ناگپور

ناگپور

ناگپور (مراتی ها: नागपूर انگلیسی: Nagpore) شهری در ایالت ماهاراشترا، بزرگترین شهر در هند مرکزی و سومین شهر در ماهاراشترا پس از بمبئی و پونا می باشد. با جمعیت ۲،۴۰۵،۴۲۱ (۲۰۱۱) ناگپور ، بزرگترین توده شهری در هند است. همچنین اخیرا به عنوان شهر و دومین شهر تمیز و سبزترین شهر هند قرار گرفت. ناگپور نهفته دقیقا در مرکز کشور با شاخص مایل صفر مرکز جغرافیایی هند است.
ناگپور همچنین بعنوان “پایتخت ببر هند ” شناخته شده است.

زبان

مراتی زبان محلی است. هندی توسط هر کس درک  می شود و زبان انگلیسی مخصوص به افراد تحصیل کرده است. شهرستان ناگپور با نرخ باسوادی ۸۹٫۳٪ در سال ۲۰۰۱ کاملا با استانداردهای هند، به عنوان یک مرکز آموزش در هند مرکزی است که دانش آموزان از سراسر کشور را به خود جذب می کند.

جغرافیا

ناگپور در فلات دکن در شبه جزیره هند و در ارتفاع متوسط ۳۱۰٫۵ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. دریاچه های طبیعی عبارتند از: دریاچه  Gorewada و دریاچه Telangkhedi. دریاچه Sonegaon و دریاچه Gandhisagar که دریاچه های ایجاد شده توسط حاکمان تاریخی شهر است.

آب و هوا

ناگپور آب و هوای مرطوب و خشک استوایی با شرایط خشک حاکم برای بیشتر سال است. بارندگی سالانه ۱۲۰۵ میلی متر (۴۷٫۴۴) از باران های موسمی در ماه ژوئن تا ماه سپتامبر می باشد. بالاترین میزان بارش ۳۰۴ میلی متر بارش ثبت شده در ۱۴ ژوئیه ۱۹۹۴ بود. تابستان ها بسیار گرم از ماه مارس تا ژوئن، با درجه حرارت حداکثر در ماه می است. زمستان از ماه نوامبر تا ژانویه می باشد. بالاترین درجه حرارت ثبت شده در شهر ۴۹ ° C در تاریخ ۲۹ می ۲۰۱۲ بود، در حالی که پایین ترین، ۳ درجه سانتی گراد بود.

جمعیت

در سرشماری ۲۰۱۱ ، شهرداری ناگپور جمعیت ۲،۴۰۵،۴۲۱ و تراکم شهری جمعیت ۲،۴۹۷،۷۷۷ را به ثبت رسانیده است. نسبت جنسی ۹۶۱ زن به ازای هر ۱۰۰۰ نفر مرد و ۹٫۹٪ جمعیت کمتر از شش ساله بودند. سواد مردان ۹۶٫۱۶٪ و سواد زنان ۸۹٫۹۹٪ بود.

حدود ۹۹٫۴٪ از مردم در فعالیت های غیر کشاورزی مشغول اند

مراتی، زبان رسمی ماهاراشترا، زبان محلی در ناگپور است. گویش ورهادی مراتی در داخل و اطراف شهر سخن گفته می شود.

اقتصاد

ناگپور مرکز اصلی تجارت منطقه ویدار از روزهای اولیه بوده و یک مکان تجاری مهم است. با این حال، اهمیت اقتصادی ناگپور به تدریج نسبت به بمبئی و پونا پس از ادغام به ماهاراشترا به دلیل یک دوره غفلت دولت کاهش یافته است.

اقتصاد ناگپور در حال حاضر از دوره نقاهت گذشته و شهر حدود ۵۰۰۰ کرور سرمایه گذاری را در سال ۲۰۰۴ به خود جذب کرده است. بازار سیتابولدی در ناگپور مرکزی ، به عنوان قلب شهر، حوزه عمده بازار تجاری است.

منطقه صنعتی بوتیبوری، بزرگترین در منطقه است و بزرگترین واحد املاک هند سنتتیک راما، تولید کننده نخ پلی استر مصنوعی است. واحدهای دیگر در بوتیبوری عبارتند از: انتقال قدرت شرکت KEC، یونیتک هیوندای ، ACC Nihon و ریخته گری Ltd می باشد.

هینگنا املاک صنعتی واقع در حاشیه غربی شهر ،از حدود ۹۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط ساخته شده است. در میان آنها کارخانه تولید تراکتور ماهیندرا ، واحد آموزشی ریخته گری ویبولیتین NECO ،واحد بین المللی احتراق، گروه بجاج  خودرو، ، مسواک آجنتا است.

آموزش

ناگپور یک مرکز آموزش بزرگ در مرکز هند است. دانشکده کشاورزی، قدیمی ترین کالج در کشور در سال ۱۹۰۶ توسط دولت بریتانیا تاسیس شده است. دانشگاه ناگپور در سال ۱۹۲۳ تاسیس شده و یکی از قدیمی ترین در کشور است. موسسه مدیریت و فناوری، ناگپور، یکی از مشهور ترین مدارس هند در محوطه گسترده در راه به کاتول واقع شده است. دانشکده دامپزشکی ناگپور و سه کالج پزشکی یعنی کالج پزشکی دولتی و بیمارستان (GMCH)، کالج پزشکی دولتی ایندیرا گاندی (IGGMC) و کالج پزشکی (LMC) در این شهر واقع شده است. علاوه بر این، ناگپور دارای چندین کالج مهندسی از جمله موسسه ملی تکنولوژی Visvesvaraya ، دانشکده مهندسی و مدیریت، دانشکده فنی و مهندسی شری Ramdeobaba Palloti وینسنت و بیشتر است.

فرهنگ

مردم این شهرستان شامل مردم دیگر شهرهای هند و همچنین افرادی متعلق به ادیان بزرگ جهان، و در عین حال برای اقامت آرامش در طول درگیری های جمعی در هند شناخته شده است. ناگپور نقش میزبان برنامه های فرهنگی در طول سال است.

هیتاوادا یکی از قدیمی ترین و بزرگترین روزنامه های انگلیسی روزانه در مرکز هند است. یکی دیگر روزانه بهارات زبان مراتی در ناگپور از سال ۱۹۴۸ میلادی توسط انتشارات NarKesari، Ramdaspeth می باشد.

معروف ترین معبد ناگپور تکدی گانش مندیر است. رویدادهای مذهبی در شهرستان در طول سال مشاهده شده است. جشنواره های هندو بزرگ مانند دیوالی، هولی و Dussera با شور و شوق جشن گرفته می شود. جشن ماندگار گانش و جشنواره پوجا دورگا تقریبا در هر محله کوچکی در شهر برگزار می شود. این شهرستان همچنین دارای جمعیت مسلمان قابل ملاحظه ای است، و مکان های معروف عبادت برای مسلمانان شامل توسط جاما مسجد می باشد. معروف ترین درگاه حضرت بابا تاج الدین است.

انجمن کریکت Vidarbha (VCA) در ناگپور یکی از سالن های بزرگ گریگت در کشور است. INOX Wardhaman Nagar  (مساحت ۴۵،۰۰۰ فوت مربع) بزرگترین مولتی پلکس در شهر است. در حال حاضر ، شهرستان دارای بیشتر از ۳ multiplexes از جمله INOX Jaswant ، بازار طولی، Cinemax Sitabuldi و Sangam Adlabs Sakkardara است.

ترابری

با توجه به محل مرکزی آن در هند، راه آهن ناگپور ایستگاه اتصال راه آهن مهم و پایانه حمل و نقل قطار اتصال کشور است، به خصوص اتصال کلان شهرهای عمده هند، بمبئی به حورا – کلکته، دهلی و جامو به چنای، حیدرآباد، بنگلور در جنوب، و همچنین شهرهای غربی مانند پونه و احمدآباد است. این شهرستان بخشی از راه آهن مرکزی و جنوب شرق منطقه مرکزی راه آهن راه آهن هند است.
بزرگراه دولتی جدید، ناگپور، اورنگ آباد در بزرگراه مومبای ساخته شده بر اساس بزرگراه ملی از سوی دولت ایالتی و مرکزی تحریم شده است

ناگپور در کنترل ترافیک هوایی (ATC) شلوغ ترین در هند با بیش از ۳۰۰ پرواز با پرواز هر روز در سال ۲۰۰۴ است. در اکتبر سال ۲۰۰۵، فرودگاه سونگان ناگپور در فرودگاه بین المللی ساخته شد و به فرودگاه بین المللی دکتر باباصاحب امبدکار تغییر نام داد.

ناگپور شاهد رونق اقتصادی به عنوان “چند معین توپی محموله های بین المللی و فرودگاه در ناگپور (میهن)” در حال توسعه است.

ناگپور با پروازهای روزانه داخلی به اکثر شهرها یکی از متراکم ترین پروازهای داخلی را داراست.

مراکز توریستی

 • دریاچه و باغ Ambazari
 • ورزشهای آبی Khindsi ، Ramtek، khindsi. Khindsi دریاچه زیبا ۴۰ کیلومتر از شهرستان ناگپور فاصله دارد و به زیبایی های طبیعی و آب های ورزشی مشهور است.
 • دریاچه جانبی Futala
 • معبد شری گانش در نزدیکی ایستگاه راه آهن
 • ماتا مندیر در کرادی
 • معبد اژدها در Kamptee
 • پارک Kasturchand.
 • باغ های گیاه شناسی.
 • دریاچه Shukrawari.
 • Mandir Telankhedi Shiv.
 • تاج باغ
 • ستاد RSS در Reshimbagh.
 • مرکز رامان علم
 • ماهاراج باغ
 • دریاچه باغ ساکاردارا.
 • باغ رز ژاپنی
 • تپه های حوزه علمیه و نیروی هوایی ایستگاه
 • گورستان پارسی
 • بوهرا مسجد مسجد بسیار بزرگ و زیبا در ایتواری
 • معبد گجنان.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.