۲۵۰هزار صندلی در دانشگاه های ایران خالیست

جام جم آنلاین: معاون دانشجویی وزارت علوم گفت: در حال حاضر با توجه به حدود ۲۵۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه ها می‌توانیم کلیه دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور را در درون دانشگاه های داخلی بپذیریم.

به گزارش مهر، دکتر محمود ملاباشی در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه های کردستان در سخنانی از ایجاد ظرفیت برای جذب دانشجویان ایرانی خارج از کشور خبر داد.

وی با بیان اینکه تحصیل افراد در دانشگاههای خارج از کشور امری طبیعی است و این کار برای نگهداری مرزهای دانش باید صورت گیرد گفت: ما وظیفه داریم ظرفیت مناسب پذیرش دانشجو را در آموزش عالی کشور ایجاد کنیم و این دانشجویان هستند که تحصیل در داخل و یا خارج از کشور را انتخاب می کنند.

وی افزود: به عنوان مثال در حال حاضر ۱۴ هزار دانشجوی آمریکایی در چین تحصیل می‌کنند که این مسئله به معنای ضعف علمی دانشگاه های آمریکا نیست بلکه باید نقاط قوت این مسئله را نیز پیگیری کنیم.

به اندازه همه دانشجویان ایرانی خارج کشور صندلی خالی داریم.

وی با بیان اینکه بعضا به علت عدم مراجعه دانشجویان ایرانی به پایگاه‌های آمارگیری و رایزنان علمی کشورمان در کشور های دیگر نمی‌توانیم آمار صحیحی از تعداد دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می ‌کنند، داشته باشیم، گفت:‌ در حال حاضر با توجه به حدود ۲۵۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه ها می‌توانیم کلیه دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور را در درون دانشگاه های داخلی بپذیریم.

معاون دانشجویی وزیر علوم با بیان اینکه ۲۰ درصد دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل هستند، گفت: این دانشجویان می توانند از طریق سایت وزارت علوم، تقاضای پذیرش در دانشگاه‌های داخل را ارائه دهند و یک هفته بعد مکاتبات پذیرش آن در اختیار فرد و دانشگاه مقصد قرار می‌گیرد.

دکتر ملاباشی با تاکید بر ایجاد نشاط و شادابی در محیط دانشجویی در دانشگاه ها گفت: برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه ها به عنوان یکی از بسترهای اصلی طرح مباحث و انتقادات منطقی طرفین مناظرات است که می تواند ضمن افزایش آگاهی سیاسی و اجتماعی دانشجویان فضای نقد سازنده را فراهم کند.

وی افزود : پس از بررسی‌ها و آسیب شناسی‌های انجام شده مشخص شده که انجام مواردی از قبیل گسترش کرسی های آزاد اندیشی، ایجاد کرسی های نظریه پردازی، آموزش مهارت های زندگی، ایجاد کانون های علمی و فرهنگی و فعالیت های علمی  پ‍ژوهشی دانشجویان می تواند در ایجاد فضای پر نشاط در دانشگاه ها موثر باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.