چندیگر

چندیگر

چند‌یگر یا ناحیه به هم‌ پیوسته چند‌یگر (به انگلیسی: Chandigarh پنجابی: ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ ٬ هندی: चण्डीगढ़ ٬ اردو: چندی گڑھ) با جمعیت ۱٬۰۵۴٬۶۸۶ نفر (درسال ۲۰۱۱) مرکز دو ایالت پنجاب و هاریانا در کشور هند است.
این شهر گاهی اوقات با نام «شهر زیبا» نیز خوانده می‌شود با توجه به محیط زیبای آن، شبکه مرکزی باغ که هر یک به گونه های مختلف گیاهان اختصاص داده شده است.

نام چندیگر از معبد قدیمی چندی یا «چندی مندیر» گرفته شده و به معنی «قلعهٔ چندی» است .چندیگر به عنوان اولین شهر طراحی شده هند و به جهت معماری و برنامه‌ریزی شهری‌اش در جهان شناخته‌ شده است . چند‌گر مرکز پروژه‌های متعدد معماری است که توسط معمار‌های پرآوازه‌ای چون لو کوربوزیه، پیر جانرت، متیو نوویکی، و آلبرت مایر اجرا شده اند.
چندیگر از نظر بالاترین درآمد سرانه و شاخص توسعه انسانی در صدر فهرست ایالت‌ها و ناحیه‌های هم‌پیوسته هند قرار گرفته و براساس مطالعه انجام شده توسط وزارت توسعه شهری هند، به عنوان تمیزترین شهر در هند شناخته شده است.

شهر چندیگر از لحاظ معماری و طراحی به عنوان یک مدل در طراحی نوین شهر سازی قلمداد می شود و در بسیاری از کالج های معماری در هند و کشور های دیگر به عنوان یک شهر مدرن با استاندارد های جهانی مورد مطالعه قرار می گیرد. شهر چندیگر پایتخت ایالت پنجاب (Panjab) و ایالت هاریانا (Haryana) بوده و به عنوان یک شهر مستقل و مرکزی(Union Territory) تحت نظارت دولت مرکزی هند می باشد که به نوبه خود یک شهر منحصر به فرد محسوب می شود.

چندیگر یکی از مراکز مهم  فعالیت های علمی و آموزشی در شمال هند به شمار می آید و با وجود دانشگاهها و کالجهای معتبر و انستیتو های علمی، آموزشی و تحقیقاتی از اهمیت بالایی برخوردار است. دانشگاه پنجاب در این شهر قرار دارد.

گاندی باوان توسط پیر جانرت برای دانشگاه پنجاب ساخته شده است.

شهر چندیگر شهر برنامه ریزی شده برای اولین بار در هند بود و بین المللی بخاطر معماری و طراحی شهری شناخته شده است. این شهرستان دارای پروژه های طراحی شده توسط معماران مانند لو Corbusier، Jeanneret پیر، جین درو، و ماکسول فرای است.

تاریخچه

بعد از پارتیشن بندی هند و پاکستان در سال ۱۹۴۷، استان سابق انگلستان پنجاب نیز بین هند و پاکستان تقسیم شد. دولت هند پنجاب ،پایتخت جدید مورد نیاز برای جایگزینی لاهور، که بخشی از پاکستان بود را در برنامه خود نهاند. پروژه چندیگر به دلیل موقعیت استراتژیک این شهر و همچنین علاقه شخصی جواهر لعل نهرو، اولین نخست وزیر هند مستقل آغاز شد. در ۱ نوامبر سال ۱۹۶۶، دولت تازه شکل گرفته هند ،اقدام به تقسیم هاریانا به عنوان ایالت که بخش شرقی پنجاب بود، با اکثریت هندی زبان ، در حالی که بخش غربی پنجاب عمدتا پنجابی زبان (با اکثریت سیک ها) بودند کرد. با این حال، شهر چندیگر در مرز بود، و به این ترتیب به قلمرو اتحادیه به عنوان پایتخت هر دو این ایالات خدمت می کنند.

آب و هوا

شهر چندیگر در فاصله ۲۶۰ کیلو متری از دهلی واقع شده و دمای هوا در این شهر به حداکثر ۴۵ درجه سانتی گراد در تابستان (دمای هوا به طور کلی بین ۳۵ درجه باقی می ماند) و حداقل ۲ درجه سانتیگراد در زمستان می رسد که سه ماه از سال (از اواسط ماه ژوئن تا اواسط ماه سپتامبر) نیز بارانی و کاملاً گرم و مرطوب است. هوای گرم از پایان ماه مارچ شروع می شود و در ماههای می و جون به اوج خود می رسد و تا اوایل ماه سپتامبر کاملاً گرم  و مرطوب می شود. هوای سرد از اواسط ماه نوامبر شروع شده و تا اواسط ماه فوریه  ادامه دارد.

آموزش

چندیگر یکی از مراکز مهم  فعالیت های علمی و آموزشی در شمال هند به شمار می آید و با وجود دانشگاهها و کالجهای :

University of Panjab

Art College and Technology

Institute of Microbial Museum Research

Engineering College

Architectural College

Research  Post graduate Institute of Medical Education and

Central Science Instrumentation Organization

و انستیتو های علمی، آموزشی و تحقیقاتی دیگر که از اهمیت بالایی برخوردار است و یک شهر ایده آل دانشجویی محسوب می گردد.

جغرافیا

چندیگر در نزدیکی کوهپایه هیمالیا در شمال غرب هند به مساحت حدود ۴۴٫۵ مایل مربع یا ۱۱۴ کیلومتر مربع واقع شده است و مرزهای آن هاریانا در شرق و پنجاب در شمال، غرب و جنوب است. چندیگر در ارتفاع ۳۲۱ متر (۱۰۵۳ فوت) از سطح دریا واقع شده است. مناطق اطراف محلی، پاتیالا و روپناگر در پنجاب و پنجکولا و آمبالا در هاریانا هستند. از ویژگی های خاص دیگر این شهر می توان به تمیزی نسبی آن، وجود فرودگاه و ساختار شهر که بر اساس بخش (Sector) بنا شده است اشاره نمود. شهر چندیگر در حال حاضر  به ۵۶ بخش(Sector) تقسيم شده كه رو به افزايش بوده  و هربخش نیز به چهار قطعه A ، B ، C و D تقسیم می شود که مرکز عمده خرید روزانه هر بخش در قطعه D واقع شده است. البته لازم به ذکر است که بعضی از بخش های شهر مسکونی نبوده و منحصراً به ادارات دولتی و، تجاری وآموزشی و مرکز خرید اختصاص داده شده است. مانند بخش ۱۴ که کاملاً به دانشگاه پنجاب اختصاص يافته است. چندیگر از مزارع متراکم انجیر هندی و اکالیپتوس پوشیده شده است. فلوس، شاه توت و درختان دیگر ،اکوسیستم های جنگلی را شامل می شود. این شهرستان دارای جنگل های اطراف چندیگر دارای حیوانات و بسیاری از گونه های گیاهی شامل : گوزن، پارس گوزن ها، طوطی ها، دارکوب ها و طاووس ها که ساکن جنگل های حفاظت شده هستند می باشد. دریاچه سوخنا میزبان انواعی از اردک ها و غازها و پرندگان مهاجر از سیبری و ژاپن در فصل زمستان است و همچنین طوطی محراب واقع در این شهر خانه انواع گونه های پرندگان است. این شهر دارای سه مکان معروف دیدنی هست به نام رز گاردن (Rose Garden)، راک گاردن (Rock Garden)، دریاچه (Lake)

اقتصاد و فرهنگ

درصد قابل توجهی از جمعیت چندیگر افرادی هستند که یا برای دولت کار کرده اند و یا از خدمت دولت بازنشسته شده اند. به همین دلیل، چندیگر به نام “بهشت مستمری” خوانده می شود. صنایع مهم تولید کاغذ، فلزات و آلیاژها و ماشین آلات است. سایر صنایع مربوط به محصولات غذایی، بهداشتی، قطعات خودرو، ابزار و ماشین آلات، دارو و وسایل الکتریکی است. ناخالص داخلی دولت در سال ۲۰۰۴  به ۲،۲ میلیارد دلار تخمین زده شده است. سه سازمان بزرگ ارتقاء تجارت، دفاتر خود را در چندیگر بنا نهاده اند. آنها عبارتند از: فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنعت هند ،اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ، کنفدراسیون صنایع هند. شرکت های هندی و شرکت های چند ملیتی مانند کوارک ، Infosys، دل ، آی بی ام به راه اندازی پایگاهی در شهر و حومه آن پرداخته اند. بنا به یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۷، چندیگر رتبه نهم در ۵۰ شهر برتر در سطح جهان به عنوان “در حال ظهور خدمات فناوری اطلاعات به مقصد” قرار گرفت. حمل و نقل در چندیگر دارای بیشترین تعداد وسایل نقلیه در ده شهرستان با بالاترین شماره مالکیت اتومبیل در هند است است. شهرستان دارای امکاناتی برای ورزش هایی مانند کریکت، شنا، تیراندازی، اسکیت و هاکی است. باغ های متعدد در سراسر شهر، از جمله باغ راک ، تراس باغ ، باغ گل رز، باغ عطر، باغ ترش ، باغ گل داودی، باغ گیاه شناسی و شانتی کوج می باشد.

اجاره مسکن و ایاب و ذهاب

علاقمندان برای اجاره مسکن در شهر چندیگر باید عمدتاً به روزنامه های محلی که در آخر هفته برای این منظور چاپ شده مراجعه نمایند. در پایان هر هفته شنبه و یک شنبه تمام روزنامه های محلی که شامل( (Indian Express, Hindustan Times, The tribune and Times of India می باشند،  یک بخش جداگانه ای به چاپ می رسانند که در آن بخش آدرس و مشخصات مکان های اجاره ای چاپ می شود. هزینه اجاره منزل به محل و موقعیت هر بخش(Sector) امکانات رفاهی ، و وضعیت داخلی هر خانه بستگی دارد. برای مثال هزینه یک اتاق با حمام و آشپز خانه (single :bath، Room and kitchen) در یکی از بخش های اطراف دانشگاه که از وضعیت نسبتاً خوبی برخوردار باشد. بین ۳۰۰۰-۲۵۰۰ روپیه برای یک ماه بدون هزینه آب و برق می باشد. هزینه اجاره یک واحد دو اتاقه (Double:  bath، Room and kitchen) در یکی از بخش های اطراف دانشگاه که از وضعیت نسبتاً خوبی برخوردار باشد. بین ۵۰۰۰ الی ۷۰۰۰ روپیه برای یک ماه بدون آب و برق می باشد. معمولاً آب و برق بطور جداگانه براساس مقدار مصرف محاسبه می گردد. البته لازم به ذکر است که در بعضی از موارد صاحبخانه ها مبلغ اجاره یک ماه را ترجیحاً پیش تر به عنوان ضمانت می گیرند که در پایان از اجاره کسر می گردد. برای ایاب و ذهاب در داخل شهر می توان از اتوبوس های داخل شهری و اتوریکشا وریکشای معمولی استفاده کرد.بطور کلی هزینه های ثابت ازقبیل خوراک( میوه جات ، سبزیجات  گوشت و…) پوشاک، برق و آب ، ایاب و ذهاب در مقایسه با شهر های دیگر تقریباً بین ۲۰-۱۰ درصد بالا تر می باشد. که البته باید این نکته نیز فراموش نشود که کیفیت زندگی در شهر چندیگر نیز به طور نسبی بالا می باشد. برای ایاب و ذهاب در داخل شهر می توان از اتوبوس های داخل شهری و اتوریکشا وریکشای معمولی استفاده کرد.

چگونه به شهر چندیگر برسیم؟

علاقمندان و مسافران به شهر چندیگر می توانند از طریق هوایی ، زمینی و راه آهن به چندیگر سفر نمایند.

هواپیمایی

برای سفر به شهر چندیگر با هواپیما علاقمندان می توانند با مراجعه به دفاتر هواپیمایی  Jet Airways و Indian Airlines در دهلی نو و شهر های دیگر و همچنین آژانس های هواپیمایی در داخل ایران مراجعه نموده و بلیط تهیه نمایند. پرواز های مستقیم از بمبئی و بنگلور به چندیگر و بالعکس نیز موجود می باشد. زمان و تاریخ پرواز ها متغیر بوده که با مراجعه به دفاتر هواپیمایی ذکر شده علاقمندان می توانند پرواز مورد نظر را رزرو نمایند. هزینه بلیط ها نیز متفاوت می باشد که برای مثال هزینه بلیط  با پرواز Jet Airways  یک طرف از دهلی به چندیگر ۳۵۰۰ روپیه می باشد که این مبلغ قابل تغییر است.

اتوبوس و تاکسی

برای سفر به چندیگر از راه زمینی علاقمندان می توانند از امکانات تاکسی و اتوبوس استفاده نمایند که به طور شبانه روز ۲۴ ساعته از دهلی به چندیگر و بالعکس موجود می باشد. اتوبوس های دولوکس و معمولی از ترمینال اتوبوس بین شهری ISBT، به نام ترمینال کشمیری گیت (Kashmiri Gate) در دهلی شمالی در ساعات مختلف به چندیگر و بالعکس حرکت می کنند. البته لازم به ذکر می باشد  که اتوبوس ها دولوکس از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب واتوبوس های معمولی در ۲۴ ساعت موجود می باشند. هزینه اتوبوس معمولی از دهلی به چندیگر و بالعکس در حدود هر نفر ۱۴۰ روپیه  و هزینه اتوبوس دولوکس از دهلی به چندیگر وبالعکس در حدود ۲۵۰-   ۳۰۰روپیه است. که ضمناً این مبالغ قابل تغییر است. هزینه تاکسی برحسب هرکیلومتر و نوع ماشین محاسبه می گردد. هزینه  یک تاکسی معمولی بدون کولر کیلو متری ۸ روپیه با کولر(Air conditioner)  می باشد که مسافت رفت و برگشت محسوب می گردد.

برای سفر به چندیگر از راه زمینی علاقمندان می توانند از امکانات تاکسی و اتوبوس استفاده نمایند که به طور شبانه روز ۲۴ ساعته از دهلی به چندیگر و بالعکس موجود می باشد. اتوبوس های دولوکس و معمولی از ترمینال اتوبوس بین شهری به نام ترمینال کشمیری گیت (Kashmiri Gate) در دهلی شمالی در ساعات مختلف به چندیگر و بالعکس حرکت می کنند. البته لازم به ذکر می باشد که اتوبوس ها دولوکس از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب واتوبوس های معمولی در ۲۴ ساعت موجود می باشند.

راه آهن

قطار های مختلف در شبانه روز  با هزینه های متفاوت در درهر دو ایستگاه راه آهن در دهلی، ایستگاه راه آهن دهلی نو(New Delhi Railway Station) و ایستگاه راه آهن دهلی قدیمی (Old Deli Railway Station) موجود می باشد. قطار مطلوب برای سفر از دهلی به چندیگر وبالعکس قطار شتاب دی اکسپرس می باشد که دو بار در روز صبح و غروب از دهلی به چندیگر و همچنین صبح وغروب از چندیگر به دهلی حرکت می کند. هزینه این قطار یک طرفه بین ۴۰۰-۴۵۰ روپیه است که شامل پذیرایی در قطاز نیز می شود. ساعت حرکت این قطار از ایستگاه دهلی نو۲۰/۷ است که ساعت ۳۰/۱۱ اگر تأخیری رخ ندهد به چندیگر می رسد. و همچنین ساعت ۲۰/۱۷ از دهلی نوحرکت می کند و ساعت ۳۰/۲۰ به چندیگر می رسد این قطار ساعت ۵۰/۶ از چندیگر حرکت کرده و ۱۰/۱۰ به ايستگاه دهلی نو می رسد. همچنین ساعت ۲۰/۱۸ از چندیگر حرکت کرده و ساعت ۳۰/۲۱ به ایستگاه دهلی نو می رسد. علاقمندان برای تهیه بلیط می توانند به مراکز رزرو کردن بلیط (Railway Ticket Reservation) و یا تقریباً ۲ ساعت قبل از حرکت قطار از خود باجه بلیط فروشی در داخل ایستگاه راه آهن بلیط تهیه نمایند.

  1. با سلام ،میخواستم درموردآب وهوای شهرهای هند که از گرما وشرجی بودن کمتری برخوردار بوده وقابل تحمل میباشداطلاعاتی دریافت کنم؟با تشکر

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.