مشكلات دریافت ویزاهای تحقیقاتی دانشجویان ایرانی دوره دكتری در هند بررسی شد

دهلی نو – مشكلات دریافت ویزاهای تحقیقاتی متقاضیان ایرانی دوره دكتری در هند توسط مقامات و رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی و اداره مهاجرت و اتباع خارجی هند بررسی و بر پاسخگویی به موقع در صدور ویزاها از سوی طرف هندی توسط مقامات ایرانی تاكید شد.

به گزارش ایرنا رایزن علمی ایران در شبه قاره هند روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: اساسا’ مشكل صدور ویزای تحقیقاتی مربوط به دفتر رایزنی علمی نیست و ما حق دخالت در امور سایر كشورها را نداریم و فرآیند صدور ویزا مربوط به خود مقامات خارجی است و دانشجویان باید از طریق سفارت كشور مربوطه در تهران پیگیری نمایند.

دكتر محمد حسین كریم افزود: به دنبال مراجعه و تماس دانشجویان منتظر ویزای تحقیقاتی هندوستان و نگاه رایزنی علمی جهت كمك به هموطنان سرگردان، با مدیر كل اتباع خارجی وزارت كشور هند جلسه ای برگزار شد.

وی گفت : در این جلسه فهرست ۹۲ نفر از دانشجویان كه بعضا’ مدتهاست در انتظار ویزای تحقیقاتی هستند به مقامات هندی تحویل داده شد و آنها نیز قول دادند این امر را بررسی و پاسخ را به خود متقاضیان اعلام نمایند. وی افزود: مسوولان هندی گفتند كه برخی متقاضیان، تلفن تماس یا پست الكترونیكی خود را تغییر داده و یا اشتباه ثبت نموده اند، بهمین جهت معمولا’در دسترس نیستند و خود متقاضیان باید پیگیر امورشان باشند.

دكتر كریم گفت: در این جلسه مدیر كل اداره مهاجرت و اتباع خارجی وزارت كشور هند اظهار داشت؛ دانشجویانی كه دوره فوق لیسانس را در هند به پایان رسانده اند می توانند برای تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای تحقیقاتی دوره دكترا به دو طریق اقدام نمایند.

به گفته این مقام هندی طریق اول این است كه متقاضیان به اداره اقامت شهر یا استان قبلی مراجعه و با تكمیل فرم تقاضا و درخواست انتقال آن به وزارت كشور پیگیر نتیجه اقدام باشند. اگرچه ممكن است بعضی ادارات مهاجرت محلی به دلیل سیاست های دولت محلی از قبول و ارسال درخواست به وزارت كشور خودداری نمایند.

طریقه دوم نیز این است كه دانشجویان واجد شرایط می توانند به پایگاه اطلاع رسانی اداره مهاجرت وزارت كشور هند مراجعه و به وسیله تكمیل اینترنتی فرم مربوطه، تاریخ مراجعه حضوری و تكمیل پرونده در طبقه همكف وزارت كشور هند در دهلی نو را اعلام نمایند و پیگیر تبدیل ویزای مورد نظر باشند.

بنابر اعلام اداره كل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور هند بعضی از درخواستها به دلیل عناوین مبهم یا مضر رساله دكترا برای هند ممكن است رد شود و در رابطه با دانشجویان اخراجی نیز ما نمی توانیم كمكی بكنیم.

رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران درهند گفت : در این جلسه همچنین مشكل عدم تمدید ویزای دانشجویانی كه به صورت مازاد ظرفیت در دانشكده های اقماری و فرعی بنگلور ثبت نام شده بودند مطرح و عنوان شد كه این موضوع موردی و محلی است و لذا دانشجویان خارجی باید مراقب بوده و اطمینان از صدور گواهی خود از دانشگاه های مورد تائید را داشته باشند.

در این جلسه ‘محسن پاكپرور’ كاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو و رایزن علمی به مقامات هندی پیشنهاد داد كه جواب مثبت یا منفی دانشجویان متقاضی ویزای تحقیقاتی منتظر در ایران هرچه سریع تر از طریق سفارت هندوستان در تهران به دانشجویان اطلاع داده شود.

كریم گفت: طی مذاكرات حضوری با مسوولان هندی در دهلی نو و تهران مقرر گردیده در صدور ویزای تحقیقاتی دانشجویان دوره دكترای مامور به تحصیل و بورسیه جزو قبول شدگان امتحان اعزام به خارج، تسریع گردد.

گفتنی است پیش از این حدود ۴۰۰ نفر از متقاضیان دوره دكترا برای دریافت ویزای تحقیقاتی در هند سرگردان بودند كه با رفع مشكلات ایجاد شده هم اكنون تعداد این افراد به ۹۲ نفر كاهش یافته است برخی از این متقاضیان نیز بیش از دوسال است كه در انتظار دریافت ویزای تحقیقاتی هستند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.