شرایط و چگونگی اعزام مشمولین نظام وظیفه به خارج

دانشجویانی که مشمول هستند باید مراحل زیر را جهت اعزام و برخورداری از معافیت تحصیلی به انجام برسانند
پس از فارغ التحصیلی ظرف مدت مقرر باید پذیرش مقطع بالاتر به وزارت علوم ارائه گردد. لطفا جهت دریافت اطلاعات به اتاق ۳۱۲ خانم اصفهانی و ۳۲۶ دکتر مقیمی در وزارت علوم مراجعه نمایند. متقاضی جهت ارائه مدرک زبان در امتحانات زبان مانند امتحان MCHE(40 SCORE)به (آقای مدامی اتاق ۳۰۳ وزارت علوم ایران) و یا امتحان آیلتس در سازمان سنجش مراجعه نمایند. وزارت علوم طبقه سوم واحد معافیت تحصیلی مشمولین مراجعه نمایند. این دسته از متقاضیان در طی ۶ ماه ذکر شده باید پذیرش مقطع بالاتر را همراه با مدرک قبولی در امتحان زبان به وزارت علوم ارائه کنند و سپس می توانند نامه معافیت تحصیلی خود را دریافت و به اداره نظام وظیفه ارائه کنند و پس از گذاشتن وثیقه از معافیت تحصیلی جهت تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور استفاده نمایند.
چگونگی آزاد کردن مدارک
با ارائه کپی پذیرش ( مشروط ) به همراه کپی شناسنامه و کارت ملی و کپی نمره تافل و نامه مربوط به فارغ التحصیلی که از دانشگاه گرفته می شود ، پرونده سریعا تشکیل میشود . یکشنبه ها و سه شنبه ها شورا تشکیل می شود و مدارک بررسی می شوند. پس از تایید مدارک توسط شورا ، نامه ای به نظام وظیفه به دست شما داده می شود و وقتی وثیقه گذاشتید می توانید نامه از وزارت علوم دریافت کنید و به دانشگاه ببرید تا مدارک شما آزاد شود. لازم به توضیح میباشد که کار گذاشتن وثیقه در یک روز انجام می شود و همان روز می توانید برگردید وزارت علوم و نامه دانشگاه را دریافت نمایید.
معافیت نظام وظیفه برای متقاضیان مرد
انجام خدمت نظام وظیفه یا دریافت معافیت از خدمت، جهت خروج از کشور لازم است. در موارد خاص می‌توانید با سپردن وثیقه به مدت کوتاه از کشور خارج شوید، اما اگرقصد ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید، انجام یا دریافت معافیت نظام وظیفه لازم است.
دریافت گذرنامه برای مشمولین
دانشجویان مشمول نظام وظیفه که پذیرش خود را دریافت نموده‌اند، برای اینکه بتوانند اجازه خروج دائم خود را از نظام وظیفه دریافت کنند لازم است که در وزارت علوم تشکیل پرونده دهند. تشکیل پرونده در وزارت علوم هم منوط به اتمام دوره تحصیلی جاری و دریافت نامه فراغت از تحصیل است.
با توجه به این که اغلب دانشجویان سال آخر، در اواخر تیر فارغ التحصیل می‌شوند، تشکیل پرونده، دریافت اجازه خروج دائم و گذرنامه حداقل تا انتهای مرداد زمان می‌برد. این مساله باعث می‌شود تا دانشجویان زمان کافی برای دریافت ویزا را از دست داده، نتوانند در آغاز ترم پاییز در مقصد مورد نظر حضور یابند.
راهی که برای این مورد وجود دارد دریافت پاسپورت قبل از فارغ اتحصیلی و اقدام برای ویزا با استفاده از پاسپورت دریافت شده می‌باشد. به این ترتیب تا قبل از فارغ التحصیل شدن وضعیت ویزا هم مشخص شده است و می توان به سرعت برای اجازه خروج دائم از طرف وزارت علوم اقدام کرده، از کشور خارج شد.
دریافت گذرنامه در زمان دانشجویی به چند روش امکان پذیر است.
زیارت:
یکی از روش‌های دریافت گذرنامه در زمان تحصیل، رفتن به یکی از کشورهای زیارتی عربستان، عراق و یا سوریه می‌باشد. برای این منظور باید نامه‌ای را از یکی از کاروان‌های زیارتی مبنی بر اینکه دانشجو قصد سفر به یکی از این کشورها را دارد دریافت کرده، نامه را به سازمان حج و زیارت برد. در سازمان حج و زیارت بعد از تایید نامه‌ی مذکور، نامه‌ای به سازمان نظام وظیفه صادر می‌گردد تا بتوان با آن برای دریافت اجازه خروج اقدام کرد. نامه دریافتی از سازمان حج و زیارت و نامه کاروان، هر دو را با هم باید به دانشگاه برده و بر اساس آنها نامه‌ای برای خروج از کشور دریافت کرد. سپس با استفاده از نامه حج و زیارت و نیز نامه دانشگاه می توان در نظام وظیفه برای دریافت اجازه خروج اقدام کرد.
سفر علمی:
روش دیگر برای خروج از کشور، سفر علمی برای مواردی مانند شرکت در کنفرانس، ارائه مقاله، شرکت در امتحانات GRE، TOEFLو موارد مشابه است. دریافت اجازه خروج به این منظور تا حدی ساده تر از دریافت اجازه خروج برای سفر زیارتی است. برای این مورد کافی است دانشگاه را قانع کنید که می خواهید به قصد یکی از موارد ذکر شده از کشور خارج شوید. معمولاً اگر دانشجوی کارشناسی ارشد باشید، درخواست شما به سادگی تایید خواهد شد. در غیر این صورت بسته به سابقه شما در دانشگاه ممکن است به راحتی درخواست شما را قبول کنند، ممکن است به شدت سخت گیری کرده و از شما مدارک عجیبی بخواهند (مانند برگه ثبت نام در امتحان یا دعوت نامه کنفرانس) و یا اصلاً با درخواست موافقت نکنند. دلیل این مورد هم تاکید نظام وظیفه بر دانشگاهها است که برای صدور اجازه خروج دانشجویان کارشناسی دقت زیادی داشته باشد. در هر صورت بعد از دریافت نامه مربوط به اجازه خروج برای سفر علمی، می توانید نامه را به اداره نظام وظیفه برده و مراجل قرار دادن وثیقه را طی کنید. برای این نوع سفر، وثیقه به صورت ۵ میلیون تومان نقد (یا ضمانت نامه بانکی) و ۱۰ میلیون تومان چک دریافت می شود.
لازم به ذکر است که در زمان نوشتن این مطلب، ودیعه لازم برای سفر به عراق (در صورت باز بودن مرز) و عربستان ۱۵ میلیون تومان چک و ودیعه لازم برای سفر به سوریه ۱۵ میلیون تومان پول نقد می‌باشد. بنابراین در صورت امکان دریافت نامه‌ای برای سفر به عربستان و یا عراق به مراتب بهتر از دریافت نامه‌ای برای سفر به سوریه است.
۱) نظام وظیفه ضمانت نامه بانکی را معادل پول نقد می داند. بنابراین در صورتی که به شما ابلاغ شد ملزم به پرداخت ۵ میلیون پول نقد هستید، به این معنی است که باید حداقل ۵ میلیون تومان از ۱۵ میلیون تومان را پول نقد و یا ضمانت نامه بانکی تحویل دهید. بدیهی است که می توانید مبلغ بیشتری نقداً (یا با ضمانت نامه) پرداخت کنید و مبلغ کمتری چک بدهید (یا اصلاً چک ندهید).
اگر در تهران ساکن هستید، بعد از مشخص شدن مبلغی که باید به صورت نقد پرداخت کنید و مبلغی که باید با چک تحویل دهید، ابتدا پول نقد تعیین شده را باید توسط یک فقره چک رمزدار بین بانکی در وجه بانک سپه شعبه سرتیپ نامجو شهر تهران کد ۱۷۸۶ به حساب ۷۸۵۱۳۲ به نام صندوق قرض الحسنه قوامین واقع در خیابان انقلاب شهید نامجو واریز نمایید و رسید آن را به صندوق قرضالحسنه قوامین پایین تر از میدان سپاه تحویل دهید. سپس گواهی مربوطه را از این صندوق اخذ کرده و آن را به همراه چک به امور مالی سپاه (سالن ۲) تحویل دهید. در این مرحله قسمت مربوط به امور مالی فرم خروج از کشور تکمیل خواهد شد و می توانید فرم را به سالن ۵ اتاق ۶۰ تحویل دهید تا نامه مربوط به اداره گذرنامه کل صادر شود. معمولاً روز بعد از تحویل فرم به اتاق ۶۰ می توانید نامه مربوط به خروج از کشور خود را از اداره گذرنامه کل واقع در خیابان ستارخان، ابتدای خیابان شهرآرا دریافت کرده و با استفاده از آن از طریق پلیس +۱۰ برای دریافت گذرنامه اقدام کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.