موسسه تحصیلات تکمیلی آموزشی و تحقیقات پزشکی

امتیاز دانشگاه
رتبه کل
 • رتبه جهانی
 • رتبه در دانشگاه های هند
 • سطح آموزشی
 • محیط دانشگاه
 • امکانات دانشگاه
 • موقعیت دانشگاه

موسسه آموزش و تحقیقات پزشکی تحصیلات تکمیلی

(Post Graduate Institute of Medical Education and Research)

 

 

 

 

 

موسسه آموزش و تحقیقات پزشکی تحصیلات تکمیلی (PGIMER) یکی از موسسات تحقیقات و پزشکی آسیا واقع در چندیگر هند است که برای آموزش در زمینه پزشکی با امکانات تحقیقات پزشکی به رسمیت شناخته شده است. این موسسه با قانون مجلس تاسیس شده است. در PGIMER  بسیاری از دوره ها  در مقطع کارشناسی، سطوح فوق لیسانس و دکترا ارائه می شود. موسسه PGIMER ارائه دهنده کارشناسی ارشد پزشکی در رشته های مختلف و با داشتن بیمارستان فراهم کننده مراقبت های پزشکی به تعداد زیادی از بیماران می باشد.

تاریخچه

PGIMER در سال ۱۹۶۰ به عنوان یک مرکز در تلاش به منظور توسعه الگوهای تدریس در آموزش و پرورش در مقطع کارشناسی ارشد پزشکی در بسیاری از شاخه های ممکن و تلاش برای تولید متخصصین در رشته های مختلف پزشکی بوجود آمد.

PGIMER آغاز کار خود را مدیون سردار پراتاب کایرون سینگ، وزیر و سپس رئیس و کارشناس برجسته پزشکی دولت  در کنار حمایت اولین نخست وزیر هند جواهر لعل نهرو است. کار این موسسه در سال ۱۹۶۲ آغاز شده و در تاریخ ۷ جولای سال ۱۹۶۳  توسط جواهر لعل نهرو افتتاح شده است. این موسسه در اصل تحت نظر دولت پنجاب بوده که  پس از سازماندهی مجدد دولت، موسسه به اتحادیه چندیگر در نوامبر سال ۱۹۶۶ منتقل شد.

موسسه یک نهاد مستقل تحت نظر پارلمان هند در سال ۱۹۶۷ تحت عملکرد وزارت بهداشت، درمان و رفاه خانواده دولت هند ، برای فراهم کردن کیفیت بالای مراقبت از بیماران و رسیدن به خودکفایی در امر آموزش و پرورش پزشکی و پاسخگویی به نیاز کشور برای معلمان پزشکی مجرب در تمام زمینه های پزشکی و جراحی و ارائه امکانات آموزشی برای پرسنل در همه شاخه های بهداشتی و انجام پژوهش های مبتنی بر جامعه بوجود آمد.

مراقبت از بیمار و پژوهش

بیمارستان نهرو ، حیاتی ترین بخش PGIMER است و در حدود ۵۰۰۰۰ پذیرش در سال می پذیرد. موسسه دارای امکانات تشخیصی و درمانی، برای تخصص های بالینی است.

۱۴۰ تخت بخش اورژانس با بخش پزشکی، اطفال، اورژانس های جراحی و تروما دور یک ویژگی است و دارای اتاق های اضطراری متصل آزمایشگاهی، X-ray و عمل است. بخش رادیوتراپی و تصویربرداری دارای امکانات MRI، CT اسکن، سونوگرافی می باشد. گروه پزشکی اجتماعی و دانشکده بهداشت عمومی با بخش اطفال، پرستاری و مامایی و بیماریهای زنان و زایمان در حال انجام مطالعات مربوط به نیازهای سلامت جامعه است.

مرکز پیشرفته کودکان از ۳۰۰ تخت با چند تخصص اختصاص داده شده به مراقبت از کودکان است. این مرکز که در سال ۱۹۹۷ توسط دکتر شانکار دایال شارما، رئیس جمهور هند، افتتاح شده است با امکانات موجود برای درمان، آموزش و پژوهش مجهز شده است. این مرکز ۲۴ ساعته ،خدمات اورژانس و مراقبت های ویژه اطفال را فراهم می کند. این مرکز ارائه دهنده خدمات تخصصی در زمینه هماتولوژی و انکولوژی اطفال، مغز و اعصاب، آلرژی و ایمونولوژی، ریه، قلب، ژنتیک و بیماریهای متابولیک است و بخش فوق تخصصی نوزادان با امکانات مراقبت های ویژه نوزادان است.

فوق تخصص گوارش در یک شاخه جداگانه ای از ساختمان با تمام امکانات مدرن برای درمان، آموزش و پژوهش قرار گرفته است. این بخش دارای امکانات آزمایشگاهی – بیوشیمی، انزیمولوژی، میکروبیولوژی، ویروس شناسی، رادیولوژی و پاتولوژی است. علاوه بر این، بخش دارای یک بخش کامل برای گوارش اطفال است.

مرکز مبارزه با مواد مخدر در ارتباط با گروه های تحصیلی و مراکز دیگر که به نوبه خود در توجه و مواظبت در مرحله نقاهت، توانبخشی، و توسعه نیروی انسانی کمک می کند. این مرکز همچنین دارای خدمات فیزیوتراپی، اتاق عمل جزئی برای جراحی است. این بیمارستان مرکز DOTS برای درمان بیماران مبتلا به سل است.

مرکز پیشرفته چشم با فن آوری های جدید پیشرفته، که برخی از آنها اولین بار در هند هستند شامل انسجام نوری توموگرافی، توموگرافی هایدلبرگ شبکیه، پریمتری Hyperacuity ترجیحی، میکروسکوپ سپکولوم و ایندوسیانین سبز آنژیوگرافی است.در این مجموعه آموزش و عمل  لیزر، تکنیک های کامپیوتری پریمتریک، فرکانس دو برابر شدن پریمتری سونوگرافی با وضوح بالا، بایوماکروسکوپی التراسونیک، توپوگرافی قرنیه، کامپیوتری خودکار رفرکتور و تکنیک های بسیار پیچیده الکتروفیزیولوژیک انجام می شود. تمام مراحل پیچیده جراحی چشم – ایمپلنت IOL پیچیده آب مروارید، جراحی لیزیک برای حذف عیوب انکساری، جراحی تروما، اعمال جراحی اکیوپلاستیک، جراحی DCR آندوسکوپی، گالوکما و جراحی شبکیه چشم به طور معمول انجام می شود.

مرکز پیشرفته قلب با ۱۷۵ تخت بیمارستان دارای چهار آزمایشگاه و چهار اتاق عمل است.

واحد فارماکولوژی بالینی (CPU) به تازگی شروع به انجام تحقیقات در زمینه مواد مخدر جدید کرده است. این واحد آزمایشات اولیه بالینی را در فراهم زیستی و مطالعات bioequivalence در داروهای جدید در افراد داوطلب سالم به عنوان بیماران انجام می دهند. این واحد توسط فارماکولوژیست های بالینی، داخلی و دانشکده مراقبت های ویژه اداره می شود.

تدریس و آموزش

هدف موسسه از فراهم کردن امکانات آموزشی برای آموزش پرسنل پزشکی و غیر پزشکی در تمام شاخه های مهم فعالیت های بهداشتی است. این موسسه آموزش کارشناسی ارشد پزشکی در بسیاری از تخصص های علوم پزشکی، به عنوان مثال، پزشکی، جراحی، پاتولوژی، میکروبیولوژی و غیره را ارائه می دهد.

موسسه پرستاری به نام موسسه ملی آموزش پرستاری برای آموزش پرستاری وجود دارد.

PGIMER در تحقیقات محیط زیست روستایی و اجتماعی و مشکلات بهداشتی نیز وارد شده است. پیشرفت مداوم در حال توسعه روش های پژوهش و استراتژی های جدید برای بهره مندی بیماران وجود دارد. تمرکز تحقیقات در زمینه مقابله با بیماری هایی مانند اسهال، سل، مالاریا، amoebiasis، HIV، جذام، هپاتیت، کم خونی، سرطان خون، فشار خون بالا، تصلب شرایین، تالاسمی، پوسیدگی دندان، سرطان، و بیماری های مقاربتی می باشد. هر سال نزدیک به ۴۰۰ مقاله از این موسسه در مجلات ملی و بین المللی منتشر می شود.

تعدادی از مراکز به عنوان مراکز تحقیقاتی توسط سازمان ملی تعیین شده است. این مراکز عبارتند از:

 • (پزشکی اجتماعی) / (دانشکده بهداشت، PGIMER) یکی از بخش های انتقال آموزش به متخصصان بهداشت عمومی از دسته های مختلف از جمله MD در پزشکی اجتماعی و MPH است. گروه درگیر در تحقیقات بر روی مسائل مربوط به بهداشت عمومی می باشد.
 • تحقیقات بالینی در تولید مثل انسانی (زنان و زایمان)
 • مرکز بهداشت روانی (روانپزشکی)
 • کنترل کیفیت در شیمی بالینی (بیوشیمی)
 • انعقادی (هماتولوژی)
 • انگل شناسی بالینی
 • انتقال خون و هماتولوژی

اعضای هیئت علمی و فارغ التحصیلان قابل توجه

 • پروفسور والیا ، متخصص اطفال
 • پروفسور KK  تلوار، متخصص قلب و مدیر سابق موسسه
 • پروفسور در باکو، پدر نوزادان در هند
 • دکتر برایان J. پریرا، رئیس جمهور و مدیر اجرایی مغناطیس پیشرفته و رئیس بنیاد کلیه ملی ایالات متحده آمریکا
 • پروفسور راجش کومار، متخصص اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی در هند

فرایند پذیرش

پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد (MD / MS) در PGIMER از طریق یک امتحان ورودی رقابتی در سراسر کشور برگزار می شود که هر شش ماه می باشد. هر سال بیش از ۲۰،۰۰۰ فارغ التحصیلان پزشکی در سراسر کشور رقابت برای تعداد محدودی از سیت ها در این امتحان شرکت می کنند. حدود ۱٪ تا ۲٪ از نامزدها انتخاب می شوند.

دوره های پزشکی

 مقطع  رشته  مدت دوره

کارشناسی

آزمایشگاه پزشکی/ فن آوری (X-ری)/ شنوایی شناسی و گفتار درمانی/ Med.Tech. پرتو درمانی/ درمان های فیزیکی/ پرستاری (۴ سال)

۴ سال

کارشناسی ارشد

مدیریت در بیمارستان (MHA)/ بهداشت عمومی (MPH)/ پزشکی بیوتکنولوژی (DST بودجه)، بیوشیمی، فارماکولوژی

۲ سال

دکترای پزشکی (MD)

بیهوشی، بیوشیمی، پزشکی، پوست، Venereology و Leprology، پزشکی، میکروبیولوژی، پزشکی هسته ای، زنان و Gynaecology، اطفال، روانپزشکی، رادیو تشخیص، پاتولوژی، فارماکولوژی، پرتو درمانی، طب انتقال خون، پزشکی قانونی

۳ سال

جراحی (MS)

جراحی/ ارتوپدی/ گوش، حلق و بینی/ چشم پزشکی، آناتومی

۴ سال

MDS

ارتودنسی، Pedodontia و دندانپزشکی پیشگیری، جراحی فک و صورت

۳ سال

DM

بیهوشی قلب، قلب و عروق، غدد درون ریز، بیماریهای کلیه، مغز و اعصاب، ریه و پزشکی مراقبت بحرانی، گوارش، کبد، گروه فارماکولوژی بالینی، نوزادان، مراقبت های ویژه اطفال و کودکان Hemato-انکولوژی

۲ سال

MCH

جراحی قلب و عروق و توراکس ، جراحی مغز و اعصاب، جراحی اطفال، ارولوژی، جراحی گوارش، جراحی پلاستیک

۳ سال

توجه : داوطلبان برای دوره های مختلف کوتاه مدت (حداکثر تا ۶ ماه) پذیرفته شده است. آنها فقط می تواند به عنوان ناظر عمل کنند.هزینه این دوره ها متوسط ۱۰۰۰۰ روپیه در ماه است.

 1. با سلام
  من کارشناس ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی هستم که می خواهم در مقطع دکترا در این رشته ادامه تحصیل بدهم. آیا این دانشگاه رشته مورد نظر ر ا پذیرش می کند؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.