دکترا

مقطع دکترا (Phd) در هندوستان

مدت دوره دکترا در هندوستان معمولا ۳ سال و یک سری رشته ها نیز ۵ ساله می باشند که برای اخذ پذیرش در این دوره ، دانشجو یک پروژه را به دانشگاه پیشنهاد می نماید که به آن پروپزال گفته میشود اگر یکی از اساتید معرفی شده دانشگاه با این پروژه موافقت نماید متقاضی پذیرش میشود و کار تحقیقاتی خود را آغاز میکند . PHDدر تمام رشته‌ها به صورت همیاری با استاد راهنما است و شخص دانشجو حداقل باید ۲۴ ماه در هند حضور داشته باشد تا مدرك اخذ شده مورد تایید وزارت علوم  قرار گیرد. طیف رشته‌های PHD بسیار وسیع است. هزینه PHD نسبتا مناسب است. در واقع اخرین مدرک آکادمیک دانشگاهی در کل دنیا محسوب میگردد که در هندوستان مثل سایر کشورها برقرارمی باشد. در تمام رشته ها سيستم PHD  به صورت استاد راهنما است و شخص دانشجو حداقل بايد ۲۴ ماه در هند حضور داشته باشد و بعد از آن از طريق اينترنت و ايمیل می تواند با استاد راهنما در ارتباط باشد .همه رشته ها به صورت تحقیقاتی است یعنی کلاس درس برگزار نمیشود و فقط روی موضوع با نظر استاد راهنما تحقیقات به عمل می آید . بعضی دانشگاه ها پیش دفاع و بعضی دانشگاهها امتحان ورودی دارند . بعضی دانشگاهها هم جلسه پرسش و پاسخ برگزار می کنند. یکسری ازدانشگاه ها امتحان ورودی دارند مثل دانشگاه پونا و مدرس و یکسری مدرک تافل می طلبند مثل دانشگاه حیدراباد .

در هندوستان طبق قانون وزارت علوم این کشور بعد از ۱۹ ماه شما می توانید دفاع اخردوره دکترا را انجام دهید. زمانی دکترا درایران ارزیابی می شود که به مدت۲۷ ماه کامل در هند حضور داشته باشید.

مراحل کلی اخذ پذیرش و دوره ی دکترا (PHD) در هند

ابتدا بايد مدارک ليسانس و فوق ليسانس و ريز نمرات ترجمه و تاييد شود (مانند دوره ليسانس) اين مدارک به همراه کپی پاسپورت و عکس ارسال می گردد. در کنار اينها بايد تز يا پروپزال هم اضافه شود که در۱۰-۵ صفحه بايد تهيه شود و اين مدارک توسط استاد راهنمای مورد نظر تائيد میشود. پيدا کردن استاد راهنما يک کار بسيارسخت است به دليل اينکه معمولا دستمزد بالا طلب می کنند و همچنين با حجم بالای دانشجوی خارجی اکثر اساتيد دارای چندین دانشجو هستند. بعد از تائيد و امضای استاد راهنما و دانشگاه و ثبت مدارک در دادگاه (يعنی تعهد مبنی بر حضور دانشجو در اسرع  وقت در دانشگاه و پايبندی به موازين اخلاقی در هندوستان) پذيرش موقت PHD  صادر می شود. دانشجو با اين پذيرش در مدت کم نمی تواند ويزای تحقيقاتی دريافت کند و از طرفی بايد در کوتاه ترين زمان ممکن در دانشگاه حضور پيدا کرده و در جلسه دفاعيه از پروپزال (تز) شرکت کند در صورت قبولی در جلسه دفاعيه ،شخص به عنوان دانشجوی رسمیPHD  مشغول به تحصيل می شود بنابراين با توجه به اينکه با پذيرش موقت دوره PHD  در کوتاه مدت نميتوان به هند آمد به دانشجويان PHD توصيه می گردد يکی از ۲ راه زيررا انتخاب کنند:

۱)  اخذ ويزای توريستی ۴ ماهه يا ۶ ماهه.

۲)  درخواست پذيرش برای دوره های زبان و حضور در هند با ويزای دانشجويی دوره زبان.

انتخاب راه دوم بهتراست به دلیل اینکه تبديل ويزای توريستی به دانشجويی در هند امکانپذيرنيست و شخص بايد حتما برای تعويض عنوان ويزا به ايران و سفارت هند مراجعه کند و دليل ديگر اينکه دانشجو با ويزای دانشجويی دوره زبان می تواند در هند تعويض ويزا کند و ويزای تحقيقاتی بدون حضور در ايران دريافت کند و هم اينکه دوره زبان به دانشجو کمک می کند تا با استاد رابطه گفتاری موثرتری داشته باشد.

اخذ پذيرش دوره‌ دكترا Ph.D در تمامی دانشگاههای هند تقريباً يكسان است .متقاضی می تواند دوره‌ دكترا را در دپارتمان دانشگاه يا موسسات تحقيقاتی تأييد شده زير نظر يك استاد راهنمای تأييد شده از طرف دانشگاه مربوطه انجام دهد .

قوانين مربوط به واجد الشرايط شدن ، ثبت شدن ، نظارت ، تسليم و ارزيابی تز سپس ارائه شفاهی و دفاعيات تز بصورت زير است :

واجد شرايط شدن :  Eligibility

دانشجو بايستی دوره دکترای خود را تحت نظارت استاد راهنما كه او را پذيرفته است ، انجام دهد.

برای پذيرش دوره‌ Ph.D  در يك موضوع خاص متقاضی بايد دارای مدرك فوق ليسانس با حداقل نمره‌ قبولی ۵۰       % و در بعضی از رشته ها و دانشگاه ها ۵۵% باشد .
پيدا کردن استاد راهنما : دانشجو دوره دکترا اين اختيار را دارد كه استاد راهنمای خود را از بين ليست اسامی     استادان راهنمای مورد تأييد دانشگاه انتخاب كند .
تائید و امضای پروپزال توسط استاد راهنما و دانشگاه و ثبت مدارک در دادگاه يعنی تعهد مبنی بر حضور دانشجو      در اسرع وقت در دانشگاه و پايبندی به موازين اخلاقی در هندوستان.

ثبت شدن : Registration

متقاضی دوره Ph.D بايد به معاونت آموزشی دانشگاه مراجعه و فرمهای مخصوص پذيرش دكترا را تكميل و فيش مربوطه را پرداخت نمايد .
متقاضی همراه با فرم تكميل شده ،۸ نسخه از پروپزال دكترای (Proposal Ph.D) خود را به گروه مربوطه ارائه میدهد
بر اساس گواهی واجد شرايط شدن و همچنين امضاء استاد راهنما مبنی بر اعلام آمادگی وی برای قبول راهنمايی متقاضی رئيس گروه مربوطه پذيرش موقت Admission Provisional را صادر می نمايد .
پس از دريافت پذيرش موقت، متقاضی بايد معرفی (Presentation  )مختصری از محدوده مرتبط با طرح تحقيقاتی خود را در حضور استاد راهنما (Research Guide) خود و دو استاد راهنمای ديگر ارائه دهد .اين معرفی توسط رئيس گروه و با پيشنهاد تاريخ و محل برگزاری توسط استاد راهنمای دانشجو(متقاضی) صورت می پذيرد .
گزارش مربوط به معرفی( Presentation ) فوق مدت يك ماه از تاريخ برگزاری معرفی بايد به دانشگاه و كميته مربوطه ارسال گردد.اين معرفی بايد در مدت شش ماه پس از حدود پذيرش موقت صورت پذيرد.

کميته عنوان (Topic) مورد نظر را تأييد و در مورد موضوعات ناهمگن، استاد راهنمای ديگری را به صورت Co-guide انتخاب می كند .
چنانچه معرفی، رضايتمندی لازم كميته را حاصل نكرد ،‌پيشنهاديه (Proposal) مرجوع می گردد و متقاضی بايد يك پروپزال جديد را ارائه دهد .
تاريخ پذيرش موقت همان تاريخ پذيرش می باشد كه برای مدت ۵ سال اعتبار دارد .تمديد تاريخ حداكثر ۲ سال می باشد و با درخواست متقاضی و قبول كميته امكان پذير است .
در صورت تمايل متقاضي عنوان و پروپزال می تواند تغييرات مختصری داشته باشد منوط به آن كه رئيس گروه در خواست ارسال توسط استاد راهنما و رئيس مركز تحقيقاتی را تأييد كند .
طبق قوانين دانشگاه ، متقاضی نمی تواند همراه با پذيرش دوره Ph.D پذيرش درمقاطع ديگررا همزمان داشته باشد .

نظارت

متقاضی دوره Ph.D اين اختيار را دارد كه استاد راهنمای خود را از بين ليست اسامی استادان راهنمای مورد تأييد دانشگاه انتخاب كند .
طبيعتاً متقاضی بايستی دوره Ph.D خود را تحت نظارت استاد راهنما كه او را پذيرفته است ، انجام دهد. بهر حال كميته ممكن است اجازه تغيير استاد را به استاد ديگر صادر كند مشروط بر اينكه هر دو استاد نامه های خود را مبنی بر قبول انصراف (استاد فعلی ) و پذيرش (استاد جديد) صادر كرده باشند .در چنين حالتی دانشجو بايد پس از مدت يك سال از تاريخ تغيير استاد راهنما تز خود را به دانشگاه ارائه دهد و كمتر از اين مدت مورد قبول كميته واقع نخواهد شد .درصورت بروز اختلاف يا در دسترس نبودن استاد، رئيس گروه موضوع را پيگيری می كند .
استاد راهنما نمی تواند همزمان بيشتر از ۸ دانشجوی Ph.D داشته باشد .اما با پيشنهاد كميته ، مجمع تحقيقات و آموزشی دانشگاه كه بالاترين مرجع تصميم گيری آموزشی است می تواند به ۱۰ دانشجو ارتقاء دهد .
در موارد خاص به پيشنهاد كميته ،‌مجمع ،مجوز پذيرش دانشجو در Ph.D بدون نظارت استاد راهنما و صرفاً بطور مستقل را صادر می كند به شرط آنكه رئيس گروه، محل تحقيقات دانشجو را تأييد نمايد .

پيشرفت

تمامی دانشجويان پذيرش شده بايستی محل تحقيقات و گزارش پيشرفت كارخود را هرشش ماه به رئيس گروه ارائه دهند .
دانشجويان پذيرش شده بايستی تحقيقات وگزارش پيشرفت كار خود را هر شش ماه به رئيس گروه ارائه دهند .

اگر دانشجو نتواند حداكثر سه گزارش خود را در طول يك سال و نيم ارسال نمايد، پذيرش او باطل خواهد شد .
گزارش پيشرفت بايد توسط رئيس گروه به كميته پيشرفت كه اعضای آن شامل

 a) رئيس محل تحقيقات      b) استاد راهنما        c) يك استاد راهنما به پيشنهاد رئيس گروه يا دانشكده مربوطه می باشد، ارسال گردد و كميته شرح مختصری از گزارش پيشرفت ارائه شده توسط دانشجو را تهيه می كند .

تايپ و صفحه آرائی ، تسليم و ارزيابی پايان نامه
تسليم پايان نامه می تواند هر زمانی پس از گذشت دو سال از پذيرش باشد .حداقل سه ماه قبل از تسليم پايان نامه، دانشجو بايد با هماهنگی رئيس مركز تحقيقات طبق درخواست دانشجو و تأييد استاد راهنمای خود ، سمينار قبل از تسليم پايان نامه را ارائه دهد
دانشجو بايستی در زمان ارائه سمينار ۱۵ نسخه از (Synopsis) خلاصه پايان نامه حداكثر ۴ صفحه را از طريق استاد راهنما(پس از تحقيق که شما به اتفاق استاد راهنما انجام می دهيد رساله خود را تهيه نماييد و در ۶ نسخه در دانشگاه submit كنيد پس از ان چند نسخه ان به مركز رفته و توسط ۲ نفر داور كه خارج از هئيت علمی دانشگاه هستند رساله شما مطالعه و سپس تائيد می کنند و به دانشگاه شما ارسال می شود و نهايتاً در حضور چند نفر داور كه بيشتر حالت تشريفاتی دارد شما از رساله خود دفاع مي كنيد) ارسال نمايد
می گردد  Synopsis ارسال نمايد .در غير اين صورت مشمول جريمه و حتي ابطال Synopsis دانشجو مجاز است پايان نامه خود را دو ماه تا شش ماه پس از ارسال
پايان نامه بايد صحافی شده و مجلد باشد

 *  تايپ و صفحه آرائی پايان نامه بهتر است بصورت زير باشد :

۱)  كاغذ مورد استفاده با استاندارد A­۴ باشد .

۲)  چاپ فقط بر روی يك صفحه از كاغذ بوده و فاصله بين خطوط يك و نيم اينچ باشد .

۳)  در حاشيه فاصله يك و نيم اينچ رعايت شده باشد .

۴)  پوشش پايان نامه نبايستی بيشتر از ۳۳۰ گرم باشد .

۵)  عنوان تز ،نام دانشجو ،‌مدرك ،نام استاد ، محل تحقيقات وماه و سال برپوشش و صفحه اول چاپ شده باشد .

۶)  پايان نامه بصورت لوح فشرده CD تهيه گردد.

پايان نامه شامل يك گواهی از طرف استاد راهنما و تعهد دانشجو مبنی بر اينكه كار تحقيقات انجام شده ، محتوا و منابع آن توسط دانشجو بوده می باشد .
پايان نامه برای دانشجويان خارجی بايد به زبان انگليسی باشد .

مصحح ها
مرحله‌ تعيين مصحح ها بلافاصله پس از اينكه دانشجو پايان نامه‌ خود را تسليم مي كند شروع مي گردد

ارزيابی می گردد پايان نامه توسط ۳ مصحح  (Referees) يك نفر از داخل ايالت (محل دانشگاه) و دونفرخارج از ايالت
تعيين مسئول Chairman دفاعيات (شفاهی) پايان نامه توسط رئيس محل تحقيقات انجام می پذيرد
داور داخلی دانشجو استاد راهنمای وی است

ارزيابی
پس از آنكه مجمع مصحح پايان نامه را جهت تصحيح پذيرفتند ، شخص كنترل كننده از سه مصحح اوليه دعوت بعمل می آورد .زمانی كه مصحح ها دعوت نامه را پذيرفتند مجمع پايان نامه ها را ظرف دو ماه از تاريخ دريافت تز به شخص كنترل كننده ارسال مي كنند .در صورت عدم ارسال ،‌كنترل كننده بلافاصله نامه يادآوری را ارسال و حداكثر زمان يك ماه را تعيين می كند .
گزارشات مثبت ارسالی توسط مصحح ها (داورها) بلافاصله به رئيس محل تحقيقات ارسال می گردد و وی پس از بررسی های لازم جلسه دفاع از تز را تنظيم می كند .

دفاع از تز
تاريخ ،‌روز، ساعت و محل برگزاری دفاع از تز توسط رئيس محل تحقيقات حداقل ۸ روز قبل تعيين می گردد.معمولاً دفاعيات از تز در دانشگاه انجام می پذيرد .
دفاع از تز در حضور يك داور خارجی ،‌داور داخلی و رئيس هيأت دفاعيات Chairperson انجام می پذيرد .
چنانچه هيچكدام از داورهاي خارجی در جلسة‌ دفاعيات شركت نكنند ،‌بر اساس پيشنهاد استاد راهنما و رئيس دانشكده استاد راهنماي خبره بعنوان داور خارجی در جلسة دفاعيات شركت مي كند .در صورتي كه استاد راهنما آمادگي لازم جهت شركت در جلسه دفاعيات را نداشته باشد، رئيس دانشگاه بر اساس پيشنهاد رئيس محل تحقيقات و رئيس دانشكدة‌ فردی را به عنوان اتا راهنمای خبره تعيين مي كند .
مصحح ها پس از حضور در جلسه‌ دفاعيات ، گزارش خود را به كميته اجرائی دانشگاه مبنی بر اخذ مدرك دكترا به دانشجو اعلام مي كنند .
چنانچه دفاعيات رضايت بخش نباشد، مصحح ها درخواست تجديد جلسه‌ دفاعيات را می كنند، البته تاريخ جلسه بايد حداقل يك ماه پس از تجديد نظر باشد .
نتيجه كل در خصوص صدور گواهی موقت مدرك دكترا توسط كميته اجرائی ظرف ۸ روز پس از ارسال گزارش مثبت داورها صادر می گردد.

پس از تكميل كليه مراحل اداری فارغ التحصيلی در محل تحصيل ،دانشجو لازم است ضمن مراجعه به دفتر نمايندگی ، مدارك مشروحه ذيل را در اختيار دفتر نمايندگی قرار دهد:

 •  اخذ گواهی تحويل رساله از دانشگاه محل تحصيل
 •  اخذ گواهی تسويه حساب سمعی و بصری از بخش دانشجويی
 •  تعيين يك نفر بعنوان وكيل رسمی جهت دريافت و پرداخت مطالبات و بدهی های خود
 •  تكميل فرم خلاصه وضعيت فارغ التحصيلی و ضمائم آن
 • ارائه يك نسخه از پايان نامه جهت مهر كردن توسط دفتر نمايندگی
 • ارائه گواهی موقت يا اصل مدرك تحصيلی به همراه ريز نمرات جهت تاييد و ارسال به ايران
 • برای تهيه بليط بازگشت نهايی ضروری است دانشجو حداقل يك ماه قبل از تاريخ احتمالی عزيمت از هند مشخصات كامل خود و همراهان را به انضمام مسير بازگشت نهايی و تاريخ عزيمت به همراه  فتوكپی برگ اقامت(ارسال فتوكپی صفحات دوم، سوم، چهارم گذرنامه و دفترچه اقامت) به اين نمايندگی اعلام نمايد.

(در صورت عدم معرفی وكيل ، دانشجو ميتواند شماره حسابی در يكی از شعب State Bank of India اعلام نمايد تا مطالبات وی به حساب مورد نظر واريز شود.)

ارائه چكيده از كار تحقيقاتی به زبان فارسی و انگليسی (بين ۲۰۰ تا ۲۵۰ كلمه) به گونه ای كه قابل  بهره برداری در فصلنامه (نامه علمی هند) نشريه نمايندگی باشد

زمان ثبت نام در مقطع دکترا :

برای ثبت نام در مقطع دکترا زمان خاصی وجود ندارد و هر زمانی از سال میتوانید برای مقطع دکترا اقدام نمائید

مقطع دکترا شامل کلاس نمیباشد وفقط به صورت تحقیق میباشد که با همکاری استاد راهنما این کار انجام میگیرد.

توصیه مهم : بهترین پیشنهاد با برای شما، آمدن به هند با یك ویزای زبان انگلیسی برای یك دوره زبان است كه هزینه كمی دارد و با اینكار ضمن تقویت زبان خود با محیط نیز آشنایی كامل پیدا می‌كنید و برای پیدا كردن استاد راهنما و ارائه پروپوزال مشكلی نخواهید داشت. تجربه نشان داده به علت عدم حضور متقاضی، اكثر داوطلبین دچار صرف هزینه‌های بسیار گزاف شده و عملا از رسیدن به مقصود خود بازمانده‌اند. لذا پیشنهاد اكید و صادقانه ما آمدن خود شما به هند، با استفاده از یك ویزای زبان انگلیسی است. پس از آن با كمك یكدیگر و در حین تقویت زبان انگلیسی، به دنبال استاد راهنمای مناسب و اخذ ویزای دكترا اقدام خواهیم كرد. ما در این راه پشتیبان شما خواهیم بود. علت این امر این است که تنها راه ارتباط شما با استاد راهنما به زبان انگلیسی است و به همین دلیل لازم است خود شما حضور داشته باشید که هر زمان که لازم شد شما در جلسه با استاد راهنما حاضر شوید و لازمه ارتباط شما با استاد راهنما زبان انگلیسی می باشد .

مراحل پذیرش در مقطع دکترا

روش ثبت نام و پذیرش دانشجو درمقطع دکترا نسبت به مقاطع لیسانس و فوق لیسانس سخت تر و مدت زمان بیشتری طول می کشد. برای ثبت نام اولیه در مقطع دکترا حضور دانشجو الزامی نیست. 

۱- تحقیق در مورد  رشته

۲- آماده کردن مدارک مورد نیاز

۳- ارسال مدارک

۴-  ثبت نام در دانشگاه

پس از تکمیل مدارک  شروع کار ثبت نام آغاز میشود .از روزی که كارهای اداری شروع و همه مدارك و فايل شما آماده و به دانشگاه تحویل داده میشود تا روزی که دانشگاه جواب ثبت نام و پذيرش اوليه را صادر كند تقریبا ۲ تا ۲٫۵ ماه طول خواهد کشید.اگر در حين انجام كارهای اداری با مشكلی روبرو شویم با دانشجو درتماس خواهیم بود. بعد از تائيد و امضای استاد راهنما و ثبت مدارک در دادگاه (يعنی تعهد مبنی بر حضور دانشجو در اسرع  وقت در دانشگاه و پايبندی به موازين اخلاقی در هندوستان) پذيرش موقت PHD صادر می شود .

۵-  ریجستر در دانشگاه

تقریبا بعد از ۲ ماه از نظر دانشگاه شما شرايط دانشجو بودن در مقطع دكترا را دارا هستید ، دانشگاه نامه صادره پذيرش اوليه وپروپوزال تایید شده توسط استاد راهنما و پذیرش را به دپارتمان اصلی جهت ریجستر و تعیین وقت دفاع از پروپوزال تحویل می دهد. تاریخ این ریجستر، تاریخ شروع دوره خواهد بود. در واقع ریجستر پذیرش موقت است.

۶- presentation دفاع از پروپوزال

پس از دريافت پذيرش موقت، دانشجو به هندوستان عزیمت و  Presentationمختصری از محدوده مرتبط با طرح تحقيقاتی خود در حضور استاد راهنما( Research Guide )خود و دو استاد ديگر، ارائه میدهد. اين کار توسط رئيس گروه و استاد راهنمای دانشجوصورت می پذيرد .گزارش مربوط به Presentation   مدت يك ماه پس از تاريخ برگزاری معرفی توسط دانشکده به دانشگاه و كميته جهت تایید ارسال می گردد.

۷- گرفتن گزارش presentation و certificate

در این مرحله دانشگاه گزارش presentation را تحویل و گزارش را به همراه ۸ نسخه  ازفرم MHRD  و دیگر مدارک مورد نیاز جهت صدور certificate  به دانشگاه تحویل داده میشود. این کار حداقل ۱ هفته طول می کشد.

۸- تایید مدارک در سفارت هندوستان و صدور ویزا

مدارک را به سفارت هند در ایران تحویل و مدارک بعد از انجام مصاحبه در مورد کار تحقیقاتی تایید و توسط سفارت به MHRD واقع در دهلی برای تایید فرستاده می شود . پس از ارسال این مدارک به وزارت نيروی انسانی در هندوستان مدارک از نظر عدم مغایرت با قوانین ملی در هندوستان، پایبندی به شئونات اجتماعی، عدم ایجاد تنش های سیاسی و قومی، عدم مسافرت به مناطق مرزی و … مورد بررسی قرار میگیرد. چنانچه پروپوزال مغایر با قوانین دولت هند نباشد مدارك تائيد و اجازه ادامه تحصيل در هندوستان داده میشود و بعد از پاسخ MHRD ویزای تحقیقاتی صادر می شود این پروسه حداقل ۶ ماه طول می کشد.

نکته : سابقه تدریس در دانشگاه، سابقه عضویت در هیئت علمی دانشگاه ها و به طور کلی سابقه کار در مراکز علمی، آموزشی در هنگام ثبت نام و طی مراحل اداری كمك شایانی به متقاضی در امر ثبت نام ميكند.

نکته : داشتن مقاله که در مجلات بین الملی یا داخلی به چاپ رسیده باشد نیز کمک شایانی به متقاضی جهت اخذ پذیرش میکند .

نکته : تسلط داشتن به زبان انگلیسی یک از موارد مهمی هست که در هنگام پذیرش و دفاع از پروپوزال کمک زیادی میکند ، پس حتما روی زبان انگلیسی خیلی کار کنید.

نحوه نگارش طرح تحقيق یا پروپوزال

یکی از مهمترین فاکتور های تاثیر گذار بر موفقیت در اخذ پذیرش دکترا و شاید مهمترین فاکتور ، موضوع طرح تحقیق (پروپوزال) و کیفیت نگارش آن است. در هندوستان معمولاً به سوابق تحصیلی دانشجو کمتر توجه دارند و آن چه که بیشترین اهمیت را دارد در حقیقت کاری است که دانشجو میخواهد انجام دهد، بنابراین هرچقدر پروپوزال با کیفیت تر و اصولی تر باشد به همان میزان شانس پیدا کردن استاد راهنما و اخذ پذیرش بالاتر خواهد رفت.
برای نگارش پروپوزال استانداردهای مختلفی وجود دارد که اتفاقاً اکثر آنها هم در دانشگاه های هند مورد قبول قرار گرفته اند، اما جهت آشنایی یکی از روش های مرسوم نگارش پروپوزال به همراه محتوای آن در اینجا معرفی می گردد. این روش در اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های هند مورد تأئید است لذا پیشنهاد می شود حتی المقدور این استاندارد ها را جهت نگارش پروپوزال رعایت شود.

۱)  (Personal Details) كه شامل نام ، آدرس ، شماره تلفن ، آدرس پست الكترونيك و تاريخ تولد می باشد

۲)  تمام سوابق تحصيلی و علمی شما ، از ديپلم دبيرستان و نام دبيرستان گرفته تا آخرين مدرك تحصيلی ، رشته ها و گرايش ها     و زمان بندی هر دوره تحصيلی را در بر می گيرد . (Education )

۳)  علائق خود در زمينه های مثل ورزش ،هنر و حرفه را مد نظر قرار می ده . Interests

۴)  (Additional Information)  دليل انتخاب رشته مورد نظر و دانشگاه مورد نظر را بيان می كند .

۵)  (Publications) كتب و مقالاتی كه منتشر كرده و يا در كنفرانس ها ارائه نموده ايد به اضافه زمان انتشار

۶)  (Skills and Work Experiences)  كل سوابق ، اعم از تمام وقت يا پاره وقت ، با ذكر نام و تلفن يا آدرس محل كار ، به اضافه تاريخ و دوره اشتغال.

عنوان پروپوزال:
عنوان پروپوزال در حقیقت تابلوی یک پروپوزال و نشانگر محتوای آن است. هر قدرعنوان پروپوزال بهتر انتخاب گردد، مستقیماً میزان موفقیت در اخذ پذیرش بالاتر خواهد رفت. این قسمت می بایست به طور مشخص ماهیت انجام کار را نشان دهد. در تیتر پروپوزال دقیقاً باید کاری که قرار است انجام شود حداکثر در ۱۲ کلمه بیان گردد. تیتر نباید کلی و مبهم باشد و یک خواننده با خواندن آن باید به محتوای کل پروپوزال پی ببرد
مقدمه:

در این قسمت به طور کلی باید موضوع تحقیق، علت و اهمیت انتخاب موضوع، اهمیت تحقیقات و کاربرد تحقیق توضیح داده شود.
تحقیقات پیشین:
در این قسمت می بایست خلاصه تحقیقات انجام شده قبلی را در ارتباط با موضوع پروپوزال با ذکر منابع تبیین نمود.
هدف تحقیق و فرضیه ها:
در این بخش می بایست هدف از انجام تحقیق بیان گردد. فرضیه ها به صورت دسته بندی شده مشخص شود. تا حد امکان فرضیه ها باید خلاصه، جامع و کامل باشد.
روش تحقیق (متدولوژی ) :
در این بخش باید تعداد نمونه ها، روش نمونه گیری، ابزار تحقیق، روش انجام کار، روش های آماری تجزیه و تحلیل کیفی و کمی داده ها به طور کامل و دقیق توضیح داده شود. با توجه به این که تقریباً مهمترین قسمت پروپوزال پس از موضوع، این قسمت است می بایست توجه ویژه ای به این بخش شود. لازم به ذکر است که برخی از اساتید پس از موضوع تحقیق صرفاً این بخش را مطالعه نموده و نسبت به رضایت و یا عدم رضایت خود برای پذیرش دانشجو نظر می دهند. به همین دلیل این بخش را باید کاملاً دقیق تهیه نمود.
محدودیت های تحقیق:
در این بخش محقق می بایست مشکلات علمی، اجتماعی، اقتصادی و … و موانع انجام کار را به درستی بیان نماید.
منابع و مؤاخذ:
در این قسمت باید با پیروی از استانداردهای موجود کلیه منابع ذکر شده در پروپوزال ارائه گردد

نکته : توجه نکردن به برخی نکات باعث رد شدن پروپوزال شما می گردد .از جمله نکات مهمی که باید در نوشتن پروپوزال توجه گردد:

موضوعات کپی برداری شده و تکراری ، موضوعات مرتبط با ايران ، موضوعات مرتبط با انرژي هسته اي موضوعاتی که به هر شکل منافع هند را به خطر می اندازد و موضوعاتی که از نظر جهاني بحث برانگيز است و منافع كشورها را زير سئوال می برد رد می گردد.

نکته : برای پیداکردن یک نمونه پروپزال مناسب کافی است وارد سایت  http://pdfdatabase.com  یا  http://www.docstoc.com شوید و نمونه پروپزال را مستقیم در سایت ببینید.

رزومه

رزومه یعنی شناسنامه جامع یک فرد، شامل اطلاعات شخصی، تحصیلات، سوابق کاری، توانائی های خاص، سوابق علمی، علائق شخصی و ….

ارائه رزومه امری معمول برای وارد شدن به شرکت، سازمان، دانشگاه و… می باشد که نمایانگر ویژگی های فرد می باشد.

دانشگاههای هند ارایه رزومه برای دانشجویان مقطع دکترا را لازم می دانند اما بهتر است دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز همراه با مدارکشان رزومه را نیز داشته باشند.

فرمتهای گوناگونی برای تهیه رزومه مرسوم است که هر کس با توجه به جایگاه و نیاز خود، فرمتی را انتخاب می کند. ولی می توان گفت که اکثر رزومه ها دارای بخش های مشترکی می باشند که وجود آنها در رزومه طبیعی می باشد.

عنوان

برای نوشتن رزومه به زبان انگلیسی معمولا از اصطلاحات Resume  یا Curriculum Vitae استفاده می شود.

اطلاعات شخصی   Personal Information

سعی کنید اطلاعات شخصی خود را که به هر دلیل می توانند مورد نیاز موسسه مقصد می باشد را بنویسید از جمله نام کامل، تاریخ تولد، آدرس، آدرس الکترونیکی e-mail، تلفن (، آخرین مدرک تحصیلی، وضعیت تاهل و …

اطلاعات تحصیلی   Educational Information  

در این قسمت مقاطع تحصیلی خود را از دیپلم به بعد با ذکر مشخصات زیر بنویسید:

موسسه یا دانشگاه محل تحصیل

آدرس

دوره/  مقطع

رشته

زمان (تاریخ آغاز و پایان)

 سوابق کار  Professional Experiences

همه سوابق کاری از آخر به اول با ذکر جزییات و توضیح بنویسید:

شرکت یا سازمان

آدرس

قسمت (قسمت یا دپارتمانی که در آن مشغول بوده اید)

سمت

زمان (تاریخ آغاز و پایان)

شرحی از وظیفه ای که انجام می دادید.

سوابق علمی

چنانچه مقاله ای را به چاپ رسانده اید، اختراعی داشته اید، در کنفرانس های معروف شرکت داشته اید و خلاصه اگر سابقه علمی درخشانی در هر زمینه ای داشته اید با ذکر کامل اطلاعات در این قسمت بنویسید.

علائق  Habits    

علائق شخصی از جمله مطالعه، ورزش، تکنولوژی و ….

سایر اطلاعات Other Information

چنانچه فکر می کنید موارد قابل ذکری وجود دارند که آوردن آنها ضروری می باشد در این قسمت بنویسید

نمونه یک فرمت رزومه:

 

Curriculum Vitae     

Personal Information

Name:

Surname:

Date of Birth:

Address:

E-mail:

Tel:

Education:

Language)s): ‌

Military service:

Objectives:

Educational Information

[name of University]

Location:

Course:

Majority:

Period:

Description:

Professional Experiences

[name of organization / company]

Location:

Section:

Job Title:

Period:

Description:

 

همچنین برای دیدن یه نمونه رزومه روی لینک زیر کلیک کنید:

http://www.tug.org/texlive/Contents/live/texmf-dist/doc/latex/moderncv/examples/template_en_classic_green.pdf

فرصت مطالعاتی دکترای داخل کشور

همانطور که مید انید دانشجویان دکترای داخل که بورسیه می باشد و محل خدمت آنها مشخص است پس از طی کردن امتحان جامع به مدت ۶ تا ۹ ماه برای جمع آوری اطلاعات امکان استفاده از منابع را در خارج از کشور دارند بدیهی است که این دانشجویان برای دفاع از تز خود باید به ایران بازگردند.
این دانشجویان نیاز به گرفتن پذیرش به مفهوم عام که برای دانشجویان عادی است نمی باشد این دانشجویان ابتدا یک رزومه تهیه می کنند وبه دانشگاه مقصد اعلام میکنند که قرار است دفاع از تزرا در داخل کشور در فلان تاریخ احتمالی انجام گیرد

نحوه اقدام :

این گونه دانشجویان کافی است فقط یک دعوت نامه توسط استاد خارجی روی کاغذ آرم دار دانشگاه دریافت کنند که به معاونت دانشجویی جهت صدور حکم و سفارت جهت دریافت ویزا ارائه دهند البته در این دعوت نامه بایست زمان آمدن دانشجو و مدت و مقطعی که قرار است دانشجو در آنجا به تحقیقات و پژوهش مشغول شود قید گردد؛ ضمنا در این دوره نمی بایست دانشگاه خارجی شهریه از دانشجو مطالبه کند واگر مبلغی به عنوان استفاده از کتابخانه و کامپیوتر و فضای آموزشی در حد متعارف درج کنند قابل بررسی است.
بهتر است دانشجویان دوره دکترا در رزومه خود درج کنند که دانشجوی انتقالی یا انصرافی نمی باشند و صرفا جهت تکمیل اطلاعات وتحقیقات برای مدت ۶ ماه عازم دانشگاه از خارج کشور می باشند و بایست برای دفاع از تز حتما به کشور خودشان عزیمت کنند تا قادر باشند در راس زمان مشخص در داخل کشور دفاع خود را انجام دهند

طول دوره :

دانشجوی در دوره دکترای داخل به مدت ۶ ماه میتواند از کشور بعد از امتحان جامع عزیمت کند و اگر تا حداکثر ۳ ماه تمدید بخواهد مشروط به اینکه استاد راهنمای داخل و دانشگاه داخلی که قرار است دفاع تز دکترا کند و دانشگاه محل خدمت آینده و وزارت علوم از نظر اعتبارات ارزی و زمانی موافقت نمایند تاسقف سه ماه قابل بررسی است لیکن بیشتر از موافقت نخواهد شد، ضمنا جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وزارت علوم ،معاونت دانشجویی مراجعه کنند.

دریافت ویزا :

برخی از کشورها برای دوره های تحقیقاتی کوتاه مدت مانند آمریکا ویزای تحقیقاتی تحت عنوان j-1 صادر می کنند و برخی کشورها ویزای تحصیلی مدت دار درج می کنند البته این دوره به مدرک تحصیلی ختم نمی شود و دانشجو نیاز به استاد راهنما و حضور در کلاس در آنجا ندارد و صرفا برای جمع آوری اطلاعات وتحقیقات و آشنایی بافضای دانشگاه واساتید خارجی می یابد.

گرفتن بورس از یک کشورخارجی به صورت مستقل

فرصتهای تحصيلی زيادی هر ساله از سوی سفارتخانه ها ،دانشگاهها و كاجها پيشنهاد می شود كه اكثر علاقمندان به تحصيل يا از ان بيخبرند ويا نحوه استفاده از ان را نميدانند وبرخی از افراد هم می انديشند كه شرايط خاصی می خواهد كه شامل حال انان نمی شود . تنها چيزی كه بيش از هر مساله برای به دست آوردن يك بورس تحصيلی اهميت دارد شروع و پيگيری آن است چرا كه بين يك الی دو سال زمان می برد .در اين بخش ما سعی نموديم به برخی از اين راهها بپردازيم .
برای استفاده ازبورسهای تحصيلی كشورهای ديگر داشتن مدرک تافل (۶۵۰-۵۵۰) یا  ( IEIS ( 5/6-5/5) برای اكثر كشورها) الزامی و داشتن برخی ديگراز امتيازات به حساب می آید مانند
معدل الف ويا خروجي دانشگاههاي ممتاز
← نوشتن یک CVورزومه با كمك يك متخصص
← توصيه نا مه از اساتيد معتبر
شمارا در بدست اوردن يك بورس تحصيلی ياری می رساند .
به عنوان اولين قدم بهتر است دقيقا کشور مقصد و رشته مورد نظرتان را مشخص كنيد تا سريعتر بتوانيد به خواست خود دست يابيد .يرای این مساله ما سه روش را به شما پيشنهاد مي كنيم:

روش اول

با وارد شدن به سایت وزارت علوم www.Iranscholarship.net   و كليك روی بورسها ، شما ازبورسهای پیشنهادی کشورهای دیگر آگاه ميشويد .اكثر كشورها وسازمانهای بين المللی بورسهای خود را در دی ماه اعلام می كنند برای در خواست اين بورسها علاوه بر امتيازهای بالا آماده بودن مدارك مورد نياز به علت محدود بودن زمان بورسها الزامی است

http://www.iranscholarship.net/scholarship/boors.html

روش دوم

استفاده از بورسهای تحصيلی سفارت هر كشور است .
شما می توانيد شماره بخش فرهنگي کنسول کشورها را از ۱۱۸ بگیریدو با تماس ، درخواست مشاوره تحصیلی نماييد. اگر قصد استفاده ازبورسها را داريد زودتر اقدام نماييد تا در صورت نداشتن مداركی آنرا آماده نماييد.

روش سوم

یكی ديگر از راههای استفاده از بورسها ی تحصيلی درخواست مستقيم از خود دانشگاه است كه به صورت زيرعمل میشود:
مشاوره ی اولیه از کنسول ها ( یا کنسول مدنظر) ← مشخص کردن کشور مقصد
سنجیدن وضعیت بورسهاي تحصيلي آن كشور.
مشخص کردن رشته به طورکامل.
مشخص کردن دانشگاه مقصد.
دو سايت

http://www.braintrack.com   و  http://dir.yahoo.com/Education/Higher_Education/Colleges_and_Universities/By_Region/Countries   به شما اطلاعاتی در باره سايتهای دانشگاهها ميدهند.
وارد سایت دانشگاه شده متناسب با رشته خود علاوه بر اطلاعات سعی کنید که از کنفرانسها و سمینارها اطلاع یافته در صورت شرکت در سمینارها با نوشتن Abstract شما نمره مثبت می آورید.لینکهای زیر به شما یاری می رساند.

http://www.conferencealerts.com

لیست کل کنفرانسها

http://www.allconferences.com
http://globalconferencegroup.com/index.html
http://www.conferencerecording.com

بورس تحصیلی به صورت آزاد:

امکان استفاده از بورس تحصیلی به صورت آزاد نیز امکان پذیر است اما هزینه بلیت رفت و برگشت، هزینه های تحصیلی، اقامت، بیمه و حتی ساپورت مالی که بایست به سفارت ارائه دهند به عهده خوددانشجو است که به صرفه نیست.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع تحصیلی دکترا  :

۱)  كپی ترجمه از صفحه اول شناسنامه

۲)  كپی ترجمه ریز نمرات تحصیلی لیسانس با تایید دادگستری و وزارت امورخارجه و مهر سفارت هند

۳)  كپی ترجمه و ريز نمرات تحصيلي كارشناسي ارشد با تاييد دادگستري و وزارت امورخارجه و مهر سفارت هند

۴)  پروپزال توجیهی به زبان انگلیسی ۵ تا ۲۰ صفحه

۵)  رزومه در صورت تمایل متقاضی

۶)  کپی تمام ۴۰ صفحه گذرنامه

۷)  یک قطعه عکس

۸)  هزینه ی ثبت نام

نکته : پروپوزال باید به زبان انگلیسی باشد وبرای سهولت کاربهتراست دو موضوع مختلف داشته باشد.

فوق دکترا

دوره دکترا Phd که تقریبا آخرین مدرک اکادمیک علمی می باشد و بعد آن فقط تحقیق و تفحص میشود. درهند بعضی از اساتید دانشجوی فوق دکترا قبول می کنند که دانشجو موظف است حدود ۶ ماه تا ۱ سال برروی موضوعی کار کند و یک گزارش کار تحویل دهد. برای رشته های کلیه علوم مثل شیمی و فیزیک و ریاضی و اقتصاد و مدیریت و حسابداری و محیط زیست و کشاورزی و … دوره فوق دکترا در هند دایرمی باشد. یک پروپوزال قوی علمی و پر محتوا (طرح توجیحی) خواهان است که بعد از تایید استاد با آن برای ویزای پست داک یا فوق دکترا اقدام خواهید کرد .

 

تلفن تماس مستقیم  و تلگرام کارشناسان ما :

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

تلفن تماس:

+۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
+۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵

Join Us at our Telegram Channel -> https://t.me/Phartakgroup

.جوابگویی در ساعات اداری و از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۷:۳۰ هر روز به غیر از پنج شنبه که از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۴:۳۰ می باشد

.مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکانپذیر می باشد*

 1. با سلام
  بنده برای اخذ پذیرش دکتری حسابداری در هندوستان خواستم که اقدام کنم ،مدرک زبان ندارم و اینکه میخواستم اگر مقدور هست کمکم کنید .
  متشکرم

  • یکسری از دانشگاه ها نیازی برای مدرک زبان برای مقطع دکترا وجود ندارد مثل دانشگاه کرلا یا کوچین و هزینه پایین تری می باشند.برای اطلاعات کامل و راهنمایی دقیق و مشاوره رایگان با ما تماس حاصل فرمایید.

 2. slm,man daneshjo term akhare arshad hastam ,mikhastam bara pazireshe phd dar reshte adabiate zabane english rahnamaym konid.
  daneshgahe krela bara phd morde taeed iran hast? in daneshga emtehane vorodi nadarad? zamane eghdam bara paziresh che vaghti hast?ta be hal shode kasi be khatre defa zaeef az proposalesh rad beshe?

  • با سلام
   برای اخذ پذیرش دکترا نیازمند قبول مدارک از سمت دانشگاه می باشد پس از قبول کردن مدارک نیاز به قبول شما از سمت استاد راهنمای مورد تایید دانشگاه می باشد و در نهایت گرفتن ادمیشن نهایی و آغاز تحصیل.
   بله دانشگاه کرالا مورد تایید می باشد و امتحان ورودی تا به حال نداشته است.برای دکترا شما هر زمانی می توانید اقدام نمایید و در مورد دفاعیه مشکلی پیش نیامده است

  • با سلام
   همه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم که دارای این رشته می باشند موتبر می باشند از جمله پونا و بهاراتی ویدیاپت و بنگلور و میسور و ….

 3. salam
  mitunam emaile shoma ro baraye bazi soalat dashte basham?
  mikham dar rehteye radiobiology dar maghtae doctora tahsil konam
  ba hadeaghal hazine
  darzemn moadele alef
  va rotbeye yeke arshad niz hastam
  yek donya tashakor

  • با سلام
   email : info@iran2india.com
   بنده متوجه نشدم رشته بایولوژی یا رشته رادیولوژِی
   برای اطلاعات کامل و مشاوره با ما با شماره ۰۲۱۸۸۵۶۲۰۶۳ تماس حاصل فرمایید

 4. با سلام وعرض ادب
  من فارغ التحصیل رشته مشاوره هستم وسابقه ۵ سال تدریس در دانشگاه دارم میخواستم از هزینه های تحصیلی وگرایش های رشته مشاوره وروانشناسی اطلاعات کسب کنم

  • با سلام
   هزینه تحصیلی در دانشگاه های مختلف متغیر می باشد و حدود ۶۰۰۰ دلار می باشد و دارای گرایش های مشاوره ،کودک، بالینی و کلینیکال می باشد

 5. سلام.
  برای دکتری مدیریت منابع انسانی دنبال بورس تحصیلی در هندوستان هستم. شما چه پیشنهاداتی در این زمینه دارید؟
  با تشکر

 6. فارغ اتحصیل ارشد مشاوره گرایش خانواده هستم تمایل دارم در یکی از دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در کشور هند دوره دکترا را ادامه دهم لطفا راهنمایی بفرمایید ضمن دو مدرک ارشد دیگر تحت عنوان اخلاق اسلامی و مدیریت آموزشی را دارم و سه سال سابقه تدریس در دانشگاه هم دارم بعلاوه تدریس های مختلف آموزش خانواده در سطح آموزش و پرورش از سال ۸۸

  • در تمامی دانشگاه های مورد تایید که دراین وبسایت آورده شده و این رشته را دارا می باشد می توانید اقدام نماییدمهم پروپزال شماست که کدام دانشگاه آن را قبول کند برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

 7. من دارای دکترا دامپزشکی از دانشگاه آزاد تبریز هستم فارغ التحصیل ۸۱ دارای سابقه کار دانشگاهی و دامپزشکی می باشم . قصدادامه تحصیل درمقطع فوق دکترا در هند را دارم در رشته دام کوچک که مدرک آن دارای تایید داخل و خارج ایران باشد . لطفا راهنمایی کنید که در کدام دانشگاه این مورد امکان پپذیر می باشد .

  • برای فوق دکترا شخص باید خود به دانشگاه های مربوطه مراجعه کند و وکیل یا شخص یا موسسه ثانویه در امر پذیرش نمی تواند مداخله نماید . کلیه دانشگاه های کشاورزی مثل gkvk در بنگلور ودانشگاه کشاورزی پنجاب و دهلی و چنای می توانید ادامه تحصیل دهید

 8. با سلام

  میخواستم بدونم تو دانشگاههای هند دکترای هنر( سینما یا انیمیشن و یا رشته های مرتبط) هست یا نه ….
  من کارشناسی ارشد انیمیشن از دانشگاه هنر هستم

  ممنون

 9. سحر
  سلام. من مدرک کارشناسی ارشد رشته اصلاح نباتات دارم. میخواستم ببینم مراکز تحقیقاتی آن ها با توجه به شرایط تحصیلی من که دانشجوی دکتری نیستم، ممکن هست پذیرش دانشجو به صورت یک دوره مثل فرصت مطالعاتی داشته باشند.(فرضا مثل بعضی از کشورها که پذیرش دانشجو دارند،تنها یک دوره ی آموزشی بگذرونم؟) سپاسگزارم.

  • یک دوره یک ساله بعد از مقطع ارشد در هند وجود دارد با نام pg که می توانید برای آن اقددام نمایید

 10. دکترای میکروبیولوژی چند سال طول میکشه شهریه اش چقدره ؟ کدوم دانشگاههادارند این رشته رو ؟؟؟

  • سلام
   طول دوره دکترا در هند از ۳ تا ۵ سال متغیر و لیست دوره و رشته های ارایه شده در دانشگاه هادر پایین صفحه مربوطه به دانشگاه آورده شده است
   هزینه دکترای مهندسی سالیانه حدود ۵۰۰۰ دلار می باشدو معمولا دانشگاه ها خوابگاه ندارند و هزینه معقول دانشجویی برای ۱ نغر ۳۰۰ دلار ماهیانه می باشد
   برای زبان انگلیسی می توانید به کالج های زبان مراجعه نماییدو مدتی مشغول به تحصیل زبان شوید

 11. با سلام
  ارشد كشاورزي هستم قصد ادامه در دكتري اين رشته را دارم
  لطفاً بفرماييد نياز به مدرك زبان هست ؟
  آيا وزارت علوم قبل از پزيرش مدرك زبان را مي خواهد؟

  با تجديد احترام محمود

  • بسته به دانشگاه شاید مدرک زبان بخواهند اما عموما مدرک زبان نمی خواهد
   و وزارت علوم نیز مدرک زبان را نمی خواهد

 12. سلام
  من یک سوال دارم .قصد دارم برای مقطع دکترا و برای یک fellowsip تعیین شده توسط دانشگاه IIT اپلای کنم.ایمیل زدم و گفتن که باید مدارکم رو به سفارت هند تحویل بدم.توی قسمت مدارک یک قسمت پروپوزال هست.با توجه به اینکه تاپیک من توسط دانشگاه تعیین شده و می خوام روی اون موضوع کار کنم چه چیزی باید ارائه بدم؟ و دوم اینکه من تافل ۸۸ آی بی تی دارم آیاباز هم سفارت امتحان زبان می گیره؟

  • سلام
   برای دکترا همه مدارک شما نیاز می باشد و همچنین پروپزالتان
   و سفارت امتحان زبان از شما نمی گیرد

 13. سلام دانشگاه مورد تاييد كشورايران درهند كدام دانشگاه است؟ جهت اخذ دكتري دررشته معماري معماري

  • خیلی از دانشگا ها مورد تایید می باشند که لیست دانشگاه ها را در وبسایت چک کنید و پیشنهاد ما دانشگاه آمیتی و جواهر در دهلی می باشد

 14. با سلام و خسته نباشید،بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته زمین شناسی گرایش تکتونیک در سال ۸۸ هستم،آیا جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری این فاصله زمانی ۴ ساله که از درس دور بودم اثر دارد?و دوم اینکه کدام دانشگاه بهتر هست برای دکتری این گرایش و هزینه تحصیلش آیا رایگانه یا نه سالی چند دلاره?وآیا امکان کار کردن هم هست یا نه. با تشکر فراوان.

  • خیر هر وقت مایل بودید می توانید برای دکترا اقدام نمایید
   در هند با ویزای تحصیلی امکان کار کردن نمی باشد به صورت رسمی ودانشگاه های هند همگی پولی می باشند و رشته و گرایش شما سالیانه حدود ۴۰۰۰ دلار می باشد برای دکترا

 15. با سلام خدمت شما دوستان گرامی
  ۱٫کدام دانشگاه های هند دارای دکترا نانوبیوتکنولوژی و بیوتکنولوژی پزشکی میباشند که دارای تاییدیه از وزارت بهداشت و علوم ایران میباشند؟
  ۲٫ایا میتوان در مدت ۲۷ ماه اگر پایانامه به پایان رسید دفاع کرد و مدرک خود را گرفت و به ایران بازگشت؟
  ۳٫هزینه های دانشگاه در سال و همچنین هزینه های روتین زندگی در ماه چه مقدار میباشد؟
  ۴٫ایا اگر با همسر و فرزندم به هند عزیمت کنیم امنیت کافی برای خانواده ام وجود دارد؟
  با تشکر از کمک ها و حمایت بی دریغ شما دوستان گرامی
  موید و پیروز باشید.

  • دانشگاه های موجود در شهر دهلی رشته های مورد نظر را دارا می باشند
   بله می شود بسته به اتمام پایانامه شما دارد
   برای مهندسی شهریه سالیانه حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد و برای یک زندگی معقول ماهیانه حدود ۳۰۰ دلار
   بله هند کشور امنی می باشد

 16. با سلام
  ۱-در حال حاضر هزینه تحصیل در مقطع دکترای حقوق در هند چه میزان است؟
  ۲-هزینه دکترای گفتار درمانی چه مقدار هست ؟
  متشکرم

 17. بادرود
  وتشکر از وبسایت خوبتون
  کارشناسی ارشد ژنتیک دارم
  ۱٫هزینه دوره دکتری ژنتیک در دانشگاههای دهلی چقدر است؟(شهریه علوم نه مهندسی)
  ۲٫از زمان پذیرش تا اخذ ویزا چند ماه طول می کشه؟
  ۳٫آیا برای اخذ پذیرش دکتری ژنتیک بایدحتما M.Phil داشت؟

  • سلام
   ممنون از لطف شما
   حدود ۳۵۰۰ دلار سالیانه
   و معمولا اخذ پذیرش دکترا از ۳ تا ۶ ماه به طول می انجامد و کیزا نیز از ۳ تا ۱ سال شاید طول بکشد
   و گذراندن ام فیل نیز ضروری نمی باشد

  • با سلام
   ممنون از لطف شما
   شهریه آن سالیانه حدود ۳۵۰۰ دلار می باشد و مدت زمان برای اخذ پذیرش ممکن است از ۳ تا ۶ ماه به طول بیانجامد و ویزا نیز از ۳ تا ۱ سال
   و نیازی به گذراندن دوره ام فیل قبل از دکترا نمی باشد

 18. با سلام و تشكر بابت سايت بسيار مفيد و خوبتون
  ۱٫ براي دكتري بازاريابي يابازرگاني كدوم دانشگاه رو توصيه مي كنيد
  ۲٫هزينه تحصيل و هزينه زندگي با توجه به تاهل چقدره
  ۳٫با توجه به اينكه زبانم ضعيفه شما براي اقدام در خصوص دكتري تصيه مي كنيد

  • دانشگاه های موجود در گروه ممتاز که قاعدتا شرایط خاصی از جمله مدرک زبان یا مصاحبه یا امتحان ورودی را دارا می باشند
   برای یک زندگی دو نفره با ماهی ۵۰۰ دلار زندگی خوبی خواهید داشت

 19. سلام من کار شناسی ارشد سازه هستم و معدل لیسانسم ۱۴٫۵ و ارشد ۱۵٫۲ می خواستم بدونم ایا امکان گرفتن پذیرش دوره دکتری برای بنده وجود داره کدوم دانشگاه و هزینش چقدر درمیاد .ممنون

  • بله می توانید اقدام نمایید در دانشگاه های فنی مثل آمیتی و جواهر و … و هزینه تحصیل در مقطع دکترا حدودا ۵۰۰۰ دلار سالیانه می باشد

 20. سلام من دانشجوی ارشد دررشته it هستم و همسرم دارای مدرک ارشد در رشته معماری میخوایم برای ادامه تحصیل به هند عزیمت کنیم لطفا در مورد دانشگاه شهر هزینه زندگی مرا راهنمایی کنید از کجا باید شروع کنیم اگر ممکنه به ایمیلم پیام بدید

 21. با سلام.ایا دانشگاه پونا دکترای حسابداری داره؟
  اگه جواب مثبته،متوسط هزینش چقدر میشه؟
  ایا از هند پس از اخذ مدرک، میشه اقدام به مهاجرت کرد؟(امریکا یا کانادا)

  • بله دارد و هزینه آن سالیان حدود ۲۵۰۰ دلار می باشد و دانشگاه معتبری می باشد و می توانید برای مهاجرت به سایر کشورها اقدام نمایید

  • اسکن مدارک مورد لازمه برای مقطع دکترا را برای ما ارسال نمایید به آدرس ایمیل وب سایت و ما پس از بررسی چند دانشگاه را با شرایط آنان به شما معرفی کرده و در صورت تمایل برای آنان اقدام می نماییم

 22. سلام-دانشجوی ارشد مدیریت اجرایی هستم-خواستم ببینم دانشگاه کاکاتیا مدرک زبان میخواد؟یا میشه دوره های زبان رو تو هند بگذرونم؟لطفا راهنماییم کنید

  • دانشگاه کاکاتیا مورد تایید هست و مدرک زبان برای دکترای مدیریت می خواهد و می توانید در آن دانشگاه نیز دوره زبان ۶ ماهه یا ۴ ماهه را بگذرانید

 23. با سلام خدمت شما
  ميخواستم بدونم هند دکترا تخصصیphd علوم ازمایشگاهی داره ؟
  هزينه اش چقدر میشه؟
  پذیرش براى اخذ دکترا چقدر زمان میبرد؟
  با تشکر اگر میتوانید به میلم جواب را ارسال کنید.

  • بله دارد و هزینه آن سالیانه حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد و مدت زمان برای اخذ پذیرش از ۲ ماه تا ۶ ماه به طول می انجامد

 24. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما وهمکارانتون
  میخواستم بدونم دکترای یازاریابی تو هند معتیره؟
  هزینش چقدره؟
  مدرک زبان میخواد؟
  اونجا میشه کار کرد؟
  بعد اخذ مدرک تو ایران میشه عضو کادر علمی دانشگاه شد؟

  • بله معتبر می باشد و بسته به دانشگاه بعضی دانشگاه ها مدرک زبان می خواهند و هزینه آن سالیانه حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد و شما با ویزای تحصیلی مجاز به کار نمی باشید و پس از فارغ التحصیلی می توانید در دانشگاه استخدام شوید

 25. با سلام.بنده کارشناسی ارشد گرافیک دارم.قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارم.آیا دکتری گرافیک در هند وجود دارد؟ هزینه ی تحصیلی دوره دکتری هنر به چه صورت است؟ با تشکر.

 26. با سلام و خسته نباشید-قبلا به شما پیام داده بودم در رابطه با دانشگاه کاکاتیا در رشته مدیریت در مقطع دکترا سوال کردم ممنون از پاسخگویی شما-فرمودید که این دانشگاه در مقطع دکترا از نظر ایران معتبر-ولی توی لیست وزارت علوم فقط تا ارشدش مورد تایید!!!!!
  لطفا راهنماییم کنید

  • بله معتبر می باشد و تا ارشد آن مورد تایید می باشد احتمالا اشتباهی شده ببود از سمت ما در ارائه مشاوره.پیشنهاد می گردد برای دانشگاه های دیگری که دارای رنکینگ خوبی نیز می باشند اقدام نمایید مثل دهلی و …

 27. با سلام و خسته نباشید-در مقطع دکترا رشته MBA میتوانید دانشگاهی را به من معرفی کنید که:
  ۱-مدرک زبان نخواد
  ۲-شهریه ارزونتر از بقیه دانشگاهها باشه
  ممنون

 28. باسلام
  کارشناس ارشد حسابداری با حدود ۲۵ سال سابقه کاری برای تحصیل در مقطع دکتری حسابداری سوالات زیر را دارم لطفا” پاسخ فرمایید
  ۱ – سوابق کاری در اخذ مدرک تاثیر داری
  ۲ – دانشگاههای خوب ردیف a دراین مقطع جه دانشگاههای هستند
  ۳ – هزینه کل تحصیل چقدر است
  ۴ – هزینه اقامت برای هرماه چقدر است
  ۵ – طول دوره چقدر است

  • ۱٫ خیر
   ۲٫تقریبا همه دانشگاه های ممتاز رشته مورد نظرتان را دارند
   ۳٫سالیانه بسته به دانشگاه دارد و از سالیانه ۱۵۰۰ دلار تا ۵۰۰۰ دلار بسته به دانشگاه متغیر می باشد

 29. خسته نباشید یک دانشگاه خوب از لحاظ علمی و موقعیت مناسب زندگی برای دکتری حسابداری میخواستم لطفا راهنمایی کنید؟

 30. با سلام و تشکر از اطلاعات جامعی که به مشتاقان میدهید.
  بنده لیسانس عمران و دارای دوتا کارشناسیارشد کشاورزی و معماریم.لطفا در صورتی که طبق قوانین هند و ایران امکان دارد برای دکترای معماری در جواهر دهلی یا دانشگاههای مورد قبول وزارت علوم در حیدراباد اقدام بفرمایید.
  لطفا جواب را به ایمیلم ارسال بفرمایید.ممنونم : amirmahdijalayeri57@gmail.com
  موبایل : ۰۹۱۵۱۶۱۴۸۸۲

 31. با سلام وخسته نباشید دارای فوق لیسانس حقوق خصوصی می باشم قصد ادامه تحصیل در دکتری حقوق خصوصی در هند رادارم لطفا بنده راهنمایی فرمایید

 32. با سلام بنده دانشجوی ترم ۲ رشته کارشناسی ارشد هستم ، و علاقه فروان دارم در مقطع دکتری در کشور هند یا کشورهای ارمنستان و یا غیره ادامه تحصیل دهم، به نظر شما بنده در چه رشته هایی باید نمره خوب بگیرم و هزینه تحصیل در کشور هند چقدر می باشد یک سازمان یا موسسه معتبر را به بنده معرفی نمائید ، خواهش می کتن جواب را برایم ایمیل کنید
  با تشکر و احترام فراوان

  • برای دکترا هزینه تحصیل بسته به دانشگاه و رشته مورد نظرتان دارد بفرمایید برای چه رشته ای میخواهید اقدام نمایید؟؟؟؟

 33. سلام و خسته نباشید .میخوام برای دکترا در رشته آموزش زبان انگلیسی (نه ادبیات انگلیسی اقدام کنم ).ممنون میشم به سولاتم جواب بدین.
  ۱٫از اونجا که رشتم زبانه نیازی به کلاس زبان ندارم پس از جه راهی باید ویزا بگیرم؟
  ۲٫ برای دانشگاه جواهر …دهلی یا دانشگاه دهلی و هر دانشگاه معتبری در دهلی آیا این رشته وجود داره؟ تو وبسایتش چیزی دستگیرم نشد با این عنوان
  ۳٫شهریه چقده؟
  .کی باید اقدام کنم؟
  ۴٫هزینه پذیرش که میگیرید جقده ؟
  مرسی از لطفتون

  • می توانید از طریق موسسه ما یا هر شخص دیگر مستقیما برای پذیرش دکترا اقدام نمایید
   بله تقریبا اکثر دانشگاه های مورد تایید رشته مورد نظر شما را دارا می باشد
   سالیانه حدود ۱۵۰۰ دلار در اکثر دانشگاه ها
   هر زمان که متمایل بودهید می توانید اقدام نمایید
   هزینه پذیرش بسته به شرایط دانشگاه و پیگیری های آن تا صدور پذیرش و … متغیر است که از ۱۲۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار می تواند باشد

 34. سلام خداقوت.من و همسرم رشته حسابداری و روانشناسی هستیم میخواهیم برای دکترابریم هندابته با سه بچه .میخوام بدونم هزینه زندگی ماتو حیدرآباد چقدره و آیا رشته هردوی ماراداره و آیادانشگاه یاشهر بهتری برای ادامه تحصیل هست و دبستان فارسی زبان داره یانه؟ببخشید تعدادسوالات خیلی زیاده.مرسی از زحمت شما .موفق باشید

  • هر دو رشته شما را در شهر حیدرآباد دارا می باشد و فرزندان می توانند به مدرسه ایرانیها در کنسولگری ایران بروند و مشغول تحصیل شوند برای هر ۵ نفر شما برای یک زندگی معقول ماهیانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار می گردد
   که این هزینه زندگی می باشد و هزینه تحصیل جدا می باشد

 35. با سلام آیا سفارت هند در تهران آموزش زبان انگلیسی برای کودکان یا بزرگسالان را دارد لطفا بفرمایید هزینه چقدر است و چه زمنی برگزار می شود.

 36. باسلام
  میخواستم راجع به مقطع دکتری روانشناسی بالینی بپرسم که کدوم دانشگاه هم از نظر هزینه هم از نظر رتبه و هم از نظر امکانات بهتر و کم هزینه تره.
  آیا شرط معدل دارن ؟
  مدارک دانشگاه آزاد ایران مورد قبوله؟
  برای زبان چه مدرکی لازمه؟
  هزینه هابرای یک نفر، هم شهریه و هم سکونت ماهانه یا سالانه به چه صورت هست؟
  ممنونم

  • دانشگاه دهلی
   خیر
   بله
   مدرک زبان نمی خواهد
   ماهیانه خدود ۳۵۰ دلار
   و شهریه سالیانه خدود ۲۰۰۰ دلار

 37. سلام..
  میخواستم بدونم هزینه دکتری صنایع در هند چقدره؟ کدوم دانشگاها پذیرش بدون آزمون می کنند؟
  و اگر بخواهم اقدام کنم شما پله پله کمک می کنید ؟

  • هزینه آن سالیانه حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد و می توانید برای دانشگاه فنی جواهر لعل نهرو اقدام نمایید که پیشنهاد می گردد برای ودره زبان آن ابتدا اقدام نمایید و به هند عزیمت نموده و خود در دانشگاه مذکور ثبت نام نمایید

 38. سلام خسته نباشید
  میخواستم یه سری اطلاعات جدید ۲۰۱۴ به من بدید.بسیار متشکرم.
  ۱-هزینه سالانه دکتری مدیریت بازرگانی چقدر است؟
  ۲-طول دوره تحصیل در مقطع دکتری مدیریت چند سال است؟
  ۳-متوسط هزینه ماهانه زندگی چقدر است؟
  ۴-از زمان اقدام به پذیرش تا اخذ نهایی پذیرش چه مدت زمان میبرد؟
  ۵-آیا به مدرک زبان نیاز است یا فقط زبان انگلیسی متوسط بلد باشیم کفایت میکند؟ممنون میشم جواب رو ایمیل کنید
  amir337_rs@yahoo.com
  amir337.rs@gmail.com

  • سالیانه حدود ۵۰۰۰ دلار
   از ۳ تا ۵ سال
   برای یک نفر دانشجو ماهیانه ۳۵۰ دلار
   از ۲ ماه تا ۶ ماه
   بسته به دانشگاه اما اکثرا برای مدیریت مدرک زبان می خواهند

 39. سلام.
  شهریه دوره دکترای نرم افزار کامپیوتر سالانه چقدر هست؟
  آیامدرک اونجا معتبره؟
  درکل باشهریه و امکانات رفاهی در حد دانشجویی سالانه چه مقدار هزینه میشه؟
  دوره دکترا کامپیوتر چند ساله؟

  • بسته به دانشگاه متغیر می باشد و از سالی ۲۰۰۰ دلار تا ۶۰۰۰ دلار می باشد
   بله معتبر می باشد اکر در دانشگاه های مورد تایید تحصیل نمایید
   ماهیانه هزینه زندگی ۳۵۰ دلار در نظر بگیرید
   از ۲ تا ۵ سال بسته به نظر استاد راهنما دارد

 40. با سلام و تشکر از اطلاعات جامع و خوبتون
  من به دنبال تحصیل دکترا در رشته روانشناسی ورزشی هستم
  ۱٫کدوم دانشگاهها دارن؟
  ۲٫مدرک زبان می خوان؟
  ۳٫هزینه تحصیل به همراه هزینه اقامت؟
  با تشکر

  • با سلام
   دانشگاه های میسور و عثمانیا و مانیپال و جامیا ملیا اسلامیا رو بهتون پیشنهاد می کنیم
   که مدرک زبان هم نمی خواهند
   هزینه تحصیلشون سالیانه حدود ۱۰۰۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار می باشد و هزینه ماهیانه زندگی ۳۵۰ الی ۴۰۰ دلار می باشد

 41. باسلام من فوق لیسانس حقوق خصوصی هستم میخواستم دکتری این رشته در هند هست؟
  ایا حتما باید زبان بلد باشی؟
  بعداز اخذ پذیرش باید حضور فیزیکی در دانشگاه داشته باشید ؟یعنی در دوره ۴ سال باید کاملا باید اونجا باشی؟ لطفا به میلم جواب دهید

  • سلام
   برای دکترا بسته به استاد شما میتوانید حضور خود را مدیریت کنید
   اما برای تایید مدرک از سمت ایران باید حداقل دو سوم زمان تحصیل را در هند باشید
   زبان حتما باید بلد باشید.اما نیاز به ارائه مدرک نمیباشد

 42. با سلام و خسته نباشید
  من دارای مدرک کارشناسی ارشد برق قدرت میباشم لطفا دانشگاههای معتبر وزارت علوم و با شرایط خوب رو جهت دوره دکتری برق قدرت در هند رو روی ایمیلم ارسال کنید
  با تشکر

  • رشته های ارائه شده توسط دانشگاه ها در صفحهه مربوط به هر دانشگاه آورده شده است لطفا در وب سایت جستجو کنید و مطالعه نمایید

  • دانشگاه جامیا ملیا در دهلی را به شما پیشنهاد می نماییم و هزینه تحصیل سالیانه حدود ۱۰۰۰ دلار می باشد

 43. متقاضی ادامه تحصیل در مقطع دکتری مدیریت دولتی در هندوستان مورد تایید وزارت علوم هستم. آیا میتوانم مدرک زبان را از داخل ایران بگیرم؟ در این صورت چه مدرک زبان میتوانم بگیرم؟

  • بله اکثر دانشگاه ها برای مقطع دکترا و در شاخه مدیریت بخصوص مدرک زبان آیلتس یا جی مت میخواهند و می توانید اقدام نمایید

 44. سلام من می خوام برای دکترای روزنامه نگاری درهند اقدام کنم مدرک زبان ندارم لطفامنو راهنمایی کنید در مورد نوشتن پروپوزال چطور می تونید کمک کنید

 45. با سلام…بنده فوق لیسانس زبان و ادبیات فارسی هستم و مایل به ادامه تحصیل در مقطع دکتری در هند هستم… آیا دکتری ادبیات در هند وجود دارد و مورد تایید وزارت علوم هست؟ و اگر هست، هزینه سالیانه تحصیل + هزینه زندگی چقدر است؟ با تشکر از زحمات شما

  • بله دانشگاه عثمانیا رشته مورد نظر شما را دارد و هزینه سالیانه آن حدود ۲۰۰۰ دلار می باشد شاید کمتر و هزینه زندگی ماهیانه ۳۵۰ الی ۴۰۰ دلار برای یک زندگی دانشجویی معقول تک نفره

 46. سلام من فارغ التحیل رشته زبان و ادبیات اردو هستم .میخواستم بدونم برای مقطع دکتری هند امتیاز های خاصی برای ترویج زبان وفرهنگ هند در نظر میگیرد؟واینکه هزینه تحصیل در این مقطع چه میزان است؟

 47. سلام -ممنون از توضیحات مفصل شما
  راستش رابخواهید من قبلاً از یکی از دانشگاه های هند تحصیل کرده ام اما الان برای بار دوم می خواهم به هند بیام و در یک رشته دیگر ذکترا بگیرم لطفا بفرمایید در حال حاضر هزینه تحصیل در مقطع دکترا در هر ترم چقدر است و ثانیاً برای من مرجح است که با استفاده از پذیرش در رشته زبان انگلیسی به انجا بیایم لطفاً راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   شما در مورد رشته ی تحصیلی خود و رشته ی مورد علاقه در مقطع دکترا توضیحی بدهید تا بتوانید از هزینه های تحصیل و زندگی اطلاعات بیشتری به شما بدهم.
   بله.شما از طریق داشتن پذیرش کالج زبان میتوانید به هندوستان وارد شوید.

 48. سلام من ارشد حسابداری دارم واسه مقطع دکترا کدوم دانشگاه رو پیشنهاد میدید و هزینه تحصیل چقد میشه؟و کدوم دانشگاه رو پیشنهاد میدید برای دکترای مهندسی عمران گرایش مدیریت ساخت؟و هزینه تحصیل؟

  • سلام
   دانشگاه آنا رشته حسابداری و رشته ی عمران را در مقطع ارشد ارائه میدهد.

   حسابداری سالیانه حدودا ۳۰۰۰ دلار و عمران حدود ۵۰۰۰ دلار هزینه دارد.

 49. سلام
  خسته یباشید
  من کارشناسی ارشد حقوق عمومی از دانشگاه ازاد تهران مرکز دارم معدلم نزدیک ۱۵ ایا امکان قبولی در پذیرش وجود داره ؟

  معمولا برای رشته حقوق دانشجوها به کدام دانشگاه هند مراجعه بیشتری دارند
  بهتر بگم کدام دانشگاه ها راحتتر پذیرش میکنن؟

  رشته حقوق عمومی در کدام دانشگاه وجود دارد؟

  • سلام
   برای مقطع دکترا در هند صبر و تامل زیادی نیاز است.حدود ۱٫۵ سال
   دانشگاه های دهلی و بنگلور دانشگاه های معتبر در این رشته میباشند.

 50. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته نانوفیزیک هستم
  ۱٫ کدوم دانشگاه های هند این رشته را دارند؟
  ۲٫ هزینه تحصیل دکترا این رشته چقدر است؟
  ۳٫ شرایط خوابگاه ها وهزینه انها چگونه است؟
  ۴٫ دوره تحصیلی چند سساله است ؟
  ۵٫ حتما باید مدرک زبان داشت؟
  اگه امکانش هست جواب را به ایمیلم بفرستید- ممنون از راهنمایی هاتون

 51. سلام میخواستم بدونم هزینه تحصیل در مقطع دکتری در رشته آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه دهلی چقدر هست؟کدوم دانشگاه معتبرتره و رده بالاتری داره؟؟؟

 52. سلام خسته نباشید
  آیا امکانش هست لیست دانشگاه های هندی مورد تایید وزارت علوم، که دکتری حسابداری دارند رو واسم ارسال کنید
  یه دنیا ممنون

  • سلام
   لطفا لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را در سایت وزارت علوم چک کرده و بعد با لیست دانشگاه های موجود در این سایت مقایسه کنید

 53. سلام من کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی ذارم و تمایل دارم برای دکترا در رشته حقوق بین الملل ادامه تحصیل بدم آیا امکانش هست ؟ شهر یا دانشگاه معتبری در هند هست ؟

  • سلام
   شما میتوانید برای دانشگاه جواهر اقدام کنید
   شهریه سالیانه از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار متغیر است.

 54. با عرض سلام
  بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی می باشم، میخواهم در هند ادامه تحصیل بدهم لطفا رهنمایی بفرمایید.
  ۱ کدام دانشگاه هزینه پاهین میگیره
  ۲ مجموع هزینه اقامت و فیس چقدر می باشد در طول دوره.
  ۳ چقدر وقت باید در هند باشم
  ۴ آیاممکن است تحقیقات خویش را در افغانستان انجام بدهم.

  • سلام
   میتوانید در دانشگاه جواهر ادامه تحصیل بدهید
   هزینه تحصیل بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال متغیر است
   دکترا ۳ تا ۵ سال بطول می انجامد

 55. سلام وخسته نباشید.من کارشناسی هنرهای تجسمی و کارشناسی ارشدم علوم تربیتی(تاریخ وفلسفه آموزش و پرورشه سوالم اینه:
  ۱- در کدوم رشته های دکتری در هند می تونم پذیرش بگیرم؟در گروه هنر امکان پذیر هست؟
  ۲-دانشگاهش از لحاظ تایید ایران مشسکل نداشته باشه وشهریه اش هم زیاد نباشه؟
  ۳- معمولا شهریه های گروه علوم تربیتی سالانه چند دلاره؟
  ۴- حداقل زمان تحصیل در این گروه چقدره؟(سپاس)

 56. با عرض سلام.من ارشد علوم دامی گرایش تغذیه دام و طیور خوندم.می خواستم بدونم آیا مدرک زبان لازم داره و می خواستم بدونم چه جوریه؟خودشون دوره زبان برگزار می کنند.می خواستم بدونم کدوم دانشگاه رو شما برای رشته علوم دامی پیشنهاد می کنین و اینکه آیا من می تونم برای دکترا رشته ای به غیر از رشته خودم برم مثلا رشته تغذیه انسانی که تا حدودی درس هاش با تغذیه دام و طیور مشترکه آیا می تونم برم؟ یا رشته صنایع غذایی؟…. و یا می تونم رشته های مدیریت رو برم.ممنون میشم راهنماییم کنید.شما خودتو پیشنهادتون چیه.به من ایمیل بزنید.مرسی

  • سلام
   رشته شما تا مقطع ارشد در هندوستان ارائه میشود.
   میتونید اقدام کنید.اما احتمال ریجکت شدن زیاد است و همچنسن ۱ سال بطول می انجامد
   میتوانید شانس خود را بهتر برای مالزی نیز امتحان کنید
   ۰۲۱-تلفن تماس: ۲۶۴۷۱۱۳۵
   شماره همراه:
   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵

 57. سلام خسته نباشید.من ارشد ادبیات انگلیسی رو از دانشگاه بنگلور حدودا ۵ سال پیش گرفتم و الان اطلاعی ندارم که مقطع دکترا داره یا نه و اگر داره چند ساله است؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.

 58. باسلام
  من ارشد روانشناسی تربیتی دارم
  میخواستم واسه دکترا هند ادامه تحصیل بدم.چندتا سوال داشتم.ممنون میشم راهنمایی کنید
  ۱-کدام شهر رو پیشنهاد میکنید که از لحاظ مالی کم هزینه تر باشه و مورد قبول وزارت علوم؟
  ۲-هزینه ی تحصیل سالیانه چقدرهرشته روان شناسی بالینی؟
  ۳-هزینه ی یک زندگی معمولی چقدره؟
  ۴-من زبانم بسیار ضعیفه.چند ماه باید اونجا کلاس برم برای آموزش زبان؟
  ۵-آیا کلاس زبان باید هزینه پرداخت کنیم؟چقدر؟
  ببخشید سوالاتم زیاد شد.ممنون میشم جامع جواب بدید
  با تشکر

  • سلام
   تحصیل در حیدر اباد نسبت به بقیه کم هزینه تر است.
   در دانشگاه عثمانیا سالیانه حدود ۳۰۰۰ دلار
   هزینه زندگی برای یک نفر حدود ۳۰۰ دلار
   می توانید برای گذراندن دوره زبان ۴ ماهه با هزینه حدود ۵۰۰ دلار در حیدر آباد اقدام کنید
   کلا پذیرش دکترا در هند مدت زمان زیادی لازم دارد.
   اگر مایل باشید میتوانید برای مالزی اقدام کنید.
   ۰۲۱-تلفن تماس: ۲۶۴۷۱۱۳۵
   شماره همراه:
   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵

 59. باسلام
  ۱-اگر کسی دیپلم انسانی داشته باشه میتونه واسه دندان پزشکی ثبت نام کنه؟
  ۲-هزینه ی سالیانه تحصیل چقدره؟
  ۳-مدرک اونجا مورد قبول وزارت علوم هست؟
  ۴-چند سال طول میکشه تا فارغ التحصیلی؟
  با تشکر

  • سلام
   خیر.شما حتما باید دیپلم تجربی بگیرید
   هزینه کل دوره حداقل ۱۳۰ میلیون تومان است باید در ۲ سال اول تسویه شود.
   مدرک مورد قبول وزارت بهداشت است
   دوره ۵ ساله میباشد

 60. سلام متقاضی پذیرش دکترای مشاوره یا روانشناسی در هند هستم لطفا راهنمایی فرمائیدنحوه پذیرش دکترا وهزینه پذیرش دوره زبان چقدره وچطور اقدام کنم

  • سلام
   هزینه تحصیل در دکترا حداقل ۴۵۰۰ تا ۵۵۰۰ دلار برای یکسال میباشد
   دوره زبان در کالج های معتبر با قیمت پایین وجود دارد که برای گرفتن پذیرش با موسسه تماس بگیرید
   ۲۶۴۱۵۶۹۸

 61. سلام و خسته نباشید….من لیسانس صنایع و ارشد مهندسی مالی از دانشگاه ازادم….میخواستم بدونم میتونم در رشته مهندسی مالی تو مقطع دکترا تو دانشگاههای هند ادامه تحصیل بدم…البته سه تا مقاله ای اس ای دارم و الان دارم زبانمو تکمیل میکنم….ایا فاند میتونم بگیرم و اینکه هزینه هرترم هند چقدر میشه برام…

  • سلام
   میتونید مدیریت مالی بخونید
   هندوستان به هیچ صورت فاند نداره
   برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۶۴۱۵۶۹۸ تماس بگیرید

 62. سلام بنده دانشجوی ترم ۲ ارشد در رشته مدیریت اموزشی هستم خیلی دوست دارم برای مقطع دکتری برم هند و این که زبان انگلیسی بنده متاسفانه خیلی ضعیف می باشد اگر راهنماییم کنید ممنون میشم

  • سلام
   بهتر است در دوره های ۴ ماهه یا ۶ ماهه زبان هندوستان شرکت کنید
   تا هم زبان خود را تقویت کنید و هم با هندوستان و دانشگاههای رشته مدیریت آشنا شوید
   با شماره موسسه تماس بگیرید ۰۲۱-۲۶۴۱۵۶۹۸

 63. سلام من دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد برق قدرت از یکی از دانشگاهای سراسری هستم با معدل ۱۹٫۶۰ و لیسانس نیز در یکی از دانشگاهای سراسری با معدل ۱۷٫۵۰ فارغ التحصیل شدم….من قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در رشته برق قدرت دارم …..خواستم شرایط پذیرش و دانشگاه پیشنهادی شما و همچنین هزینه زندگی رو سوال کنم.

  • سلام
   پذیرش دانشگاهها از هم اکنون شروع شده
   میتوانید در دانشگاههای جواهر لعل نهرو،جی ان تی یو ، و بهاراتی ویدیاپت تحصیل کنید
   دانشگاه بهاراتی دانشگاه بسیار خوبیست که هزینه ی پایینتری نسبت به بقیه دارد
   هزینه حدود سالیانه ۳۰۰۰ دلار تا ۴۰۰۰ دلار است
   هزینه زندگی ۳۵۰ دلار تا ۴۰۰ دلار ماهیانه میباشد

 64. سلام
  من ارشد پرستاری هستم
  لطفا راهنمایی بفرمایید که
  برای دکتری در کدوم شهرهای هند میتونم اقدام کنم؟
  کدومشون راحتتر وبهتره؟
  طول دوره و هزینه تحصیل ان چقده؟
  هنوز دوره طرح را انجام نداده ام امکان تعویق ان به بعد از دکتری هست؟
  متشکرم

  • سلام
   همه دانشگاههای علوم پزشکی میتوانید اقدام کنید
   دانشگاه راجیو گاندی یکی از بهترین دانشگاههاست
   طول دوره حدود ۵ سال و هزینه حدود ۴۵۰۰ تا ۵۵۰۰ دلار سالیانه است
   برای طرح باید از وزارت بهداشت استعلام کنید

 65. سلام، متقاضي رشته مهندسي مكانيك در مقط دكتري هستم لطفا راهنمايي كنيد در كدام از شهرهاي هند اين رشته وجود دارد وطول دوره وهزينه ساليانه تحصيل آن چقدر ميباشد؟

   • با سلام
    دانشگاه بهاراتی که گفتین برای دکترای مهندسی مکانیک خوبه ، مورد تایید وزارت علوم هم هست؟
    این دانشگاه توی کدوم شهر هند قرار داره؟

 66. ممنون از پاسخ شما
  ایا درسته که برای دکتری فقط ۶ماه در هرسال باید اونجا باشیم؟
  ایا هنگام پذیرش مدرک زبان نیازه؟
  هزینه تحصیل دکتری در دانشگاه ها یکسانه؟کدوم ارزانتره؟

  • سلام
   خیر برای تایید مدرک در ایران، باید حداقل ۷۰ درصد زمان تحصیل را در هند باشید
   مدرک زبان احتیاجی نیست
   هزینه دکترا حدود ۴۵۰۰ تا ۵۵۰۰ دلار در سال است

 67. سلام،لطف ميكنيدزمان شروع ثبت نام دكتري مكانيك در دانشگاه بهاراتي ويدياپت اعلام كنيد؟

 68. بنده کارشناسی ارشد حقوق جزا از دانشگاه آزاد هستم .در مقطع دکتری در چه دانشگاههایی میتوانم آمده تحصیل دهم.با تشکر

 69. با سلام و احترام
  لطفا شهریه ارشد و دکتری رشته علوم آزمایشگاهی بالینی رو که در دانشگاه پنجاب ارائه میشه بفرمایید؟؟

 70. بهترین شهر برای دوره زبان با کمترین هزینه کدام شهر میباشد وچگونه میتوان از طریق موسسه شما اقدام کرد؟

  • سلام
   کالج زبان پونا در شهر پونا با دوره ی ۴ ماهه ۵۰۰ دلار.
   با موسسه تماس بگیرید ۲۶۴۱۵۶۹۸-۰۲۱

 71. با سلام من لیسانس برق قدرت با معدل ۱۴٫۱۴وفوق لیسانس با معدل ۱۵ دارم و خدمت هم نرفتم برای ادامه تحصیل در هند شهریه دانشگاه چقدر میشه ؟و میخواستم بدونم هزینه ی زندگی چقدرمیشه؟اگه بشه برم از کجا باید شروع کنم؟لطفا راهنمایی تون رز به ایمیلم ارسال کنید.با سپاس

  • سلام
   هزینه تحصیل دکترا در رشته های مهندسی سالیانه حدود ۴۵۰۰ تا ۵۵۰۰ دلار میباشد
   هزینه زندگی حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار ماهیانه است
   و برای گرفتن پذیرش حتما باید مستقیما با دانشگاه هند تماس برقرار کنید

 72. با سلام و خسته نباشید
  رشته ی
  Haematology&Blood transfusion
  medicine
  در مقطع دکتری در کدام یک از دانشگاه های هند وجود دارد؟ و هزینه تحصیل در این رشته چقدر است؟

 73. خواستم از خدمتتون بپرسم من ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی هستم خواستم واسه دکترا بیام هند ۱- هزینه دانشگاه برای رشته تربیت بدنی حدودا چقدر میشه؟ ؟ ۲- برای بورسیه شدن چه شرایطی می خوان؟؟ ۳- کدوم شهر بهتره برم هم واسه هزینه و هم دانشگاه خوبی باشه ؟؟ ۴- باید در حین تحصیل ساکن اونجا باشم؟ ۵- ورشته تربیت بدنی چند سال؟؟
  ممنون از شما که چنین سایتی رو برای جوابگویی به ما طراحی کردید.

  • سلام
   در هندوستان شرایط بورسیه وجود ندارد
   دنشگاههای شیواجی، گجرات و برخی دیگر از دانشگاهها رشته شما رو ارائه میدن
   هزینه دکترا در حدود سالیانه ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار میباشدو بسته به شرایط تحصیلی و دانشجو ۳ تا ۵ سال طول میکشد
   برای تایید مدرک در ایران باید حدود ۲ سوم از زمان تحصیل رو در هندوستان باشید

 74. سلام میخواستم بدونم دانشگاه حیدرآباد در مقطع ارشد عمران دانشجو میپذیره؟
  هزینه هاش چقدر میشه هر ترم؟
  و هزینه های زندگی چطور؟
  آیا خوابگاه داره؟
  اگه بخواهیم بورس بشیم هزینه هامون پایین بیاد باید چیکار کنیم؟
  باسپااااس

  • سلام
   دانشگاههای هندوستان شرایط بورسیه ندارن
   در شهر حیدر آباد دانشگاه جی ان تی یو رشته شما را دارد که دانشگاه گرانیست و حدود سالیانه ۷۰۰۰ دلار هزینه دارد
   خوابگاه دارد و هزینه های زندگی پایین و در حدود ماهیانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار کافیست
   دانشگاههای پونا هزینه کمتری دارند

  • کارشناس محتشمی - پاسخ

   با سلام
   هزینه های رشته مدیریت ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار می باشد. ولی بدلیل پروسه ۱ ساله انجام کار درهند پیشنهاد ما فرصت ۳ ماهه دکتری برای پذیرش با شهریه سالی ۱۵ میلیون تومان می باشد
   در صورت نیاز با ما تماس بگیرید
   ۰۲۱-تلفن تماس: ۲۶۴۷۱۱۳۵
   شماره همراه:
   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵
   با تشکر

 75. سلام،
  يه سوال دارم،
  كدوم دانشگاه براي دكتري IT مناسب است و هزينه ي ساليانه آن چند دلار مي باشد؟!
  اگر امكانش هست به ايميل پاسخ دهيد، با تشكر

 76. سلام . هند دكتري روانشناسي سلامت داره ؟ مدرك زبان اجباريه ؟ و اگر حدود هزينه رو هم بفرماييد ممنون ميشم .
  سپاس

  • کارشناس ادیب - پاسخ

   سلام بله بطور میانگین در تمامی رشته های دکتری این امکان وجود دارد.مدرک زبان جز شرایط پذیرش نمیباشد اما برای موفقیت بیشتر خودتان بهتر است که برای شروع تسلط اندکی داشته باشید بر زبان انگلیسی.و لیست ۲۰۱۷هزینه تحصیلی در بهمن ماه ارایه میشود.

 77. سلام.وقت بخیر
  ۱-کدوم دانشگاههای هند دکتری هنر دارند؟
  ۲-دکتری هنر در چه گراشهایی هست؟آیا پژوهش هنر و یا فلسفه هنر یا مطالعات نظری هنر هم هست؟
  ۳-هزینه تحصیل دکتری هنر سالی چقدره؟ درسته که تقریبا رایگانه؟
  ۴-هزینه زندگی در هند ماهی چقدره؟
  ۵-کدوم دانشگاهها مقطع دکتری رایگانه؟

  • سلام.
   بله دانشگاه هایی مثل دانشگاه دهلی و پونا دارن و اصلا هم هیچ رشته ای در هیچ مقطعی رایگان نیست و حداقل از سالی ۳۰۰۰ دلار شروع میشه برای رشته های مرتبط با رشته مد نظر شماو در اکثر گرایشها ارائه میشه .
   هزینه های زندگی با ماهی ۵۰۰ دلار برای هر نفر هست. پروسه گرفتن پذیرش تا شروع به تحصیل دانشجوها در هندوستان ۱ ساله هست در مقطع دکترا و البته برای کشور های مختلف همچون مالزی ۲/۵ ماهه هست که پیشنهاد ما این هست برای اونجا با ما اقدام کنید تا زودنر نتیجه مناسب رو بگیرید، به شما پیشنهاد می کنیم در کشور مالزی تحصیل خود را ادامه دهیدچون هزینه ها مشابه ایران هست و راحت تر ۳ ساله دکتراتون رو دفاع می کنید.در صورت نیاز مسئول مربوطه ما برای کشور مالزی با شماست تا به سوالات بیشتر شما در صفحه های مربوطه مورد کشور مالزی پاسخ دهد یا با شماره ۰۲۱-تلفن تماس: ۲۶۴۷۱۱۳۵
   شماره همراه:
   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵

   تماس حاصل فرمائید.

 78. با سلام برای رشته ی مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی کدام دانشگاه و شهر مناسب است؟
  و اینکه هزینه ی تحصیل در این رشته چقدر میباشد؟
  همچنین کل هزینه های زندگی در اونجا؟

  • با سلام و احترام
   پیشنهاد ما دانشگاه سیمبایسز با ۱۰۰۰۰ دلار، دانشگاه بهاراتی در شهر پونا با شهریه سالانه ۴۰۰۰ دلار و دانشگاه حیدر آباد با ۵۰۰۰ دلار و دانشگاه آی آی اس سی با شهریه ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار می باشد.

   هزینه های زندگی با ماهی ۵۰۰ دلار برای هر نفر عملی خواهد بود. آنچه لازم به ذکر است از آنجا که مجموعا پروسه گرفتن پذیرش تا شروع به تحصیل دانشجو در هندوستان بسیار سخت تر شده و ما متولی اقدام برای کشور های مختلف هستیم، به شما پیشنهاد می کنیم در کشور مالزی تحصیل خود را ادامه دهید چرا که تنها جایی در بین کشورهای پیشرفته می باشد که شما قادر هستید با هزینه های مشابه با ایران در آنجا زندگی کنید و هزینه های تحصیل در رشته های مختلف تا نهایتا سالی ۴۰۰۰ دلار می باشد و گرفتن کمک هزینه برای شهریه ها از طرف دانشگاه قابل اجرا می باشد. همچنین دانشگاه های مختلفی در شهر کوالالامپور برای انتخاب هستند. در صورت نیاز مسئول مربوطه ما برای کشور مالزی با شماست تا به سوالات بیشتر شما در صفحه های مربوطه مورد کشور مالزی پاسخ دهد یا با شماره ۰۲۱-تلفن تماس: ۲۶۴۷۱۱۳۵
   شماره همراه:
   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵

   تماس حاصل فرمائید.

 79. با سلام و احترام برای رشته تاریخ اسلام یا گرایش های مختلف تو این رشته در مقطع دکتری پیشنهاد میکنید تو کدوم از دانشگاه ای هند پذیرش گرفت؟؟ پیشاپیش از جوابتون سپاسگذارم

  • پیشنهاد ما دانشگاه اسلامی علیگر و حیدرآباد می باشد اما چون اخذ پذیرش و زمان آن تا گرفتن پذیرش در مقطع دکترا در هند زمانبر است که امکان دارد حتی ۱ سال تا ۱٫۵ سال طول بکشد پیشنهاد میکنیم برای مقطع دکترا در تمامی رشته ها و همچنین رشته مدنظرتان برای کشور مالزی اقدام نمایید که هزینه ها چه هزینه های زندگی و چه تحصیل مشابه می باشند و در عین حال که می توان در دانشگاه های مالزی بورسیه نیز با شرایطی اخذ نمود که برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱-تلفن تماس: ۲۶۴۷۱۱۳۵
   شماره همراه:
   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵
   مسئول مربوطه تماس بگیرید. با تشکر

  • کارشناس محتشمی - پاسخ

   با سلام
   دوره دكتري دو تا چهار سال طول ميكشد، كه بستگي به رشته و عملكرد دانشجو دارد
   شهريه دكتري براي كل مدت تحصيل با حداقل حدود دو هزار و پانصد دلار آمريكا مي باشد.
   پیشنهاد ما برای دکتری برای مالزی هست با سالی ۱۵ میلیون شهریه سالیانه و هزینه زندگی مشابه با ایران و سه ماهه کار دانشجو اجرا می شود ولی هندوستان دوره پذیرش تا یک سال طول می کشد
   برای بروزرسانی اطلاعاتتان در صورت نیاز برای مشاوره دقیق تر با شماره ۰۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵ تماس حاصل فرمایید.
   با تشکر

 80. با سلام
  من کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات با معدل ۱۸٫۵ دارم.میخواستم بدونم برای مقطع دکتری چه دانشگاهی معتبر هست در رشته معماری و هزینه های هر ترم یا کل تحصیل حدودا چقدر میشه؟و اینکه معدل و دانشگاه مدرک قبلی در قبولی یا گرفتن بورسیه موثر هست؟
  در صورت امکان جواب را به ایمیلم ارسال کنید.
  باتشکر

  • کارشناس محتشمی - پاسخ

   با سلام
   برای دکتری در هند و مالزی بورسیه ندارد.
   هند پروسه دکتری ۱ سال تقریبا طول می کشه
   در مالزی ۴ ماهه. الان هم وقت اقدامش هست
   مالزی ۲ بار در سال پذیرش داره و هند ۱ بار در سال
   شهریه های رشته های زیر مجموعه معماری ۱۰ تا ۱۵ میلین تومان در سال برای دانشگاه UM , UPM , UTM هست که خیلی دانشگاه های خوبی با رنکینگ های بالایی در دنیا هستند
   دکتری در هند فقط پونا ما می تونیم براتون اقدام کنیم
   در صورت تمایل با ما تماس بگیرید

   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵
   با تشکر

  • کارشناس محتشمی - پاسخ

   .جوابگویی در ساعات اداری و از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۷:۳۰ هر روز به غیر از پنج شنبه که از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۴:۳۰ می باشد

   .مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکانپذیر می باشد*

   تلفن های تماس:

   تلفن مستقیم و تلگرام کارشناسان ما :

   !برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

   +۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
   +۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵

 81. سلام و عرض ادب
  من ارشد روان شناسی ورزش دارم میخوام برای دکترا در کشور هند در دانشگاه میسور دکترا روان شناسی ورزش بگیرم
  ۱٫این دانشگاه رشته روان شناسی ورزش دارد؟
  ۲٫بورسیه میشه کرد؟اگ نمیشه هزینش چقدره؟هم دانشگاه هم زندگی بطور نسبت خوب
  ۳٫تایید وزارت علوم هست یا خیر؟
  سپاسگزارم اگر راهنمایی کنید

  • با سلام
   بله دارد.
   هندوستان بورسیه ندارد.
   سالیانه ۶ میلیون تومان
   مورد تایید وزارت علوم است
   باتشکر

 82. با سلام و خسته نباشید
  واسه مقطع دکتری مدیریت
  می توانید دانشگاه های معرفی کنید که پایین ترین شهریه داشته باشه نسبت به بقیه دانشگاه ها؟و مورد تایید وزارت علوم در مقطع دکتری باشه.
  ۲- و امکان گذراندن دوره زبان هم داشته باشه

  با تشکر از پاسخگویی

  • با سلام
   هزینه های سالیانه دانشگاه های هندوستان از دانشگاه های ازاد ایران کمتر هست.
   بسته به دانشگاه که خصوصی یا دولتی باشد متفاوت هست که نهایتا از سالی ۴ میلیون تومان تا سالی ۱۵ م ت است
   در صورت تمایل برای مشاوره دقیقتر با ما تماس حاصل فرمایید.

 83. با سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی ترم آخر ارشد مترجمی زبان انگلیسی هستم. میخواستم بدونم چطوری میشه برای مقطع دکتری از هندوستان پذیرش گرفت؟ البته مدرک تافل یا آیلتس ندارم.
  با تشکر

  • با سلام. برای انجام پروسه دکتری که سیکل کاری مختص به خودش رو داره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.
   میتوانید بدون مدرک دکتری رو در هند ادامه بدید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.