کوچی

 کوچی

کوچی که قبلا به نام کوچین شناخته می شد، یک شهر بندری مهم در سواحل غرب دریای عرب است. کوچی بخشی از منطقه ارناکولام در ایالت کرالا است.

این شهر دومین شهر کرالا است و بخشی از منطقه گسترده شهری است، که بزرگترین تراکم شهری در کرالا را دارا است.  و متراکم ترین شهر در این ایالت است. کوچی اول رتبه را در تعداد کل گردشگران داخلی و بین المللی در کرالا است.

شهر در شمال مرکز ایالت، Thiruvananthapuram و در جنوب Kozhikode  در ۱۱۰۲ میلادی بنا گردید. به عنوان ملکه دریای عرب، کوچی مرکز تجاری مهم ادویه در ساحل دریای عرب از قرن ۱۴ بوده است. کوچی توسط امپراتوری پرتغال در ۱۵۰۳ اشغال شد و جزو اولین مستعمرات اروپایی در هند بود و مقر اصلی پرتغالی ها درهند تا ۱۵۳۰، زمانی که گوا به جای انتخاب شد باقی ماند. این شهرستان بعد توسط هلندی ها و انگلیسی ها اشغال شد و با پادشاهی کوچی تبدیل به یک دولت شاهزاده ای شد.

تاریخچه

کوچی قرن ها مرکز تجارت ادویه هند بود و به یونانی ها و همچنین رومی ها، یهودیان، اعراب، و چینی ها از زمان باستان ادویه صادر می کرد. به گفته بسیاری از مورخان، پادشاهی کوچی در سال ۱۱۰۲ پس از سقوط امپراتوری Kulasekhara به وجود آمد. پادشاه کوچی با اقتدار بر منطقه شامل شهر کوچی و مناطق مجاور حکومت داشت. کوچی میزبان قبر واسکو دا گاما، اولین کاشف اروپایی هند، که در خیابان به خاک سپرده شده است می باشد.

در سال ۱۹۴۷، هنگامی که هند استقلال از حاکمیت استعماری بریتانیا به دست آورد، شاهزاده کوچی آمادگی خود را بعنوان اولین دولت برای پیوستن به اتحادیه هند با کمال میل اعلام کرد.

کوچی رکود اقتصادی در سال های پس از استقلال هند را دارا است. ایجاد پارک های صنعتی مبتنی بر فناوری اطلاعات و زیرساخت های مبتنی بر پورت های دیگر باعث رونق ساخت و ساز و دارایی غیر منقول در این شهر شد. در طول این سالها، کوچی شاهد تجارت سریع تا به امروز و بعنوان به یک مرکز تجاری کرالا رشد کرده است.

 

جغرافیا و آب و هوا

کوچی با مساحت ۹۴٫۸۸ کیلومتر مربع (۳۶٫۶۳ مایل مربع) در ساحل جنوب غربی هند واقع شده است. این شهرستان شامل شبه جزیره، چندین جزیره که بخشی از هند است. از غرب به دریای عرب و از شرق به منطقه شهری است. بخش عمده ای از کوچی در سطح دریا، با یک خط ساحلی ۴۸ کیلومتری است.

محیط زیست حساس منطقه ، پناهگاه پرندگان منگالایالام، در بخش مرکزی این شهرستان واقع شده است.

بر اساس طبقه بندی آب و هوایی کوپن، کوچی دارای آب و هوای موسمی گرمسیری است. نزدیکی کوچی به خط استوا همراه با نتایج مکان ساحلی آن را در کمی تغییرات درجه حرارت فصلی، با شدت متوسط به سطوح بالای رطوبت است.
از ژوئن تا سپتامبر، موسم جنوب غرب باران های سنگین به عنوان کوچی در سمت بادگیر در قسمت های غربی را به ارمغان می آورد. به طور متوسط سالانه ۱۳۲ روز بارانی است.

آموزش

دانشگاه علم و صنعت کوچی (CUSAT) دانشگاه اصلی در حومه این شهر واقع شده است. بسیاری از کالج های آموزش عالی یا دانشگاه مهاتما گاندی و  به دانشگاه کوچی وابسته است. موسسات آموزشی ملی عبارتند از: موسسه مرکزی دریایی و مهندسی آموزش شیلات ، دانشگاه ملی مطالعات حقوقی پیشرفته، موسسه ملی اقیانوس شناسی و دریایی مرکزی موسسه تحقیقات شیلات.دانشگاه های معتبر ملی مطالعات پیشرفته حقوقی (NUALS) نیز در این شهر واقع شده است.

اقتصاد

 

کوچی به عنوان پایتخت تجاری کرالا به طور گسترده ای در نامیده می شود. بورس اوراق بهادارکوچی، بورس اوراق بهادار تنها در کرالا است. بانک فدرال، چهارمین بانک بخش خصوصی هند است، در Aluva در حومه این شهر مستقر شده است.
منطقه بالاترین ۱۴٫۴۷٪ تولید ناخالص داخلی دولت را داراست. بخش های اصلی کسب و کار عبارتند از: ساخت و ساز، ، کشتی سازی، حمل و نقل / حمل و نقل، غذاهای دریایی و صادرات ادویه جات ترشی جات، صنایع شیمیایی، فن آوری اطلاعات (IT)، گردشگری، خدمات بهداشتی و بانکی است. کوچی به عنوان یکی از هفده شهر بزرگ صنعتی هند از سوی بانک جهانی به رسمیت شناخته شده است.
مانند جاهای دیگر در کرالا، گردشگری، یکی از قوی ترین محرک های اقتصاد محلی است. منطقه ارناکولام، که در آن کوچی واقع شده است، مقام اول را در تعداد کل گردشگران داخلی از بازدید از کرالا و در نتیجه به اقتصاد این شهر است.
کوچی مقر فرماندهی جنوبی نیروی دریایی، مرکز آموزش نیروی دریایی هند است. کشتی سازی کوچین، که بزرگترین مرکز کشتی سازی در هند تا سال ۲۰۰۸ بود، کمک شایانی به اقتصاد این شهر کرده است.

صادرات یکی از مهم ترین اقتصاد های این شهر است.

فناوری اطلاعات و ITES مرتبط با صنایع در حال رشد در کوچی است. در دسترس بودن پهنای باند ارزان قیمت از طریق کابل های زیر دریا و کاهش هزینه های عملیاتی در مقایسه با شهرهای دیگر در هند از مزایای کوچین است.

حمل و نقل

دروازه هوا به کوچی فرودگاه بین المللی کوچین (اجتماعی) واقع در Nedumbassery است. این فرودگاه اولین فرودگاه بین المللی در هند به بدون بودجه دولت مرکزی ساخته شده است.

فرودگاه کوچین اتصال مستقیم به مقاصد بین المللی در خاور میانه، مالزی و سنگاپور و اکثر شهرهای هند و جدا از مقصد توریستی مانند Lakshadweep را فراهم می کند. کوچی نیز مقر سرویس اکسپرس هوایی هند است. با مساحت ترمینال ، و ظرفیت مسافری، ۱۶۰۰، بزرگترین فرودگاه دولت است و چهارمین و شلوغ ترین فرودگاه بین المللی است. کوچی به خوبی از طریق بزرگراه های مختلف به شهرها و کشورهای همجوار متصل است.

چندین بزرگراه دولتی متصل کننده کوچی با سایر نقاط کرالا است.
شکل اصلی حمل و نقل عمومی در داخل شهر تا حد زیادی وابسته به شبکه های اتوبوس متعلق به بخش خصوصی است. دولتی نیز خدمات خود را در شهر از طریق سرویس Thirukochi ارایه می دهد.

کوچی یکی از معدود شهرهای اعطا کننده نسل جدید طبقه پایین مطبوع و غیر مطبوع شهرستان طرح توسعه حمل و نقل است.

ایستگاه جنوبی یکی از شلوغ ترین ایستگاه های راه آهن در جنوب هند است، با بیش از ۱۲۸ قطار ارایه دهنده خدمات برنامه ریزی روزانه است.

جمعیت

شهر کوچی بالاترین پارامتر تراکم جمعیت با ۶۳۴۰ نفر در هر کیلومتر ۲٫ را داراست، جمعیت منطقه شهری کوچی ۲،۱۱۷،۹۹۰ است.

ادیان بزرگ کوچی ها هندو، مسیحیت و اسلام است. جینیسم، یهودیت، بودیسم و سیک به صورت کوچک در این شهر می باشند. کوچی یکی از شهرهای چند مذهبی در هند بدون اکثریت هندو است.

اکثریت ساکنان این شهر مالایالی ها هستند. با این حال، اقلیت های قومی قابل توجهی از جمله تامیلی، گجوراتی، یهودی، هندی ،انگلیسی ،سیک و تولو ها وجود دارد. مالایایی زبان اصلی ارتباطات و متوسط آموزش برای آموزش ابتدایی است،

اگر چه تعدادی از مدارس آموزش انگلیسی متوسط را ارائه می دهند. آموزش عالی همواره در محیط انگلیسی می باشد.

همانند دیگر شهرهای به سرعت در حال رشد در جهان و در حال توسعه، کوچی از مشکلات شهرنشینی عمده، بهداشت ضعیف، آلودگی سنگین و بیکاری رنج می برد.

کمبود آب آشامیدنی، نگرانی های عمده ای در این شهر است. این وضعیت با تهدید ناشی از آلودگی در مناطق صنعتی تشدید شده است. آلودگی آب در کوچی بسیار زیاد است، حدود ۸۰ درصد از چاه های باز آلوده هستند. کوچی نیز در میان ۵۰ شهر آلوده در هند در رتبه ۲۴ صفحه آلودگی کنترل مرکزی قرار گرفت.

کوچی همچنین هفتم در لیست ده شهر برتر ثروتمند در هند است که تا سال ۲۰۰۹ مورد مطالعه توسط شرکت نیلسن قرار گرفت.
کوچی دارای یک جامعه متنوع، چند فرهنگی، و سکولار متشکل از Malayalis، Konkanis،Gujaratis، Bengalis، Marathis، پنجابیها، Tamilians، Biharis و خانواده های معدودی از یهودیان در میان فرقه های دیگر می باشد. جشنواره های مسیحی و اسلامی مانند کریسمس، عید پاک، عید فطر و میلاد-E-شریف نیز جشن گرفته می شود.

به طور کلی غذاهای کرالایی،  آمیخته با نارگیل و ادویه جات ترشی جات فراوان است. غذاهای جنوب هند، و همچنین غذاهای چینی و شمال هند طرفداران بسیاری دارند. فرهنگ فست فود نیز بسیار برجسته است. کانون توریستی، فورت کوچی با تعدادی رستوران که به ارائه غذاهای بین المللی مانند ایتالیایی، فرانسوی، مکزیکی و غیره می پردازند.

کوچی را باید محل محققانی دانست که مشوق حماسه و هنر هستند. نقاشی در کاخ هیل و کاخ هلندی شهادت بر این مدعا است.

رسانه ها

روزنامه مالایالام عمده منتشر شده در کوچی عبارتند از Malayala Manorama Mathrubhumi، Madhyamam، Deshabhimani، Deepika، Kaumudi ، Janmabhumi، و غیره

روزنامه های انگلیسی محبوب عبارتند از: هندو، هند اکسپرس، هند، پیشگام و وقایع دکن.

بیش از دوازده سینما در شهر وجود دارد که به نمایش فیلمهای مالایالام، تامیل، انگلیسی و هندی می پردازد.

کرالا دارای بالاترین تراکم تلفن در هند است. خدمات تلفنی توسط شرکتهای مختلف مانند Aircel، شعر، ایده تلفن همراه، وودافون، تکیه Infocomm، تاتا Docomo، MTS، Uninor، Indicom تاتا و دولتی BSNL ارائه می شود.
مانند جاهای دیگر در کرالا، فوتبال پرشور ترین ورزش در میان مردم محلی است.

بزرگترین استادیوم و سومین ورزشگاه کریکت، ورزشگاه جواهر لعل نهرو بین المللی واقع در Kaloor، یک مرکز عمده برای فوتبال و کریکت است. به تازگی، ورزشگاه به منظور تسهیل در مسابقات کریکت و همچنین برای میزبانی مسابقات IPL بازسازی شد.

ورزشگاه مهاراجه در جاده MG در قلب این شهر واقع شده است، امکانات ورزشی عمده ای با چمن مصنوعی طبق استانداردهای بین المللی در شهر می باشد. باشگاه اسپانیایی رئال مادرید به راه اندازی مدرسه فوتبال در کوچی پرداخته است.

مجموعه ورزشی راجیو گاندی در Kadavanthara یک استادیوم بزرگ داخلی، عمدتا برای انجام مسابقات توپ بدمینتون، تنیس و سبد استفاده می شود.

کوچی دارای دو زمین گلف در شهر و در حومه های شهری است. قدیمی ترین باشگاه گلف در قصر Bolgatty ساخته شده در سال ۱۹۰۳ است. باشگاه گلف کوچی نزدیک به فرودگاه کوچی می باشد.

    • کارشناس ادیب - پاسخ

      سلام.به لحاظ امنیتی تا کنون براس دانشجویان ایرانی پیش نیامده.و البته در هر کجا باید احتیاط های لازم صورت بگیرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.