توصیه های مهم

 اقدامات لازم قبل از ورود به هندوستان

تدارك سفر معمولاَ با مشخص شدن قصد سفر شروع ميشود. چنانچه برای گذراندن يك دوره تحصيلی به هند سفر میکنید بهتر است وسايل زير را به همراه داشته باشيد:

* وسایل شخصی مثل مسواک، خمیر دندون، حوله کوچک و بزرگ، سوزن و نخ

* پول هاتون رو در چند جای مختلف پخش کنید البته به جز چمدانهایی که در بار هواپیما میگذارید.

* پلوپز، پتو، فرش و زير انداز، زعفران ، ديكشنری(جیبی یا کتاب)، كتابهای  مورد علاقه نظير قرآن يا كتاب شعر و رمان، ظرف و قاشق چنگال، دربازكن، کنسرو ماهی تن و ساير كنسروجات،دارو در صورتي كه از داروي خاصی استفاده ميكنيد، مقداری آجيل و گز، سبزيجات خشك شده برای آشپزی، گوشی موبايل، نبات، مهر و جا نماز، مقداری سبزی خشک شامل نعنا، قورمه و …

توجه : تمام مدارک  شناسایی وتحصیلی خود را همراه داشته باشید. از مدارک فارغ التحصیلی تا شناسنامه ، کارت ملی ، گواهینامه و مدارک توانایی شما در زبان. به ویزه مدارکی را که برای دریافت ویزا ترجمه کردید و به تایید سفارت رساندید.

توجه : در فرودگاه امام خمینی(ره) بعد از تحویل بار و پرداخت عوارض و چک کردن گذرنامه وارد سالن انتظار می شوید

توجه : هر مسافر اجازه عبور فقط 30 کیلو گرم را دارد و مقدار 7 کیلوگرم را می تواند به همراه خود به داخل هواپیما ببرد.در صورتی که این مقدار تجاوز کند مسافر باید بابت هر کیلو اضافه بار جریمه بپردازد. در صورتی که سفر اول شما هست از آوردن اقلام سنگین مانند فرش و… خوداری فرمائید

خريد ارز

با توجه به مشكلات ارسال پول از طريق سيستم بانكی حتماَ هزينه های اوليه نظير شهريه دانشگاه، وديعه خانه، خريد موتور و وسايل خانه( تخت، يخچال، تلوزيون…) و خرج چند ماه را با خود بياوريد بهتر است از خريد روپيه در ايران پرهيز كنيد و معادل آن دلار آمريكا يا يورو بخريد.

همچنين در روز سفر پولهايتان را به صورت مطمئن در كيف يا جيبتان بگذاريد و مبلغی را هم پخش كنيد تاريسك كمتری را در صورت گم شدن اصل پولتان متقبل شويد.

فرودگاه

معمولاَ در هواپيما يك فرم توزيع ميشود كه مربوط به گمرك فرودگاه است در اين فرم مشخصات خود را اعلام كنيد اين فرم در فرودگاه مقصد نيز موجود ميباشد.

در فرودگاه پس از كنترل پاسپورت، بار خود را تحويل بگيريد و مراقب باشيد چيزي را از قلم نيندازيد. آنگاه به مرحله گمرك ميرسيد. سعي كنيد از كانال سبز گمرك عبور كنيد در غير اينصورت ميبايست از كانل قرمز رد شويد، معمولاَ باری كه يك دانشجو به همراه دارد مشمول عوارض گمركی نميشود لذا از پرداخت هر وجهی به ماموران گمرك خودداری كنيد. چنانچه بار شما زياد است از قبل يك اسكناس 10 تا 50 دلاری آماده كنيد و در صورت اصرار به ماموران گمرك بدهيد. هيچ وقت همه پول خود را به اين افراد نشان ندهيد .

توصیه های مهم در رابطه با فرودگاهها و خطوط هوائی

کلیه پروازها به هندوستان از فرودگاه امام خمینی(ره) انجام می پذیرد و حداقل 3 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید و میزان بار مجاز 30 کیلوگرم است و مقدار 7 کیلوگرم می توانید بهمراه خود به داخل هواپیما ببرید و اضافی بار هر کیلو 12 دلار در فرودگاه محاسبه می گردد.

* در سفر اول با توجه به عدم آشنايی به محيط توصيه ميشود در طی مسیر و بعد از سفر به هیچ عنوان به شخص یا اشخاصی که با شما همسفر هستند اعتماد نکنید.

* در زمان خروج از درب خروجی در روبروی خود راننده تاکسی های زیادی را مشاهده می کنید که با در دست داشتن اسامی منتظر مسافر هستند در همان مکان منتظر بمانید تا همکاران ما شما را از بین دیگر مسافران تشخیص دهند .

* در تهران به همراه پذیرش شما سیم کارت موبایل (رایگان) دریافت می کنید تا در زمان ورود به هندوستان بتوانید با همکاران ما تماس بر قرار کنید.

* حداقل دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید .

* فرودگاه مهرآباد در میدان آزادی و فرودگاه امام خمینی(ره) در کیلومتر 35 اتوبان قم واقع شده است .

* اکثر پروازهای داخلی از فرودگاه مهرآباد و عمده پروازهای خارجی از فرودگاه امام خمینی(ره) انجام می پذیرد .

* قبل از حرکت به سمت فرودگاه تمامی مدارک تحصیلی و شناسائی خود را کنترل فرمائید .

* در هواپیما فرمهائی به شما داده میشود که در آن تعداد چمدانها ، مقدار بار، شماره پرواز ، ملیت و نام شما از شما درخواست میشود. حتما این فرم را تا لحظه خروج کامل از فرودگاه بین المللی بمبئی همراه خود داشته باشید .
در واقع وزن وسایلی که با خودتون می آورید محدود است (در پروازهای عربی بیست کیلوگرم به ازای هر نفر و در پرواز ایران ایر سی کیلوگرم به ازای هر نفر که البته می توانید مقداری بارنیز در حد یک کیف دستی همراه داشته باشید و با خودتان به داخل کابین هواپیما ببرید اما توجه داشته باشید که مایعات، اشیاء نوک تیز، اسپری، اشیاء فلزی ،فندک و … رو نمی توانید با خود به هواپیما ببرید) و باید طوری این مساله رو مدیریت کنید که ناچار به پرداخت جریمه اضافه بار نشوید.

* پس از خروج از قسمت چکینگ پاسپورت ، برای حمل بار یک چرخ دستی تهیه نموده و بارهای خود را با دقت روی آن قرار دهید .

* در هنگام خروج در سمت چپ شما چندین غرفه وجود دارد که چند تا از آنها غرفه صرافی میباشند. شما میتوانید مقداری دلار را به روپیه تبدیل کنید و حتما رسید آنرا هم حفظ کنید.

* در داخل هواپيما و يا در فرودگاه مقصد ، فرمی به شما داده می شود تا آنرا پر كنيد ، لذا سعی كنيد خودكار همراه و در دسترس داشته باشيد. در اين فرم مشخصات شما و شماره پاسپورت و تاريخ صدور و انقضاء آن ، همچنين شماره پرواز ، فروگاه مبداء و مقصد درخواست شده است. البته می توانيد از ساير مسافران و يا مهماندار برای پر كردن فرم كمك بگيريد. در حين خروج قسمتی از اين فرم توسط پليس جدا و نگهداری می شود و قسمت ديگر آن بهمراه پاسپورت ، مهر و به شما عودت ميگردد.

توجه فرمائید که مدارک تحصیلی و پاسپورت و مدارک مورد نیاز در چمدان قرار نداده و به قسمت بار نسپارید زیرا در فرودگاه دچار مشکل خواهید شد.

توصیه های مهم در رابطه با عوارض خروج از کشور

1)   قبل ازپرواز باید عوارض خروج را دربانکهای ایران پرداخت نمایید .

2)  پرداخت عوارض در بانک مستقردرفرودگاه برای باراول 500.000ریال می باشد.

3)  قبض پرداخت عوارض میبایستی همراه پاسپورت به قسمت کنترل ویزاارائه گردد .

4)  دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی از بار دوم نیاز نیست عوارض پرداخت کنند.

اقدامات لازم پس از ورود به هندوستان

ثبت نام در دانشگاه :

دانشجو بايد به  فردی كه نام وی در فرم پذيرش ثبت شده مراجعه كند، مراحل بعدی كار بر اساس نظام اداری هر دانشگاه متفاوت خواهد, پس از ثبت نام تماس با استاد راهنما (در مقطع دكترا) در الويت دوم قرار دارد. احترام به آداب و سنن و فرهنگ هندی در برخورد با استاد راهنما از اهميت زيادی برخوردار است, تماس تلفنی در ساعات مشخص , عدم مذاكره و بحث در رابطه با موضوعات متفرقه و غير درسی و مكالمه به زبان انگليسی از جمله اموری هستند كه ارتباط با استاد راهنما را ساده تر و دوستانه تر می سازد.

ثبت نام در اداره  پليس :

اولين اقدام پس از ورود و معرفی خود به دانشکده محل تحصيل،  اقدام برای ثبت نام در اداره اتباع خارجين يا اصطلاحا (Police Commissioner ) می باشد.،  چرا که دانشجويان پس از ورود فقط 14 روز مهلت دارند که اين کار را انجام دهند در غير اينصورت دانشجويان جريمه می گردند ( مبلغ جريمه تا 6 ماه 30 دلار آمريکا می باشد) و اين کار مستلزم تهيه مدارک زير می باشد:

1)  دريافت نامه گواهی اشتغال به تحصيل  پس از معرفي خود به دانشکده تحت عنوان (Bonofide Certificate) و تهيه دونسخه کپی از آن جهت ارائه اصل و کپی های آن به اداره اتباع خارجيان

2)  تهيه دو سری کپی از صفحات نوشته شده گذرنامه.

3)  تهيه نامه ای مبنی بر عدم اعتراض دولت ايران در خصوص ادامه تحصيل دانشجو در هند که اصطلاحا (NOC  ) خواند می شود. برای تهيه اين نامه بايستی نسبت به تهيه فرم مربوط از وب سايت اتحاديه انجمن هاي اسلامی و یا  وب سايت نمايندگی وزارتين علوم و بهداشت ،  يا محل انجمن اسلامی شهر بنگلور اقدام نمايند. برای تکميل و ارسال فرم مذکور مدارکی از قبيل : (1. کپی ريز نمرات تحصيلی مقطع قبلی 2. کپی شناسنامه 3. کپی گواهی اشتغال به تحصيل يا نامه پذيرش 4. 6 قطعه عکس.  4.  در صورت تاهل ارائه مدارک متاهلی و عکس همسر و فرزند يا فرزندان. 5. کپی صفحات نوشته شده گذرنامه. 6. کپی معافيت يا پايان خدمت سربازی برای دانشجويان ذکور) لازم می باشد

4)  درخواست و تکميل فرم  A پليس . اين فرم در اداره اتباع امور خارجيان و انجمن اسلامي دانشجويان بنگلور موجود می باشد. فرم پليس در وب سايت اتحاديه موجود می باشد.

5)  عکس 4*3 .

6)  کپی اجاره نامه محل زندگی ( دو سری). در مواردی که هنوز دانشجو موفق به اجاره کردن منزل نگرديده است می تواند از اجاره نامه ساير دانشجويان مقيم به طور موقت،  با اخذ نامه ای از آنان،  استفاده و بعدا پس از اجاره منزل،  اجاره نامه خود را به پليس ارائه نمايد.

چند روز پس از تحويل مدارك مجددا به اداره پليس مراجعه و برگه رجيستر خود را در يافت نماييد.

حمل و نقل

متاسفانه شبكه راه آهن داخل شهری در هند محدود است و اتوبوس ها هم به علت جمعيت زياد و وسعت شهر چندان قابل دسترسی برای دانشجويان نمی باشند. افرادی كه تازه به هند ميرسند پس از اتوبوسرانی وسيله اصلی برای جابجايی در داخل شهر به عهده سه چرخه هايی است به نام آتو ريکشا،  که ظرفيت آنها حداکثر سه نفر و همواره حالت دربستی دارد. و کرايه  سه چرخه ها براساس ميزان مسافت طی شده،  که توسط تاکسيمتر بر حسب روپيه نشان داده می شود،  تعيين می گردد. لازم به ياد آوری است که به غير از دو وسيله عمومی فوق تعداد قابل توجهی آژانس های تاکسی شهری و برون شهری وجود دارد که اين گونه وسيله ها نيز دارای يک هزينه اوليه ثابت بوده و مازاد آن بر حسب مسافت طی شده ( بسته به نوع وسيله نقيله و دارا بودن يا نبودن کولر ) محاسبه می گردد.

گواهينامه رانندگی

اخذ گواهينامه رانندگی  دو مرحله دارد مرحله اول گواهينامه موقت است كه نياز به امتحان ندارد و شش ماه اعتبار دارد و مرحله دوم كه قبل از خاتمه شش ماه بايد برای آن اقدام كرد و در يك امتحان بسيار آسان شركت نمود،دائم و دارای اعتبار پانزده ساله است.

گواهينامه را در هند لايسنس ميگويند و هزينه اخذ گواهينامه حدود 800 تا 1500 روپيه ميباشد.

هرچند در صد تصادفات در هند كم است اما حتی المقدور از كلاه ايمنی  استفاده کنيد

توصیه های مهم در رابطه با خريد موتور

برای رفت آمد راحت ترين و اقتصادی ترين وسيله موتورسيكلت است. در هند موتور يك وسيله عمومی است و بدرستی و احتياط از آن استفاده ميشود حتی اساتيد دانشگاه نيز از اين وسيله برای رفت آمد استفاده ميكنند. به هر حال امكان خريد اتومبيل هست و قيمت آن نسبت به ايران ارزانتر است ولی هزينه بنزين بسيار بالاست. برای خريد موتور يك استراتژی اصلی و جود دارد و آن كم مصرف بودن است.

به دانشجويان توصيه ميكنيم از ابتدا يك موتور صفر كيلومتر بخرند كه در طول چند سال استفاده هزينه نگهداری چندانی را متقبل نشوند ، قيمت يك موتور صفر كيلومتر بين 25 تا 60 هزار روپيه است. بر عكس آنكه توصيه ميكنيم برای كرايه خانه عجله كنيد در مورد خريد موتور با بررسی و تحقيق فراوان اقدام كنيد

توصیه های مهم در رابطه با خرید و نگهداری اتومبیل

از خرید اتومبیل مخصوصا در طی سال اول بپرهیزید .

از آنجائی هزینه بنزین لیتری حدود2000 تومان میباشد خرید اتومبیل مقرون بصرفه نمی باشد .

در صورت تمایل به خرید اتومبیل حتما به آژانس های اتومبیل مراجعه کنید و از معامله با افراد دلال بپرهیزید .

درصورت خرابی اتومبیل به تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید .

تعمیرگاههای خصوصی معمولا لوازم اتومبیل را سرقت یا تعویض می نمانید ، پس در تعمیرگاه حضور داشته و براحتی اطمینان نکنید .

* نمایندگی های فروش این نمایندگی ها در کنار ارائه خدمات به مشتریان گاه ماشین های خیلی خوبی برای فروش ارائه میکنند .

* شرکت  DR.CAR : این شرکت در اکثر شهرهای هند شعبه دارد که دارای پارکینگی پر از انواع ماشین با مدل های متفاوتی می باشد.شما پس از انتخاب ماشین از طریق خود شرکت می توانید با صاحب خودروتلفنی صحبت کنید و سر یک قیمت به توافق برسید و مزایای این شرکت این است که تمام کارها را خودشان انجام میدهند و درصدی هم که از شما بابت کارمزد می گیرند به ازای هر 2 میلیون و400 هزار تومان قیمت خودرو مبلغ 35 هزار تومان می گیرند و 50 هزار تومان هم بابت انتقال سند ازتون می گیرند ولی مزیت اصلی این شرکت این است که برای این که کسی بتواند ماشینش را برای فروش به این شرکت بدهد باید حتما تست فنی داده و اگر مشکل تعمیراتی عمده ای مثل روغن سوزی یا چپی بودن ماشین داشته باشد خود شرکت خودرو را قبول نمی کند .پس شما می توانیدمطمئن باشید که مشکل بزرگی خودرو نداشته و تمام مشکلات کوچک ماشین را در یک لیست تحویل داده و اگر هم بخواهیدهمان جا تست فنی هم میگیرند.کل این مراحل هم چند ساعت بیشتر وقت نمیگیرد و همان روز شما ماشین را تحویل می گیرید.

* در اسرع وقت اقدام به اخذ گواهينامه كنيد در ضمن شما ميتوانيد گواهينامه خود در ايران را بين الملي كرده و در اينجا نيز استفاده كنيد و همچنين اگر وسيله شما موتور سيكلت ميباشد حتماً از كلاه ايمني استفاده كني

توصیه های مهم دررابطه باهزینه های زندگی، خرید و فروشگاهها

هنگام عزیمت مبلغ چند ماه هزینه زندگی همراه داشته باشید .

حداقل هزینه اجاره سه ماه منزل و بیمه دانشجوئی وخرید اولیه منزل ارز را هنگام عزیمت همراه داشته باشید .

سه ماه اول ورود از نظر هزینه از سایر ماهها بیشتر خواهد بود زیرا هزینه های اولیه پیش بینی نشده خواهید داشت .

سعی کنید خودتان آشپزی کنید .

معمولا آب اکثر شهر های هندوستان قابل شرب نمیباشد و دانشجویان میتوانند آب آشامیدنی خریداری نمایند .

توصیه های بهداشتی :

حتما قبل از آمدن به هند تزریق واکسن هپاتیت B را در يكی از مراكز درمانی اقدام كنيد.در صورت خراشیدگی و زخم پوست ناشی از تماس با خاک و یا بخاطر تصادف سریعا نسبت یه واکسن کزار (نام عمومی تی تی اینجکشن) اقدام نمائید. آب لوله ها نوشیدنی نیست مگر اینکه دستگاه فیلتر آن روشن باشد. از نوشيدن آب غير جوشيده و حتي آب لوله كشی خودداري كنيد. تنها آب جوشيده يا تصفيه شده بنوشيد از آب معدنی كه در بسته بندی های مختلف و با بهاي مناسب به وفور يافت ميشود استفاده كنيد.

در صورت بروز مشكل يا بيماری جدی به يك مركز درمانی معتبر مراجعه كنيد چون از امكانات بسيار مدرن و استاندارد بسيار بالايی برخوردارند. در مجموع سطح دانش پزشكي هند و كيفيت داروها در اين كشور بسيار مطلوب است.شما در هنگام ثبت نام در دانشگاه خود بخود بیمه یکساله حوادث میشوید.   نسبت به راههای جلوگيری از سرايت ويروس اچ آی وی دقت لازم را مبذول فرماييد. در مجموع جای هيچ نگرانی نيست چون سطح دانش پزشكی هند و كيفيت داروها در اين كشور بسيار بهتر از ايران است. و از طرفی دانشجويان از بيمه برخوردارند.

چند توصیه مهم:

* آشنایی با زبان انگلیسی  در حد مکالمه ، نوشتن و خواندن متون درسی برای همه دانشجویان لازم است و در مواردی که متقاضی در این زمینه ضعف دارد میباید این مشکل را در داخل کشور و یا در ایام قبل از آغاز ترم درسی در هند برطرف نماید. تا به واسطه عدم موفقیت در امتحانات هزینه های اضافی بر او تحمیل نشده و مدت تحصیل او اضافه نشود.

* در اولین فرصت چه قبل و چه در زمان آغاز دوره تحصیل حتما به بخش دانشجویی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد  مراجعه کنید تا نسبت به شرایط تحصیلی و این شهر اطلاعات لازم را بدست اورید.

* ویزای تحصیلی شما ( ویزای دانشجویی یا تحقیقاتی ) حتما میباید در ایران در سفارت هند دریافت گردد و امکان تغییر نوع ویزا از توریستی به دانشجویی یا تحقیقاتی در هند وجود ندارد.

* پس از ورود به حیدراباد با ویزای دانشجویی حتما قبل از 14 روز از زمان ورود برای گرفتن مدرک اقامت به اداره پلیس مراجعه نمایید زیرا در صورت تاخییر در مراجعه مبلغ 30 دلار جریمه خواهید شد.

* از ارتباط با افراد ناشناس و دلال برای گرفتن پذیرش دانشگاه و تهیه مسکن و انجام مراحل اداری در اداره پلیس و دیگر موارد پرهیز کنید. مطمئن ترین مشاور شما بخش دانشجویی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر حیدراباد است.

* یک نسخه از مدارک همراه خود را هنگام تشکیل پرونده در اختیار بخش دانشجویی سرکنسولگری قرار دهید تا ضمن انجام به موقع مراحل کاری خود در مواقع ضروری به آن مدارک دسترسی داشته باشید.

* با مشورت و تحقیق کافی نسبت به تهیه مسکن و دیگر موارد اقدام کنید ( هزینه مسکن ماهانه 2 تا 5 هزار روپیه و هزینه مواد غذایی و هزینه های دیگر مایحتاج ماهانه 3 تا 6 هزار روپیه میباشد.

* همیشه در خرید هایتان چانه بزنید.بیماریهای واگیر دار را جدی بگیرید.

* خطر ابتلا به ایدز و هپاتیت به نسبت بالاتر از ایران است و همین مسئله باید مدام قبل از هر تصمیم گیری مد نظر قرار بگیرد.

* اجاره منزل در سالهای اخیر کمی مشکل شده است و صاحبخانه ها گاها فقط با اجاره بهای گزاف راضی به اجاره دادن منزل شان به خارجی ها میشوند.

* هندی ها معمولا مردم بی آزاری هستند و تا زمانی که آزار نبینند و توهین نشوند، عکس العمل بدی از خود نشان نمیدهند.

* سعی کنید کارهای اداری را خودتان انجام دهید و گول افرادی که برای شما استرس ایجاد میکنند را نخورید. یکی از برتری های پونا نسبت به سایر شهر های هند این است که در اداره جات نیاز شما را خوب درک میکنند و اگر شما هم کمی بمانند خود هندیها خونسرد باشید، اموراتتان ختم به خیر خواهد شد.

* هیچوقت در ذهن خود از زندگی در هند یک فانتزی درست نکنید. سعی کنید واقع گرا باشید و از قانون تخطی نکنید تا تجربه  خوبی از پونا کسب کنید.

* 3 نکته ضروری هنگام سفر با قطار:

1)  هرگز چیزی برای خوردن از دستفروشان بجزآب و مواد بسته بندی نخرید و به تاریخ تولید و انقضای محصول دقت فرمایید.

2)  در رستوران های بین راهی چیزی نخورید.

3)  سعی کنید سبک سفر کنید و از همراه داشتن وسایل اضافی خودداری کنید .

  • این هزینه ها شخصی است و بسته به منطقه اجاره خانه متفاوت است . در صورت همخانه بودن برای سه نفر یرای اجاره یک خانه سه خابه خوب و خورد و خوراک و هزینه های آب ،برق با ماهی 20000 روپیه یک زندگی معقول و بدون فشار را خواهید داشت.

 1. سلام
  به طور تقریبی و متوسط کل هزینه ها به اضافه هزینه تحصیل در رشته باستان شناسی (کارشناسی 3سال)برای 3 سال چقدر خواهد بود البته بطور تقریبی
  با تشکر

 2. ba salam va arze khaste nabashid
  shoma dar ghesmatu az tosiehaye mohem zekr kardid ke emkane taghire visaye tooristi be visaye tahsili dar hend vojood nadare.
  man dar iran be sazmane nezam vazife ke morajee kardam va ba yek nafar ke ashena bood sohbat kardam goftan ba ozaye jadid visaye daneshjooye dar iran baraye edame tahsil taghriban dg dade nemishe va sharayet besyar sakhte va behtarin rah ineke be onvane mosafer berid hend va az unja karharo anjam bebedid aya in harfi ke beman zadand eshtebahe????

  • با سلام

   هنوز دانشجویان بسیاری راهی هند با ویزای دانشجویی می شوند
   درستی یا اشتباه بودن آن را خودتان قضاوت کنید

 3. سلام من در رابطه با اشرامهاي يوگا ميخواستم اطلاعات بگيرم وبه مدت سه ماه در يكي از انها زندگي كنم هزينه هاي رفتن وماندن وويزا واين مدت را ميخواستم بدانم و اينكه چه جوري اقدام كنم ممنون ميشم راهنماييم كنيد

  • سلام
   برای آشرام یوگا به شما ویزا نمیدهند.باید از طریق دیگر اقدام کنید.
   با شماره 09350666082 تماس بگیرید.

 4. سلام. انصافاً از سايت و جوابگويي شما كمال تشكر رو دارم
  سوالم اينه كه آيا دانشگاه دكتر ام جي ار براي دوره عمومي دندانپزشكي
  امتحان ورودي از دانشجو هاي خارجي مي گيره؟
  هزينه كل دوره چقدر هست.
  متشكرم

 5. درود بر شما.میخواستم در مورد دکترای روانشناسی صنعتی سازمانی در یکی از دانشگاههای مورد قبول وزارت علومراهنماییم کنید . باسپاس فراوان

  • سلام
   گرایش را در رشته های مختلف پروپوزال تعیین میکند و بستگی به این دارد که آیا استاد راهنمایی به زمینه پروپوزال شما علاقمند باشد یا خیر
   دانشگاه اندرا و آمیتی و … رشته روانشناسی را دارند.

 6. با سلام
  من میخواستم بدونم در بنگلور کالج برای رشته های هنر وجود داره
  مخصوصا در حوالی منطقهnagar rt در رشته گرافیک؟؟؟؟؟؟؟
  با سپاس

  • سلام
   بله دانشگاه بنگلور رشته های مختلف هنری دارد
   برای اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید

 7. سلام
  هزینه های مسافرت بین شهری با هواپیما در هندوستان را چگونه می توان پیدا کرد؟

 8. 1سلام راهی هست که یه حساب ارزی باز کنیم تو ایران و تو هند برداشت کنیم؟..
  2هزینه برای یه سفر توریستی حدودا بیست تا بیستو پنج روزه البته تنها نه با تور حدودا چقدر میشه؟

  • بله می توانید
   با ما تماس بگیرید در خدمت شما هستیم
   حدودا 4،5 میلیون تومانی هزینه می گردد برای یک سفر معمولی خوب

  • سلام شهریه سالیانه رشته علوم تغزیه بسته به دانشگاه حدودا 3000 دلار می باشد که 3 ساله می باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.