دهلی نو – دانشكده های اقماری و غیراصلی درهند

دهلی نو – دانشكده های اقماری و غیراصلی درهند سراب تحصیل ؛ اتلاف پول و سرمایه جوانانی است كه درپی ساختن آینده زندگی خود همانند لوحی صاف و سفید وارد آن شده و با شكسته و مخدوش شدن از آن خارج می شوند.

به گزارش ایرنا ؛ هیجان ادامه تحصیل درخارج از كشور به ویژه در رشته های پزشكی موجب شده تا تعداد زیادی از جوانان ایرانی بدون مطالعه و با فریب دلالان و واسطه ها جذب دانشكده های اقماری و كالج های بی كیفیت در هند شده و سرمایه و عمرخود را برای رسیدن به سراب و رویا تلف كنند.

نگاهی به آمارها نشان دهنده این حقیقت است كه متقاضیان تحصیل در رشته های پزشكی در هند باید با كسب اطلاع مراجع ذی صلاح درخصوص مورد تایید بودن دانشگاه ها اقدام كنند تا از فرو افتادن در گرداب مشكلات غیرقابل حل دوری كنند.

از بیش از دو هزار دانشجوی ایرانی كه در رشته‌های پزشكی در طی ده سال گذشته درهند در دانشكده‌های اقماری و بی كیفیت ثبت نام نموده‌اند كمتر از ده درصد موفق به دریافت مدرك تحصیلی شده اند و این دانشكده ها عموما به مامن افرادی تبدیل شده كه نمی‌توانند در دانشگاه‌های معتبر پذیرش بگیرند و به سراغ دانشكده‌های كم‌كیفیت و غیرمعتبر می‌روند.

به عنوان نمونه طی ۱۰ سال گذشته از ۱۰۰ نفر ورودی در رشته دندانپزشكی در دانشكده های غیراصلی حتی ۱۰ نفر نیز فارغ التحصیل نشده و به ویژه دانشگاه راجیوگاندی بنگلور كه تنها دارای یك دفتر ستادی است و دپارتمان و شعبه اصلی ندارد مشكلات زیادی را ایجاد كرده و تحصیل دانشجویان در دانشكده های اقماری و فرعی به ویژه در بنگلور از نظم و انضباط مناسبی برخوردار نیست.

هزینه ثبت نام در هر كرسی دانشگاهی در رشته های پزشكی هم اكنون حدود ۸۰ میلیون تومان است كه با محاسبه تعداد دانشجویان و افراد فارغ التحصیل نشده می توان به راحتی میزان خسارت وارد شده به منابع ملی كشورمان را محاسبه نمود.

اگرچه كار كارشناسی ، نظارت و طرح ساماندهی دانشجویان دانشگاه های وزارت علوم (غیرپزشكی) كه دو سال قبل شروع شده بود در سال گذشته به پایان رسید اما با گذشت دو سال و انتظار بیش از یك سال برای اعزام هیات كارشناسی و بازرسی وزارت بهداشت موجب شد كه هم اكنون فقط ۱۰ درصد دانشجویان ایرانی در گروه های پزشكی در ۱۲ دانشگاه معتبر اعلام شده تحصیل كنند و ۹۰ درصد دیگر در دانشكده های اقماری، فرعی و با كیفیت پایین در دانشگاه بنگلور با پول و یا با كمك واسطه ها ثبت نام كنند.

به گفته منابع مطلع ؛ عدم ساماندهی و ارزشیابی دانشگاه های پزشكی در هند به ویژه درخصوص دانشگاه ‘راجیو گاندی بنگلور’ كه ۸۰ دانشكده فرعی و اقماری دارد تاكنون موجب ارائه ۴۰۰ صفحه شكایت و ۸۰۰ میلیون تومان كلاهبرداری از دانشجویان توسط دلالان طی یك سال گذشته شده و شهر مورد علاقه دانشجویان ایرانی در بنگلور تبدیل به نقطه تخریب ایران و ایرانی شده است.

پنج دانشگاه در پونا، بنگلور، میسور، مدرس و مهار اشترا از اول اكتبر ۲۰۱۱ از فهرست وزارت بهداشت حذف شده‌اند و دانشكده‌های اقماری و فرعی دانشگاه راجیو گاندی بنگلور نیز در همین چارچوب قرار گرفته اند.

متاسفانه در بازدیدهای كارشناسی صورت گرفته توسط مقامهای مسوول در هند از دانشكده ها، كالج های فرعی و اقماری ؛ دانشگاه راجیوگاندی دارای حداقل استاندارد نیز نمی باشد.

از ویژگی های این مراكز بی نظمی شامل عدم رعایت موضوعات درسی، پذیرش افراد از رشته ای غیرمرتبط(از جمله نقاشی و فنی)،عدم برخورداری از كیفیت لازم آموزشی، خرید و فروش كرسی تحصیلی به دلالان، خرید و فروش نمره درسی و بسیاری از مواردی است كه اعتبار یك مركز آموزشی را بشدت مخدوش می نماید.

كالج و دانشكده های اقماری و فرعی مركز فعالیت سودجویانه واسطه ها و دلال ها شده و بسیاری از مشكلات دانشجویان، خانواده های آنان و بویژه سركنسولگری ایران در حیدرآباد ناشی از فعالیت مجرمانه و غیرقانونی دلال ها و واسطه های وابسته به مراكز آموزشی مذكور است.

این دانشكده ها و كالج های فرعی و اقماری به منظور اعمال فشار هرچه بیشتر بر دانشجویان ایرانی از صدور برگه رسمی اخذ شهریه تحصیلی مطابق با نرخ های مصوب دولت هند خودداری می نمایند و در مقابل بصورت كاملا غیراداری و دست نویس (كه برخی اسناد آن در كنسولگری ایران درحیدر آباد موجود است) اقدام به اخذ شهریه های كلان می نمایند و حتی برخی از این دانشكده و كالج های اقماری و فرعی از صدور كارت شناسایی دانشجویی خودداری می كنند.

این دانشكده ها و كالج های فرعی و اقماری بر اساس مجوز دولت مركزی هند اجازه پذیرش تعداد محدودی دانشجوی خارجی دارند ولی متاسفانه به منظور كسب درآمد بیشتر و برخلاف قانون كشور هند اقدام به پذیرش دانشجو بیش از ظرفیت قانونی نموده و بالطبع قادر به صدور برگه ‘گواهی موافقت تحصیلی’ (NOC ) برای دانشجویان ایرانی و تمدید اقامت قانونی آنان در هند نیستند.

و به این ترتیب دانشجویان نمی توانند در امتحانات اصلی دانشگاه شركت نموده و حتی قادر به مراجعه به مراكز پلیس برای تمدید اقامت خود در هند نمی باشند و این مشكل در سال گذشته برای ده ها دانشجوی ایرانی رخ داده و پس از تلاش بسیار زیاد مقامهای نمایندگی های ایرانی در هند ؛ پلیس هند صرفا از برخورد قانونی با دانشجویان و اخراج مجرمانه آنان تا مدت محدودی خودداری نمودند.

به دلیل اینكه تعداد زیادی از این دانشكده های فرعی و غیر اصلی از ظرفیت پذیرش دانشجوی خارجی تخطی كرده دولت هند سال گذشته پنج دانشكده دانشگاه راجیو گاندی را به مدت سه سال از پذیرش دانشجوی خارجی محروم كرد كه این خود لزوم هوشیاری بیشتر جوانان ایرانی را می طلبد.

اگرچه دانشكده ها و كالج های فرعی و اقماری به منظور تامین حداكثری منافع مالی خود و بدون اخذ مجوز وزارت اموزش عالی هند، اقدام به پذیرش مازاد بر ظرفیت دانشجوی خارجی نموده اند، با این وجود برای پیگیری مساله اقامت دانشجویان ایرانی در هند و دریافت مجوز لازم از وزارت آموزش عالی هند از هر دانشجو پیشاپیش مبلغ چهار میلیون تومان بابت هزینه تخلف خود دریافت كرده اند.

دانشجویان و خانواده های ایرانی آنان كه قبلا مبلغ ۸۰ میلیون تومان برای خرید كرسی تحصیلی هزینه كرده اند، مجبور شده اند مبلغ فوق الذكر را برخلاف میل و بصورت غیرقانونی به مراكز مذكور پرداخت نمایند این درحالی است كه تمامی این مشكلات ناشی از فعالیت غیرقانونی این كالج ها و حاصل زد وبند آنان با موسسات جذب و اعزام دانشجو و دلال ها و واسطه های ایرانی می باشد.

این دانشكده ها و كالج های فرعی براساس قانون هند موظف هستند شهریه تحصیلی خود را سالانه دریافت نمایند، ولی به دلیل اینكه براساس تجربه یافته اند كه دانشجویان ایرانی پس از چند ماه به اشتباه خود پی برده و از ادامه تحصیل انصراف می دهند.

این كالج ها برخلاف قانون آموزشی هند هزینه تمام دوره تحصیلی را یك جا از متقاضی دریافت می نمایند تا از انصراف به تحصیل آنان جلوگیری كنند. لازم به ذكر است در صورت انصراف دانشجو از تحصیل، این مراكز از پرداخت شهریه سال های آتی خودداری می كنند.

در این حال رایزنی علمی و سرپرست دانشجویان ایرانی درشبه قاره هند و همچنین سركنسولگری ایران در هند با تایید خبرها و گزارشات مشكلات دانشجویان در دانشكده های اقماری و غیر معتبرمی گویند: این مشكلات تنها بخش كوچكی از مسائل و مشكلات دانشجویان ایرانی در دانشكده ها و كالج های اقماری است كه حتی امكاناتی كمتر از برخی دبیرستان های ایران دارند و علاوه بر بحث علمی دانشجویان در این دانشكده ها دچار مشكلات اخلاقی و روحی می شوند.

رایزن علمی و سرپرست دانشجویان ایرانی در شبه قاره هند با تایید خبرها و معضلات بوجود آمده به واسطه عدم ساماندهی و ارزیابی دانشگاه های علوم پزشكی در هند به ایرنا گفت: اعزام نشدن هیات های كارشناسی و بازرسی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی ایران به هند برای بازدید و بازنگری اعتبار دانشگاه های علوم پزشكی این كشور طی سه سال گذشته موجب بروز مشكلات زیادی برای دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل رشته های پزشكی در هند شده است.

‘محمد حسین كریم’ افزود: طی سه سال گذشته بارها در مورد بازنگری اعتبار دانشگاه های علوم پزشكی در هندوستان گزارش شده و مسوولین ذی ربط در هند همچنان منتظر بازدید هیات اعزامی وزارت بهداشت و بررسی موضوعات فوق در شوراهای عالی مربوطه هستند.

وی افزود: در هند ۱۲ دانشگاه معتبر برای رشته های پزشكی مشخص شد و ۲۵ دانشگاه واجد شرایط نیز معرفی شدند كه همچنان در انتظار ارزشیابی قرار دارند.

وی گفت: طی نامه هایی جداگانه به وزیر و معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی خواستار تسریع در اعزام كارشناس و بازرسان شده ایم كه با گذشت بیش از یك سال از در خواست ها ؛ از اعزام كارشناسان و بازرسان خبری نشده است.

وی گفت: به فرض دانشجویی از دانشكده های غیراستاندارد و فرعی فارغ التحصیل شوند، سووال اینجاست چه كسی مدارك مربوطه را تایید كرده و یا چه كسی حاضر است برای درمان اعضای خانواده خود به این پزشكان مراجعه كند.

نماینده علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در شبه قاره هند گفت: به رغم عدم ارزشیابی جدید دانشگاه های علوم پزشكی در هند هیچ گونه مدرك كتبی و تصویر مصوبه ای برای تایید دانشكده های غیر اصلی و اقماری دانشگاه های پزشكی هند در سوابق رایزنی علمی وجود ندارد.

كریم ادامه داد: دانشگاه راجیو گاندی بنگلور نیز به علت نداشتن هیات علمی، دپارتمان و شعبه های اصلی برای دوره های پزشكی و غیرپزشكی هم معتبر نیست.

به هرحال آنچه مشهود است، وزارت بهداشت و درمان باید در اسرع وقت برای حل مشكل دانشجویان مشغول به تحصیل پزشكی در هند اقدام كند تا این معضل بزرگ به بحرانی جبران ناپذیر تبدیل نشود.

دراین حال رایزن علمی و سرپرست دانشجویان ایرانی درشبه قاره هند با اشاره به نزدیك بودن فصل ثبت نام در دانشگاه های هند گفت: دانشكده های اقماری و فرعی در هند مورد تایید نیستند و متقاضیان باید در این زمینه اطلاعات كافی كسب كنند.

دكتر كریم به خانواده ها و جوانان متقاضی توصیه كرد به سایت های اطلاعی رسانی در این زمینه از جمله سایت رایزنی علمی به نشانی (www.iiee.ir) مراجعه كنند.

وی گفت: نظارت و ساماندهی دانشجویان و دانشگاه هایی كه از نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری معتبر هستند ازدوسال قبل شروع شده بود و در سال گذشته به پایان رسیده و در این زمینه اطلاع رسانی شده است.

كریم درباره رشته های پزشكی گفت: در حال حاضر در هند ۱۲ دانشگاه معتبر برای رشته های پزشكی مشخص شده اما برای ارزشیابی و بازنگری در اعتبار دانشگاه های علوم پزشكی همچنان منتظر اعزام هیات كارشناسی و بازرسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هستیم.

نماینده علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در شبه قاره هند تصریح كرد به رغم انجام نشدن ارزشیابی جدید در مورد دانشگاه های علوم پزشكی در هند هیچ گونه مدرك كتبی و تصویر مصوبه ای برای تایید دانشكده های غیراصلی و اقماری دانشگاه های پزشكی هند از جمله دانشگاه راجیو گاندی بنگلور در سوابق رایزنی علمی وجود ندارد.

كریم گفت: دانشگاه راجیو گاندی بنگلور به علت نداشتن هیات علمی، دپارتمان و شعبه های اصلی برای دوره های پزشكی و غیر پزشكی معتبر نیست.

در حال حاضر مدارك تحصیلی ۱۲ دانشگاه علوم پزشكی هند توسط وزارت بهداشت ایران معتبر اعلام شده است كه به این ترتیب مدارك تحصیلی سایر مراكز آموزش عالی هند مورد تایید وزارتخانه مذكور نخواهد بود.

وی با تاكید بر لزوم هوشیاری خانواده ها و متقاضیان تحصیل نسبت به تبلیغات نادرست و سودجویانه واسطه ها و دلال ها اظهار داشت: این گونه متقاضیان با مراجعه به سایت های اطلاع رسانی رسمی و كسب اطلاعات دقیق و با پرهیز از واسطه ها و دلالان، باید خود به صورت مستقیم در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران ثبت نام كنند.

رایزن علمی ایران گفت: متاسفانه واسطه ها و دلالان، برخی از دانشگاه های علوم پزشكی هند را در فهرست دانشگاه های مجاز وزارت بهداشت قرار می دهند و برای برخی متقاضیان در دانشكده‌های اقماری بی نظم و سطح پایین اقدام به پذیرش می كنند كه این اقدام ضمن ایجاد مشكلات زیاد برای متقاضی، عاملی برای سودجویی واسطه هاست.

كریم گفت: ادامه تحصیل چه در رشته‌های علوم پزشكی و چه در رشته‌های غیرپزشكی هند فقط در دپارتمان‌ها و دانشكده‌های داخل خود دانشگاه‌های اعلام شده مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است.

نماینده علمی دو وزارت خانه علوم و بهداشت ایران در هند گفت: پنج دانشگاه در پونا، بنگلور، میسور، مدرس و مهاراشترا از اول اكتبر ۲۰۱۱ از فهرست وزارت بهداشت حذف شده‌اند و دانشكده‌های فرعی بی نظم و سطح پایین دانشگاه راجیو گاندی بنگلور نیز بیشتر محل درآمدی برای دلال‌ها بوده اند.

كریم اضافه كرد: در این مدت تنها ۳۰ درصد دانشجویان ایرانی در رشته‌های پزشكی وارد ۱۲دانشگاه معتبر هند شده‌اند.

وی درباره رشته های غیرپزشكی گفت: با توجه به افزایش ظرفیت دوره های كارشناسی در ایران و نظارت و ساماندهی دانشگاه ها براساس رویكرد نوین علمی، تعداد دانشجویان متقاضی دوره های غیرتحصیلات تكمیلی بویژه كارشناسی در یكسال گذشته بسیار كاهش یافته است و دیگر متقاضی برای دوره های لیسانس در دانشكده ها مثل گذشته وجود ندارد.

كریم در ادامه گفت: به عبارت دیگر دانشكده و مدرك لیسانس از این پس در خارج برای ایرانی ها معنا نخواهد داشت، حیف است جوانان ایرانی پول و عمرشان را برای اخذ لیسانس در خارج هدر بدهند. مضافا اینكه دانشجویان دوره لیسانس و فارغ التحصیلان دانشكده ها دیگر به شكل سابق تسهیلات دانشجویی غیر ارزی دریافت نخواهند كرد و عمدتا با مشكلات ارزشیابی مدرك نیز رو به رو خواهند بود.

وی ادامه داد: درحال حاضر حدود شش هزار دانشجوی ایرانی در هند درحال تحصیل هستند كه این تعداد تا سال آینده به حدود پنج هزار نفر كاهش خواهد یافت كه اكثر آنان در دوره های تحصیلات تكمیلی كارشناسی ارشد و دكتری مشغول به تحصیل خواهند بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.