مالاپورام

مالاپورام

مالاپورام ، മൽപ്രം) چهارمین شهر نظامی دوران باستان بود و در ایالت کرالا در جنوب هند ، با مساحت بیش از ۳۳٫۶۱ کیلومتر مربع می باشد. با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۱  مالاپورام با تراکم شهری چهارمین تراکم شهری در ایالت کرالا با کل جمعیت ۱۶،۹۸،۶۴۵ است. مالاپورام واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی Kozhikode و در ۹۰ کیلومتری شمال غرب Palakkad Kozhikode (Calicut) می باشد. مرکز مطالعات اسلامی و ودایی است. قلعه تیپو سلطان در مالاپورام قرار دارد.

جمعیت

در سرشماری هند، مالاپورام در سال ۲۰۰۱  جمعیت ۵۸،۴۹۰ نفر بوده است. مردان ۴۹٪ از جمعیت و زنان ۵۱٪ را تشکیل می دهند. نرخ باسوادی مالاپورام ۹۳٫۳۹٪، بالاتر از میانگین ملی ۵۹٫۵ % است درصد سواد مردان ۹۵٫۹۸٪ و سواد زنان ۹۰٫۸۱ % است. زبان اصلی صحبت در این شهر، مالایالام است. هندی و انگلیسی نیز به طور گسترده به عنوان زبان رسمی شناخته می شود. جمعیت این شهر عمدتا مسلمان، با جمعیت قابل ملاحظه ای هندو است. مسیحیان نیز به تعداد کم در این شهر وجود دارند.

آموزش

شهرستان دارای مؤسسات آموزشی آموزش عالی است. کالج دولتی مالاپورام، قدیمی ترین کالج در شهر در سال ۱۹۷۲ آغاز بکار کرده است. مرکز دانشگاه اسلامی علیگر مالاپورام در چلامالا  واقع شده است.

جغرافیا

همانطور که از نام آن پیداست، آن با کوه کوچک زیبا لوشلی سبز پوشیده شده و با چندین جریان آب تازه که از طریق این شهر جاری می سازد با هماهنگی زیبایی طبیعی پوشیده شده است. کادالوندی پوجا ، یک رودخانه بزرگ در کرالا در حال جریان در اطراف این شهر است. مالاپورام یکی از معدود شهرداری ها در دولت با سابقه بسیار زیادی از نگهداری شهرستان پاک است. با وجود محل استراتژیکی این شهر هنوز در بسیاری از جنبه ها بهره برداری نشده است.

اقتصاد

راننده گی عمده  اقتصاد محلی می باشد. شهرستان دارای جامعه تاجری قوی است که در آن هتل ها و کسب و کار نانوایی ، بخش نساجی و پزشکی است. دستگاه گردشگری کشش جمعیت اصلی این شهر است. با توجه به بخش صنایع کرالا، بازدید کننده کوتاکونو را در طول فصل جشن می گیرند. تقریبا ۹۰ درصد از کارکنان در این شهر جزو بخش خدمات هستند. در محله سر ، مردم به کار در ادارات دولتی مختلف کمک کننده بخش عمده ای از تجارت و اقتصاد هستند.

ترابری

 • ایستگاه راه آهن آنگادی پورام (۱۷ کیلومتری) و تیرور (۲۶ کیلومتری) شهر است. ایستگاه راه آهن کلیکات ۵۰ کیلومتر دور از شهر است.
 • جاده: مالاپورام به خوبی به تمام نقاط منطقه متصل می شود. ترمینال اتوبوس KSRTC در هیل NH-213 واقع شده است.اتوبوس ها با شهرهای مختلف کرالا، تامیل نادو و کارناتاکا در دسترس است.
 • فرودگاه: فرودگاه بین المللی کاریپور که در حاشیه منطقه شهر سر چهارم قرار گرفته است تنها ۲۵ کیلومتر فاصله با شهر فاصله دارد.

رسانه ها

چند نشریات، ماهنامه ها، هفته نامه اغلب به مذهب و فرهنگ اختصاص داده شده نیز منتشر می شود. تقریبا تمام کانال های مالایایی و روزنامه ها دفتر خود را در بالا هیل دایر کرده اند. انجمن رسمی فیلم، یکی از قدیمی ترین انجمن فیلم کرالا در مالاپورام است. ۷۲ امین جشنواره بین المللی فیلم مالاپورام در ماه مارس ۲۰۱۱ انجام شد.

مالاپورام است به خوبی برای ورزش آن شناخته شده است. و آن دارای تمجید های بی شماری از چند رقابت های عمده و جزئی، به خصوص در فوتبال است. مانند جاهای دیگر در کرالا، کریکت نیز به طور گسترده ای طرفدار دارد. اما عدم ورزشگاه کریکت در شهر محدودیت عمده برای دوستداران کریکت برای تمرین و انجام مسابقات بوجود آورده است.

مکان های توریستی

 • Return hills:بسیاری از ادارات دولتی و موسسات از جمله colloctrate منطقه در آن مستقر هستند

  .

 • Melmuri: با فاصله چهار کیلو متر از مرکز شهر، مِلموری برای اسوالاس ناگار و مسجد بزرگ مشهور است. مِلموری در خدمت منطقه مسکونی این شهر است.
 • Kottakkunnu: باغ تپه شناخته شده به عنوان درایو دریایی مالاپورام است.
 • معابد و مساجد: این شهر برای جشنواره های دیدنی و جذاب خود را به خوبی شناخته شده است. مالاپورام جمعه مسجد یکی از قدیمی ترین مساجد در کرالا است. معبد دیروپونانداکا، معبد شیوا ماننور چند معابد مشهور هستند.
 • Shanthitheeram: پارک ریورساید در زیر KTDC در سواحل رودخانه کادالوندی با کلبه باران، سالن آمفی تئاتر، غذا دادگاه، پاویون و غیره مکان جذابی است

افراد قابل توجه

 • سید محمد علی شهاب دانگال.
 • نیروپاما رائو – سفیر کنونی هند به ایالات متحده است.
 • PK Kunhalikkuty وزیر صنعت و فناوری اطلاعات کرالا.
 • AP آنیل کومار، وزیر گردشگری، ایالت کرالا.
 • دکتر محمد بهاؤدّین نودی، معاونت دارول هدی دانشگاه اسلامی.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.