نگاهی به پژوهش وفناوری در هند

همایش علمی ˈنگاهی به پژوهش و فناوری در آیینه سند چشم اندازˈ روز شنبه با حضور دانشجویان ایرانی تحصیلات تکمیلی درهند و شخصیت های علمی از ایران در دهلی نو گشایش یافت. افتتاحیه این مراسم امروز در حالی آغاز شد که در مراسم افتتاحیه از بیست دانشجویان برتر شبه قاره در سال ۲۰۱۳ نیز تقدیر شد. از این بیست دانشجوی برتر ۷ نفر در مراسم حضور داشتند. آقایان جمشید مرادی کردستانی، کیانوش قلاوند، سبحان قوام آبادی، محمد ملک زاده، خانم ها زهرا اشکاوند، فهمیه الله دادی و ریتا باقری به عنوان دانشجویان برتر شبه قاره در سال ۲۰۱۳ هدایاخود رار دریافت کردند و جوایز و هدایای باقی دانشجویان شبه قاره برای آن ها ارسال خواهد شد.
این همایش با حضور نماینده مقام معظم رهبری در هند، سفیر ایران در هندوستان؛ حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی؛ عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی رییس کمیته علمی، تحقیقاتی و فناوری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت و رایزنی علمی ایران در شبه قاره هند آغاز به کار کرد.
در این همایش که در خانه فرهنگ ایران در دهلی نو درحال برگزاری است مهمترین مسایل و ضرورت های پژوهش و فناوری در آیینه سند چشم انداز مورد بررسی قرار می گیرد.
نماینده مقام معظم رهبری در هند در سخنانی به جایگاه بالای علمی ایران در منطقه و جهان اشاره و بر ضرورت استفاده از ظرفیت های علمی کشور در جهت توسعه و پیشرفت علمی تاکید کرد.
حجت الاسلام مهدی مهدوی پور ؛ دانشجویان ایرانی را سرمایه های کشور دانست که می توانند نقش مهمی در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و توسعه کشور ایفا کنند.
فیر ایران در هندوستان نیز با اشاره به اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی میان ایران و هند تاکید کرد: روابط آینده ایران و هند بسیار روشن است و زمینه های فراوانی برای توسعه روابط در بخش های مختلف به ویژه اقتصادی میان دو کشور وجود دارد.
ˈغلامرضا انصاریˈ با اشاره به ظرفیت های فراوان توسعه روابط دو کشور به ویژه در بخش انرژی و مراودات اقتصادی گفت: فاصله نزدیک و موقعیت جغرافیایی و نیازهای متقابل از جمله عواملی است که زمینه توسعه هرچه بیشتر روابط میان دو کشور را فراهم کرده است.
سفیر ایران با اشاره به تجربه های موفق هند در زمینه های مختلف علوم و فناوری بر ضرورت انتقال این تجربیات توسط دانشجویان ایرانی به کشور تاکید کرد.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این همایش اولویت های علمی و سیاست های کلی توسعه علم و فناوری در کشور را تشریح کرد.
دکتر حمیدرضا طیبی گفت: درحال حاضر با توجه به رشد علمی کشورمان در جایگاه خوبی از نظر علمی و فناوری قرار داریم و با استفاده از ظرفیت های موجود می توان هرچه بیشتر به رشد و توسعه کشور و توسعه علم و فناوری کمک کرد.
این همایش با بررسی موضوعات تخصصی در زمینه پژوهش و فناوری در آیینه سند چشم انداز با ارائه ۲۰ مقاله علمی به کار خود پایان می دهد.
رایزن علمی و سرپرست دانشجویان ایرانی در هند و شبه قاره نیز گفت: در این همایش حدود ۱۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی تحصیلات تکمیلی از سراسر هند و تعدادی از شخصیت های علمی و استادان مدعو ایرانی حضور دارند که حدود ۲۰مقاله پیرامون موضوع همایش ارائه خواهد شد.
دکتر ˈعلی اعظم خسرویˈ افزود: این همایش با هدف آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان با اولویت های علمی کشور در راستای سند چشم انداز و نقشه جامع علمی کشور درحال برگزاری است تا دانشجویان شاغل به تحصیل در هند و شبه قاره عناوین و پژوهش های تحقیقاتی دوره دکتری خود را متناسب با نیازهای علمی کشور انتخاب کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.