علیگر

علیگر

علیگر یا علیگره (به هندی: अलीगढ़، به اردو:علی گڑھ) نام شهری در بخش علیگر ایالت اوتار پرادش در شمال هندوستان و در ۱۳۰ کيلومتری جنوب شرقی دهلی قرار دارد. دانشگاه اسلامی علیگر در این شهر نامی است و به دلیل مراکز آموزشی بلندآوازه این شهر را «مکهٔ آموزش» خوانده‌اند.

هرچند عده‌ای ازجمله علی اصغر حکمت در کتاب خود به‌نام «سرزمین هند» که در دوران سفارتش در هند نوشته‌ اسم علیگر را به پیروی از سبک نگارش اردو به شکل «علیگره » نوشته‌اند اما این «ه‍» در اردو و همچنین حرف «h» در انتهای نگاش انگلیسی تلفظ نمی‌شود و مردم هند آن را «علیگر» می‌نامند. مانند چندیگر (Chandigarh) از دیگر شهرهای مهم هند که «h» آخر آن غیرملفوظ است. ظاهراً علیگر مرکب از دو کلمه «علی» و «گر» (Ali+garh) می‌باشد که «گر» به معنی شهر و «علی» نیز نام امام اول شیعیان است به معنی «شهر علی» مانند نام شهر چندیگر که مرکب از دو کلمه چندی + گر (Chandi + garh) که در زبان هندی «چندی» به معنی زیبا «گر» به معنی شهر است یعنی «شهر زیبا». همان طور که از اسم شهر عليگر پيداست اکثريت جمعيت اين شهر را مسلمانان تشكيل  می دهند و اقليت غيرمسلمان هستند. از اکثريت مسلمان شهر نيز اکثريت اهل سنت و اقليت آن اهل تشيع هستند. بنابراين فضای شهر با داشتن مساجد فراوان و مسلمانان فضايی  اسلامی است و از نقاط مختلف شهر در پنج نوبت صدای اذان شنيده می شود.

تاریخچه

تا پیش از سده ۱۸ علیگر و گرداگردش را کول می‌خواندند. تا پیش رسیدن اسلام بدین منطقه این شهر پایگاهی برای بودائیان بود و کیش هندو هم در آنجا پیروانی داشت. در آغاز سده ۱۲ میلادی قطب‌الدین ایبک علیگر را گشود و برای نخستین بار مسلمانان بر این شهر چیره گشتند و آیین اسلام در میان بخشی از مردمان این شهر رواج یافت.

ابن بطوطه که از این شهر دیدار کرده‌است شرح داده که گرداگرد آن شهر نیکو را درختان انبه فراگرفته بود از این رو آنجا را سبزستان هم می‌نامیدند. در دورهٔ گورکانیان هند هم این شهر مورد توجه شاهان مغولی هند بود.

نام علیگر را میرزا نجف خان فرمانروای شیعه در سدهٔ هجدهم بر این شهر نهاد.

زبان

بیشتر مردمان علیگر به زبان‌های هندی، اردو و انگلیسی سخن می‌گویند. گویش هندوستانی زبان هندی در میان مردم بیشتر رواج دارد و گویش هندی نیز بیشتر کاربرد اداری دارد. زبان براج هم- که به هندی بسیار نزدیک است- گویشورانی دارد.

آب و هوا

فصول سال در علیگر مانند اغلب نقاط هند به سه فصل قابل تقسیم است.

۱- آب و هوای گرم و خشک که در تابستان گاهی تا حدود ۴۹ درجه سانتیگراد نیز بالا رفته‌است. که در آوریل شروع شده و در ماه مه به اوج می‌رسد و درجه حرارت معمولاً بین ۲۸ تا ۳۳ درجه سانتی‌گراد است.

۲- فصل باران که بین تابستان گرم و زمستان سرد است و تقریباْ از اواخر ژوئن تا اوایل اکتبر است. حدود ۸۰۰ میلی‌متر باران سالانه در خلال این سه ماه می‌بارد.

۳- آب و هوای سرد و خشک که در زمستان بین ۱۲ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است و در سپتامبر آغاز و تا اوایل فوریه ادمه می‌یابد. زمستان در علیگر معتدل است و گاهی مه پدیدار می‌شود.

می‌توان گفت علیگر در خلال ماه‌های فوریه و مارچ (از اواسط بهمن ماه تا اوایل فروردین) و همچنین در نوامبر رطوبت ملایم و هوایی مناسب دارد.

جغرافیا و جمعیت

علیگر با ۱۷۸ متر ارتفاع از سطح دریا در ۱۴۰ کیلومتری جنوب خاوری دهلی نو قرار دارد و مرکز اداری بخش علیگر هم هست. شهر به دو منطقه به عنوان های علیگر قدیمی (شهر) و علیگرجدید (عمران) تقسیم شده است.

 این شهر در سرشماری سال ۲۰۰۱ میلادی ۶۶۷٬۷۳۲ تن جمعیت داشته‌است و در حال حاضر دارای ۳۸۰۰۰۰۰ جمعیت شهری می باشد.

مراکز تفریحی

قلعه علیگر (Aligarh qila) در سال ۱۱۹۴، در زمان ابراهیم لودی و محمد، پسر فرماندار کول ساخته شده‌است. دژ نظامی که باقی مانده قلعه قدیمی ساخته شده درسال است ۱۵۲۴ است. در این محل قبلا معبد بودایی و معابد هندو قرار داشته و پس از قرن هجدهم این مکان به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفته‌است.

از مراکز تفریحی این شهر وجود چند سینما و چند پارک می‌باشد که از جمله «نقوی پارک» در نزدیکی دانشگاه اسلامی علیگر، از پارک‌های جنگلی زیباست که طاووس‌هایی در آنجا وجود دارد. در داخل این پارک کلیسایی به‌نام Christ Church وجود دارد که در سال ۱۸۳۵ میلادی در آنجا تاسیس شده و دیدنی است. پارک دیگری در محل منزل و آرامگاه مرحوم «سر سید احمدخان» موسس دانشگاه اسلامی علیگر در داخل پردیس دانشگاه وجود دارد. علاوه بر این محوطه بزرگ دانشگاه نیز زیبا و دیدنی است.

محله ها

محله های علیگر را شامل Pilakhana، Tajpur Rasulpur، Somna، Gabhana،khass Bhankari ، Noorpur، Mangarhi، Gorai، Sidarmain، Mainath، Nagliya، Kheir، Atrauli، Vijaygarh، Gunda، Bhartari، Kanhoi، Iglas، Hathras و  Chamedمی باشد.

اقتصاد

تجارت عمده این شهر کشاورزی است و محصولات عمده آن گندم، نیشکر، پنبه، ذرت، جو، سیب زمینی، گواوا و ارزن است. پردازش محصولات کشاورزی و تولید نیز مهم هستند. علیگر همواره یک مرکز تجاری مهم اوتار پرادش و معروف ترین صنعت خود را قفل است. قفل که در علیگر تولید به نقاط مختلف جهان صادر شده است. علاوه بر صنعت قفل، سایر صنایع علیگر شامل کارخانه آرد، فنآوری پنبه خام و تولید کره، دماسنج و شیشه، برنج و مجسمه نیز مشهور است. امروزه، این شهر دارای هزاران نفر از تولید کنندگان، صادر کنندگان و تامین کنندگان برنج، برنز، آهن و آلومینیوم می باشد.

یک نیروگاه حرارتی ۱۵ کیلومتر دور از شهر وجود دارد. نیروگاه اتمی نارورا واقع شده است در ۵۰ کیلومتری از علیگر واقع شده است. علیرغم نزدیکی به دو ایستگاه قدرت ، قطع برق مکرر در علیگر طبیعی است.

آموزش

دو دانشگاه در علیگر وجود دارد، دانشگاه مسلمان علیگر ، که دانشگاه مرکزی در سال ۱۸۷۵ تاسیس شده و دانشگاه منگالاتایان که یک دانشگاه خصوصی و در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده، وجود دارد.

دیگر موسسات قابل توجه عبارتند از:

 • دانشکده مهندسی و فناوری علیگر (ACET)
 • کالج مهندسی و مدیریت علیگر (ACEM)
 • دانشکده پزشکی و بیمارستان Unani و آیورودا علیگر
 • دانشکده عمومی دهلی، آگرا، جاده علیگر
 • دانشکده عمومی خرگوش کریشنا
 • دانشکده بین المللی میراث، علیگر
 • موسسه هند، نماینده پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی (IIMR)
 • دانشکده مدیریت و فن آوری ایندیرا گاندی (IGCMT)
 • آکادمی KBR آموزشی
 • دانشکده کریشنا بین المللی
 • کالج MADINATUL ULOOM (MUCOLLEGE)، Doharra
 • موسسه مدیریت و فن آوری پارسا ، جاده Ramghat، علیگر
 • موسسه فناوری و مدیریت Shivadan سینگ (SSITM)
 • کالج شری وارشنی علیگر.
 • کالج سری سای آیورودا
 • کالج TR دختران
 • کالج Vivekananda از تکنولوژی و مدیریت، علیگر

مکان های مهم

دو نشانه مردمی در علیگر وجود دارد. یکی قلعه علیگر و دیگری سر مسجد سید در دانشگاه مسلمان علیگر است. دیگر از قلعه قدیمی، قلعه(Dor (1524، در حال حاضر در ویرانه ها، در مرکز شهر نهفته است و مسجد که در قرن ۱۸ اشغال شده است. این شهر همچنین دارای مقبره قدیسین مسلمان است.

برخی از بازارهای معروف علیگر مرکز بازار نقطه، دریایی و راه آهن راه بازار، فول چورها، حلوایی خانه، بازار جمال پور، بازار شمشاد، مهاویر گنج بالاتر از فورت، تصویر چهارمحال و امیر نیشا باشد. مرکز بازار بهترین مکان برای خرید علاقمندان به تجارت است. تمام رسانه ها با نام تجاری بزرگ در مجاورت از این بازار هستند. به تازگی، مارک های تجاری مانند آدیداس، Reebok، ، پوما رسانه باز کرده اند. بازار راه آهن و امیر نیشا بازار مراکز خرید عمده با انواع لباس، لوازم آرایشی، جواهرات و کفش می باشد. بازار و شمشاد و بازار تال آچال به عنوان فروشگاه های کتاب های آموزشی می توان اشاره کرد.

رسانه ها

علیگر در حال حاضر دارای ۲ ایستگاه های رادیو FM است.

 • ۹۲٫۷ مگاهرتز FM بزرگ
 • ۱۰۱٫۳ مگاهرتز رادیو هند،

حمل و نقل

علیگر به خوبی به شهرهای دیگر متصل است. نزدیکترین فرودگاه، فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی، حدود ۱۶۰ کیلومتری علیگر است. علیگر از طریق جاده به دهلی نو، Noida، Noida بزرگ، Faridabad، Ghaziabad، آگرا، Mathura، Meerut و غیره متصل است.

اتوبوسهای شهری، tempos و ریکشا گزینه های مناسب برای رفت و آمد در داخل شهر است.
فرودگاه بین المللی دهلی شده است دولت در Jewar، تایید شده است. این نیز به منطقه منطقه Aligarh، توسط یک جاده، حدود ۷۰ کیلومتر از مرکز شهر می آید.

شخصیت های قابل توجه

 • اخلاق محمد خان، نام شهریار قلم، اردو، شاعر و ترانه سرا بالیوود
 • حکیم سید زیلور رحمان، پزشک و نویسنده Unani
 • شاد خان، لنگر، بازیگر و کارگردان
 • بهوشان بهارات، بازیگر بالیوود، نمایشنامه نویس و تهیه کننده
 • راویندرا جین، مدیر موسیقی معروف در بالیوود
 • چندراچور سینگ، بازیگر بالیوود

چگونه به شهر عليگر برسیم؟

با پرواز مستقيم هواپيمايی ماهان از تهران به دهلی (با تخفيف دانشجويی پس از دانشجو شدن) حدود ۵/۳ ساعت پرواز است. با قطار سريع السير از دهلی تا علیگر تقريبا ۵/۲ ساعت و بين ۱۵۰ روپيه تا ۵۰۰ روپيه بليط آن است. برای کسانی که اولين بار می آيند بهتر است از تاکسی های دربستی فرودگاه استفاده نمايند که با توجه به نوع ماشين از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ روپيه تقريبا کرايه گرفته و مستقيم از فرودگاه به شهر علیگر می آورند. زمان آمدن با ماشين (به دليل شلوغی جاده ها) بين ۵/۳ تا ۵ ساعت طول می کشد.

 1. سلام .سطح کیفی رشته های فنی(ارشد برق) دانشگاه علیگر چه میزان هست؟نحوه پذیرش جه طوری هست؟
  با تشکر

  • در وزارت علوم جزو گروه ممتاز می باشد و در هند نیز دارای گرید ای می باشد و برای ثبت نام نیاز به آیلتس می باشد

 2. وضعیت رشته های مدیریت آموزشی و روان شناسی بخصوص روان شناسی تربیتی در مقطع دکترا چگونه است .من هم ارشد مدیریت و هم ارشد روان شناسی تربیتی از دانشگاه آزاد دارم. هزینه های دانشگاه درمقطع دکترا و هزینه های جانبی ازقبیل منزل و خورد و خوراک چقدر می شود. آیا باید تمام طول دوره ی دکترا را در علیگر اقامت کرد یا اینکه می شود تردد نمود.با تشکر

  • هزینه دکترا در دانشگاه علیگر به نسبه پایین می باشد و هزینه تحصیل در مقطع دکترا سالیانه حدود ۲۰۰۰ دلار می باشد و هزینه زندگی برای یک زندگی معقول دانشجویی مفرده ماهیانه حدود ۳۵۰ دلار خیلی خوب می باشد
   برای ارزشیابی مدرکتان توسز وزرت علوم می بایست شما ۲ سال به صورت پیاپی در هند باشید و پس از آن می توانید رفت و آمد نمایید

 3. باسلام واحترام؛من فوق لیسانس مدیریت مالی ازدانشگاه آزاد دارم شنیدم مدرک دانشگاه آزاد رو برا پذیرش دردوره دکتری علیگر قبول نمیکنند.خواستم بپرسم صحت داره؟ لطفا راهنمایی بفرمائید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.