لغو اعتبار دانشکده‌های فرعی و اقماری ‌هند/اعتبار ۴۶ دانشگاه‌ در ارشد و دکترا

تغییراتی که به تازگی در اعتبار مدارک  تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی هند ایجاد شده است حاکی از آن است که دانشکده‌های اقماری هند دیگر در هیچ مقطعی معتبر نیستند و تنها ۴۶ دانشگاه این کشور در دوره های ارشد و دکتری معتبر هستند.

محمدحسین کریم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین تغییرات در  اعتبارسنجی دانشگاه‌های هند گفت: از یکم اکتبر ۲۰۱۱ هیچ دانشکده  فرعی و اقماری در هندوستان برای هیچ دوره، مقطع و رشته پزشکی و غیرپزشکی معتبر نیست  البته این مصوبه شامل حال افرادی که قبل از یکم اکتبر ۲۰۱۱ دانشجو شده‌اند  نمی‌شود.

رایزن علمی ایران در هند و شبه قاره افزود : از این پس از نظر وزارت علوم کشورمان فقط ۴۶ دانشگاه هند در مقاطع کارشناسی‌ ارشد و دکتری معتبر هستند.

وی درباره اعتبارسنجی مدارک لیسانس دانشگاه‌های هند نیز گفت: از نظر  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان، مقطع لیسانس در هند صرفاً در  رشته‌های خاص دانشکده‌هایی که دارای رتبه “الف” از سازمان NAAC هندوستان  هستند، اعتبار دارد.

رایزن علمی ایران در هند با بیان اینکه سازمان NAAC در هندوستان سازمانی  مشابه سازمان سنجش و دفتر گسترش آموزش عالی کشورمان است، افزود: کمتر از ۵ درصد دانشکده‌های هندوستان دارای رتبه الف از سازمان NAAC هندوستان هستند.

محمدحسین کریم درباره اعتبارسنجی مدارک رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های هند  نیز به مهر گفت: دانشجویان گروه‌های پزشکی از این پس می‌توانند برای مقاطع  لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتریِ فقط در شعب اصلی  و دانشکده‌ها ی خود ۱۳ دانشگاه هند که مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان  هستند، ثبت‌نام کنند.

وی افزود: با توجه به هماهنگی‌های بعمل آمده با معاونان مربوطه در  وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج  کشور، برای هیچ دانشجوی رشته پزشکی در دانشکده‌های اقماری و فرعی صرفا” تحت نظارت پرونده دانشجویی تشکیل نخواهد شد و این افراد از تسهیلات دانشجویی غیرارزی برخوردار نخواهند بود.

منبع : http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1472421

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.