موسسه برنامه ریزی و مدیریت هند

امتیاز دانشگاه
رتبه کل
 • رتبه جهانی
 • رتبه در دانشگاه های هند
 • سطح آموزشی
 • محیط دانشگاه
 • امکانات دانشگاه
 • موقعیت دانشگاه

موسسه مدیریت هند

(All Indian Institutes of Management)

 

 

 

 

 

 

موسسه مدیریت هند (IIMs) یک گروه، موسسات عمومی و مستقل از مدیریت آموزش و پرورش در هند است. استقرار از IIMs و پیش بینی آغاز شده توسط جواهر لعل نهرو، اولین نخست وزیر هند، بر اساس پیشنهاد کمیسیون برنامه ریزی شده بود با هدف ارائه آموزش مدیریت با کیفیت بالا و برای کمک به صنعت از طریق تحقیقات و خدمات مشاوره ای تاسیس شد. هر IIM مستقل است و کنترل اعمال بیش از عملیات روز به روز آن است. شورای تشکیل دهنده IIM وزیر توسعه منابع انسانی هند و متشکل از مدیران و رؤسای همه IIMs ها و مقامات ارشد وزارت توسعه منابع انسانی دولت هند است.

برنامه دو ساله تحصیلات تکمیلی در مدیریت (PGP)، ارائه پست دیپلم مدیریت (PGDM)، برنامه های دکترا ،برنامه های شاخص در تمام IIMs است.

تاریخچه

پس از هند مستقل در سال ۱۹۴۷ ، کمیسیون برنامه ریزی، نظارت و هدایت توسعه کشور سپرده شد. هند در سال ۱۹۵۰ به سرعت رشد کرد، و در اواخر سال ۱۹۵۰ کمیسیون به مواجهه با مشکلات در پیدا کردن مدیران مناسب برای تعداد زیادی از شرکت های بخش دولتی که در هند تاسیس شده بود به عنوان بخشی از سیاست صنعتی خود، کمیسیون برنامه ریزی در سال ۱۹۵۹ به دعوت پروفسور جورج رابینز از دانشگاه کالیفرنیا برای کمک در راه اندازی موسسه مطالعات مدیریت هند ، دولت هند تصمیم به راه اندازی موسسات مدیریت ، با نام موسسه مدیریت هندی کرد.

موسسه در کلکته برای اولین بار، در تاریخ ۱۳ نوامبر، سال ۱۹۶۱ تاسیس شد و موسسه مدیریت کلکته یا IIM کلکته هند، نامگذاری شد. مثل اسلوان دانشگاه MIT در مورد IIM کلکته، مدرسه بازرگانی هاروارد، نقش مهمی را در مراحل اولیه IIM احمدآباد ایفا کرده است.

دانشگاهیان

همه IIMs ها برنامه مدیریت (PGP) در دو سال تمام وقت را ارائه می کنند. این مدرک معادل کارشناسی ارشد کسب می باشد. PGP به طور معمول شامل دوره های حسابداری، علوم رفتاری، مالیه، اقتصاد، مدیریت منابع انسانی، بازاریابی، فعالیت های کسب و کار، سیاست های عمومی، استراتژی و مدیریت عمومی می باشد. ترم سال اول بطور کلی از دوروس پایه در رشته مدیریت تشکیل شده و دانشجویان در سال دوم مجاز به انتخاب رشته از یک لیست جامع انتخابی هستند.

IIM کلکته دیپلم کمک کامپیوتر مدیریت (PGDCM) را ارائه می دهد. این دوره که در سال ۱۹۹۴ آغاز شده بود، شبیه به برنامه PGDM است، با تاکید ویژه بر فناوری اطلاعات و برنامه های کاربردی کسب و کار است. IIM احمدآباد و IIM لاکنو ، برنامه مدیریت در کشاورزی (PGP-ABM) دو ساله را ارائه می دهند که در اصل یک برنامه MBA با تخصص در کشاورزی است.

IIM کلکته اجرای تخصصی برنامه MBA با نام برنامه فوق لیسانس برای مدیران برای رهبری رویایی در ساخت (PGPEX VLM) به طور مشترک باIIT  کانپور و IIT مدرس را ارائه می دهد.

IIM احمدآباد ، برنامه شش ماه تمام وقت بنام برنامه نیروهای مسلح (AFP) برای پرسنل نظامی را ارائه می دهد. IIM احمدآباد و بنگلور IIM ارائه برنامه های تمام وقت در مدیریت دولتی و برنامه فوق لیسانس در مدیریت و سیاست عمومی (PGP PMP) و برنامه تکمیلی در مدیریت سیاست عمومی (PGPPM) را ارائه می دهند. IIM بنگلور، برنامه دو ساله تمام وقت ارسال تحصیلات تکمیلی در نرم افزار تصدی مدیریت (PGSEM)، مدیریت اجرایی برنامه آموزش و پرورش طراحی شده برای نیازهای خاص حرفه ای مشغول به کار در نرم افزار و فن آوری اطلاعات صنعت را ارائه می دهد.

امکانات و استادان

زیرساخت های اصلی شامل کلاسهای درس، کتابخانه، کتابخانه الکترونیکی، فناوری اطلاعات و Wi-Fi و تجهیزات لپ تاپ، تجهیزات اوقات فراغت مانند سالن ورزشی و استخر شنا و امکانات در شاخه های متفاوت است. بیش از ۱۰۰۰۰ کتاب در کتابخانه دهلی نو، با دسترسی به کتابخانه های متعدد دیگر از طریق موافقت نامه های به اشتراک گذاری شده است. حدود ۲۰ درصد از اعضای هیئت علمی دارای درجه دکترا هستند. با توجه به بار مالی، IIPM موفق در گرفتن “بسیاری از اساتید بین المللی به تدریس در هند است.”

اعتباربخشی

موسسه جایزه درجه BBA یا MBA را به خودی خود نیست. گواهی برای دانشجویان، که پس از آن به صورت اختیاری می توانید برای درجه BBA یا MBA از موسسه بین المللی مدیریت در بلژیک درخواست جایزه از سال ۲۰۱۰، دانشجویان IIPM دریافت درجه / BBA MBA از دانشگاه Manonmaniam Sundaranar، UGC به رسمیت شناخته شده دانشگاه. دانشجویان از ISBE، یک مدرسه اجرا شده توسط IIPM، آموزش از راه دور درجه دانشگاه Sundarnar از Manonmaniam. گواهی نامه به طور مستقیم توسط IIPM ارائه شده توسط AICTE، تنظیم بدن برای آموزش فنی در هند، که مجوز رسمی یک فرآیند داوطلبانه است. معتبر بر اساس به IIPM، دوره خود را تحت میدان دید AIU، AICTE، همتراز و مشابه دولت تاسیس نهادهای نظارتی آمده است.

دانش آموزانی که تکمیل دوره گواهی واجد شرایط درخواست برای درجه BBA / MBA از موسسه بین المللی مدیریت (IMI) بلژیک یا IMI در درجه بعد از فارغ التحصیل است.

دانشگاهیان

به گفته این موسسه، برنامه ها تحت دو جریان ارائه می شوند:

 • برنامه های بین المللی
 • برنامه های تحت دانشکده بازرگانی و اقتصاد

به گفته این موسسه، برنامه تحت این دو جریان ذکر شده در بالا ، به شرح زیر است

 • برنامه کارشناسی ارشد در برنامه ریزی و کارآفرینی ۲ سال کامل
 • برنامه کارشناسی در برنامه ریزی و کارآفرینی ۳ سال کامل
 • برنامه کارشناسی ارشد در برنامه ریزی و کارآفرینی (برای مدیران با حداقل دو سال تجربه کاری)

برنامه GOTA

همه دانش آموزان این موسسه یک سفر ۲۱ روزه اجباری به کشورهای اروپایی به مطالعه فرصت های جهانی و تجزیه و تحلیل (GOTA) . این برنامه بازدید دانشجویان موسسه از شرکت های چند ملیتی و سازمان های سیاسی است. از سال ۲۰۰۸، دانش آموزان شروع به رفتن به قاره آفریقا و استرالیا تحت برنامه GOTA کردند.

موسسه مدیریت هند

نام

نام کوتاه

تاسیس

شهر / شهرک

ایالت / UT

تارگاه

موسسه مدیریت کلکته هند

IIM-C

۱۹۶۱

کلکته

غرب بنگال

http://www.iimcal.ac.in

موسسه مدیریت احمدآباد هند

IIM-A

۱۹۶۱

احمدآباد

گجرات

http://www.iimahd.ernet.in

موسسه مدیریت بنگلور هند

IIMB

۱۹۷۳

بنگلور

کارناتاکا

http://www.iimb.ernet.in

موسسه هندی مدیریت لاکنو

IIML

۱۹۸۴

لاکنو

اوتار پرادش

http://www.iiml.ac.in

موسسه مدیریت Kozhikode هند

IIMK

۱۹۹۶

Kozhikode

کرالا

http://www.iimk.ac.in

موسسه هندی مدیریت ایندور

IIMI

۱۹۹۶

ایندور

مادها پرادش

http://www.iimidr.ac.in/iimi

موسسه مدیریت شیلانگ هند

IIMS

۲۰۰۷

شیلانگ

Meghalaya

http://www.iimshillong.in

موسسه هندی مدیریت روحتاک

IIM-R

۲۰۱۰

روحتاک

هاریانا

http://www.iimrohtak.ac.in

موسسه مدیریت رانچی هند

IIM-رادیوم

۲۰۱۰

رانچی

Jharkhand

http://www.iimranchi.ac.in

موسسه هندی مدیریت برق

IIM-RP

۲۰۱۰

برق

چتیسگر

http://www.iimraipur.ac.in

موسسه مدیریت Tiruchirappalli هند

IIMT

۲۰۱۱

Trichy

تامیل نادو

http://www.iimtrichy.ac.in

موسسه مدیریت اودایپور هند

IIMU

۲۰۱۱

اودایپور

راجستان

http://www.iimu.ac.in

موسسه مدیریت کاشی پور هند

IIM-KP

۲۰۱۱

کاشیپور

اوتارخند

http://www.iimkashipur.ac.in

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.