دهرادان

دهرادان

دهرادان  (هندی देहरादून، دهرادون) پایتخت ایالت اوتارخند در شمال هند است و در منطقه گاروال واقع شده و در فاصله  ۲۳۶ کیلومتری در شمال هند، پایتخت جدید دهلی نو است و یکی از مراکز جایگزین رشد برای سهولت مهاجرت و جمعیت در حال انفجار توسعه منطقه کلانشهری دهلی است.

دهرادان در ارتفاع ۲۲۰۰ فوتی در دره دون بین دو تا از مهم ترین رودخانه ها در هند، گانگا و یامونا واقع شده است. مناظر زیبا و آب و هوای معتدل تابستان  یک مکان ایده آل برای استراحت و فرار از گرما از دشت ها است. این شهر همچنین به عنوان یک پایگاه مناسب برای بازدید بسیاری از مکان های توریستی منطقه خدمت می کند. دهرادان برای منابع طبیعی آن، خدمات نشر و موسسات آموزشی معتبر مشهور است.  موسسات ملی از جمله موسسه نفت هند ، شرکت نفت و گاز طبیعی، بررسی هند، موسسه سنجش از دور هند، مؤسسه حیات وحش هند و موسسه تحقیقات جنگل در این شهر برقرار است.

آب و هوا

آب و هوا دهرادان به طور کلی آب و هوای معتدل است در تابستان به شدت گرم و نواحی مجاور آن با بارش برف در زمستان و کمترین درجه حرارت در دهرادان شناخته شده است. اغلب درجه حرارت در تابستان ۴۳ درجه سانتیگراد در حالی که درجه حرارت در زمستان معمولا بین ۲ و ۲۰ درجه سانتی گراد می رسد و در طول فصل مانسون، بارش های سنگین و طولانی وجود دارد.

جغرافیا

منطقه دهرادان دارای انواع مختلفی از جغرافیای فیزیکی از کوه های هیمالیا به دشت. رای والا پایین ترین نقطه ۳۱۵ متر بالاتر از سطح دریا است، و بالاترین نقطه در داخل تپه تییونی هستند.
منطقه هیمالیا در شمال ، تپه سیوالیک در جنوب، رودخانه گنگ در شرق است، و رودخانه یامونا در غرب شهرستان است. شهرهای واقع در دامنه رشته کوه عبارتند از: Mussoorie، Sahastradhara، Chakrata، Lahkhamondal و Dakpathar.

این منطقه به دو بخش عمده، دهرادان شهر احاطه شده توسط شیوالیک و هیمالیا، و جان سر در کوهپایه های هیمالیا تقسیم شده است.

جمعیت

طبق گزارش موقت سرشماری هند، جمعیت دهرادان در سال ۲۰۱۱، ۵۷۸،۴۲۰ نفر بوده است. میانگین نرخ باسوادی در دهرادان شهرستان ۸۹٫۳۲ درصد است.

آموزش

دهرادان از نهادهای کهن و نخبگان آموزشی در هند است. مدرسه دون، آکادمی جوزف صومعه مسیح و مریم سنت ، کالج نظامی راشتیرا هند، کالج سنت ، دانشکده ولهام توماس دختران و مدرسه پسران ولهام می باشند.

برخی از سازمان ها در روند انجام کارهای مهم در زمینه آموزش و پرورش هستند. در میان موسسات ملی: بصری معلولین (NIVH) نقش کلیدی در کمک به افراد نابینا است. این اولین موسسه در هند و همچنین مطبوعات برای خط بریل است. پردیس در منطقه بزرگ پخش و در جاده راج پور واقع شده است. هیئت مدیره و کارمندان خود در محوطه دانشگاه ساکن می باشند. موسسه دیگر به نام موسسه یادگیری بجاج است که برای افراد مبتلا به مشکلات شنوایی و ناتوانی های دیگر ساخته شده است. همه این سازمان ها و موسسات در راج پور قرار گرفته است.
دهرادان بخشی از منطقه گاروال است، در نتیجه آداب و رسوم محلی مردم گاروالی تاثیر زیادی بر فرهنگ آن داشته اند. گاروالی و هندی زبان های اصلی هستند. زبانهای دیگر در این منطقه پنجابی، انگلیسی می باشند. به عنوان مرکز ایالت، دهرادان در منزل خود بسیاری از نهادهای دولتی را داراست. دهرادان نیز در سراسر هند برای موسسات آموزش خود را با کیفیت شناخته شده است.
ادیان و مذاهب مختلف در این شهر وجود دارد و از جمله آنها هندو، بودایی، سیک و غیره می باشد.

اقتصاد

دهرادان دارای درآمد سرانه نزدیک به ۲۴۰۰ $ (ملی به طور متوسط ۸۰۰ $) است و رشد اقتصادی قوی در ۲۰ سال گذشته را دارا می باشد. پالتان بازار و جاده راجپور قلب اقتصادی کسب و کار در دهرادان می باشد. بزرگترین حرفه ای در دهرادان کشاورزی است و تعداد زیادی از مردم در ارتش، کسب و کار و یا آموزش و پرورش فعالیت دارند.

جهانگردی

دهرادان  مقصد توریستی محبوبی است. معبد معروف تاپ کشور، پارک مالسی گوزن، کالانگا بقعه ، Guchhupani، موسسه تحقیقات جنگل ها، تاپووان، معبد سانتا دوی و موسسه وادیا در شهر واقع شده است.

طبیعت، ورزشگاه، پناهگاه ، موزه ها و موسسات توریستی در دهرادان را می توان به چهار یا پنج منطقه تقسیم کرد. تپه، در نزدیکی ایستگاه به خوبی برای طبیعت خود، معابد ایمان خود ، پناهگاه حیوانات و دوستداران پرنده شناخته شده است. بازدیدکنندگان به فعالیت هایی مانند قایقرانی و سنگ نوردی می پردازند. معابد مشهور تاپ کشور و سانتالا دوی همراه با پارک های تفریحی سرگرم کننده و غذا و دره سرگرم کننده است.

دهرادان را می توان در هر فصل بازدید کرد، بهترین آب و هوا در ماه سپتامبر، اکتبر و مارس آوریل است.

حمل و نقل

گزینه های حمل و نقل عبارتند از:

  • طریق هوایی: خطوط هوایی هند و پروازهای خصوصی با پنج پرواز در هفته از دهلی نو به فرودگاه گرانت مشغول جابجایی مسافران هستند.
  • راه آهن: ایستگاه راه آهن با ارائه خدمات به شهرهای بزرگ از جمله دهلی، بمبئی، کلکته، لاکنو و بنارس است.
  • جاده ای: دهرادان از طریق جاده به تمام نقاط کشور مرتبط است. اتوبوس از دهلی نو به دهرادان به راحتی در دسترس است.

افراد قابل توجه در دهرادان

  • Abhinav Bindra، تیرانداز
  • Ramachandra Guha، مورخ و نویسنده
  • سردار محمد عزیز خان، دیپلمات
  • Udita Goswami، بازیگر نقش اول زن
  • سردار شاه محمود خان، سیاستمدار
  • محمد نادر شاه، پادشاه سابق افغانستان
  • Meenakshi Thapar، بازیگر نقش اول زن

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.