيوشيمی، آناتومی، بافت‌شناسی، فيزيولوژی، ژنتيك، ميكروب‌شناسی و ايمنی‌شناسی را می‌گذرانند و بعد از ۲ سال وارد دوره تخصصی دندانپزشكی شده و دروس اختصاصی خود را در زمينه آسيب‌شناسي فك و دهان، ارتودنسي، اندودنتيكس، پروتزهاي ثابت و اكلوژن، پروتزهای متحرك و فك و صورت ، پريودنتولوژی، ترميمی و مواد دندانی، بيماری‌های دهان و دندان، جراحي دهان و فك و صورت، دندانپزشكی كودكان و راديولوژی دهان و فك و صورت می‌گذرانند. و در نهايت مي‌توانند بيماری‌های دهان و دندان را تشخيص داده و در حد يك دندانپزشك عمومی نسبت به درمان آنها اقدام كنند. عده‌ای دندانپزشكی را با كار عملی و تكنيكی ، يكی می‌دانند در حالی كه اگر دانشجوی دندانپزشكی تنها فن و تكنيك اين رشته را فراگرفته اما در علوم پايه ضعيف باشد، در نهايت يك دندانساز خواهد شد يعنی چنين فردی كار روی دندان را فراگرفته است اما از علم پزشكی بي‌نصيب می‌باشد. مطمئنا با پيشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت‌های شغلی يك دندانپزشك عمومی كاهش پيدا كرده است و البته افزايش تعداد دندانپزشكان جوان بيكار تنها مشكل ايران نيست چون طبق بررسی‌ها و پيش‌بينی‌های جوامع علمی خارج از كشور، در سال ۲۰۳۰ ميلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌ای خوب خواهد بود كه دندانپزشكي عمومی به بخشي از پزشكی عمومی برخواهد گشت و رشته دندانپزشكی تنها جنبه تخصصی پيدا می‌كند.

نکته : عدم تسلط بر علوم پايه و زبان انگليسی، دانشجو را از مقولات علمی دور می‌كند و دبيرستان خود فرا می‌گيرد به نحوی به رشته دندانپزشكی ارتباط دارد بخصوص دو بخش فيزيولوژی و آسيب‌شناسی كه دانشجويان دندانپزشكی در دو سال اول تحصيل خود با وسعت و عمق بيشتری نسبت به دوره دبيرستان مطالعه می‌كنند. همچنين دانشجوی اين رشته بايد از دستهايی ماهر و توانمند برخوردار باشد چون بسياری از كارهای دندانپزشكی از تراش دندان گرفته تا بازسازی دندان نياز به دستهايی هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن كارهای ظريف دندانپزشكی را انجام داد.برخورداری از سلامت كامل جسمی و روانی و قابليت انجام كارهای دقيق علمی، عملی، كلينيكی براي داوطلبان اين رشته بسيار ضروری است. خلاقيت و مهارت در كار دست و همچنين برخورداری از خلاقيت و ديد هنری، دانشجو را در انجام كارهای عملی اين رشته و انجام مهارت‌هاي لازم در پياده كردن آموخته‌های آن، بسيار كمك می‌كند.

طول دوره دندان‌پزشكی پنج سال است و درسهای آن در سه بخش : عمومی ، پايه و اختصاصی برنامه‌ريزی شده است كه از لحاظ نحوه تعليم و تدريس، به درسهای نظری ، عملی – نظری، عملی تقسيم می‌شود.

اين دوره شامل دو مرحله است:

a) مدت ۲ سال : در اين مرحله دانشجويان درسهای نظری و عملی علوم پايه و عمومی را در دانشگاه (كلاس و آزمايشگاه)‌ می‌گذرانند.

b) مدت ۳ سال : در اين مرحله دانشجويان درسهای تخصصی را در دانشگاه (كلاس و بخشهاي كلينيكی) فرا می‌گيرند و بيشتر اين دوره تحصيلی را در بخشهای كلينيكی دانشكده و بيمارستانهای وابسته به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می‌پردازند؛ لازم به تذكر است كه گذراندن درسهای پايه برای ورود به دوره كلينيكی (مرحله دوم) ضروری است.

تعداد وعناوين واحدهای اصلی و اختصاصی :

درسهای پايه به درسهايی گفته می‌شوند كه زمينه‌ساز ورود دانشجو به درسهای اصلی و تخصصی و فراگيری آنهايند عبارتند از: فيزيك پزشكی ، بيوشيمی ، بافت‌شناسی انسانی، جنين‌شناسی، تشريح ، ژنتيك انسانی، ميكروب‌شناسی، ايمنی شناسی، فيزيولوژی، روان‌شناسی عمومی، آسيب‌شناسی عمومی.

درسهای تخصصی به درسهايی گفته می‌شود كه اطلاعات و آگاهيهای لازم را درباره رشته تخصصی به دانشجو داده، او را با مفاهيم تخصصی و عمده رشته مورد نظر آشنا مي‌كند و آموزشهای لازم را به او می‌دهند. درسهای تخصصی عبارتند از: كالبدشناسی و مرفولوژی دندان، زبان خارجی اختصاصی، جنين و بافت‌شناسی فك و دهان ، آسيب‌شناسی دهان، ارتودنسی، اندودنتيكس، بيماريهای دهان و تشخيص ، بيولوژی دهان، پريودنتولوژی، دندان‌پزشكی ترميمی(پروتز متحرك پارسيل، پروتز ثابت ، پروتز كامل) جراحی دهان و فك و صورت ، دندان‌پزشكی كودكان، راديولوژی دهان ، گوش و حلق و بيني ، نظام پزشكي و طب قانونی، بهداشت عمومي و اكولوژی ، بهداشت محيط زيست ، دندان‌پزشكی مجتمعی ، بيماريهای روانی ، بيماريهای درونی، فارماكولوژی ، بهداشت دهان و تغذيه و دندان‌پزشكی پيشگيری مواد دندانی و پايان‌نامه.

‌دانشجويان در سال چهارم با تاييد استاد راهنما، موضوعی را برای پايان‌نامه انتخاب  و راجع به آن تحقيقات می‌نمايند، ولی واحد پايان‌نامه در سال آخر محاسبه خواهد گرديد كه در آن زمان دانشجو پايان‌نامه را به هيات داوران منتخب ارائه و از آن دفاع می‌نمايد.

بعضی از درسهای تخصصی :

بیماریهای دهان و تشخیص : در درس بیماریهای دهان و تشخیص، به شناسایی ، تشخیص کلینیکی و پاراکلینیکی ضایعات حفره دهان و درمان ضایعات مخاطی آن و ارتباط آن با سایر بیماریهای بدن پرداخته می‌شود .

پروتزهای دندانی : در این درس در ارتباط با مسایل ترمیمی و بازسازی دستگاه جونده (دندانها و ساختمان مجاور کناری صورت) از طریق پروتزهای ثابت، متحرک و فک و صورت بحث می‌شود. همچنین مسایل مربوط به اصول اکلوژن در این رشته مورد تدریس علمی عملی قرار می‌گیرد .

رادیولوژی : درس رادیولوژی یکی از درسهای دندان‌پزشکی و از علوم اساسی جهت دستیابی و شناسایی حالات طبیعی و غیرطبیعی استخوان فکها و دندانها می‌باشد .

دندان‌پزشکی کودکان: درس دندان‌پزشکی کودکان، قسمتی از درسهای دندان‌پزشکی است که شامل : تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ دهان و دندان کودکان، معلولان و معلولان ذهنی و شناسایی رابطه آن با سلامت عمومی آنها می‌باشد .

اندودنتیکس : مطالب این درس شامل بررسی اتیولوژی، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماریهای پالپی و بافتهای نگهدارنده دندان‌ناشی از ضایعات پالپ به منظور حفظ سلامت و نگهداری دندانهای طبیعی است .

دندان‌پزشکی ترمیمی : این درس شامل بررسی اتیولوژی ، تشخیص ، پیشگیری و درمان و ترمیم ضایعات بافتهای سخت دندانی به منظور حفظ سلامت و زیبایی دندانهای طبیعی و بافتهای نگه‌دارنده آنهاست .

آینده شغلی ، بازار کار و درآمد:

اگرچه اهمیت رشته دندان‌پزشکی در شهرهای بزرگ و متوسط تا حدود زیادی روشن است، اما متاسفانه هنوز این رشته نتوانسته است ارزش والای خود را در شهرهای کوچک و روستاها، آن‌چنان که باید نشان دهد. گرایش روزافزون داوطلبان به این رشته و مراجعه رو به افزایش شهروندان به شاغلان این حرفه ، می‌تواند اهمیت قابل ملاحظه و نیاز به متخصصان را در این رشته ، حتی در مقایسه با سایر رشته‌های پزشکی به وضوح نشان دهد .امروزه در کشور ما نزدیک به ۱۲ هزار دندانپزشک وجود دارد و از سوی دیگر سالانه ۱۸ دانشکده دندانپزشکی دولتی و خصوصی موجود در کشور بیش از ۱۰۰۰ دندانپزشک تربیت می‌کنند. حال سوال اینجاست که آیا برای این تعداد فارغ‌التحصیل رشته دندانپزشکی فرصت‌های کاری وجود دارد؟

امروزه در کشور ما فرصت‌های شغلی برای دندانپزشکان جوان به دو دلیل عمده محدودتر شده است که یکی از این دلایل پیشرفت بهداشت در کشور ماست. یعنی خوشبختانه کشور ما نیز مانند سایر کشورهای جهان در جهت پیشگیری و اهداف بهداشتی حرکت کرده و بسیاری از بیماری‌ها را مهار و کنترل کرده است. در نتیجه مردم کمتر به پزشکان و دندانپزشکان مراجعه می‌کنند. از سوی دیگر در چند سال اخیر رشد پزشکان و دندانپزشکان نسبت به نرخ رشد جمعیت افزایش یافته است. برای مثال اگر تا ۲۰ سال قبل به ازای هر ۲۵ هزار نفر یک دندانپزشک وجود داشت حال به ازای هر ۵ یا ۶ هزار نفر یک دندانپزشک وجود دارد. البته ذکر عوامل فوق به معنای آن نیست که هیچ فرصت شغلی برای دندانپزشکان جوان وجود ندارد بلکه در بسیاری از شهرستانهای کشور، ما هنوز شاهد کمبود دندانپزشک هستیم. یعنی در حالی که در بعضی از نقاط کشور به ازای هر ۲ هزار نفر یک دندانپزشک داریم، در نقاط محروم کشورمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر یک دندانپزشک وجود دارد .مطمینا با پیشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت‌های شغلی یک دندانپزشک عمومی کاهش پیدا کرده است و البته افزایش تعداد دندانپزشکان جوان بیکار تنها مشکل ایران نیست چون طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های جوامع علمی خارج از کشور، در سال ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌ای خوب خواهد بود که دندانپزشکی عمومی به بخشی از پزشکی عمومی برخواهد گشت و رشته دندانپزشکی تنها جنبه تخصصی پیدا می‌کند . به طور کلی بعضی از مراکزی که فارغ التحصیلان این رشته در آن می توانند مشغول به کار شوند : کلینیک دندانپزشکی ، کارخانجات تجهیزات دندانپزشکی ، کارخانجات محصولات دندانپزشکی ، موسسات آموزشی ، بیمارستان ها ، کمپانی های داروسازی ، کلینیک های خصوصی ، موسسات تحقیقاتی

وضعیت ادامه تحصیل : ادامه تحصیل فوق دکترا در رشته‌های مختلف دندان‌پزشکی در ایران نیز وجود دارد .

دندانپزشکی هند

BDS یا  Bachelor of dental surgery دوره ی جراحی دندانپزشکی می باشد. مدت زمان دوره ی دندانپزشکی ۴.۵ تا ۵.۵ سال با دوره ی اینترنشیپ می باشد. دوره ی دندانپزشکی شامل ارائه ی مقالات،پرزنتیشن،ارائه ی عملی،بحث های گروهی،سمینار،کار کلینیکی و کنفرانس ها است.متقاضیان می توانند در مورد فرم های مختلف درمانی شامل عمل جراحی، مواد دندانپزشکی، آناتومی دندان، هیستولوژی دهان، پاتالوژی دهان، دندانپزشکی عمومی، پدونوتیک، داروهای دهانی و رادیولوژی دروس لازم را فرا بگیرند.کالج هاو دانشگاه های متعددی رشته ی دندانپزشکی را اراِیه می دهند که لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کشور هندوستان را از اینجا می توانید مشاهده نمایید.

بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی کشور هندوستان به نام دانشگاه راجیوگاندی که بصورت یک مجموعه بزرگ علمی هدایت و رهبری می شود در رشته دندانپزشکی ۴۱ دانشکده را در زیر مجموعه خود جا داده است و همه ساله هزاران نفررا برای تحصیل در این رشته به هندوستان می اورد . از دیگر دانشگاههای مهم این رشته میتوان دانشگاه تامیل نادو و دانشگاه مانیپال و دانشگاه دهلی و همدرد دهلی و دانشگاه مومبای را نام برد . ولی از نظر همه هندیها دانشگاه راجیوگاندی از نظر علمی برتری خاصی نسبت به دیگر دانشگاهها داراست.

دندانپزشکی ( B.D.S ) (Bachelor of ‎Dental surgery)

با گذراندن پنج سال دوره عمومی دندانپزشکی که به آن لیسانس جراحی دندان گفته می شود و ارائه پایان نامه وبه همراه دوره کارآموزی ،فارغ التحصیل شده و با مدرک دکترای دندانپزشکی کلیه خدمات عمومی دندانپزشکی را ارائه می‌نماید. از جمله انواع ترمیم ها دندانی , روت کانال تراپی ,ارتودنسی های ثابت و متحرک, درمان بیماریهای دهان و دندانها ساخت انواع پروتزهای دندانی , جراحیهای دهان و دندان , تشخیص و درمان بیماریها. دانشگاه اصلی مربوط به رشته‌های پزشکی محدودتری از دانشگاههای این کشور را در مقایسه با وزارت علوم مورد تائید قرارداده است. بیشترین توصیه برای تحصیل در رشته های تخصصی شهرهای ، بنگلور و میسور است. به دليل حجم زياد داوطلب تخصص پزشکی چه از هند و چه از ساير نقاط دنيا معمولا اخذ پذيرش اين رشته ها با پرداخت مبلغ زيادی پول در ابتدا همراه است. معمولا دانشگاه برای ورودیه هم مبلغی را از دانشجو اخذ می کند البته امتحان ورودی هم وجود دارد که اگر کسی امتحانات ورودی را با موفقيت به پايان برساند اين مبلغ کمتر خواهد بود ولی به دليل حجم زياد شرکت کنندگان و درصد کم پذيرش دولتی تقريبا همه خارجی ها از طريق آزاد اقدام به اخذ پذيرش می کنند. به دليل اينکه اکثر کالجها و دانشگاههای پزشکی ساليانه و يا حتي چند ماه يكبار مقررات پذيرش را کمی تغيير می دهند لذا برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر را به روز دريافت نمايد
مدت تحصیل در این دوره با احتساب دوره کارآموزی ۵ سال می باشد شهريه های دانشگاهها بر حسب رشته های مختلف  و دانشگاههای مختلف متفاوت می باشند يعنی رشته های مشابه در ‏دانشگاههای متفاوت هزينه های متفاوتی دارند.‏  لازم به توضیح است پذیرش در رشته های پزشکی به دلیل متقاضی زیاد محدود می باشد و به سرعت تکمیل می شود و متقاضیان بایستی به اندازه کافی فرصت برای اخذ پذیرش و دریافت ویزا در نظر داشته باشند  و در خلال آماده شدن پذیرش، در مورد ویزای خود تحقیقات لازم را بعمل آورند. هرچند  صد در صد متقاضيان تا بحال موفق به دريافت ويزای هند  شده اند.

در دانشگاه های کشور هندوستان اکثر صندلی ها در دانشگاه ها با امتحان ورودی ( Common Entrance Test ( KRLMPCA برای دانشجویان بومی (هندی) به آنان اختصاص  داده می شود. ۱۵ درصد سیت ها به دانشجویان خارجی با پرداخت شهریه تعلق می گیرد.

نکته : برای تحصیل در این رشته میبایست دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضی علوم تجربی باشد و دروس اصلی نیز تک ماده یا افتادگی در کارنامه تحصیلی نداشته باشند.

طول دوره ودروس رشته دندانپزشکی جمعا ۵ سال است که به دو بخش زیر تقسیم می شود :

۱)  علوم پایه به مدت ۲ سال

۲)  دروس تخصصی به مدت ۳ سال

سیلابس و سر فصل دروس دندانپزشکی (B.D.S)

 

سال اول

Subject Sy. No
General Human Anatomy including Embryology and Histology ۱٫۱
General Human Physiology and Biochemistry, Nutrition and Dietics ۱٫۲
Dental Anatomy, embryology and Oral Histology ۱٫۳
Dental Materials ۱٫۴
Preclinical Prosthodontics and Crown and Bridge ۱٫۵

 

سال دوم

Subject Sy. No
General Pathology and Microbiology ۲٫۱
General and Dental Pharmacology and Therapeutics ۲٫۲
Dental Materials ۲٫۳
Preclinical Conservative Dentistry ۲٫۴
Preclinical Prosthodontics and Crown & Bridge ۲٫۵
Oral Pathology & Oral Microbiology ۲٫۶

 

سال سوم

Subject Sy. No
General Medicine ۳٫۱
General Surgery ۳٫۲
Oral Pathology & Microbiology ۳٫۳
Conservative Dentistry And Endodontics ۳٫۴
Oral And Maxillofacial Surgery ۳٫۵
Oral Medicine And Radiology ۳٫۶
Orthodontics & Dentofacial Orthopaedics ۳٫۷
Pediatric & Preventive Dentistry ۳٫۸
Periodontology ۳٫۹
Prosthodontics and Crown & Bridge ۳٫۱۰

 

سال چهارم

Subject Sy. No
Orthodontics and Dentofacial Orthopaedics ۴٫۱
Oral Medicine and Radiology ۴٫۲
Pediatric and Preventive Dentistry ۴٫۳
Periodontology ۴٫۴
Oral and Maxillofacial Surgery ۴٫۵
Prosthodontics and crown & bridge ۴٫۶
Conservative Dentistry And Endodontics ۴٫۷
Public health dentistry ۴٫۸

 

سال پنجم

Subject Sy. No
Oral & Maxillofacial Surgery ۵٫۱
Prosthodontics and crown & bridge ۵٫۲
Conservative Dentistry And Endodontics ۵٫۳
Public health dentistry ۵٫۴

 *** هر دانشجوی دوره لیسانس جراحی دندانپزشکی به مدت یک سال در انتهای دوره تحصیل ملزم به گذراندن دوره اینترنشیپ در بیمارستان کالج تحصیلی خود می باشد که به همین دلیل دارا بودن بیمارستان خوب و مجهز زیر نظر دانشکده مورد نظر از اهمیت خاصی برخوردار میباشد که پیشنهاد می گردد متقاضیان به این مساله توجه لازم را دارا باشند.

 نمره هر درس به صورت ذیل تقسیم بندی  و محاسبه می گردد که در نهایت منجر به پاس شدن در آن درس از دانشگاه می گردد :

Practical Theory Examination
۷۰ ۱۰۰ University
۳۰ ۶۰ Internal assessment
۴۰ Viva
۱۰۰ ۲۰۰ TOTAL

 

*** ارایه نمره داخلی بر اساس میانگین بهترین دو نمره ی کسب شده می باشد

*** دانشجو در صورتی پاس می شود که ۵۰ درصد نمره ی امتحانات تئوری و عملی را به صورت جداگانه کسب کند.

*** ۷۵% حضور در کلاس ها (به صورت جداگانه در دروس تئوری و عملی) برای واجدالشرایط شدن برای شرکت در امتحانات نهایی اجباری است. برای واحد هایی که امتحان نهایی ندارند حداقل حضور دانشجو ۷۰% می باشد.

 

ضوابط و مراحل ارزشيابي مدارك‌تحصيلي دانش‌آموختگان رشته دكتراي دندانپزشكي عمومي دانشگاه هاي خارج از كشور

الف) معيارهاي ارزشيابي :

معتبر بودن دانشگاه محل تحصيل بر اساس ضوابط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي

داشتن ديپلم كامل متوسطه

شرايط ورود به دوره دندانپزشكي عمومي

طول و محتواي برنامه تحصيلي

ب) مراحل ارزشيابي :

مدارك تحصيلي دانش آموختگان متقاضي ارزشيابي ابتدا توسط كارشناسان اداره كل امور دانش آموختگان از نظر صحت صدور، معتبر بودن دانشگاه محل تحصيل بررسي و در صورت تاييد جهت تعيين ارزش به كميسيون ارزشيابي دندانپزشكي اداره كل امور دانش آموختگان ارجاع مي گردد.

مدارك تحصيلي متقاضيان در كميسيون ارزشيابي دندانپزشكي از نظر معتبربودن دانشگاه محل تحصيل و طول دوره تحصيلي بررسي ميگردد و در صورت تاييد تحصيلات گذرانده شده ارزشيابي لازم بعمل آمده و متقاضيان واجد شرايط شركت در دوره تكميلي شناخته مي گردند.تبصره ۱: تعيين تعداد واحدهاي درسي ضروري در دوره تكميلي و لزوم تدوين پايان نامه بر اساس دانشگاه محل تحصيل، طول دوره آموزشي و واحدهاي درسي گذرانده شده، توسط كميسيون دندانپزشكي صورت مي گيرد.

پس از ارزشيابي اوليه، چنانچه متقاضي واجد شرايط شركت در دوره تكميلي گردد، جهت گذراندن دوره تكميلي (با ذكر تعداد و نوع واحدهاي ضروري) به دبيرخانه شوراي آموزشي دندانپزشكي و تخصصي معرفي ميگردد.

كليه افراد معرفي شده به دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشكي و تخصصي طبق ضوابط آن دبيرخانه به دانشگاههاي علوم پزشكي كشور معرفي مي گردند.

مدارك تحصيلي متقاضيانيكه با موفقيت دوره تكميلي تعيين شده را گذرانده اند، همراه با گواهي و ريز نمرات رسمي طي دوره تكميلي توسط دانشگاه محل تحصيل كه به تاييد دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشكي و تخصصي رسيده است در كميسيون ارزشيابي دندانپزشكي مطرح و تعيين ارزش ميگردد.كليه دانش آموختگان رشته دندانپزشكي پس از قبولي در امتحانات مربوطه و طي دوره هاي تكميلي و اخذ عنوان دكتري دندانپزشكي مي توانند خدمات درماني خود را ارائه نمايند.

منبع : وزارت بهداشت

تخصص دندانپزشکی  M.D.S

کارشناسی ارشد دندانپزشکی (M.D.S) که مدت زمان دوره عموماً سه سال است و در صورتی که متقاضی دوره ی دیپلم تحصیلات تکمیلی دو ساله را بعد از لیسانس خود اخذ کرده باشند می تواند ۲ ساله این دوره را بگذراند.

مسئول برنامه ریزی و قانون گزاری رشته های ارایه شده در دانشگاه های دندانپزشکی هندوستان ، شورای دندانپزشکان هندوستان (Dental Council Of India) می باشد. متقاضیان برای ثبت نام در مقطع فوق میبایست مدارک خود را برای ثبت نام به تاییدیه این شورا برسانند تا امکان ثبت نام در رشته ی کارشناسی ارشد دندانپزشکی (M.D.S) را داشته باشند.

رشته های تخصصی دندانپزشکی M.D.S

شماره

نام رشته

مدت دوره

۱

ارتدانتیکس

Orthodontia

۳  سال

۲

اندودانتیکس

Endodontia

۳  سال

۳

پریودنتال

Periodontal

۳ سال

۴

بیماریهای دهان و تشخیص

Oral

۳  سال

۵

دندان (ثابت و متحرک)

Teeth (fixed and mobile)

۳ سال

۶

پاتولوژی فک و دهان

Oral and Maxillofacial Pathology

۳  سال

۷

پریودانتیکس

Perodontia

۳  سال

۸

دندانپزشکی اطفال

Pediatric Dentistry

۳  سال

۹

رادیولوژی دهان وفک وصورت

Oral Radiology

۳  سال

۱۰

دندانپزشکی ترمیمی

Restorative Dentistry

۲  سال

۱۱

جراحی دهان و فک و صورت

Oral and Maxillofacial Surgery

۳  سال

ضوابط ‌و مراحل ‌ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش‌ آموختگان  ‌رشته ‌هاي ‌مختلف ‌تخصصي ‌دندانپزشكي ‌دانشگاههاي‌ خارج ‌از كشور

الف) معيارهاي ارزشيابي :

معتبر بودن دانشگاه محل تحصيل دورة تخصصي در خارج از كشور بر اساس ضوابط قانوني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

طول دوره رشته تحصيلي و محتواي برنامه هاي آموزشي و عنوان يا سمت متقاضي در طي دوره تخصصي

بررسي و ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته هاي تخصصي دندانپزشكي منوط به انجام ارزشيابي و تاييد مقطع دوره دكتراي دندانپزشكي عمومي متقاضي و در نتيجه ارائه گواهي فراغت

از تحصيل در مقطع دكتراي دندانپزشكي عمومي مي باشد.

ب) مراحل ارزشيابي :

مدارك مورد نياز جهت تشكيل پرونده دانش آموختگان رشته دندانپزشكي در مقطع تخصصي خارج از كشور كه مدارك آنان از يكي از دانشگاههاي معتبر مورد تاييد وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي صادر گرديده باشد.

اصل آخرين مدرك تحصيلي خارجي كه صحت صدور و تعلق آن به شخص به تصديق و تاييد (مهر و امضاء) نمايندگي (ج.ا.ا) در كشور مربوطه رسيده باشد .

فتوكپي از پشت و روي اصل آخرين مدرك تحصيلي تخصصي.

اصل ريزنمرات تحصيلي براي كشورهايي كه از طرف دانشگاه ريز نمره صادر مي نمايند كه به تاييد نمايندگي (ج.ا.ا) در كشور مربوطه رسيده باشد.

فتوكپي از ريز نمرات

اصل گواهي و فتوكپي طول دوره با ذكر برنامه آموزشي كه از طرف دانشگاه محل تحصيل صادر شده باشد و به تاييد نمايندگي (ج . ا. ا) در كشور مربوطه رسيده باشد.

ارائه اصل گواهي و فتوكپي آن در صورت داشتن عنوان يا پست در حين تحصيل در كشور مربوطه كه از مراكز معتبر آموزشي دانشگاه يا سازمان نظام پزشكي صادر و به تاييد نمايندگي (ج.ا.ا) در كشور مربوطه رسيده باشد.

اصل پايان نامه تحصيلي (تز) و خلاصه اي از آن حداكثر در دو برگ و فتوكپي آن

اصل و فتوكپي گواهي و شرط ورود به دوره تخصصي صادر از دانشگاه محل تحصيل كه به تاييد نمايندگي (ج.ا.ا) د ركشور مربوطه رسيده باشد.

كاتالوگ دانشكاه محل تحصيل

 فتوكپي تمام صفحات شناسنامه و كارت پايان خدمت وظيفه يا معافيت دائم  در مورد آقايان (در صورت دارا بودن اصل و فتوكپي مدرك قبلي (دكتري دندانپزشكي) در ايران يا خارج)

تبصره : دانش آموختگان خارج از كشور رشته دندانپزشكي مقطع تخصص در صورتيكه مدرك قبلي آنان صادره از يكي از دانشگاههاي معتبر در خارج از كشور بر اساس ضوابط قانوني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي باشد ملزم به ارائه كليه مدارك مورد نياز براي ارزشيابي رشته دندانپزشكي در مقطع عمومي مي باشند كه پس از ارزشيابي مقطع عمومي برابر نظر كميسيونهاي مربوطه بررسي مدرك تخصصي امكان پذير مي باشد.

ترجمه رسمي كليه مدارك براي كشورهاي غير انگليسي زبان

تبصره: كليه مدارك تحصيلي خارجي پس از تاييد (مهر و امضاء) نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در كشور مربوطه مي بايست به تاييد (مهر و امضاء) وزارت امور خارجه ايران نيز رسيده باشد.

منبع: وزارت بهداشت

مدارک لازم برای دریافت پذیرش دندانپزشکی‌

۱)  کپی صفحه اول پاسپورت و صفحه اعتبار
۲)  ترجمه ریز نمرات دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)
۳)  ترجمه گواهی دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)
۴)  ترجمه ریز نمرات پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)
۵)  ترجمه گواهی پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)
۶)  یک قطعه عکس ۴*۳
۷)  کپی فارسی گواهی دیپلم و ریز نمرات
۸)  کپی فارسی گواهی پیش دانشگاهی و ریز نمرات
۹)  فیش مبلغ مورد نیاز برای دریافت Eligibility Letter از دانشگاه

مدارک و شرايط لازم پس از اخذ پذيرش به منظور ثبت نام و اقدام براي اخذ نامه واجد الشرايط تحصيل در رشته مورد درخواست يا اصطلاحا Eligibility Letter

مراحل اخذ پذيرش در مقاطع علوم پزشکی

۱) ترجمه و تحویل مدارک وتائيديه مدارک دانشجو(از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۲) فيش واريز مبلغ مورد نياز

۳) ثبت مدارک و تعهد نامه ما در دادگاه در هندوستان

۴) درخواست و تکميل فرم واجدالشرايط بودن تحصيل از دانشکده محل تحصيل (Eligibility Letter)

۵) ثبت مدارک در دانشگاه و اخذ پذيرش (دعوتنامه)

۶) ارسال آن به ايران برای دانشجو

۷) مراجعه به سفارت هندوستان در ايران (تهران- زاهدان- بندرعباس)

واجد شرايط شدن : اخذ Eligibility Letter 

ممکن است برخی افراد یا منابع به داوطلب اعلام نمایند که وجود تکماده درسی مانع از این می گردد که دانشجو بتواند در رشته مورد درخواست ادامه تحصیل دهد، این مطلب درست نبوده و در نظام آموزشی هند نیز مسئله تکماده وجود داشته و مانعی برای ادامه تحصیل داوطلب نمی گردد. فقط در خصوص داوطلبینی مانند داروسازی دندانپزشکی و پزشکی، معدل این گونه افراد باید در دروس تخصصی (فیزیک،شیمی،زیست شناسی) برای سال آخر یا پیش دانشگاهی نباید از ۵۰ درصد کمتر باشد. به عبارت دیگر چنانچه داوطلبی در یکی از درسها از تکماده استفاده کرده باشد ولی میانگین کل وی در درس مورد نظر به ۵۰ درصد ( ۱۰ از ۲۰ ) برسد، مشکلی برای ادامه تحصیل نخواهد داشت و قادر به ادامه تحصیل می باشد.

نکته : در صورت دارا بودن پیش دانشگاهی ریاضی شما قادر نخواهید بود در این رشته ها ادامه تحصیل دهید و دانشگاه راجیو گاندی شما را پذیرش نخواهد کرد .

نکته : افرادی که دیپلم ریاضی و یا … دارا می باشند(سال یازدهم) و در مقطع پیش دانشگاهی(سال دوازدهم) به علوم تجربی تغییر رشته داده باشند برای پذیرش در رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی هیچ گونه مشکلی وجود ندارد

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تخصص دندانپزشکی‌

۱) گواهی اتمام دوره کارورزی دندانپزشکی و یا گواهی تاسیس مطب و یا گواهی از سازمان نظام پزشکی ایران

۲) فتوکپی کلیه صفحات پاسپورت

۳) فتوکپی از ریز نمرات

۴) عکس رنگی

۵) ارائه اصل گواهی و فتوکپی آن در صورت داشتن عنوان یا پست در حین تحصیل در کشور مربوطه که از مراکز معتبر آموزشی دانشگاه یا سازمان نظام پزشکی صادر و به تایید نمایندگی (ج.ا.ا) در کشور مربوطه رسیده باشد.

۶) اصل پایان نامه تحصیلی (تز) و خلاصه ای از آن حداکثر در دو برگ و فتوکپی آن

۷) اصل آخرین مدرک تحصیلی خارجی که صحت صدور و تعلق آن به شخص به تصدیق و تایید (مهر و امضاء) نمایندگی (ج.ا.ا) در کشور مربوطه رسیده باشد.

 ۸ )  فتوکپی از پشت و روی اصل آخرین مدرک تحصیلی تخصصی.

۹) اصل ریزنمرات تحصیلی برای کشورهایی که از طرف دانشگاه ریز نمره صادر می نمایند که به تایید نمایندگی (ج.ا.ا) در کشور مربوطه رسیده باشد.

۱۰)  فتوکپی تمام صفحات شناسنامه و کارت پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم  در مورد آقایان (در صورت دارا بودن)

۱۱)  اصل و فتوکپی مدرک قبلی (دکتری دندانپزشکی) در ایران یا خارج

۱۲)  ترجمه رسمی کلیه مدارک برای کشورهای غیر انگلیسی زبان

نکته : دانش آموختگان خرج از کشور رشته دندانپزشکی مقطع تخصص در صورتیکه مدرک قبلی آنان صادره از یکی از دانشگاههای معتبر در خارج از کشور بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد ملزم به ارائه کلیه مدارک مورد نیاز برای ارزشیابی رشته دندانپزشکی در مقطع عمومی می باشند که پس از ارزشیابی مقطع عمومی برابر نظر کمیسیونهای مربوطه بررسی مدرک تخصصی امکان پذیر می باشد .

نکته : کلیه مدارک تحصیلی خارجی پس از تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه می بایست به تایید وزارت امور خارجه ایران نیز رسیده باشد

توجه مهم : با توجه به محدود بودن تعداد دانشجوی پذیرش شده از دانشگاه ها و محدود بودن صندلی برای دانشجویان و متقاضیان تخصص ارایه قیمت به صورت دقیق به متقاضیان فقط با ارایه اسکن مدارک و ارایه به دانشگاه امکان ارایه هزینه دوره های تخصص به متقاضیان امکان پذیر می باشد و در غیر این صورت نرخ هزینه ها در هیچ کجا و هیچ شخصی امکان پذیر نمی باشد

 1. خسته نباشيد
  من ميخوام بدونم زمان مناسب براي اقدام به پذيرش در دوره هاي تخصصي دندانپزشكي چه زماني هست؟
  به طور كلي اين پروسه زمانبر هست؟چند درصد ميشه اميدوار بود بهش؟
  من فارغ التحصيل دانشگاه علوم پزشكي شيرازم،مايلم براي تخصص جراحي دهان و دندان اقدام كنم،ميتونم در اين زمينه اطلاعات بيشتري بگيرم؟

  • با سلام

   الان زمان خوبی برای اقدام به اخذ پذیرش می باشد
   بله برای تخصص های پزشکی ۳ ماه کم و بیش طول می کشد

 2. با سلام
  پسر من امسال در مفطع پیش دانشگاهی تجربی مشغول است.متولد ۱۳۷۳ بوره واز نظر نظام وظیفه مشمول شده و امسال تا تیر ماه آینده معافیت تحصیلی دارد.آیا می توانیم او رابرای ادامه تحصیل به دانشگاه راجیو گاندی بفرستیم؟مگر امکان دارد راهنمایی کنید.
  با تشکر
  بیات

  • با سلام
   اگر منظورتان لیسانس دندانپزشکی می باشد هزینه ان بسته به کالج و دانشگاه در ایالات متفاوت متفاوت می باشد و مدت دوره آن ۵ سال است و در کلهندوستان از۱۳ لک تا ۶۰ لک می باشد

 3. سلام.من اگه بخوام برای تخصص دندانپزشکی برای هند اقدام کنم که مورد تایید ایران هم باشه چه کار کنم.هزینه ان سالانه چقدر هست.رشته مورد نظر من جراحی فک وصورت یا ارتودنسی میباشد.فلوشیب مورد تایید ایران در هند چه رشته هایی میباشد .ممنون

  • با سلام
   برای تخصص رشته های پزشکی مشابه سایر دانشگاه ها برای اخذ پذیرش به همراه مدارک مورد نظر و شرایط دانشگاه اقدام نموده در صورت امتحان ورودی که بعضی از دانشگاه ها دارا می باشند از امتحان ورودی گذشته و مشغول به تحصیل می شوید

 4. با سلام من دانشجوی دندانپزشکی در فیلیپین هستم ۱٫۵ سال بعد درسم تموم میشه میخوام مستقیم برای تخصص اقدام کنم بعد از اینکه فارغ التحصیل شدم مدارکمو بعد ار تایید سفارت ایران به تایید وزارت امور خارجه برسونم بعد سریعا واسه تخصص اقدام کنم در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت در هند لطفا داهنمایی فرمایید ممنونم

 5. salam,man mikhastam raje be daneshgah Rajiv gandi bara dandun eteaat begiram ,in daneshgah emsal 2013 morede taeed hast?kodum college khube ba gheymate monaseb?
  shoma goftid dorash 5 salast ,aya in lisanse va bara iran ghabele ghabule??
  ba tashakore faravan
  ronak

  • با سلام
   طبق نامه ای که بر بورد وزارت بهداشت قرار دارد و بخشنامه ای که طبق گفته خودشان در اواخر فروردین خواهد آمد این دانشگاه از تایید در خواهد آمد پیشنهاد ما این است که برای سایر دانشگاه های مورد تایید اقدام نمایید

 6. salam
  man fatemeh hastem mikhastem az shoma rajebe paziresh daneshghahi dar keshvare hendostan soal konam ke chekar konam barayi sabtenam va haziyneyi zendeghi va tahsil cheghade misheh mamnonam aghar rahnamiyi konid mano.

  • با سلام

   دوره دندانپزشکی عمومی در هند با مدت ۵سال و نیم در دانشگاه های متعددی که مورد تایید وزارت بهداشت می باشد از جمله دانشگاه مانیپال و دکتر ام جی آر و علیگر و … ارایه می گردد که هزینه کل دوره بسته به دانشگاه از ۱۸ لک هندی ( هر لک معادل ۱۰۰۰۰۰ روپیه می باشد) تا ۲۵ لک متفاوت می باشد
   و برای ثبت نام اسکن مدارک مورد نیاز و مقداری از پول شهریه که بسته به دانشگاه از دم قسط تا نصف کل هزینه در ابتدا و مابقی بصورت اقساط در طول دوره می باشد
   در صورت تمایل اسکن مدارک خود را برای ما ارسال نمایید و همچنین هزینه ای که توانایی پرداخت را دارا می باشید با توجه به شرایط تا برای شما اقدام نموده و تا اسکان شما در هند با شما باشیم و بتوانیم بهترین خدمات را به شما ارایه دهیم وبا ما در تماس باشید
   موفق باشید

 7. سلام خسته نباشید . میخواستم بدونم با توجه به اینکه دلار ایران قیمتش ۳ برار شده به طور کلی هزینه تحصیل در دندانپزشکی در هند چند تومن ایران میشه در سال؟ یعنی هر سال باید چند میلیون تومن به دانشگاه پرداخت کنیم؟ و اینکه لطفا بگید میشه کل شهریرو قسط بندی کرد یا نه باید قسمتیش پرداخت بشه؟ اگر باید پرداخت بشه چه مقدارش باید پرداخت بشه؟

  • با سلام
   قیمت امسال این رشته در اکثر دانشگاه ها از ۲۰ لک تا ۲۷ لک برای کل دوره می باشد
   که معمولا نصف هزینه را اول و ما بقی را در سنوات باقی مانده به صورت قسطی پرداخت می گردد
   (هر ۱۰۰۰۰۰ روپیه یک لک می باشد)
   و هر روپیه بین ۶۰ تا ۷۰ تومان می باشد به عبارتی هر لک معادل ۶ تا ۷ میلیون می باشد
   برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
   موفق باشید

 8. سلام اینکه میگن دانشگاه های اضلی فقط مورد تایید هست و دانشگاه های فرعی اعتبار ندارد یعنی چی؟ یعنی مثلا کالج های زیر نظر دانشگاه راجیو گاندی دیگه مورد تایید نیست؟ و ایا خود دانشگاه راجیو گاندی مورد تایید وزارت بهداشت هست؟

  • با سلام
   دانشگاه راجیو گاندی هنوز مورد تایید می باشد اما دانشگاه مادر یا همان کمپس اصلی را دارا نمی باشد و حدود ۳۳ کالج دارا می باشد

 9. سلام من دیپلماسی ریاضی دارم پیش دانشگاهی من ریاضیات میخواهد دندانپزشکی هندبخونم باید چکار کنم لطفا راهنماییم کنید البته الان ترم ۶ هستم و فیزیکی اتمی میخونم

  • نمرات دورس پایه را به پیش خود اضافه نمایید
   برای راهنمایی با مشاوران ما در دفتر ایران ما تماس بگیرید
   موفق باشید

  • برای ثبت نام با پیش ریاضی می توانید ثبت نام نمایید فقط باید دروس تجربی را به پیش خود اضافه نمایید
   برای مشاوره رایگان و راهنمایی با ما تماس بگیرید
   موفق باشید

 10. سلام.من دانشجوی ترم اخر دندانپزشکی هستم و میخواهم برای گرفتن تخصص به هند بروم.در سایت دیگری خواندم که هزینه در کل حدود ۱۴۰۰۰۰ دلار می شود.می خواستم از صحت این خبر مطلع شوم.با تشکر

  • سلام
   هزینه کل دوره بسته به دانشگاه و دانشکده متغیر است و برای رشته تخصص پروتز دندانپزشکی از ۵۰ لک تا ۸۰ لک که به تومان معادل ۲۷۰ میلیون تا ۴۰۰ میلیون البته با روپیه ۵۰ تومان متغیر است و به دلار از ۱۰۰۰۰۰ تا۱۶۰۰۰۰ دلار می باشدو برای ورود بعضی از دانشگاه هادارای امتحان ورودی می باشد و بعضی هم خیر و مدارک دانشگاه های هند برای کل دنیا معتبر می باشد که بعضا به هندوستان پل پرواز برای سایر کشورها گفته می شود

 11. سلام

  بله می توانید
  چنانچه می خواهید اقدام نمایید سریعتر اقدام نمایید چون سیت ها در حال اتمام است و برای پذیرش هم در خدمت شما هستیم
  برای کالجخوب الان حدود ۲۶ تا ۲۸ لک برای کل دوره ۵٫۵ ساله است
  و کالج های اطراف شهر ۲۲ لک
  در صورت تمایل برای اقدام با ما تماس بگیرید

 12. ba salam
  lotfan daneshgahaei khub dar hend be man moarefi konid ke 1,morede
  taeide vezarat behdasht iran bashad 2.hazineye tahsilish monaseb bashad va ve hameye hazinash be surate aghast beetavan pardakht kard3.dar mahale monasebi gharar gerefte bashad

  • دانشگاه راجیو گاندی و دکتر ام جی آر را به شما پیشنهاد می نماییم
   که مورد تایید می باشند و هزینههای آن نیز مناسب می باشد

 13. salam shoma tuye yeki az pasokh hatun goftid rajiv gandi az ebtedaye emsal morede tayid nist bad tuye yeki dg goftid hanuz hast vali daneshgahe madar ro dara nist v 33 kalej dare ino mishe tozih bedin k akharesh morede tayid hast ya na?
  v ye soAle dg:alan DAR HALE HAZER kam hazine tarin daneshkadeye morede tayide iran baraye dandunpezeshki daghighan shahriyash chand milion tomane?

  • سلام
   تا بخشنامه از طرف وزارت بهداشت نیاید مورد تایید هست
   و الان دیگر ثبت نام ها تمام شده و آخرین سیت های ارایه شده با قیمت ۱۳۷ میلیون تومان برای کل دوره ارایه شد

  • سلام
   آلنا کالج مورد تایید نمی باشد و الان زمان ثبت نامبه اتمام رسیده و هزینه ان حدود ۲۴ لک می باشد

  • خیر زمان ثبت نام به اتمام رسیده و پپیشنهاد می گردد برای یک دانشگاه دیگر اقدام نمایید چون آلنا کالج مورد تایید وزارت بهداشت نمی باشد

 14. salam,man lisanse microbiology hastam tamayol daram baraye dandan pezeshk eghdam konam,daneshgahe rajiv gandi made nazarame va etela nadaram ke in daneshgah sale 2013 morede taide vezarate behdasht hast ya na??
  va soale dg inke age karshenasie dandan ro a ye daneshgahi ke morede taid nist begiri va takhasos ro a daneshgahe morede taid aya iran ghabulet mikonan ya naa
  age be soalam javab bedid kheili mamnun misham
  mercii

  • سلام
   هنوز بخشنامه ای مبنی بر اینکه از تایید در بیاید از سمت وزارت بهداشت نیامده و تا این لحظه مورد تایید می باشد و اگر شما قبل از صدور بخشنامه ای پذیرش از دانشگاهی داشته باشید مدرک شما مورد ارزیابی قرار می گیرد
   و در مورد سوال دومتان خیر از سال ۹۱ به بعد برای ارزشیابی مدارک باید همه مقاطع قبل نیز مورد تایید باشد تا مدرک شما ارزیابی شود

 15. باسلام.من لیسانس مکانیک دارم.دیپلمم هم مکانیکه.یعنی از هنرستان.میخام تغییررشته بدم برا دندانپزشکی.میشه؟ضمناهزینه ای که گفتین(۲۵لک)هزینه یک ترمه یا هزینه کل دوره ست؟ممنون ازراهنماییهاتون

  • برای رشته های زیر شاخه پزشکی پیش تجربی نیاز می باشد که برای تغییر دیپلم هنرستانتان به تجربی به مدارس ارایه دهنده پیش دانشگاهی مراجعه نمایید آنان کمکتان می کنند
   و ۲۵ لک هزینه کل دوره می باشد

 16. سلام من لیسانس میکروبیولوژی هستم خواستم بدونم که اگر برای دندانپزشکی پذیرش بگیرم آیا واحدهایی که در رشته ی میکروبیولوژِ و دندانپزشکی مشترک هست تطبیق داده میشه؟؟؟

  • این بسته به دانشکده دارد که آیا تطبیق بدهند یا خیر
   می توانید مدارک خود را برای ما فرستاده و ما از دانشکده ها برای این مساله شما پرسو جو کرده و در صورت پذیرفتن با شما برای اخذ پذیرش در خدمت شما هستیم

 17. با سلام و عرض ادب و احترام
  لطفا راهنمايي كنيد من ديپلم معماري ( كاردانش)
  دارم براي تحصيل در رشته ي دندانپزشكي ، آيا با گرفتن پيش دانشگاهي ميتونم پذيرش بشم ؟
  با تشكر

  • با سلام
   بله می توانید برای پیش دانشگاهی تجربی در ایران و از یکی از موسسات یا مدارس اقدام نمایید و سپس برای دندانپزشکی در هند اقدام نمایید

 18. سلام
  من ديپلم كاردانش دارم براي دندانپزشكي بايد ديپلم تجربي و پيش تجربي حتما داشته باشم يا شرايط ديگه اي هم موجوده ؟!

  • برای دندانپزشکی پیش تجربی نیاز می باشد که می توانید برای گرفتن آن در ایران اقدام نمایید

 19. با سلام وخسته نباشید
  من قصد دارم برای دندان پزشکی اقدام کنم لطفا بهترین دانشگاه برای دندان پزشکی رو معرفی کنید که مورد تایید وزارت بهداشت باشه و هزینه هاش رو هم اعلام کنید با تشکر

  • تقریبا همه دانشگاه های مورد تایید خوب می باشند مثل دکتر ام جی آر و مانیپال و راجیو گاندی و دهلی و … که هر کدام از این دانشگاه ها کالج های وابسته ای دارند که از لحاظ کیفی متفاوت و خوب و عالی و متوسط می باشند و هزینه کل دوره ۵٫۵ ساله دندانپزشکی بسته به کالج در هندوستان از ۲۱ لک تا ۲۸ لک متغیر می باشد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

  • زمان پذیرش ها از اوایل فروردین ماه شروع می شود و شما می توانید از الان برای رزرو سیت یا همان پیش ثبت نام اقدام نمایید
   دانشگاه پونا دندانپزشکی اش مورد تایید نمی باشد

 20. salam
  bebakhshid man az daneshgahe dandanpezeshkie kabul faregho tahsil shodam va mikhastam baraye takhasos dar endo ya tarmimi dar hen eghdam konam mamnon misham age lotf konin va rahnamayim konin va inke hazine takhasos endodontics salane cheghadre?
  ba tashakor

  • هزینه تخصص درخواستی شما از ۴۰ لک تا ۷۰ لک هندی بسته به دانشگاه و دانشکده متغیر می باشد و در صورت تمایل برای اقدام برای پذیرش از هر دانشگاهی در خدمت شما هستیم

 21. لطفا راهنمایی کنید که مدرک دوره ۵٫۵ساله دندان پزشکی در هند لیسانسه یا دکتراو معادل چه مدرکی از دندان پزشکی در ایران است و ایا می توان با این مدرک در ایران مشغول به طبابت شد و مورد تایید ایران می باشد یا الزاما نیاز به تخصص است.با تشکر

  • خیر مورد تایید می باشد و معادل لیسانس می باشد فقط شما پس از بازگشت از هند و اتمام درس می بایست دوره کارورزی در ایران را بگذرانید که حدود ۱ سال می باشد آنگاه معادل دکتر دندانپزشک در ایران می شوید و نیازی به تخصص نیست

 22. salam
  clg ambedkar vas dental chetore va qeymate seat reservation cheqad mishe, va nahveye pardakhte shahrie clg chejoore, va bad az taeede va eligibility cheqad zaman bara varize pool darim?????
  mer25+5

  • یکی از کالج های مطرح دانشگاه راجیوگاندی می باشد و هزینه کل دوره دندانپزشکی آن برای امسال ۲۷ لک می باشدکه می بایست در این کالج کل هزینه را در سال اول تا قبل امتحان های آخر سال تصویه کنید
   برای تقسیط بیشتر نیاز به رایزنی می باشد که در صورت تمایل برای اقدام برای این کالج با ما تماس بگیرید و ما سعی می کنیم شرایط بهتری از این کالج سیت شما را تهیه کنیم
   موفق باشید

  • بله می توانید برای اقدام نیاز به پیش تجربی دارید و لیسانس شما به کار نمی آید برای تحصیل در رشته دندانپزشکی

 23. سلام
  من جمع ميانگين نمرات مورد نظر در ديپلمم ٧ هستش ولي در پيش دانشگاهي ١٢ ، ميخواستم بدونم آيا ميتونم براي دندانپزشكي اقدام كنم !؟ من ليسانس بيهوشي هم دارم ، و يك سوال ديگه اينكه من متولد ٧٠ هستم و مشمول هستم آيا ميتونم از كشور خارج بشم و پاسپورت بگيرم !؟؟؟؟

  • بسته به کالج و دانشگاه متغیر می باشد و در کل هندوستان از ۱۱۰ میلیون تا ۱۵۰ میلیون به صورت معمول متغیر می باشد

 24. ba salam

  man sale akhare dandan pezeshki omomi dar daneshgah rajiv gandhi hastam, tasmim daram dar hamin daneshgah takhasos “periodontics” ra shoro konam,

  nahveye arzeshyabi takhasos “periodontcs” dar iran chegone hast? aya bad bad az bazgasht be iran niaz be emtehan ya dore takmili hast ?

  va inek takhasos periodontics dar iran chand sale ast?

  ba tashakor

  • خیر احتیاج به دوره تکمیلی نیست
   در ایران ۳ ساله هست و در هند نیز ۳ ساله می باشد
   می توانید با همکار ما در هند به شماره تماس ۰۰۹۱۹۹۸۶۷۳۳۲۹۰ تماس بگیرید

 25. سلام، وقت بخیر
  من رشته ی ریاضی بودم و الان میخوام برای رشته ی دندانپزشکی در هند ثبت نام کنم. میشه لطفا راهنمایی کنید که چه کارهایی باید انجام بدم و چه موقع میتونم برای ثبت نام اقدام کنم؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • برای ثبت نام در رشته دندانپزشکی نیاز به پیش تجربی می باشد و برای ثبت نام نیاز به هزینه ثبت نام به همراه مدارک مورد نییاز که در وبسایت توضیح داده شده است می باشد
   با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان مشاورین ما استفاده نمایید
   تلفن تماس : ۰۲۱۲۶۴۱۵۶۹۸ و ۰۹۱۲۰۵۳۷۳۹۰

 26. sssssssssss
  من دوره ی پزشکیه عمومی رو تو تاجیکستان گذروندم آبا مورد تایید وزارت بهداشت هند هست؟میتونم برای تخصص تو هند اقدام کنم؟

 27. سلام من لیسانس بیهوشی دارم و درسهای پایه مثل:بیوشیمی.فیزیولوژی.اناتومی.میکروب شناسی.فیزیک بیهوشی.ایمنی شناسی.خون شناسی را پاس کردم.ایا میشه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی این دروس تطبیق بخورن و من فقط سه سال تخصصی رو بخونم و دیگه نیازی به گذراندن دوره پایه نباشه؟ ممنون میشم از جوابتون

 28. با سلام. شما بالا اشاره کردین که لیسانس دندانپزشکی!!!! یعنی مثل ایران دکتری نیست؟ همچنین من و برادرم با هم میخواهیم شرکت کنیم ایا تخفیفی میدن یا نه؟

  • با سلام
   دندانپزشکی عمومی را در خارج از ایران به نام لیسانس علوم دندانپزشکی می شناسند و چرا برای ۲ نفر تخفیف می دهند در کل شهریه البته بستگی به کالج دارد

 29. سلام. من و برادرم سال اخر دکتری دامپزشکی هستیم. مشمول خدمتیم و پاسپورت نداریم. با این وضع میشه برا دندانپزشکی از یک دانشگاه مورد تایید پذیرش گرفت؟

  • دندانپزشکی عمومی لیسانس می باشد که بعد آن شما از هر کشوری که فارغ التحصیل شده باشید و قصد برگشت به ایران را داشته باشید می بایست در امتحان ملی برای ارزشیابی توسط وزارت علوم ایران شرکت نمایید و دوره تحصیلات تکمیلی را که بالینی می باشد بگذرانید

 30. باسلام.بعدازفارغ التحصیلی در رشته دندان پزشگی در هند مدت زمان دوره تکمیلی این رشته در ایران چقدر است؟وهمچنین هزینه این دوره تکمیلی در ایران چقدر است؟

  • بسته به نمرات شما دارد که معمولا ۱ تا ۱٫۵ سال می باشد و هزینه دوره تکمیلی بسته به دانشگاهی که در آن دوره را می گذرانید متفاوت است و از ۱۰ تا ۳۰ میلیون هزینه دوره متفاوت است

 31. وقت بخیر.
  بعداز گرفتن پذیرش در رشته دندانپزشکی آیا امکان انتقالی به دانشگاه های ایران هست و چه شرایطی دارد؟ چه میزانی از شهریه باید به دانشگاه پرداخت کرد؟

  • سلام
   بله امکان آن هست و باید شما ۵۰ واحد درسی در خارج از ایران پاس نمایید و سپس برای انتقالی اقدام نمایید و دانشگاه های هند همه هزینه کل دوره را در سال اول یا نهایت دوم تحصیل از شما مطالبه می نماید

 32. با سلام. من سال اخر دکتری دامپزشکی هستم. می خواستم دندان بخونم . می خواستم بپرسم بعد از فارغ التحصیلی که میگین باید دوره ی کاراموزی رو ۱ سال در ایران بخونین ایران هم شهریه میگیرن? و برای تایید مدرک و مطب زدن دوندگیش زیاده؟

  • با سلام بله بسته به دانشگاهی که بهتون معرفی می کنند هزینه دوره تکمیلی متفاوت خواهد بود

 33. با سلام
  من دیپلم تجربی دارم ,برای گرفتن دکترای دندانپرشکی از کجا باید شروع کنم, خواهشن کمکم کنید, چه طور میشه تماس گرفت که یه اطلاعات جامع کسب کرد.
  ممنون

  • سلام
   شما میتوانید برای مرداد ماه سال آینده اقدام کنید.
   در ابتدا برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
   ۰۲۱۷۷۵۱۵۵۸۰

 34. با عرض سلام و خسته نباشید.و تشکر از سایت بسیار مفید و کارآمد شما.
  بنده دکتر ملک محمدی دندانپزشک هستم. با دیدن سایت شما علاقمند شدم تا از طریق موسسه شما در یکی از دانشگاههای معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت ایران چهت ثبت نام دخترم در رشته دندانپزشکی اقدام نمایم.لطفا راهنمایی بفرمایید که از امروز جه اقداماتی را بایستی بنده انجام بدهم.در ارتباط با درخواست مذکور ارسال هر چه بیشتر اطلاعات مورد نیازبرای من مزید امتنان خواهد بود.
  با تشکر
  ملک محمدی تلفن-۰۵۱۳۶۰۵۵۵۰۵ ۰۹۱۵۳۱۱۵۰۹۵

  • با سلام خدمت شما
   ورودی رشته های زیرگروه پزشکی اگوست یعنی مرداد ماه هر سال است.شما از بهمن ماه میتوانید اقدامات اولیه را شروع بفرمایید.
   رشته ی فرزند شما حتما باید تجربی باشد.
   ترجمه ی مدارک و ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی ایشان را نیز آماده داشته باشید.
   برای اطلاعات بیشتر با تلفن ۰۲۱۷۷۵۱۵۵۸۰ تماس بگیرید.

 35. سلام من دانشجوی دندانپزشکی هستم میخواستم واسه تخصص وتسه انگلیس اقدام کنم اصلا مدرک ایران رو قبول دارن دوره هایی که باید بگذرونم چه دوره هایی هستن مدتش چقدره

 36. باسلام دخترم امسال در حال سپری کردن پیش تجربی است برای گرفتن پذیرش از یک دانشگاه معتبر در هندوستان وترجیعا دهلی بنده را راهنمایی فرمایید ایا شرایط وجود دارد وایا دانشگاه خوابگاه و امکاناتی برای دختران در نظر گرفته متشکرم

  • سلام
   در کل کالجهایی که زیر نظر راجیو گاندی هستند خوب و با کیفیت هستند.
   شهریه از ۱۲۰ میلیون تومان شروع میشود به بالا
   کالج ها امکانات خوابگاهی برای دختران دارند.

 37. با سلام و خسته نباشید من الان سال سوم علوم آزمایشکاهی هستم می خواستم بدونم آیا با داشتن مدرک لیسانسم از لحاظ واحد درسی جلو میفتم یعنی دانشگاه های هند درس هایی که در ایران خوندمو تطبیق میدن یا نه؟و اینکه من برای اومدن باید از کی اقدام کنم؟ممنون

  • سلام
   هزینه دوره ۵ ساله دندان از ۱۲۰ میلیون تا ۲۱۰ میلیون متغیر است و در دو سال اول باید تسویه شود.
   مدرک تمام این کالج ها از راجیو گاندی صادر میشود.

 38. سلام
  من امسال پیش دانشگاهیم تموم شد و دیپلم اخذ کردم ولی معدلم و نمراتم پایین است فیزیک ۸/۵ زیست ۷ وشیمی ۱۰ ولی چون نمرات ترم اولم بالا بوده هیچ گونه درسی را تک ماده نکرده ام و نیز هیچ گونه تجدیدی ندارم من میتوانم در رشته دندان پزشکی تحصیل کنم آیا؟

 39. سلام..خسته نباشید……..
  دانشگاه الامین رشته ی دندانپزشکی داره یا نه؟

  چه کالج هایی رو برای تحصیل دندانپزشکی مناسب میدونید؟هم هزینش متوسط باشه،هم کیفیتش خوب و مورد تایید ایران باشه…..

  نظرتون راجع ب کیمز چطوره؟

 40. اطلاعات دانشگاههاي معتبر هند در رشته دندانپزشكي براي سال ۲۰۱۴ به روز كنيد.
  آدرس و تلفن دفتر شما در ايران؟
  هزينه اخذ پذيرش؟
  شروع سال تحصيلي جديد چه تاريخي است و از چه زماني براي اخذ پذيرش و ويزا بايد اقدام كرد؟
  بعضي سايتها مينويسند دانشگاه بنگلور و .. غير معتبر شدو بعضي ها همانها را معتبر اعلام ميكنند كه دچار سردرگمي ميشوند.
  هزينه زندگي دانشجو شامل خوابگاه و خورد و خوراك و كتاب و چقدر است؟
  براي دختران كدام شهرها و دانشگاهها امنيت دارند

  • سلام
   برای دانشگاه راجیو گاندی اقدام کنید.
   شروع سال تحصیلی آگوست هر سال میباشد
   شما از آذر ماه میتوانید اقدام کنید
   هزینه زندگی برای یک نفر حدودا ۴۰۰ دلار ماهیانه میباشد
   با شماره ۷۷۵۱۵۵۸۰ اقدام کنید.

 41. با عرض سلام
  میخواستم بدونم آیا میشود بعد از اتمام دندانپزشکی عمومی در کشور هند بلافاصله و بدون اینکه در دوره تکمیلی در ایران شرکت کنم و مدرکم به تایید ایران برسه شروع به تخصص در دانشگاه قبلی بکنم ؟ و اگر این کار رو انجام بدم مدرک تخصص مورد تایید هست ؟ اگر هست با چه شرایطی تایید میشه؟ وآیا باید برای تایید تخصص باز هم در ایران دوره هایی رو بگذرونم ؟ لطفا هزینه ی ۳ سال تخصص جراحی در هند رو هم بنویسید ،
  با سپاس فراوان

  • سلام
   شما باید دورا طرح و تکمیلی را بگذرانید و سپس برای تخصص اقدام کنید
   هزینه تخصص از ۳۵۰ میلیون به بالا میباشد

 42. با سلام و خسته نباشید خدمت شما :

  من سئوالاتی راجب تخصص رادیولوژی دندانپزشکی داشتم می خواستم از شما بپرسم

  کدامیک از دانشگاهای هند بدون امتحان ورودی ثبت نام می کنند؟ زمان ثبت نام

  کی هست؟هزینه تحصیل رادیولوژی در اون دانشکاه چقدر هست؟ هزینه زندگی چطور؟

  در ضمن من می توانم همراه با تحصیل کار هم بکنم؟ خیلی ممنون میشم

  • سلام
   دانشگاه راجیو گاندی و ام جی آر میتوانید اقدام کنید
   هزینه زندگی برای یک نفر حداقل ۴۰۰ دلار است

 43. سلام.من فارق التحصیل مهندسی بهداشت حرفه‌ای هستم دیپلم تجربی بودم.میخواستم بدونم دوره کارشناسی که خوندم تاثیری در شرایط و ضوابط اخذ ویزا یا نوع رشته انتخابیم داره؟قصد دارم دندانپزشکی بخونم و حقیقتش هزینه برام خیلی مهمه میخواستم بدونم راهی برای کمتر شدن هزینه های تحصیلی هست؟. و ۱سوال مهم اینکه در صورت دانشجوی امکان شاغل بودن دارم یا نه؟

  • سلام
   شما باید از ابتدا شروع به تحصیل در دوره دندانپزشکی کنید
   هزینه کل دوره حداقل ۱۲۵ میلیون تومان میباشد
   کل دوره ۵ سال است
   متاسفانه امکان شاغل شدن چندان وجود ندارد.

 44. با سلام ….من شنیدم که دانشگاه های هند هم نیاز به کنکور دادن داره . برا رشته دندان پزشکی راجیو گاندی هم نیاز به امتحان ورودی هست؟

 45. باسلام …من هنوز پیش دانشگاهی رو تموم نکردم…. کی باید اقدام کنم برای پذیرش؟ لطفا راهنمایی کنید. چطور باید اقدام کنم. با تشکر

  • سلام
   شما قبل از مشمول سربازی شدن باید اقدام کنید.
   میتوانید با مدرک دیپلم اقدام کنید و مدرک پیش دانشگاهی راپس از آماده شدن تحویل دهید.
   با شماره ی ۰۲۱۲۶۴۱۵۹۴۶تماس بگیرید تا دقیق تر مشاوره شوید.

 46. سلام
  من رشته ی زیست جانوری رو در دانشگاه ارومیه به اتمام رسوندم و میخوام برای دندانپزشکی دانشگاه راجیو گاندی اقدام کنم’میخواستم بدونم ایا هیچ یک از واحدها تطبیق داده نخواهند شد’اگر اول تابستون اقدام کنم کی میتونم برم؟
  ایا در مدتیکه اونجا دوره ی زبان رو سپری میکنم و در مدت ۵ سال دانشگاه’بهم خوابگاه میدن یا باید خونه بگیرم؟
  هزینه ی خوابگاهش چقدره؟
  ممنون میشم اگر جواب بدید’مرسی

  • سلام
   خیر،تطبیق واحد در هندوستان انجام نمیگیرد
   باید از ابتدا تحصیل کنید و رشته شما باید حتما تجربی باشد.
   اول تابستان دیر است و نزدیک به شروع کلاسها.بهتر است نهایتا تا اول تیر ماه اقدام کرده باشید.
   خوابگاه نیز وجود دارد.اما قیمت خانه در صورتیکه با کسی سهیم شوید هم قیمت خوابگاه خواهد بود.در حالیکه شما در خانه آزادی عمل بیشتری هم دارید
   هزینه خوابگاه ماهیانه حداقل ۵۰ دلار است.

 47. سلام

  به نظرشمابرای تحصیل در رشته دندانپزشکی راجیوگاندی کدام کالج مناسب تر از لحاظ:۱-راحتی اعتبار ۲-اعتبار

  • سلام
   کالج های زیادی وجود دارد که از نظر وزارت بهداشت معتبر یاشند
   مثل بیدز، راجا راجیشواری ،امبدکارو ….

 48. ba salam
  inke shoma migi lisanse dandan pezeshki yani chi??? mage madraki ke midan barabar ba madrake dandan pezeshkiye irane khodemon nis ???? chetor mishe lisans 5.5 sale bashe ???
  mamnnon misham agar kamel pasokh bedin

  • سلام
   دوره ۵ ساله دندانپزشکی در هندوستان معادل لیسانس در نظر گرفته میشود
   اما همین مدرک در ایران معادل دکترای دندانپزشکی عمومی محسوب میشود

  • سلام
   خیر باید دیپلم و پیش تجربی داشته باشید
   برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۶۴۱۵۶۹۸ تماس بگیرید

 49. باسلام
  من ديپلم و پيش دانشگاهي رشته رياضي و فيزيك رو دارم . براي پذيرش دندانپزشكي كافيه؟؟؟ اگه نيست لطفا” دقيق راهنمايي فرماييد .
  با تشكر

  • سلام
   خیر حتما باید تجربی باشه
   شما باید دروس زیست،زمین شناسی و شیمی تجربی رو امتحان بدید و نمرات اون وارد کارنامه بشه تا مدرک شما تجربی ترجمه بشه
   و بعد از اون برای دندان اقدام کنید

 50. سلام میخوام دندون بخون مشکل زبان دارم چه طوری زبانمو تقویت کنم و سسوال دوم این که الان من ترم ۱ هستم سربازیم چه طوری میشه ؟؟؟؟؟

  • سلام
   برای تقویت زبان میتونید در کالج های زبان هند با هزینه کم زبان بخونید
   شرایط سربازی رو باید از سازمان نظام وظیفه جویا بشید

  • سلام
   بله با داشتن دیپلم و پیش تجربی میتونید برای دندانپزشکی اقدام کنید
   در صورتی که مشمول نباشید

 51. سلام و خسته نباشید……
  میخواستم بدونم یا امکان تحصیل در هند با حجاب اسلامی است یانه چون داخل بعضی از سایت ها خوندم امکان پذیر نیست؟؟
  سوال بعدی اینکه آیا موسسه ی شما بعد از ورود به هند دررابطه با پیدا کردن مسکن و یا سایر مواردی که فرد باهاشون آشنایی ندارد میتونه کمکی انجام بده؟؟
  و اینکه آیا میتونم الان اقدام بکنم و آیا امکان پذیر است با هزینه ای حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون در هند تحصیل در هند تحصیل و زندگی کرد در یکی از دو رشته ی داروسازی یا دندانپزشکی؟؟؟
  ببخشید آیا موسسه ی شما مجوز قانونی دارد؟؟
  باتشکر

  • سلام
   بله امکان تحصیل با حجاب اسلامی وجود دارد
   بعد از ورود به هند نماینگان ما تا زمان نیاز شما رو همراهی خواهند کرد
   با این هزینه هم رشته دندانپزشکی و هم داروسازی میتونید اقدام کنید
   ما با مجوز رسمی ورازت علوم فعالیت میکنیم

  • سلام
   شروع دوره از مرداد ماه است
   میتونید از اسفند ماه در دوره های زبان شرکت کنید
   برای گرفتن پذیرش با شماره ۲۶۴۱۵۶۹۸ تماس بگیرید

 52. با سلام وعرض خسته نباشید.چند سوال داشتم که خواهشمندم به تمام سوالاتم به تفکیک پاسخگوباشید.ممنون ازبزرگواریتون. ۱٫در همه جا گفته میشه لیسانس دندانپزشکی.ایا لیسانس دندانپزشکی مورد تایید ایران به عنوان دکترای عمومی دنداپزشکی هست؟ ۲٫در سال ۲۰۱۵ کدوم دانشگاه های هند مورد تایید وزارت بهداشت میباشد با درجه ممتاز در رشته دندانپزشکی؟ ۳٫در سال ۲۰۱۵ هزینه رشته دندانپزشکی چقدر است(به تومان) و همین طور هزینه زندگی در هر ماه(به تومان) ۴٫هزینه دوره تکمیلی در ایران چقدر است؟ ۵٫بعد از برگشت به ایران چه مدت زمان میبرد تا موفق به اخذ نظام پزشکی و پروانه طبابت شویم؟ با تشکر

  • سلام
   لیسانس دندانپزشکی هندوستان معادل دندانپزشکی عمومی ایران و قابل تایید است
   دانشگاه راجیوگاندی مورد تایید است
   هزینه ی کالج ها از ۱۲۰ تا ۲۲۰ میلیون تومان برای کل دوره است
   برای اطلاعات بیشتر با شماره موسسه تماس بگیرید
   ۲۶۴۱۵۶۹۸

  • سلام
   اگر شماره حسابهای مستقیم دانشگاه رو داشته باشید و بتونین با مدیریت دانشگاه ارتباط مستتقیم برقرار کنید ممکنه این امکان رو داشته باشید

 53. با سلام ببخشید من پیش دانشگاهیمو تموم کردم تو کنکور ۹۳ شرکت کردم موفق به قبولی رشته دندانپزشکی نشدم .با توجه به این که من متولد ۱/۷۵هستم و پیش دانشگاهی رو هم پارسال تموم کردم ایا من برای پزیرش دندان پزشکی از لحاظ سربازی مشکلی ندارم ؟تا کی وقت دارم؟ ممنون میشم پاسخ بدید؟

  • اگر ۱۸ سال شما تمام شده در حال حاضر مشمول هستید
   به سازمان نظام وظیفه مراجعه نمایید تا راه حل این مسئله رو برای شما توضیح بدن
   و سپس میتونین برای پذیرش اقدام کنید

 54. با سلام من مي خواستم براي كالج ماروتي اقدام كنم اولا ميخوايتم ببينم در ساله٢٠١٥اين كالج مورد تائيد وزارت بهداشت هست؟و اينكه سطح علمي اين كالج در مقايسه با بقيه كالج هاي دندانپزشكي چه طوره؟ممنون ميشم جواب بدين.

  • سلام
   بله مورد تایید است و هم این کالج و هم تعدادی دیگر از کالجها کیفیت خوبی از لحاظ سطح علمی دارند

 55. ببخشید میخاستم‌ بدونم باید اول تو ایران وارد این رشته و دانشگاه بشم‌ بعد اقدام به ادامه تحصیل تو هندو بدم یا نه بعد پیش دانشگاهی مستقیم این کارو میکنن؟؟؟؟؟؟

 56. با سلام. با توجه به افزایش دوباره قیمت دلار برای سال ۹۶ شهریه دندانپزشکی هند چه میزان است؟ و ۱۶۰ میلیون کافی است؟ و برای گرفتن پذیرش از چه ماهی باید اقدام کرد؟

  • کارشناس محتشمی - پاسخ

   با سلام
   هزینه ها تقریبا ۲۵۰ میالیون هست
   ۱۶۰ تومن نداریم
   داروسازی ۶ ساله ۱۵۰ تومن پذیرش قطعی دارد
   در صورت نیاز با ما تماس بگیرید.

   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵
   با تشکر

 57. سلام من چند تا سوال داشتم کاش می تونستم به صورت تلفنی باهاتون تماس بگیرم و اطلاعاتی ازتون بگیرم

  • کارشناس محتشمی - پاسخ

   با سلام.
   نیاز به آرزو کردن نیست. ما با شما هستیم
   برای بروزرسانی و برای مشاوره دقیق تر در مورد مسائل دیگر در صورت نیاز با ما تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۱-تلفن تماس: ۲۶۴۷۱۱۳۵
   شماره همراه:
   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵

   با تشکر

  • کارشناس محتشمی - پاسخ

   با سلام
   هزینه دوره دندانپزشکی سالی ۲۳۰ تا ۲۶۰ میلیون تمان می باشد
   برای بروزرسانی و برای مشاوره دقیق تر در صورت نیاز با ما تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۱-تلفن تماس: ۲۶۴۷۱۱۳۵
   شماره همراه:
   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵
   با تشکر

 58. با سلام آیا دارندگان مدرک فوق دیپلم تکنسین سلامت دهان از دانشگاه های علوم پزشکی داخل کشور میتوانند پذیرش بگیرند و تفاوت این نفرات با کسانی که فقط پیش دانشگاهی تجربی دارند چیست

  • کارشناس محتشمی - پاسخ

   با سلام
   مدرک مورد نیاز برای دندانپزشکی دیپلم و پیش تجربی می باشد
   مدارک دیگر تاثیری ندارند

 59. سلام
  خانم من اخیرا فیلیپین دندانپزشکی تموم کرد و ظاهرا دانشگاهش تایید نیست و قبلا امتحان میگرفتن که دیگه اونم نمیگیرن و سه تا راه جهت تایید گزاشتن که تقریبا دنبال نخود سیاه فرستادنه. میخواستم بپرسم ایا راهی غیر از این سه تا راهی که وزارت اعلام کرده وجود داره؟

 60. سلام برای فرزندم که دیپلم تجربی و معدل بالای ۱۸ هست در رشته دندانپزشکی دهلی واجاره یک اپارتمان نزدیک دانشگاه و همراه بودن مادر چه هزینه ای در بر دارد؟

 61. سلام وخسته نباشید.ایا هنوز وقت برای ثبت نام در دانشگاه های هند برای دندون هست؟ و اینکه کدوم دانشگاه ها شهریه رو سالانه میگیرند؟

 62. ﺳﻼﻡ ﻣﻦ ﻣﻌﺪﻝ ﻛﺘﺒﻴﻢ ۱۱/۹۷ ﻫﺴﺘﺶ ﺁﻳﺎ ﺗﺮﻣﻴﻢ ﻣﻌﺪﻝ ﺭﻭ ﻗﺒﻮﻝ ﻣﻴﻜﻨﻦ ﺑﺮاﻱ ﺗﺤﺼﻴﻞ ﺩﺭ ﺭﺷﺘﻪ ﭘﺰﺷﻜﻲ?

  • کارشناس محتشمی - پاسخ

   با سلام
   با توجه به شرایط حال حاضر برای پزشکی در هندوستان پیشنهاد می شود با ما مشاوره دقیقتر کنید

 63. کیانوش باغبدرانی - پاسخ

  سلام.من دندانپزشکم .برای گرفتن تخصص رادیولوژی کدام دانشگاه خارجی راحتره و هم ارزانتر.؟شرایط سنی چطوره؟ممنون

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.