دیرووانانداپورام

دیرووانانداپورام

دیرووانانداپورام ، به عنوان تریواندارام شناخته شده است، پایتخت کرالا و ستاد منطقه دیرووانانداپورام است. در ساحل غربی هند در نزدیکی جنوب سرزمین اصلی واقع شده است. مهاتما گاندی آن را به عنوان “شهر همیشه سبز هند”، به آن اشاره و این شهر با زمین های موج دار تپه های ساحلی کم کوچه های شلوغ و تجاری معرفی کرده است. با بیش از ۷۵۰٫۰۰۰ سکنه در شهر ، و جمعیت حدود ۱،۶۸ میلیون از جمله تراکم شهری گسترده ، دیرووانانداپورام بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر در کرالا است و همچنین مرکز فناوری اطلاعات دولت را با بیش از ۸۰٪ از صادرات نرم افزار کشور است.

خانه های این شهرستان مرکزی و ادارات دولتی و سازمان های دولتی است. به عنوان یکی از ۱۰ سبزترین شهرها در هند در نظر گرفته شده است.

تاریخچه

دیرووانانداپورام شهر باستانی با سنت های تجاری که قدمت آن به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد است. اعتقاد بر این است که کشتی شاه سلیمان در یک پورت به نام اوفیر (اکنون Poovar) در دیرووانانداپورام در ۱۰۳۶ پیش از میلاد مسیح فرود آمد. شهر مرکز تجارت ادویه جات، صندل و عاج بود. با این حال، تاریخ سیاسی و فرهنگی این شهر تقریبا به طور کامل مستقل از آن از بقیه کرالا است. حاکمان اولیه از شهر ها آی بود.

شهرداری دیرووانانداپورام در سال ۱۹۲۰ به وجود آمد. شهر چند جانبه پیشرفت در طول دوره خود را شاهد بوده است. نقطه عطف بزرگ در تاریخ معاصر این شهر پارک فناوری در سال ۱۹۹۵، بود.

جغرافیا

دیرووانانداپورام در هفت تپه ساخته شده است و در نزدیکی نوک جنوبی سرزمین هند در ساحل دریا است. این شهر در ساحل غربی هند واقع شده و توسط دریای عرب محدود شده است.

آب و هوا

این شهرستان دارای آب و هوایی بین آب و هوای گرمسیری و آب و هوای موسمی گرمسیری است. متوسط دما ۳۴ درجه سانتی گراد و متوسط حداقل درجه حرارت ۲۱ درجه سانتی گراد با رطوبت بالا است و این افزایش به حدود ۹۰ درصد در طول فصل موسمی است. این شهر دارای باران های سنگین در حدود ۱۷۰۰ میلیمتر در سال است.

اقتصاد

شهرستان ۸۰ درصد از صادرات نرم افزار دولت، و به عنوان یکی از داغترین قسمت های IT در هند می باشد. خانه مراکز جهانی مانند شرکت اوراکل، اینفوسیس ، TCS، HCL، ویژوال گرافیک رایانه خدمات جهانی ارنست و یانگ، Donnelley RR، خدمات نرم افزار  IBS، SunTec و حدود ۲۵۰ شرکت با بیش از ۳۵،۰۰۰ حرفه می باشد.

گردشگری نیز به شدت به اقتصاد دیرووانانداپورام کمک کرده است.

زیرساخت

شهر به طور کامل توسط برق ایالتی کرالا صفحه (KSEB) برق کشی شده است.

طرح های تامین آب، پوشش ۱۰۰٪ در محدوده شهر را به اجرا درآورده اند. سدها پپّارا و آروویکارا منابع اصلی آب برای توزیع در پایتخت است.

سیستم فاضلاب در این شهر در زمان پادشاهی تراونکور اجرا شد و در سال ۱۹۳۸ مدرن گشته است. این طرح برای دفع زباله و فاضلاب، سیستم های زیرزمینی است. کل سیستم توسط سازمان آب کرالا کنترل می شود.

جهانگردی

تریوندام همچنین به عنوان یک نقطه داغ توریست برای هر دو گردشگران داخلی و بین المللی است. در حال پایتخت کرالا، اغلب به عنوان “کشور خدا” شناخته می شود، تریوندام نیز به عنوان “پایتخت خود خدا” نامیده می شود. مقصد توریستی بسیاری در این شهر از جمله ساحل کووالام، ساحل سنقوموخام، موزه و باغ وحش نپیر، پناهگاه وحشی زندگی نیار و سد نیار، کاخ کوتیرا مالیکا است.

ترابری

حمل و نقل عمومی درون شهری در شهر توسط KSRTC دولتی با تعداد قابل توجهی از اتوبوس های خصوصی در محدوده شهر می باشد.

در داخل شهر اتوبوسهای شهری، تاکسی ها و اتوریکشا ها وسایل عمومی حمل و نقل می باشند. اسکوتر، موتور سیکلت و دوچرخه مورد علاقه حمل و نقل شخصی است. حمل و نقل عمومی درون شهری توسط KSRTC دولتی (شرکت حمل و نقل جاده کرالا امور خارجه) قرار دارد. اتوبوس توسط اپراتورهای خصوصی و دسترسی محدوده شهر و فراتر از آن را فراهم می کند.
دیرووانانداپورام تحت منطقه راه آهن جنوب راه آهن هند است. پنج ایستگاه راه آهن در محدوده شهر از جمله ایستگاه مرکزی دیرووانانداپورام وجود دارد. دیرووانانداپورام پتا، Kochuveli ایستگاه وِلی و در شمال شهر واقع شده و دیرووانانداپورام نِموم در جهت جنوب ایستگاه مرکزی واقع شده است. ایستگاه راه آهن مرکزی در دامپانور در قلب این شهر واقع شده است و حدود ۵ کیلومتر از ترمینال جدید بین المللی هوا و نزدیک به ۸ کیلومتر از ترمینال هوایی داخلی فاصله دارد و بزرگترین و شلوغ ترین ایستگاه راه آهن در دولت است.

فرودگاه بین المللی دیرونانداپورام برای اولین بار در هند خارج از چهار کلان شهر کشور است و اتصال مستقیم به خاور میانه، سنگاپور، مالدیو و سری لانکا و دروازه ورود به دولت گردشگری غنی از کرالا است.

جمعیت

شهر دارای جمعیت ۷۵۲،۴۹۰ بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۱، و در تراکم شهری ۱،۶۸۷،۴۰۶ در داخل شهر برخوردار می باشد. تعداد زنان در دیرووانانداپورام نسبت به مردان بیشتر است، نسبت جنسی ۱۰۶۴ زن به هر ۱۰۰۰ مرد است.

هندوها ۶۵ درصد از جمعیت، مسیحیان حدود ۱۸٪ از جمعیت، و مسلمانان حدود ۱۵٪ از مردم را تشکیل می دهند. ۲ درصد باقی مانده از جمعیت ادیان دیگر می باشند. زبان اصلی مالایالام است. انگلیسی، تامیل، و هندی نیز به طور گسترده است.

رجا راوی وارما، نقاش مشهور بین المللی در این شهر سکونت داشته است. سهم او در هنر هند قابل توجه است.

آشپزی عمومی مردم غذاهای کرالیته است که با فراوانی نارگیل و ادویه ها مشخص است. غذاهای دیگر جنوب هند، و همچنین غذاهای چینی و شمال هند نیز در این شهر محبوب است. فرهنگ فست فود نیز فرهنگ بسیار برجسته ای در این شهر است.

آموزش

دیرووانانداپورام یک مرکز بزرگ علمی است. دانشگاه کرالا در این شهر واقع شده است.

ستاد منطقه ای ملی ایندیرا گاندی و بسیاری از کالج ها آموزش های حرفه ای از جمله کالج مهندسی پانزده سه کالج پزشکی، سه کالج های آیورودا، دو کالج هومیوپاتی، شش کالج مرتبط با پزشکی و دو دانشکده های حقوق در این شهر و حومه آن وجود دارد. کالج پزشکی تریوندام و مؤسسه علوم پزشکی همه هند (AIIMS) نیز در این شهر به روز رسانی شده است.

نرخ باسوادی در دیرووانانداپورام ، با توجه به سرشماری سال ۲۰۰۱، ۸۹٫۳۶ درصد، ۹۲٫۶۸ درصد و در بین مردان و ۸۶٫۲۶ درصد و در بین زنان می باشد.

دیرووانانداپورام مرکز توسعه و پژوهش در زمینه های علم فضا، فناوری اطلاعات، بیو تکنولوژی و پزشکی است. موسسات عمده ای از جمله : موسسه علمی آموزش و پژوهش هند ، مرکز فضایی سرابای ویکرام (VSSC)، مرکز سیستم های پیشرانش مایع (LPSC)، ایستگاه موشک استوایی دومبا (TERLS)، موسسه هندی علوم و فناوری فضایی (IIST)، مرکز بیوتکنولوژی راجیو گاندی (RGCB)، باغ و پژوهشکده گیاهان گرمسیری و DC – CDAC، CSIRAC یا CSIR – موسسه ملی علوم میان رشته ای و فناوری، بنیاد نرم افزار آزاد هند (FSFI)، مرکز سرطان (RCC)، مرکز مطالعات زمین شناسی (تشخیص و تعیین مالیات)، موسسه تحقیقات گیاهان زراعی (CTCRI)، موسسه تحقیقات و نسخه های خطی ، موسسه تحقیقات شیلات کرالا در این شهر به فعالیت مشغول می باشند.

ورزشگاه چندراسخارام نایر، در قلب این شهر، یک استادیوم فوتبال برجسته است و میزبان مسابقات در سطح ملی و بین المللی است. ورزشگاه دانشگاه میزبان دو بازی کریکت بین المللی است. این ورزشگاه در دانشگاه کرالا  و برای بازی های دو و میدانی مجهز شده است. استادیوم مرکزی دارای امکانات رفاهی برای دو و میدانی، فوتبال، بسکتبال، والیبال و تورهای کریکت عمل، بر روی سمت شرقی دبیرخانه دولت واقع شده است.

این شهرستان دارای یک زمین گلف شناخته شده به عنوان باشگاه گلف دیرووانانداپورام است که این یکی از قدیمی ترین زمین های گلف در هند، بیش از ۱۵۰ سال است. شهر همچنین دارای یک باشگاه تنیس (باشگاه تنیس Trivandrum / TTC) است. میدان های شهر دو باشگاه فوتبال دیرووانانداپورام و تیتانیوم در بخش دوم لیگ برتر فوتبال ملی است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.