موسسه فناوری هند

امتیاز دانشگاه
رتبه کل
 • رتبه جهانی
 • رتبه در دانشگاه های هند
 • سطح آموزشی
 • محیط دانشگاه
 • امکانات دانشگاه
 • موقعیت دانشگاه

موسسه فناوری هند

(All India Institutes of Technology)

 

 

 

 

 

 

موسسه فناوری هند (IIT S) گروه موسسات آموزش عالی مستقل مهندسی و فن آوری هند می باشند. این موسسات به آموزش دانشمندان و مهندسان و با هدف توسعه نیروی کار ماهر برای حمایت از توسعه اقتصادی و اجتماعی هند ایجاد شدند.

هر IIT یک دانشگاه مستقل است و از طریق شورای مشترک IIT، که ناظر بر اداره کل آنها است به یکدیگر مرتبط هستند. در هر موسسه حدود ۱۲۰۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی و بیش از ۱۵۰۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و حدود ۵۰۰۰ دانشجوی دکترای مهندسی در مجموعه IIT مشغول به تحصیل می باشند.

IIT برای اولین بار در سال ۱۹۵۱، در خاراگپور (در نزدیکی کلکته) در ایالت بنگال غربی تاسیس شد.

IIT خاراگپور همچنین دارای یک مدرسه فناوری پزشکی (دانشکده علوم پزشکی و فناوری)، دانشکده مدیریت (وینود گوپتا دانشکده مدیریت)، دانشکده حقوق (راجیو گاندی) و زیرساخت های طراحی (رانبیر و چیترا گوپتا دانشکده زیرساخت طراحی و مدیریت) در داخل پردیس و محوطه آن قرار دارد.

تاریخچه 

تاریخ IIT و قدمت آن به سال ۱۹۴۶ به سر جاگندرا سینگ از شورای اجرایی نایب السلطنه با کمیته ای که کار به ایجاد موسسات عالی فنی برای توسعه صنعتی در هند می رسد. این کمیته با ۲۲ عضو به رهبری نالینی رانجان سرکار، به ایجاد نهادها در نقاط مختلف هند با نهادهای وابسته پرداخت.

موسسه تکنولوژی هند برای اولین بار در ماه مه ۱۹۵۰ در هیجلی خاراگپور تاسیس شد و در ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۵۶، پارلمان هند آن را تصویب کرد.

ساختار سازمانی

رئیس جمهور هند، قوی ترین شخص در ساختار سازمانی IITs است، که از لحاظ تصدی مقام با داشتن قدرت باقی مانده است.

به طور مستقیم تحت نظر رئیس جمهور، شورای IIT که متشکل از وزیر مسئول آموزش فنی دولت، اتحادیه مدیران تمام IITs، رئیس کمیسیون کمک های مالی دانشگاه، مدیر کل CSIRAC یا CSIR ، سه نفر از اعضای مجلس شورای اسلامی، دبیر شورای مشترک وزارت منابع انسانی و توسعه است اداره می شود.

آموزش

IITs های مختلف بطور خودکار، عمل می کنند. استقلال بدان معنی است که IITs می تواند برنامه درسی خود را تنظیم و تغییر انطباق در شرایط آموزشی، عاری از موانع اداری انجام دهد.

دولت هیچ کنترل مستقیمی روی تصمیم گیری های سیاست داخلی IITs (مانند استخدام اعضای هیات علمی و برنامه ریزی درسی) ندارد. همه IIT ها، کتابخانه های عمومی برای استفاده از دانشجویان خود دارند. کتابخانه های الکترونیکی برای دسترسی به مجلات می باشد. IITs و مؤسسه ابتکار همراه با وزارت توسعه منابع انسانی به ارائه فیلم های رایگان (آنلاین) سخنرانی ها از رشته های مختلف تحت برنامه ملی فناوری آموزش پیشرفته می پردازند. این طرح قابل دسترس همه دانشجویان است.
همه IITs امکانات خوابگاهی در دانشگاه برای دانشجویان، محققان و استادان را دارا هستند. دانش آموزان در طول اقامت خود در IIT در خوابگاه زندگی می کنند. همه IITs ها دارای زمین های ورزش کریکت، فوتبال، هاکی، والیبال، تنیس روی چمن، بدمینتون و دو و میدانی و استخر شنا هستند.

در سراسر کشور، همه IITs ها همواره بالاتر از هر کالج مهندسی دیگر در هند در نظر سنجی مهندسی آموزش و پرورش قرار گرفت.

IIT بمبئی در رتبه ۱۸۷ در سال ۲۰۱۰ در رتبه بندی دانشگاه های جهان قرار گرفت. در مهندسی و تکنولوژی رتبه بندی IIT بمبئی و دهلی به ترتیب ۴۷ و ۵۲ می باشد در حالی که IITs در رتبه بندی بار آموزشی تا سال ۲۰۰۹ (IIT بمبئی،در رتبه ۱۶۳) قرار گرفت.

فارغ التحصیلان

فارغ التحصیلان، بسیاری از IIT ،کارآفرینان از جمله NR Narayana Murthy (بنیانگذار و رئیس سابق Infosys)، راجندرا S. پاوار (موسس و رئیس NIIT)، وینود خوسلا (از بنیانگذاران سان مایکروسیستمز، پاتیل (موسس و رئیس سابق شرکت سیروس منطق) هستند. فارغ التحصیلان دیگر به موقعیت های پیشرو در شرکت ها، مانند گوپتا Rajat (مدیر عامل سابق، مک کینزی)، آرون سارین (مدیر عامل سابق شرکت، وودافون)، دست یافته اند. فارغ التحصیلان IIT نیز در رشته سیاست دنبال برای مثال، Manohar Parrikar، وزیر گوا شد. IITians بسیار زیادی به نوآوری در علم و فن آوری پرداخته اند، مانند لعل مانی Bhaumik که به اختراع فرآیند عمل جراحی لیزیک چشم کمک کرده است.

موسسات

نام

نام کوتاه

تاسیس

شهر

ایالت

IIT خاراگپور

IITKGP

۱۹۵۱

خاراگپور

غرب بنگال

IIT بمبئی

IITB

۱۹۵۸

بمبئی

ماهاراشترا

IIT مدرس

IITM

۱۹۵۹

چنای

تامیل نادو

IIT Kanpur

IITK

۱۹۵۹

کانپور

اوتار پرادش

IIT دهلی

IITD

۱۹۶۳

دهلی نو

دهلی نو

IIT Guwahati

IITG

۱۹۹۴

Guwahati

آسام

IIT  روکی

IITR

۲۰۰۱

روکی

Uttarakhand

IIT  روپار

IITRPR

۲۰۰۸

روپنانگر

پنجاب

IIT تهران

IITBBS

۲۰۰۸

تهران

اوریسا

IIT حیدرآباد

IITH

۲۰۰۸

حیدرآباد

آندرا پرادش

IIT Gandhinagar

IITGN

۲۰۰۸

Gandhinagar

گجرات

IIT Patna

IITP

۲۰۰۸

پاتنا

بحار

IIT راجستان

IITJ

۲۰۰۸

جادهاپور

راجستان

IIT مندی

IIT مندی

۲۰۰۹

مندی

هیماچال پرادش

IIT  ایندور

IITI

۲۰۰۹

ایندور

مادها پرادش

IIT بنارس

IITBHU

۲۰۱۱

بنارس

اوتار پرادش

رشته های دانشگاه

مقطع

رشته

طول دوره

کارشناسی فن آوری

الکترونیک/ مکانیک/ شیمی/ فیزیک

۴ سال

کارشناسی ارشد

مدیریت بازرگانی (MBA) (فقط برای مهندسین و فارغ التحصیلان پست در علم)/ فناوری اطلاعات (PGDIT)/ علوم پزشکی و صنعت (MMST)/ برنامه ریزی شهر (MCP)/ قانون مالکیت معنوی (PGDIPL)/ طراحی (M.Des.)/ عملیات دریایی و مدیریت (PGDMOM)

۲ سال

پیش دکترا

تمامی رشته های پایه مهندسی

۲ سال

دکترا

تمامی رشته های مهندسی

۳ تا ۵ سال

 1. با سلام : من ليسانس حسابداري هستم ايا مي توانم از اين دانشگاه در حيدر اباد پذيرش بگيرم؟ هزينه تحصيلي به چه صورت است و در سال كي پذيرش دارد ؟

  • سالی یک بار و بله می توانید اقدام نمایید و هزینه تحصیلی آن سالیانه حدود ۳۰۰۰ دلار می باشد

 2. سلام فردوس هستم از افغانستان آیا میتوانم در iit بمبی در مقطع کارشناسی پذیرش شوم و متاهلم و دو فرزند دارم آیا دولت هند برای فامیلم نیز ویزا خواهد داد وهزینه تحصیل در آنجا چقدر است ؟

  • سلام
   خیر دولت هند بهمراه دانشجو ویزای همراه نمیدهد.
   رشته ی خود را بفرمایید تا هزینه را بر اساس ان اعلام کنم

 3. سلام راضيه طيب هستم از افغانستان
  من رشته كمپيوتر ساينس خواندم سوال ام اينجاست
  اول : مصارف فيس و ليليه چطور ميشود و چطور بايد اقدام كنم؟
  دوم : من تافل را پاس نكردم ايا ميتوانم درين دانشگاه درس بخوانم؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.