چنای

چنای

چنای
شهر مدرس
کشور هند
ایالت تامیل نادو
متروپولیتن شهرستان ۴۲۶٫۷ km2)164.48 مایل مربع)
ارتفاع ۶ متر (۲۰ فوت)
جمعیت (۲۰۱۱) ۶۲،۲۱،۷۸۲
منطقه زمانی  UTC +05:30
عدد شاخص پستی ۶۰۰
تلفن ۴۴-۹۱+
زبان محلی تامیل
منطقه شهری چنای شامل بخش های Kanchipuram و مناطق Tiruvallur

 

چِنای (به تامیل: சென்னை؛ _ به انگلیسی: Chennai) (نام رسمی پیشین: مَدرَس) کلان‌شهری در کشور هند است. این شهر در واقع مرکز یا پایتخت ایالت تامیل نادو است. چنای جزو مناطق شهری پرجمعیت هند به شمار می‌آید و دارای رتبه چهارم در این کشور است. این منطقه در ساحل کوروماندل در خلیج بنگال واقع شده و کل جمعیت آن در حدود ۴٫۵۰۰۰۰۰ نفر ارزیابی شده‌ است و واقع در ساحل Coromandel خلیج بنگال،، مرکز بزرگ تجاری، فرهنگی، آموزشی و در جنوب هند است.

مدرس از واژه «Madraspatnam» مشتق شده که در واقع از یک دهکده ماهیگیری در شمال فورت سنت جورج مشتق شده است که بوسیله کمپانی هند شرقی انتخاب گشته و برای استقرار و امکان ثابت در ۱۶۳۹ شهر کوچک دیگر «چناپاتنام» می‌باشد که چسبیده به جنوب این منطقه می‌باشد. در دوره زمانی کوتاهی این ۲ شهر با هم ادغام شدند و کلمه «مدرس» بوسیله بریتانیائیها انتخاب شد. اگر چه هنوز هم افراد محّلی عادت به گفتن «چناپاتنام» یا «چناپوری» دارند. این شهر از لحاظ جغرافیائی در آگوست ۱۹۹۶ دوباره به نام «چنای» نامگذاری شد. این عقیده وجود دارد که نام پرتغالی محلّی «مادره دی سوس» بعد از اقتدار کامل پرتغالی‌ها که جزو اولین مهاجران در سال ۱۵۰۰ بوده‌اند، در اینجا شهره شده‌است. همچنین با وجود اینکه «چنای» اسم دو ناحیه‌است و در زبان تامیلی موجود می‌باشد، پیشنهادهائی نیز وجود داشته که «چنای» یک اسم تامیلی نیست.

این شهر ۳۶۸ سال قدمت داشته و ۳۴اُمین شهر بزرگ دنیا از لحاظ جمعیتی و مساحتی است. چنای همچنین مرکز صنعتی و بازرگانی بزرگی است و بخاطر میراث فرهنگی‌اش و معماری معابدش شناخته شده است. این منطقه همچنین کانون فعّالیت موسیقی کلاسیک هند و اجرای (زنده) رقص است. چنای همچنین بعنوان مرکز و پایتخت اتومبیل‌سازی هند در نظر گرفته می‌شود. صنایع اتومبیل سازی در این شهر پایگاههای زیادی داشته و قسمت اصلی وسایل نقلیه هند در این شهر تولید می‌شود. این امر منجر به این شده که چنای موسوم به دیترویت جنوب آسیا شود. این منطقه همچنین تبدیل به مرکز اصلی کاریابی از غرب شده. ساحل مارنیا به طول ۱۲ کیلومتر، ساحل شرقی شهر را تشکیل داده و در واقع یکی از بزرگترین سواحل دنیا است. این شهر همچنین بخاطر رویدادهای ورزشی و میزبانی رقابتهای مهم شناخته شده، از جمله مسابقات تنیس آزاد چنای. اتحادیه تنیس حرفه‌ای نیز در این شهر قرار دارد.چنای همچنین یکی از نادرترین شهرها از بابت میزبانی از پارک‌های ملی از جمله پارک ملی گوئیندی در طول محدوده شهر به شمار می‌رود.

تاریخچه

منطقه اطراف چنای دارای خدمات مهم زیادی از جمله اداری، نظامی بوده و مرکز اقتصادی مهّمی نیز بوده‌است که سابقه آن به قرن اول میلادی بر می‌گردد. قانونگذاری این منطقه بوسیله پادشاهی جنوب هند انجام می‌شده سلسله‌های قابل ذکری چون پالاوا، سلسله کولا و پاندیا و همینطور امپراطوری ویجایناگار شهر مایلاپور حالا قسمتی از متروپولیس شده و در واقع در زمانهای قبل جزء اصلی پادشاهی پالاوا بوده است. زمانی که پرتغالیها در سال ۱۵۲۲ میلادی وارد این سرزمین شدند، بندری ساختند و آن را سائوتومه نام نهادند. بعد از آن حواریون عیسی (ع) از جمله توماس در آنجا بین سالهای ۵۲ تا ۷۰ در آنجا به موعظه پرداختند. این منطقه سپس دست بدست بین کمپانی هند شرقی، هلندی‌ها که خودشان آن‌را نزدیک پولیکات در شمال این شهر در سال ۱۶۱۲ تأسیس کرده بودند می‌گذشت.

در ۲۲ آگوست سال ۱۶۳۹ این ناحیه و سرزمین توسط دامرلا و نکاتادری به کمپانی هند شرقی بریتانیا اهداء که «اهل مدرس» نامیده شود. ۱ سال بعد، قلعه سن ژرژ ساخته شد که متعاقباً تبدیل به کانون و مرکز آن منطقه شده و حول شهرهای مستعمره آن سرزمین رشد کرد. در سال ۱۷۴۶، قلعه سن ژرژ و مدرس بوسیله فرانسوی‌ها تحت نام برتراند- فرانسوا ماهه دلابوردونز تسخیر شد. او شهردار موریتیوس بود، کسی که شهردار غارت کرده و دهکده‌های آن را هم با خاک یکسان کرد. بریتانیا دوباره کنترل شهر را به سال ۱۷۴۹ در دست گرفته و در پی آن به مستحکم کردن و تقویت پایگاههای خود برای حملات احتمالی در برابر فرانسویها اقدام کردند همینطور در برابر حیدرعلی (۱۷۲۲ – ۱۷۸۲ میلادی) که سلطان سلسله پادشاهی میسور بود.

تا اواخر قرن ۱۸، ارتش بریتانیا اکثر مناطق حول تامیل نادو و شمال ایالت مدرن شمالی آندراپرداش را فتح نموده بود تا به تأسیس دولت مدرس که پایتخت آن مدرس بود مبادرت بکند. تحت قوانین بریتانیا، شهر به یک کلانشهر مهم و بزرگ و مرکزی و همینطور پایگاه نیروی دریائی تبدیل شد. با تاسیس راه آهن در هند در اواخر قرن ۱۹، این شهر به دیگر شهرهای مهم هند از قبیل بمبئی و کلکته متصّل شد و بدین ترتیب ارتباطات و تجارت با مناطق دور افتاده تسهیل شد. این شهر در واقع تنها شهر هند بود که بوسیله نیروها و قوای مرکزی در طول جنگ جهانی دوم بدان حمله شد آنهم موقعیکه یک ترمینال نفتی بوسیله رزمناو سبک آلمانی گلوله باران شد. بعد از استقلال هند در سال ۱۹۴۷ این شهر پایتخت ایالت مدرس شد که بعداً در سال ۱۹۶۹ به تامیل نادو تغییر نام داد.

از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۷، چنای پایگاه مّهمی برای نگرانی تامیل در برابر تحمیل هندی بود. چنای همچنین شاهد خشونتهای سیاسی بواسطه درگیریهای قومی در سریلانکا بود؛ آن هم بعد از اینکه ۳۳ نفر بوسیله یک بمب جا سازی شده در سال ۱۹۸۴ در یک فرودگاه بوسیله ارتش آزادیبخش تامیل کشته شدند و ۲ شهروند هندی بوسیله ببرهای تامیل نیز در سال ۱۹۹۱ جان باختند.در سال ۲۰۰۴ سونامی اقیانوس هند ساحلهای چنای را در نوردید و افراد زیادی را هم کشت و بطور ثابت خطر ساحلی را تغییر داد.

جمعیت

ساکنان چنای «چنایتیس» نامیده می‌شوند. همانطور که در سال ۲۰۰۱، جمعیت آن ۲/۴ میلیون نفر بود، جمعیت کل آن با حومه حدود ۴/۶ میلیون نفر بود. جمعیت کل آن با حومه در حدود ۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ تخمین زده شده‌است.

اکثر جمعیت در چنای Tamils ​​هستند. تامیلی زبان اصلی صحبت در چنای است. با توجه به سرشماری سال ۲۰۰۱، هندوها تشکیل می دهند در حدود ۸۱٫۳ درصد از جمعیت شهر، و مسلمانان (۹٫۴٪)، مسیحیان (۷٫۶٪) و جین (۱٫۱٪)، سایر گروه های مذهبی بزرگ است.

پراکندگی جمعیت در شهر به ازای هر کیلومتر مربع حدود ۲۴۴۱۸ نفر می‌باشد. نسبت جنسیت آن ۹۸۴ زن به ازای هر ۱۰۰۰ مرد می‌باشد که کمی بالاتر از میانگین ملّی ۹۳۴ می‌باشد. جمعیت شهر نیز براساس شرایط زندگی و رفاهی طبقه بندی شده‌است. متوسط سواد مردم ۸۰٫۱۴ است. که بسیار بالاتر از میزام ۵۹٫۵ درصد در کل کشور است. ۱۸ درصد جمعیت شهر در مناطق پایین شهر و خرابه‌ها زندگی می‌کنند.

زبان

اکثریت افراد ساکن در چنای تامیلی می‌باشند و به زبان تامیلی صحبت می‌کنند. افراد زیادی نیز به انگلیسی تکلّم می‌کنند؛ اغلب هنگام کار، تجارت و تحصیل، زبان تامیلی در چنای با بکار بردن لغات انگلیسی همراه است. همچنین میزان قابل توجّهی گویشور به زبان‌های مالایائی، تلوگو و اردو وجود دارد.

آب و هوا

چنای دارای آب و هوای استوایی است و به‌همین دلیل دارای درجه حرارت فصلی متغّیر می‌باشد. همجواری آن با دریا باعث آب و هوای مرطوب و داغ برای آن ناحیه شده آنهم برای بیشتر طول سال بالاترین درجه حرارت در اواخر ماه مه و اوایل ژوئن و معمولاً بین ۳۸ درجه سلسیوس (۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت) تا ۴۲ درجه سلسیوس (۱۰۷٫۶ درجه فارنهایت) می‌باشد. هر چند که بعضی اوقات دما تا ۴۵ درجه سانتیگراد(۱۱۳ درجه فارنهایت) بالا می‌رود. دمای متوسط در ماه ژانویه ۲۴ درجه سلسیوس (۷۵ درجه فارنهایت) است اما گاهی دما تا ۱۸ درجه سلسیوس (۶۴ درجه فارنهایت)تقلیل می‌یابد. حداکثر و حداقل دماهای ثبت شده به ترتیب عبارتند از: ۴۷۰۱درجه سلسیوس (۱۱۶٫۸ درجه فارنهایت) و ۱۵٫۸ درجه سلسیوس (۶۰٫۴ درجه فارنهایت).میزان بارش میانگین سالانه در حدود ۱۳۰۰ میلی‌متر (۴۷٫۲ اینچ) می‌باشد.بیشتر بارش سالیانه باران از بادهای موسمی شمال شرقی می‌باشد آنهم از میانه اکتبر تا میانه دسامبر. گاهی اوقات گردبادهای خلیج بنگال شهر را در می‌نوردد.

فرهنگ

فرهنگ چنای بازتاب جمعیت آن می‌باشد. این شهر بخاطر نمایش رقص کلاسیکش شناخته شده می‌باشد و همینطور بخاطر معابد هندوهایش هر سال در ماه دسامبر چنای بمدت ۵ هفته فصل موسیقی مدرس را برگزار می‌کند که بعنوان بزرگترین رویداد فرهنگی جهان تشریح شده‌است. صدها هنرمند در شهر و اطراف آن حرکات موزون (kutcheries) مربوط به موسیقس سنتی کارناتیک را اجرا می‌کنند. چنانی همچنین بخاطر رقص کلاسیک هندیش باراتاباتیام معروف می‌باشد که در واقع رقص رسمی تامیل نادو می‌باشد.یک مرکز فرهنگی مهم برای باراتاناتیام، کالاکشترا و سانسکریت می‌باشد که در ساحل جنوبی شهر واقع شده‌است. چنای همچنین دارای سالن تئاتر می‌باشد که با شمار بزرگی از بازیگران تامیلی همراه است. تئاتر این شهر به دو نوع صبحا و غیر صبحا تقسیم می‌شود که اولی بیشتر کمدی و سیاسی است و دومی بیشتر شامل اجراهای جدی تر و تاریخی است.

نواب آرکد : «نواب» به حاکمان مسلمان می‌گفتند که در دوره تیموریان هند در استانهای مختلف به نیابت از دربار مرکزی، حکومت می‌کردند. به حاکمان مسلمان، نواب و به حاکمان هندو، «راجه» می‌گفتند. نوابها در قلمرو خود همچون دربار مرکزی حکومت می‌کردند و ثروت و جاه و جلال افسانه‌ای داشتند. با آمدن انگلیسی‌ها بساط اغلب نوابها همچون حکومت مرکزی برچیده شد و بیشترشان دارایی خود را هم از دست دادند.

یکی از این نوابها که بر سراسر منطقه جنوب هند حکومت می‌کرد، نواب کارناتاکا بود. محمد عبدالعلی ـ پرنس آرکد ـ از همین نوابهای کارناتاکاست و تنها نوابی است که امروز از طرف دولت هند به رسمیت شناخته می‌شود. او برخلاف همقطارانش ضیاع و عقار کلانی دارد و در ملک موروثی خود به عنوان امیر محل زندگی می‌کند.

مدارس و کالج‌های هنری که culfest خوانده می‌شوند محل مناسبی برای بروز استعداد جوانان هنرمند شهر است.همچنین گروه‌های متاثر از فرهنگ غرب به فعالیت می‌پردازند.

چنای پایگاهی برای صنعت سینما می‌باشد که اصطلاحاً کالی وود نامیده می‌شود و این نام از مرکز تهیه فیلم‌های سینمایی با نام Kodambakkam به عاریت گرفته شده‌است. صنعت سینما در این شهر سالانه ۳۰۰ فیلم را روانه بازار می‌کند.

چنای هر ساله شماری از فستیوالها را برگزار می‌کند. پونگال در ماه ژانویه برگزار می‌شود که مهمترین فستیوال در طول سال است. آغاز سال نو در فرهنگ تامیل ۱۴ آوریل است که با جشن‌های بسیار در این منطقه همراه است. این شهر شهری چند فرهنگی است و تقریبا تمامی مراسم‌های دینی مانند دیوالی، عید فطر و کریسمس در آن جشن گرفته می‌شود.

چنای رستوران‌های معروفی دارد که اغلب غذاهای سنتی برنج‌دار را عرضه می‌کنند مانند پونگال٬ دوسا٬ ایدلی و وادا که با قهوه بسیار تلخ هندی عرضه می‌شوند. این نوع از غذاها با ناممدرس کافه در سراسر هند معروف هستند.

آموزش

مدارس در چنای بوسیله دولت تامیل نادو به‌صورت عمومی یا خصوصی اداره می‌شوند و برخی از آن‌ها هم با کمک مالی دولت اداره می‌شوند. متوسط آموزش و پرورش در مدارس خصوصی به زبان انگلیسی است. دولت، مدارس را با پیشنهاد انگلیسی بودن و تامیلی بودن اداره می‌کند، هر چند که مدارس انگلیسی بوسیله اکثریت ترجیح داده می‌شود. مدارس خصوصی معمولاً به عضویت هیئت ملی ایالت تامیل نادو در می‌آیند. سن مدرسه هم از سه سالگی شروع می‌شود. بعد از ۲ سال کودکستان و ۱۲ سال مدرسه رفتن، دانش آموزان به دوره‌های حرفه‌ای یا غیر حرفه‌ای دانشگاهی رهنمون می‌شوند. دانشگاه مدرس و انستیتو تکنولوژی هندوستان از مهمترین مراکز آموزش عالی مستقر در این شهر هستند.

دانشگاه مدرس University of Madras تاسیس ۱۸۵۷ دارای ۳ دانشکده می‌باشد که شامل تجارت، علوم و هنر هستند. اکثریت غالب دانشگاههای شهر به عضویت دانشگاهی ملی در آمده‌اند و برنامه‌ها و رشته‌های پزشکی، حقوق، علوم و هنر را ارائه می‌دهند.

برخی از دانشکاه‌های قدیمی شهر عبارتند از: Madras Christian College (۱۸۳۷), Presidency College (۱۸۴۰), Pachaiyappa’s College (۱۸۴۲), the Madras Medical College (۱۸۳۵), StanleyMedical College (۱۹۳۸) و Vivekananda College (۱۹۴۸), New College Chennai (۱۹۵۱) که همه در ابتدا به دانشگاه مدرس وابسته بوده‌اند.

دیگرمراکز آموزشی مستقل و مهم عبارتند از: Women’s Christian College (۱۹۱۵), Loyola College, Chennai (۱۹۲۵), Stella Maris College, (۱۹۴۷) National Institute of Fashion Technology (۱۹۹۵), Asian College of Journalism (۲۰۰۰) و Madras School of Social Work (۱۹۵۲).

انستیتو فن آوری مدرسIndian Institute of Technology (IIT) Madras (۱۹۵۹ در جنوب شهر واقع شده و از لحاظ بین‌المللی دارای آوازه و شهرتی زیاد آنهم بخاط برنامه‌های مهندسی می‌باشد. در نزدیکی آن دانشگاه آنا قرار دارد که از به هم پیوستن این دانشگاه‌ها به وجود آمده‌است: College of Engineering, Guindy (۱۷۹۴), Madras Institute of Technology (۱۹۴۹), Alagappa College of Technology (۱۹۴۴) و School of Architecture and Planning (۱۹۵۷). تقریبا تمامی دانشگاه‌های تامیل نادو که دارای رشته‌های مهندسی، فنی و معماری هستند به دانشگاه آنا وابسته‌اند. بقیه دانشگاه‌ها مستقل هستند.

Dr. Ambedkar Government Law College دانشگاه حقوق معروف تامیل نادو است که در سال ۱۸۹۱ تاسیس شده‌است. Madras Medical Collegeدر سال۱۸۳۵ تاسیس شده ‌است و یکی از مهمترین دانشگاه‌های علوم پزشکی شبه قاره هند است. Stanley Medical College , Kilpauk Medical College وSri Ramachandra Medical College and Research Institute از دانشگاه‌های علوم پزشکی مهم شهر هستند. Madras Veterinary College که در سال۱۹۰۳ تاسیس شده اولین دانشکده دامپزشکی هند بوده‌است.

[کتابخانة عمومی کانمارا] در ۱۸۹۰ ساخته شد که یکی از چهار مرکز ملّی می‌باشد. این مرکز هر روزه یک کپی از تمامی روزنامه‌ها و کتابهای منتشر شده در هند را دریافت می‌کند. همچنین مرکز اعلان اطلاعات یونسکو نیز می‌باشد.

جغرافیا

چنای در ساحل جنوب شرقی هند و در گوشه شمال شرقی تامیل نادو واقع است. این شهر در فلات ساحلی واقع شده و بعنوان فلات ساحلی شرقی شناخته می‌شود. میانگین ارتفاع ۶ متر بوده و بالاترین نقطه ۶۰ متر یا ۲۰۰ فوت ارتفاع دارد. دو رودخانه از میان چنای می‌گذرد: رودخانه کوم در مرکز منطقه و رودخانه آدیار در جنوب منطقه. هر دوی این رودخانه‌ها با زباله‌ها و آلوده‌کننده‌های مربوط به منابع بازرگانی و داخلی آلوده شده‌اند. رودخانه آدیار نسبت به رودخانه کوم کمتر کثیف می‌باشد که آنهم بطور دوره‌ای بوسیله دولت ایالتی لایروبی و تمیز می‌شود. ناحیه محافظت شده آدیار تشکیل چندین گونه زیستگاه طبیعی از پرنده‌ها و حیوانات را داده‌است. کانال باکینگهام ۴ کیلومتر یا ۳ مایل در داخل سرزمین واقع شده و بصورت موازی تا ساحل امتداد داشته و متّصل به ۲ رودخانه می‌شود. نولاه اوتری در جریان شرق به غرب از میان شمال چنای گذشته و با کانال باکنگهام در پل بیسین تلاقی پیدا می‌کند.

دریاچه‌های متعدّدی در ابعاد و اندازه‌های متغیر در غرب شهر واقع‌اند دریاچه تپه سرخ (Red hill) و دریاچه شولوارام آب مورد نیاز چنای را تأمین می‌کند. منابع آب زیرزمینی بطور زیادی شور مزه می‌باشند. منبع آب شور برای جمعیت شهر ناکافی است و از طریق بارانهای موسمی آب مورد نیاز دوباره پر می‌شود. تلاشهائی هم برای لوله کشی آب از دیگر منابع وجود دارد از قبیل ویرانام که محّلی غنی از آب در تامیل نادو است، که آنهم از رودخانه کریشنا تغذیه می‌گردد. اقدامات متناوب از قبیل اوسموسیس معکوس و جمع آوری آب باران نیز انجام شده. آبهای زیرزمینی چنای نیز در حال حاضر بمزایده گذاشته شده‌اند تا برای ساختن کارخانه اوسموسیس معکوس (مخالف) با ظرفیت ۱۰۰ میلیون لیتر به ازای هر روز بکار آیند.

زمین چنای متشکلّ از خاک رس، شیل و ماسه سنگ می‌باشد. شهر نیز بر مبنای زمین‌شناسی به ۳ ناحیه طبقه‌بندی شده‌است، مناطق شنی، مناطق خاک رسی و ناحیه سنگهای سفت و سخت نواحی شنی در طول کرانه‌های رودخانه و سواحل یافت شده‌اند. نواحی خاک رسی (گلی) بیشتر شهر را پوشش می‌دهد. مناطق سنگ سخت هم شامل گوئیندی و ولاچری، آرامباکام و قسمتی از سایداپت می‌باشد.

در بعضی از مناطق شنی از قبیل تیرو وانمیور، آدیا روکوتیواکام، سانتومه، جرج تادون و باقیمانده (منطقه) ساحلی چنای، آب باران با سرعت از صافی رد می‌شود. در نواحی خاک رسی و سنگی، آب باران به آرامی از صافی رد می‌شود اما بوسیله خاک برای مدت زیادی نگه داشته می‌شود. نواحی خاک رس شامل بامبالام غربی آناناگار، کولاتور و ویروگامباکام می‌باشد.

بخش‌های مختلف شهر :

۱) Egmore-Nungambakam

۲) Fort Tondiarpet

۳) Mambalam-Guindy

۴) Mylapore-Triplicane

۵) Perambur-Purasawalkkam.

مشخصات شهری

برای مقاصد اجرائی، کلانشهر چنای به ۵ تالوکا تقسیم شده:

۱) اگمورنونگامباکام

۲) فورت توندیارپت

۳) مامبالام گوئیندی

۴) میلاپور تریپلیکان

۵) پرامبور پوراساوالکام

ناحیه شهری چنای شامل سه ناحیه‌است که مجموعاً چنای یستی نامیده می‌شوند و همینطور نواحی کانچیپورام و تیروالور مساحت شهر ۱۷۴ کیلومتر مربع یا ۶۷ مایل مربع می‌باشد.

محدوده ابر شهر مساحتی بالغ بر ۱۱۷۷ کیلومتر مربع یا ۴۵۵ مایل مربع دارد. شهر بر مبنای ساخت و ترکیب به ۴ ناحیه و قسمت اصلی تقسیم شده: شمال، مرکز، جنوب و غرب.

چنای شمالی اساساً ناحیه‌ای صنعتی است. چنای مرکزی قلب تجاری شهر و مرکز شهر می‌باشد. چنای جنوبی و چنای غربی، قبلاً نواحی اقامتی و مسکونی بودند که سریعاً تبدیل به نواحی بازرگانی شدند و از شمار زیادی از شرکتهای سرمایه‌ای (مالی) و فن آوری اطلاعات میزبانی کردند.

شهرک‌های ماهواره و مخابراتی نیز شامل [ماهابالیپورام] در جنوب، چنگال پتو به سمت جنوب غرب کانچیپورام شهر سریپرو مپودار و تیرو والور و آراکونام به سمت غرب می‌باشد.

اقتصاد

چنای دارای مبنای اقتصادی گسترش یافته‌ای است. صنایع اصلی آن اتومبیل‌سازی، خدمات نرم‌افزاری، تولید سخت‌افزار و خدمات مالی می‌باشد. دیگر صنایع مهم آن شامل پتروشیمی و نساجی است. بندر چنای و بندر انور سهم زیادی در اهمیت این صنایع دارند. شهر دارای بازار بورس کامپیوتری می‌باشد که معروف به‌بازار بورس مدرس است. چنای دارای چهارمین رتبه از لحاظ تولید ناخالص شهری در هند است.

از اواخر دهه ۹۰ به بعد، توسعه نرم‌افزار و فرایند بازرگانی و اخیراً تولید، ظهوری تازه در اقتصاد شهر داشته چنای دارای بیشترین نرخ جذب برای خدمات فلات قاره بوده‌است آنهم براساس شاخص سال ۲۰۰۵ مربوط به جذب خدمات شهری تعاونی‌ها. ارائه دهندگان خدمات نرم‌افزاری مانند Infosys, TCS Wipro, Cognizant Technology Solutions, Satyam، و HCL, EDS, CSC, IBM, Verizon, Accenture, Sun Microsystems وHP در شهر نمایندگی دارند. IT Corridor در جاده قدیمی Mahabalipuram درجنوب شهردارای چندین پارک نرم‌افزاری است.

Mahindra World City یک منطقه آزاد تجاری در حومه چنای است که یکی از بزرگترین پارک‌های نرم‌افزاری جهان در آن در حال ساخت است. شرکتهای چند ملّیتی ای مثل دل، موتورولا، سامسونگ، زیمنس، فلکس ترونیکس و فاکسکن در حال بررسی فرایند تأسیس کارخانجات تولیدی سخت‌افزاری الکترونیکی در اینجا می‌باشند و اریکسون و آلکاتل دارای تحقیق و توسعه و تسهیلات آن در شهر بوده‌اند و شرکت تگزاس اینسترومنتس تسهیلاتی در امر خط لوله شهر پدید آورده‌است.

چنای پایگاهی برای ۴۸ درصد از اجزای صنایع اتومبیل سازی هند بوده و ۲۹ درصد از صنعت کل وسایل نقلیه هند را تشکیل می‌دهد. شمار بزرگی از شرکتهای اتوموتیو در هند دارای پایگاهی در چنای می‌باشند. چندین شرکت جهانی اتومبیل سازی نیز از قبیل شرکت هیوندای موتور شرکت فورد موتور میتوبیشی TVs و شرکت فورد موتور کاترپیلار دارای کارخانه تولیدی در این شهر می‌باشند. شرکت هیوندائی در فرایند تأسیس کارخانه تولید موتور در شهر کاملاً درگیر می‌باشد. شرکت نازااتو نیز به ساخت کارخانه‌ای با سرمایه گذاری ۲۵۹ میلیون دلاری اقدام نموده‌است.

کارخانه وسایل نقلیه سنگین آ او دی به تولید وسایل نقلیه نظامی، شامل تانک رزمی، آرخون مشغول می‌باشد. کارخانه تولید واگن و لوکوموتیو به صنعت راه آهن هند کمک زیادی می‌کند.

چنای مرکزی مهّم برای بانکداری و سرمایه گذاری اعتباری می‌باشد. در حال حاضر سه بانک ملّی مهم بانکهای بازرگانی و بانکهای مشارکتی در این محل واقع است. چندین بانک اعتباری بزرگ و شرکت بیمه دارای دفاتر سرپرستی در شهر چنای می‌باشند. اغلب بانکهای هندی چند ملّیتی در این شهر واقع اند.

دیگر تسهیلات تولیدی مهم از تولید کوچک تا تولیدات بزرگ صنعتی مثل پتروشیمی و کارخانجات خودرو در اینجا فعّالیت دارند. این شهر همچنین دارای صنعت وسایل یدکی و چرم می‌باشد. چنای همچنین میزبان صنعت تصویر متحرک و ضبط موسیقی می‌باشد که دومین شهر بزرگ در مورد صنعت سرگرمی می‌باشد.
چنای، یکی از سریع ترین شهرهای در حال رشد در جهان است. این یک پایگاه متنوع اقتصادی لنگر خودرو، خدمات نرم افزاری، تولید سخت افزار، مراقبت های بهداشتی و صنایع خدمات مالی است. با توجه به کنفدراسیون صنعت هند، رشد اقتصاد در چنای ۱۰۰-میلیارد دلاری، ۲٫۵ برابر اندازه کنونی خود، تا سال ۲۰۲۵ است تخمین زده می شود.

مدیریت شهری و ایالتی

چنای بوسیله تعاونی چنای اداره می‌شود که شامل شهردار و ۱۵۵ مشاور به نمایندگی از۱۵۵بخش می‌باشد(که همه آنهامستقیماً بوسیله ساکنان شهر انتخاب می‌شوند)ویکی ازآنها بوسیله دیگرمشاوران عضو شورا بعنوان شهردار و معاون شهردار انتخاب می‌شوند. شهردار و معاونش ریاست ۱۰ کمیته را نیز بر عهده دارند. این تعاونی مراقبت از کارکرد شهری را نیزعهده دارد. منطقه شهری چنای بیشتر حومه آنرا قسمتی از کانچیپورام و ناحیه تیرو والور می‌باشد را نیز پوشش می‌دهد.

چنای پایتخت تامیل نادو و دولت اجرائی آن نیز می‌باشد و مرکز فرماندهی و ریاست مشروع دولت تامیل نادو هم می‌باشد. دادگاه عالی مدرس، که حوزه استحفاظی آن به اطراف تامیل نادو نیز گسترش می‌یابد، در واقع بالاترین مقام قضائی در ایالت بوده و در داخل شهر واقع است.

چنای همچنین دارای سه پارلمان است. شمال چنای، چنای مرکزی و چنای جنوبی که اعضای فعلی پارلمان کوپوسامی، دایانیدی ماران و تی آربالو می‌باشند. چنای همچنین ۱۸ عضو در اجلاس قانونی ایالتی را دارا است. اداره پلیس چنای، دایره تامیل نادو، آژانش قوی و تقویت شده در این شهر می‌باشد. نیروی پلیس شهر بوسیله کمیسیونر پلیس و رؤسای کنترل حکومتی (اداری) همراه با وزیر داخلی تامیل نادو اداره می‌شود.

جاذبه های توريستی

اگر شما می خواهید هندوستان جنوبی را کاملا ببینید، چنای شهر مرکزی ایالت تامیل نادو، ایده آل ترین انتخاب است. تامیل نادو، سنگرگاهی مهم برای هندوایسم است و گذشته و تاریخ خود را به خوبی حفظ کرده است. در سراسر ایالت می توانید معابد هندو را مشاهده کنید که دارای مناره های بزرگی هستند و گوپرام خوانده می شوند. این معابد نقطه اتکای اجتماع بوده و حتی امروزه فرهنگ و هنرهای روزانه زندگی مردم این ایالت اتکای زیادی به این معابد دارد. برجسته ترین هنرهای خاص این معابد مجسمه های فلزی و نقاشی های روی شیشه هستند.
ماهابالیپورام، کانجی پورام و تانجاوور،نمونه های خوبی از شهرهای معبدی این ایالت هستند که در کنار معابد و استحکامات شهری، فرهنگ های مختلف و مذاهب گوناگون رشد کرده و ماندگار شده اند. کوچین، نیز بندری زیبا در این ایالت است که به دلیل حضور چینی ها در این منطقه ماهیگیری به سبک چینی در آنجا رواج دارد. کرالا، یکی دیگر از شهرهای این ایالت است که بیشترین مراکز قدیمی هند را دارد. در شهر کشتزارهای وسیع فلفل، هل و جوز هندی وجود دارد. این ایالت دارای سواحل پهناور و درختان زیبای نارگیل نیز است و با وجود اینکه خوشمزه ترین غذاهای کشور را دارد،ولی تمام غذاهای خارجی از قبیل چینی، ایتالیایی، عربی، آلمانی در آن یافت می شود. درست بعد از سواحل کرالا، می توانید مجموعه ای از جزایر بسیار زیبایی که ۳۶ عدد هستند با سواحل مرجانی آنها را ببینید. این جزایر که لاکشادویپ خوانده می شوند، یکی از مناطق زیبای طبیعی هند هستند که جدیدترین امکان گردشگری را به شما می دهند ده جزیره از این مجموعه هستند و زبان مردم شبیه زبان مردم کرالا است.مردم این جزایراغلب به سبک سنتی زندگی و با ماهیگیری و تولید نارگیل روزگارشان را می گذرانند. وجود سواحل کم عمق و زیبا، بیشتر گردشگران علاقه مند به ساحل را جلب این جزایر می نماید

مراکز خرید چنای

از مراكز خريد چنای ميتوان اسپنسر پلازا (Spencer Plaza) را نام برد. اين مركز خريد دارای ۴۰۰ فروشگاه است و شما می توانيد تمامی مارک های بزرگ بین المللی را در آنجا بيابيد. اسپنسر پلازا در جاده مانت (Mount Road) واقع شده است و مورد علاقه همه قشر سنی است. شما برای خريد زمان زیادی را در این بازار صرف خواهيد كرد.
از بازارهای ديگر می توان بازار طلا (Gold Mall) را نام برد. این بازار بمنظور تحریک مردم محلی ، برای خريد طلا ، به تازگی افتتاح شده و کاملا به طلا اختصاص یافته است. این بازار با هدف تشویق مشتریان به خرید طلا و جواهرات مارک دار ، لباسهای آراسته به طلا و جواهر و همچنین طلا سنتی توانسته بسياری از گردشگران را جذب خود نمايد.
سيتی سنتر (City Centre) به همراه سرگرمی های عالی ، مكان ديگری است كه گردشگران برای خريد به آنجا می روند.
بازار آلسا (Alsa Mall) بازاری است كه بهتر است با دوستان و بستگان خود به آنجا برويد. اين بازار در اگمور    (Egmore) واقع شده است و یکی از بهترین مراکز خريد در چنای است.
فونتين پلازا (Fountain Plaza) كه در خيابان پانتئون (Pantheon) در منطقه اگمور (Egmore) واقع شده است و یکی از مراکز خريد در چنای است و شما می توانيد پوشاک ، ظروف سفالی ، کفش ، لوازم الکترونیک و بسیاری كالاهای دیگر را از اين مركز خريد تهيه نماييد.
مرکز خرید هميديا (Hameedia Shopping Mall) كه این مكان بهشت ​​خرید برای مردم محلی است. در اين مركز شما می توانید همه چیز را پيدا کنید. این مرکز درخيابان تريپ ليكن (Triplicane) واقع شده است.
پرينس پلازا (Prince Plaza) مرکز خریدی است كه در خيابان پوراساوالكام (Purasawalkam) واقع شده است. در اين مركز شما به غیر از خرید مي توانيد از غذاهاي رستوران فلاور درام (Flower Drum) لذت ببريد.سنچوری پلازا (Century Plaza) مركز خريد ديگری در شهر چنای است. این مرکز در آنا سالی (Anna Salai) واقع شده است.
ولینگتون پلازا (Wellington Plaza) بازاری است كه در آن شما به همراه خانواده می توانيد از خريد لذت ببريد.
بازارآبيرامی (Abirami Mall) كه يكی از جاذبه های اصلی در پوراساوالكام (Purasawalkam) است.

حمل و نقل

حمل و نقل بصورت عمومی بعنوان «دروازه ورود به جنوب هند» نامیده می‌شود. چنای بخوبی به سایر نقاط دنیا و دیگر بندرهای هند متصّل شده ۵ بزرگراه اصلی هند این ناحیه را به کلکته، بنگلور، تریچی، تیرووالار و پوندیچیری متصّل می‌کند.

ترمینال اتوبوس‌های موفوسیل چنای (CMBT) بزرگترین ترمینال لتوبوس‌های بین شهری در جنوب آسیا است. ۷ وزارتخانه مالک اتحادیه حمل و نقل بوده و آن صنعت را در داخل شهر راه اندازی کرده‌اند. در واقع این مالکان خدمات اتوبوس شهری به شهر چنای و خارج از آن را کنترل می‌کنند.

فرودگاه بین‌المللی چنای هم در بخش پروازهای داخلی و هم بین‌المللی به ارائه خدمات مشغول می‌باشد. شهر متصّل به مراکز اصلی جنوب آسیا است.

خطوط هوایی امکان مسافرت به اروپا، نواحی مختلف آسیا و آمریکای شمالی را فراهم می‌آورند. این فرودگاه همچنین دومین ترمینال پرکار حمل و نقل در کشور هند است.

همچنین دو ترمینال اصلی راه آهن شامل ایستگاه مرکزی چنای است که بزرگترین ایستگاه راه آهن می‌باشد که دارای قطار به تمامی شهرهای اصلی مثل مومبای، کلکته، بنگلور، دهلی و حیدرآباد است. اتوبوسها و قطارها رایج‌ترین شکل حمل و نقل عمومی می‌باشند.

رسانه‌ها

چنای دارای ۶ گروه اصلی صنعت چاپ می‌باشد که حدود ۸ روزنامه اصلی و مجله را به چاپ می‌رسانند. روزنامه روزانه انگلیسی به نام The Hindu, The New Indian Express, The Deccan Chronicle و روزنامه عصر The Trinity Mirror و The News Today از آن جمله‌اند.

روزنامه‌های تجاری اصلی روز از این قرارند: The Economic Times, The Hindu Business Line, Business Standard‘ و The Financial Express

مهمترین روزنامه‌های تامیل عبارتند از: Dina Thanthi, Dinakaran, Dina Mani, Dina Malar, Tamil Murasu Makkal Kural و Malai Malar روزنامه هندی Rajasthan Patrika و تلوگوی Eenadu در چنای چاپ می‌شوند.

مجله‌های مهم شهر عبارتند از:  Ananda Vikatan, Kumudam , Kalki , Kungumam , Frontline و Sportstar

دو کانال تلویزیونی و دو کانال ماهواره‌ای را از چنای هدایت می‌کند. کانال‌های ماهواره‌ای خصوصی تامیل در چنای عبارتند از: Sun TV, Raj TV, Star Vijay و Jaya TV

ورزش

کریکت رایج‌ترین ورزش در چنای می‌باشد.استادیوم چیدا مبارام سابقاً تحت عنوان کلوب کریلت مدرس درچپائوک واقع شده وبصورت عمومی MAC نامیده میشود، یکی از قدیمی‌ترین استادیومهای کریکت در هند است که در سال ۱۹۱۶ ساخته شده‌است. ظرفیت آن ۵۰ هزار نفر بوده و درواقع میزبان تیم اتحادیه کریکت تامیل نادو می‌باشد. این استادیوم بخاطر لیست رکوردها مشهور است که اولین پیروزی تیم هند درسال ۵۲-۱۹۵۱ بود آنهم موقعی که انگلستان را شکست دادند.اما بیشتر از رکوردها، این جوّ ورزشگاه و تماشاگران میباشد که زبانزد کشور هند است. این مساله درتشویق ورزشکاری چون سعید انوردرجام ۱۹۹۷وبرد پاکستان در مسابقه دوستانه سال ۱۹۹۹ کاملا واضح بود. حتی جمعیت زیاد پاکستانیها تشویق‌های هندی‌هادرمسابقه راستودند.زمین کریکت Chemplast در IIT Madras ازمراکز مهم ورزشی است. تنیس در چنای طرفداران زیادی دارد. زمین اصلی تنیس استادیوم مرکزی تنیس SDAT گنجایش حدود ۶۰۰۰نفر را دارد. در این استادیوم مسابقات تنیس آزاد مجمع حرفه‌ای‌های تنیس Chennai Openبرگزار می‌شود. این تورنومنت در سال دوم برگزاری از سوی مجمع حرفه‌ای‌های تنیس به عنوان بهترین تورنومنت جدید معرفی شد. چنای در تنیس قهرمانان زیادی دارد مانند :Vijay Amritrajو Ramanathan Krishnan, Ramesh Krishnan، Mahesh Bhupathi در چنای تمرین کرده و آموزش دیده ‌است.

استادیوم دادهاکریشنان مرکزی برای مسابقات هاکی می‌باشد با ظرفیت ۴۰۰۰ نفر. Chennai Veerans لیگ اصلی هاکی در چنای است. در سال ۲۰۰۵ این استادیوم مسابقات جهانی را با حضور ۶ تیم برتر جهان برگزار کرد.

استادیوم جواهر لعل نهرو نیز دارای ۴۰ هزار صندلی بوده و از ورزشهای رقابت فوتبال و دو و میدانی میزبانی می‌کند. این تجمع ورزشی میزبان استادیوم‌های سر پوشیده زیادی با ظرفیت ۸ هزار نفر می‌باشد که شامل والیبال، بستکبال، و تنیس روی میز می‌باشد. چنای همچنین میزبان مسابقات فدراسیون آسیای جنوبی(SAF (Games ۱۹۹۵ بوده‌است.

کورس اسبدوانی گوئیندی نیز برای این مسابقات در سال ۱۷۷۷ تأسیس شد. موتورسواری و رویدادهای آن در مجموعه سریپورو مبودور برگزار می‌شود. باشگاه قایقرانی مدرس نیز در سال ۱۸۶۷ در Basin Bridge افتتاح شد. این شهر دارای ۲ زمین گلف ۱۸ حفره‌ای می‌باشد: مین‌های بازی Cosmopolitan Club& Gymkhana Club که هر دو باشگاه که در قرن ۱۹ افتتاح شده‌اند.چنای در سال ۲۰۰۶ میزبان مسابقات قهرمانی شمشیربازی کشورهای مشترک‌المنافع بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.