IIUM-International Islamic University Malaysia

امتیاز دانشگاه
رتبه کل
  • رتبه جهانی
  • رتبه در دانشگاههای مالزی
  • سطح آموزشی
  • موقعیت دانشگاه

 

 

 

 

 

تاریخچه دانشگاه IIUM 

 

ایده تاسیس دانشگاه اسلامی مالزی IIUM برای نخستین بار در سال ۱۹۸۲ توسط ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی مطرح شد. این دانشگاه سرانجام در ۲۳ می ۱۹۸۳ افتتاح گردید.

دانشگاه دارای دو مقر است. مقر اصلی دانشگاه با مساحت ۲،۸۰۰،۰۰۰ متر مربع در شمال کوالالامپور واقع است. حدود ۲۸،۰۰۰ دانشجوی کارشناسی و ۱۱,۰۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه به تحصیل اشتغال دارند. حدود ۴۵۰۰ نفر از دانشجویان خارجی و از ۱۰۰ کشور مختلف جهان هستند. دانشگاه اسلامی مورد حمایت ۸ کشور از سازمان کنفرانس اسلامی قرار دارد

تاریخچه دانشگاه IIUM

گرچه از عمر این دانشگاه تنها ۲۰ سال می گذرد ولی دانشگاه اسلامی مالزی IIUM اکنون یکی از مشهورترین دانشگاههای جهان اسلام می باشد ،این موضوع کسانی را که از نزدیک با رشد و توسعه دانشگاه در ارتباط بوده اند، شگفت زده می کند. دانشگاه اسلامی مالزی IIUM از همان روزهای نخست تأسیس جهت تأمین و فراهم نمودن بهترین امکانات آموزشی و علمی در تمام شاخه ها و رشته های عملی، از هیچ تلاشی فروگذار نکرد و برای استخدام کادر آموزشی و پرسنل خود بهترین افراد را از سراسر دنیا به دانشگاه اسلامی مالزی IIUM آورد و از خبره ترین و متعهدترین آنها برای گروههای علمی خود استفاده کرد. تأسیسات بسیار پیشرفته این مرکز علمی، مورد غبطه هر دانشگاه و هر مؤسسه ای است و فارغ التحصیلان آن استادانی فاضل و چیره دست می باشند، لذا به راحتی جذب بازار کار مؤسسات علمی می شوند.

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM از زمان معرفی در سال ۱۹۸۳ م مورد همکاری و حمایت مالی سازمان کنفرانس اسلامی و چند کشور اسلامی از جمله بنگلادش، مصر، لیبی، مولداوی، پاکستان، عربستان و ترکیه قرار گرفت. در سال ۱۹۸۲ م ایده دانشگاه اسلامی مالزی IIUM توسط دکتر ماهاتیر محمد نخست وزیر وقت مالزی اعلام شد و در ۲۰ می ۱۹۸۳ دستور تأسیس این مرکز عظیم علمی از طرف پادشاه مالزی صادر شد و جذب دانشجویان با پذیرش ۱۵۳ نفر دانشجو در ۱۵ جولای ۱۹۸۳ م به عنوان اولین دوره آموزشی آغاز گردید.

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM اكنون يك از برجسته ترين مؤسسات دنياي اسلام است كه از هيچ گونه تلاشي براي تأمين آموزش عالي در تمامي زمينه ها فروگذار نكرده است. فارغ التحصيلان دانشگاه اسلامی مالزی IIUM از جمله افراد ماهر و عالمي هستند كه علاوه بر توانايي هاي علمي به اصول اخلاقي و ارزش ها نيز پايبند مانده اند.

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM كه در سال  ۱۹۸۳ تأسيس شده و زير نظر دولت و سازمان كنفرانس اسلامي فعاليت مي كند، روابط خود را با دولت ها و مؤسساتي در سراسر دنيا هم چون اتحاديه دانشگاه هاي اسلامي و انجمن بين المللي دانشگاه ها برقرار ساخته است.

در حال حاضر ۱۵ هزار دانشجو در دانشگاه اسلامی مالزی IIUM تحصيل مي كنند و سه هزار نفر نيز در كادر علمي و اداري اين مركز مشغول به كارند. اين دانشجويان كه بيشتر آنها را دانشجويان خارجي تشكيل داده اند، از صد كشور مختلف دنيا براي تحصيل به دانشگاه اسلامی مالزی IIUM مي آيند. دانشگاه اسلامی مالزی IIUM كه فعاليت خود را با ۱۵۳ دانشجو آغاز كرده بود اكنون داراي سه محوطه دانشگاهي و يك مركز پذيرش است و دوره هاي تحصيلي بسياري را بر مبناي فلسفه دانشگاهي خود كه ارائه مي دهد كه بر اين باور استوار شده است: دانش بايد با روح توحيد كسب شود و در حقيقت عبادت بشر در برابر پرودگار باشد.

دانشجويان دانشگاه اسلامی مالزی IIUM در عرصه هاي مختلف به خوبي ظاهر شده اند و اين تنها به دليل دانش علمي بالا، مهارت هاي زباني و موقعيت علمي دانشگاه است كه از سال ۱۹۸۷ هر ساله سه هزار فارغ التحصيل دارد.

  اهداف دانشگاه 

 

احیاء مجدد روح اسلامی و بازگشت به دوره زرین تمدن اسلامی.

بنای دوباره برتری اسلامی در تمام قلمروهای دانش مطابق با سنت اسلامی تحصیل علم.

رواج دوباره سنت اسلامی تعالیم گذشته.

گسترش میدان باز انتخاب به روی امت مسلمان در تحصیلات عالی.

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM تلاش می کند با تدارک دوره های تحصیلی شامل دوره کارشناسی رسمی و دوره های بالاتر علمی و بکارگیری اسلام بعنوان اصل راهنمای تعلیم و تعلّم در این دوره های علمی به اهداف مورد اشاره نایل آید.

مقصود مطلوب دانشگاه اسلامی مالزی IIUM از نظریه جهانی توحید و فلسفه اسلامی وحدت علوم و نیز مفاهیم آموزش کلیت الهام گرفته شده است.

 

مقاصد دانشگاه اسلامی مالزی IIUM برای آنکه یک مرکز برجسته بین المللی آموزش عالی شود عبارت است از:

احیاء پویایی فکر اسلام و امت مسلمان.

یکپارچه سازی علوم و ارزشهای آشکار اسلام در همه نظامهای علمی و فعالیت های آموزشی.

شناسایی راههای اعاده نقش برجسته و پیشرو امت مسلمان در همه رشته های علوم.

کمک به پیشرفت تمدن و ارتقاء کیفیت زندگی بشر.

 

رسالت دانشگاه اسلامی مالزی IIUM

برای واقعیت بخشیدن به مقصود مطلوب، دانشگاه تلاش می کند که:

کار عظیم و خاص موردنیاز در اصلاح اندیشه مسلمان امروزی و یکپارچه کردن علوم آشکار اسلامی و علوم انسانی را به گونه ای مثبت بر عهده گیرد.

با وحدت بخشیدن به خصوصیات اعتقادی (ایمان)، دانش (علم) و شخصیت ممتاز (اخلاق(، روشنفکران، متخصصین را با ویژگی های برتر، برای خدمتگزارن بعنوان عاملان پیشرفت متعادل و جامع و نیز توسعه امکان پذیر در مالزی و جهان اسلامی پرورش دهد.

عقیده اسلامی کردن علوم انسانی را در آموزش، پژوهش، همفکری، نشر دانش و توسعه پیشرفت دانشگاه را رشد دهد.

کیفیت و برتری کلی را که با ارزش های معنوی – اخلاقی اسلامی که بخوبی در فرایند یادگیری، آموزش، پژوهش، همفکری، ترویج، اجرا و زندگی دانشجو اعمال شده است، ارتقاء بخشد.

با ارائه نمونه آشکار اجتماع بین المللی اختصاصی پژوهشگران، متخصصین، متصدیان و کارگزارانی را نشان دهد که با دیدگاه جهانی اسلامی و راهنمای اخلاق به عنوان بخشی کامل از فرهنگ کارشان دارای انگیزه و نیرو می باشند.

تفاهم بین فرهنگها را بالا برده و موجبات پیشرفت گفتگوی تمدن ها را در مالزی و نیز در سراسر جوامع و ملت ها فراهم آورد.

فضایی را توسعه دهد که تعهد برای آموختن دائم و معنای عمیق مسئولیت اجتماعی را بتدریج در میان دانشجویان و کارکنان القاء کند.

در حال حاضر IIUM دارای ۱۴ هزار دانشجو و ۲ هزار پرسنل آموزشی و اجرایی می باشد، تعداد قابل توجهی از دانشجویان و اعضای هیأت علمی از مهاجرین کشورهای دیگر هستند. دانشجویان فارغ التحصیل IIUM به خاطر پشتکار و رفتار و توانایی هایشان در زمینه های علمی نه تنها در داخل کشور بلکه در دانشگاههای سراسر دنیا که برای مطالعات و تحصیلات بیشتر می روند، نیز مورد تمجید و تحسین واقع می شوند که این مطلب بدون شک یکی از نتایج تعهد مهم  دانشگاه اسلامی مالزی IIUM نسبت به هدفش می باشد.

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM دارای رشته های علمی گسترده است که هماهنگ با اهداف و سیاستهای دانشگاه ارائه می شوند و شامل برنامه هایی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در علوم انسانی، طبیعی و فنی می باشند که بیش از ۸۰ نوع است و توسط ۹ دانشکده اجرا می باشد که در بخش های دولتی و خصوصی نشانگر استانداردهای بالای علمی، مهارتهای زبانی و موقعیت بین المللی دانشگاه اسلامی مالزی IIUM است. از تاریخ ۱۹۸۷ این دانشگاه حدود ۳ هزار فارغ التحصیل داشته است که در هفته تجارت مالزی در سال ۱۹۹۵ م این دانشگاه مقام اول را در میان تمام دانشگاههای این کشور به دست آورد.

 

کمپ های IIUM

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM سه محوطه به نام هاي كوالا لامپور، كوانتان و پتالينگ جايا دارد كه اين سه محل در مجموع ۱۰ دانشكده اين دانشگاه را در خود جاي داده اند.

 

بخش كوالالامپور:

این کمپ به مساحت ۷۰۰ آکر*۱* در دره ای در منطقه روستایی گمبک*۲* در حومه شهر کوالالامپور پایتخت مالزی واقع است. ساختمان های زیبا با معماری اسلامی که با تپه های سنگ آهک پوشیده از جنگل احاطه شده است، یکی از جاذبه های توریستی عکاسان داخلی و خارجی است. یک ملاقات از این کمپ کافی است تا هر شخص صاحب ذوقی متقاعد شود که IIUMواقعاً پاسخ دانش و فضیلت است.

این کمپ همه تسهیلات یک شهر مدرن را دارا می باشد، برخی از تسهیلات عبارتند از:

مسجدی که هزاران نفر می تواند در خود جای دهد، یک ورزشگاه کامل و مجهز به استخر شنا به اندازه المپیک، یک کتابخانه کامل و مجهز، یک بیمارستان شبانه روزی، یک مرکز نگهداری کودکان با بهترین پرسنل، بانکها، دفاتر پست، رستوران ها، کتابفروشی ها و خواربارفروشی. یک ستون فیبر نور از داخل این کمپ می گذرد که ارتباطات سریع و فوری را برای اقصی نقاط دنیا تسهیل کرده است. دسترسی به کمپ مزبور نه تنها توسط سرویسها اتوبوس و تاکسی به راحتی میسر است، بلکه این امر با نزدیکی به ایستگاه قطار افزون شده است.

 

¨          دانشگاه حقوق احمد ابراهيم

¨          دانشكده معماري و طراحي شهري

¨          دانشكده اقتصاد و علوم مديريت

¨          دانشكده مهندسي

¨          دانشكده فناوري اطلاعات و ارتباطات

¨          دانشكده علوم اسلامي و انساني

¨          دانشكده علوم

¨          مركز آموزش و توسعه منابع انساني

 

بخش كوانتان:

حدود ۲۵۰ کیلومتری شرق کوالالامپور با مساحت ۱۰۰۰ آکر که در دره ای با جنگل انبوه واقع شده است. در این کمپ دانشکده های علوم پزشکی و داروشناسی قرار دارد، کوانتان مرکز شهر پاهنگ است، این شهر بزرگترین و سرسبزترین استان در شبه جزیره مالزی است و به خاطر سواحل مفید و تمیزش مورد توجه توریستهای داخلی و خارجی قرار دارد. این کمپ به اندازه کمپ کوالالامپور مجهز است، مثل ویژگی تسهیلات فیزیکی و موضوعات معماری اسلامی و مدرین، که با نقش و نگارهای متفاوتش ممتاز از آن کمپ است.

 

¨          دانشكده علوم بهداشتي

¨          دانشكده پزشكي

¨          دانشكده  داروسازي

 

بخش پتالينگ جايا:

کمپ سوم که با عنوان مرکز نام نویسی در دانشگاه معروف است، این کمپ در یکی از توابع شمالی شهر کوالالامپور واقع است، اما نیازی نیست که جهت سفر بین این کمپ و روستای گمبک از بین خیابانهای شلوغ عبور کرد، زیرا دو بزرگراه وجود دارد که این دو ناحیه را بهم مرتبط می کند، زمان سفر از طریق هر یک از بزرگراهها یک ساعت است.

¨          مركز ثبت نام

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM هم چنين داراي مؤسسه بين المللي انديشه و تمدن اسلامي ( ISTAC)  مي باشد.

 

 دوره های زبان 

 

زبان هاي انگليسي و عربي دو زبان اصلي تدريس در دانشگاه اسلامی مالزی IIUM هستند كه بنابر نوع دوره تحصيلي متغير است. دانشجوياني كه مايل به تحصيل به زبان انگليسي باشند بايد در آزمون TOEFL نمره ۵۵۰ و درIELTS نمره ۶ را كسب كنند. آنها هم چنين مي توانند در آزمون انگليسي دانشگاه اسلامي مالزي  (EPT) شركت كرده و حداقل نمره ۶ را براي احراز شرايط لازم بدست آورند.

از طرف ديگر دانشجوياني كه مايل به ادامه تحصيل خود به زبان عربي هستند بايد آزمون زبان عربي اين دانشگاه   (APT) را پشت سر بگذارند.

اما افرادي كه نتايج مطلوب را بدست نياورند ملزم به شركت در دوره هاي آموزشي زبان كه در دانشگاه برگزارمي شوند، هستند.

 

زبان انگليسي:

دانشجوياني كه علاقه مند به تحصيل به زبان انگليسي هستند بايد يكي از شرايط زير را احراز كنند:

–           آزمون TOEFL

–           آزمون IELTS

–           آزمون انگليسي دانشگاه اسلامي مالزي (EPT) ، فقط براي متقاضيان مالزيايي

–           روش ديگري كه مورد قبول هيئت پذيرش دانشگاه باشد

 

 مقررات دانشگاه 

 

زبان رسمی دانشگاه انگلیسی است. دانشجویان دانشگاه اسلامی مالزی IIUM بایستی مقررات پوشش اسلامی را در محوطه دانشگاه رعایت کنند. رعایت حجاب اسلامی برای دانشجویان دختر مسلمان و همچنین بستن یک دستمال یا روسری کوچک بر روی موها برای دانشجویان دختر غیر مسلمان، جهت هماهنگی با مسلمانان، بخشی از این مقررات است

امکانات رفاهی آموزشی دانشگاه IIUM

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM سعی می کند نیازهای محصلین آکادمی را برآورده سازد و علاوه بر آن نیز سعی می کند همزمان با آن نیازهای فردی و اجتماعی آنها را برآورده کند. همچنین دانشگاه تلاش می کند محصلین به بهترین نحو از وقت خود بهره ببرند. دانشگاه اسلامی مالزی IIUM با ارائه بعضی از خدمات اجتماعی سعی کرده است محصلین به بهترین نحو در رفاه و آسایش باشند، از جمله خدماتی که دانشگاه اسلامی مالزی IIUM برای محصلین ارائه می کند می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

خوابگاه

داشتن مجمتع مسکونی یکی از بخشهای رسمی دانشگاه اسلامی مالزی IIUM به شمار می آید و دانشگاه در برابر سکونت محصلین در خوابگاههای دانشجویی مبلغی ناچیز را دریافت می کند. دانشگاه در حد توان خود سعی می کند محصلین متأهل در مکانی مناسب نزدیک دانشگاه اسلامی مالزی IIUM به محل سکونت دست یابند.

کتابخانه دانشگاه

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM دارای خوابگاه‌های دانشجویی با خدمات مناسب و بهای اندک است و نیز امکانات تفریحی و ورزشی مناسبی در اختار دانشجویان قرار دارد. دانشگاه اسلامی مالزی IIUM هر سال تعدادی بورسیه در اختیار دانشجویان نیازمند و بی‌سرپرست قرار می‌دهد. کتابخانه دانشگاه اسلامی مالزی IIUM نیز بسیار مجهز و به روز است و ظرفیت پذیرش ۲۰۷۷ دانشجو را دارد

کادر آموزشی دانشکاه

کادر آموزشی دانشگاه اسلامی مالزی IIUM از یک گروه محققان دارای درجه دکترا یا درجات فوق تخصصی دیگر تشکیل شده که از دانشگاههای برجسته تحقیقاتی سراسر دنیا می باشد، کادر آموزشی نیز مانند مجموعه دانشجویان انعکاس دهنده تنوع فرهنگی و جغرافیایی امت مسلمان با ملیت های گوناگون می باشد. آنها در نشر مجلات پژوهشی و تخصصی، کتب تألیفی و انجام تحقیقات فعال بوده، در سمینارها و کنفرانس های بین المللی سخنرانی نموده پیوسته مورد مشاوره مؤسسات گروهی تحقیقات شهری قرار می گیرند.

برقراری ارتباط با دانشگاه های ایران

در آبان ۱۳۸۸ هیاتی بلند پایه از دانشگاه اسلامی مالزی IIUM از زنجان دیدن کردند. استاندار زنجان گفت: با اخذ مجوزهای لازم توسط هیئت اعزامی مالزی به زنجان به زودی شاهد تاسیس شعبه ای از دانشگاه اسلامی مالزی IIUM و یا دانشکده دانشگاه اسلامی مالزی IIUM در زنجان خواهیم بود. این هیات همچنین با دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان توافق نامه ای جهت تبادل استاد و دانشجو به امضا رساند.

چشم انداز شغلی

فارغ التحصیلان دانشگاه اسلامی مالزی IIUM بخوبی در هر دو بخش خصوصی و دولتی فعالیت داشته اند، این مسأله گواه بر استانداردهای بالای علمی، مهارتهای زبانی و شناخته شدن فارغ التحصیلان دانشگاه اسلامی مالزی IIUM در سطح دنیا می باشد، از سال ۱۹۸۷ م دانشگاه بطور سالانه حدود ۳۰۰۰ فارغ التحصیل ارائه داده است. هفته تجاری مالزی در سال ۱۹۹۵ م دانشگاه اسلامی مالزی IIUM را بر اساس فعالیتهای دانشجویی در ردیف دانشگاههای درجه یک مالزی معرفی نموده است. فارغ التحصیلان دانشکده اقتصاد می توانند در مشاغلی مانند مأمور حسابرسی، مشاور امور مالیات، متصدی بانک، مشاور مدیریت، مشاور پروژه، خزانه دار، مدیر مالی، مجری بازرگانی، حسابدار، مدیر فروش، مأمور دولتی، مدرس و اقتصاددان جذب شوند. فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی متخصصی در رشته مهندسی سیستم اطلاعات و کامپیوتر می توانند دارای مشاغلی از قبیل مهندس نرم افزار، مهندس خدمات، مهندس سخت افزار، مهندس تولید، مهندس کیفیت تولید، مهندس پروژه و… باشند. چنانکه فارغ التحصیلان دانش وحیانی اسلام و علوم انسانی می توانند هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی صاحب مشاغلی مثل مأمور دولت در ادارات مختلف، روانشناس، مدرس، نویسنده، روزنامه نگار، مدیر روزنامه شده و یا در بسیاری دیگر از حوزه های مشابه دارای شغل شوند.

جایگاههای تفریحی و رشد و توسعه استعدادها و مهارت ها:

در این میان زمینه های مناسبی فراهم شده است تا محصلین بتوانند به ورزشهای مورد علاقه خود بپردازند. در دانشگاه اسلامی مالزی IIUM سالن ها و باشگاههای ورزشی متعدد و انجمنهای فرهنگی و هیأتهای خدماتی چندی وجود دارد. همچنین در این میان اتحادیه های متعددی وجود دارد که ویژه رشد استعدادها و مهارتها می باشد.

ارشاد و راهنمایی

از میان دانشجویان شاغل در دانشگاه اسلامی مالزی IIUM شمار اندکی از محصلین دانشگاه از مشکلات روحی واجتماعی و ناسازگاری با اطرافیان رنج می برند و در این میان دانشگاه اسلامی مالزی IIUM ، هیئت کارشناسی خاصی را در نظر گرفته است تا به دانشجویانی که از مشکلات روحی روانی رنج می برند، کمک کند. این مرکز از تعدادی مشاور راهنما که توانایی راهنمایی و ارشاد را دارند تشکیل شده است.

خدمات مالی

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM تعداد محدودی بورسیه تحصیلی در اختیار بعضی از دانشجویان فقیر و نیازمند و بی سرپرست قرار می دهد و خود هزینه روزانه آنها را به عهده می گیرد.

فرصت های شغلی در محدوده دانشگاه

محصلین تحصیلات حق دارند به عنوان استادیار درخواست استخدام در دانشگاه اسلامی مالزی IIUM را داشته باشند، هرچند این فرصت شغلی بسیار محدود است و تنها در اختیار اندکی از محصلین با هوش و استعداد قرار می گیرد.

اجتماع دانشگاه

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM دارای ترکیب گسترده ای از دانشجویان و کارکنان با سابقه های مختلف فرهنگی می باشد، در اینجا ۱۴۰۰۰ دانشجوی نماینده از ۹۸ کشور در دوره ها و رشته های تحصیلی گوناگون نام نویسی شده است. طیف گسترده خصوصیات و شیوه های تحصیلی به دانشگاه اجازه می دهد که در این جماعت جهانی به هر کس، مسلمان و غیر مسلمان، طریقی ارائه دهد. چنین اختلاط گسترده افراد با سابقه های شرکت در دوره های آموزشی تفاوت دانشجویان را برای یک تلاش عمومی در جستجوی علوم و مهارت ها کنار هم قرار داده است.

فعالیت های دانشجویی

شورای نمایندگی دانشجویان SRCبزرگترین جمعیت دانشجویی منعکس کننده علایق دانشجویان است. هر دانشجوی پذیرفته شده، واجد شرایط انتخاب در شورای SRC بوده که اعضای آن از طریق رأی گیری در انتخابات عمومی در سطح کلیه دانشکده ها برگزیده می شوند. تحت حمایت این شورا، میادین، باشگاهها و مجمع های بسیاری برای برآوردن خواستهای گروههای مختلف علاقمند در دانشکده ها وجود دارد.

تاکنون چهار کنفرانس و همایش بین المللی توسط دانشکده های مختلف این مرکز عملی برگزار شده است:

کنفرانس مهدویت در مالزی، که با سخنرانی دکتر وان اعظم در دوم نوابر ۲۰۰۲ م برگزار شد.

سمینار الدینار الاسلامی: فطرة تاریخیة معاصرة، که با سخنرانی عماد برکات در ۱۶ نوامبر ۲۰۰۲ م برگزار شد.

سمینار یک روزه قرآن در عصر جهانی سازی که در ۲۳ جولای همان سال توسط دپارتمان علوم اسلامی و علوم انسانی برگزار شد.

کنفرانس سیستم های اطلاع رسانی و اسلام که توسط دانشکده اقتصاد و علوم مدیریت با همکاری مؤسسه تحقیق و پرورش اسلامی و بانک توسعه اسلامی برگزار گردید.

مجله های علمی:

دانشکده ها و دپارتمانهای مختلف دانشگاه اسلامی مالزی IIUM نشریات علمی و تخصصی متنوعی منتشر می کنند که عبارتند از:

مجله گفتمان عقلانی، با امتیاز دانشکده علوم اسلامی و انسانی که در زمینه ادبیات اسلامی، فرایند اسلامی سازی، هستی شناسی فلاسفه اسلامی و… مقالاتی منتشر می کند.

مجله حقوقی، با امتیاز دپارتمان حقوق اسلامی که در زمینه تفکر حقوقی اسلام، وثاقت و اعتبار حدیث، رابطه بین حقوق بین الملل و حقوق شهروندی از نظرگاه اسلام و… آثاری منتشر می سازد.

فصلنامه عربی التجدید، که درآن آثاری همانند روش شناختی علمی، رویکرد قرآنی به عرفان، اسلام در مالزی، مفهوم استخلاف و ساخت تمدن، ابن خلدون پیشگام تفکر اسلامی در سایه علوم مدرن خلاقیت و… منتشر می شود.

مجله اقتصاد و مدیریت IIUM، با امتیاز دپارتمان علوم اقتصاد و مدیریت با آثاری در زمینه اصول اقتصاد در اسلام، اسلام و عدالت اجتماعی، توسعه اقتصادی در چشم انداز اسلامی، اثرات بالقوه زکات در بودجه دولت و… .

مؤسسه بین المللی اندیشه و تمدن اسلامی

در این مؤسسه بر مطالعه همه جانبه اندیشه و تمدن اسلامی، ادیان مهم جهان، مطالعه جدید جهان سکولار (بی دین) امروزی اهتمام ورزیده می شود هدف، ایجاد یک مؤسسه آموزشی است که تنها به دنبال اهداف حکومت و وظایف محدود آن نرود. بلکه اهداف بشر را منعکس کرده و استعدادهای فکری او را تماماً گسترش دهد. انسانی که در مقابل خداوند مسئول باشد نه آنکه صرفاً شهروند کاملی شود که فقط در قبال حکومت پاسخگو باشد، تأکید بر نقش کلی انسان مهم تر از نقش اختصاصی او است. ویژگی بین المللی پرسنل دانشگاه نیز مانند جمعیت دانشجو گواه بر دیدگاه مؤسسه است.

شرایط پذیرش

تمامي متقاضيان بايد حداقل يك هفته قبل از شروع كلاس هاي ترم اول در دانشگاه اسلامی مالزی IIUM ثبت نام كنند. دانشجوياني كه دوره هاي خاصي را در مؤسسات يا دانشكده هاي ديگر گذرانده اند، در صورت تطابق واحدهاي گذرانده با دروس اين دانشگاه قادر به معادل سازي حداكثر ۵۰ درصد از ساعات دوره تحصيلي خود هستند.

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM هم چنين براي متقاضيان ممتاز خود از اداره مهاجرت مالزي، درخواست ويزاي تحصيلي كرده و آن را همراه با پذيرش براي دانشجو مي فرستد كه بر مبناي آن دانشجو قادر به ورود و اقامت در مالزي در طول دوران تحصيل خود مي شود. نكته مورد توجه اين است كه خارجيان با اين ويزا اجازه كار در مالزي را خواهند داشت.

دانشگاه اسلامی مالزی IIUM هم چنين امكان پذيرش متقاضيان معلول را دارد كه اين افراد بايد پيشاپيش دانشگاه را از نوع و ميزان معلوليت خود مطلع سازند. دانشگاه اسلامی مالزی IIUM تمامي تسهيلات ممكن را تا حد توان خود براي اين متقاضيان فراهم مي آورد اما در پذيرش آنها مانند ساير دانشجويان عمل مي كند.

 

شرايط كلي (احراز يكي از آنها كافي است)

·         گذراندن آزمون STPM  با حداقل نمره E

·         ديپلم مؤسسات مورد تأييد دولت مالزي و دانشگاه

·         گذراندن آزمون STAM  با نتيجه خوب

·         مدرك كارشناسي بين المللي (IB)

·         و يا هر شرايط ديگري كه معادل مورد تآييد موارد فوق باشد.

 

شرايط ويژه

·         مدرك رياضي متوسطه (براي متقاضيان رشته هاي اقتصاد، مديريت بازرگاني،  حسابداري، معماري و مهندسي)

·         گذراندن سه شاخه مرتبط ديگر با زمينه تحصيلي

 

تحصيلات تكميلي:

دانشگاه اسلامي مالزي مبنا را بر فرصت هاي مادي و پذيرش دانشجويان بنابر شايستگي آنان گذاشته و تمامي افراد را حتي كساني را كه داراي معلوليت هستند نيز مي پذيرد. اين دانشگاه در راستاي تلاش براي ايجاد درك بهتر از اسلام و مسلمانان در جهان، متقاضيان غير مسلمان را هم همانند ديگر دانشجويان پذيرا مي شود.

 

شرايط عمومي:

۱٫براي مقطع كارشناسي ارشد:

مدرك كارشناسي مرتبط با نمرات خوب از دانشگاه اسلامي مالزي يا هر مؤسسه آموزش عالي ديگر مورد تأييد مالزي و يا هر مدركي كه معادل كارشناسي بوده همراه با تجربه كاري مرتبط در آن زمينه.

 

۲٫براي مقطع دكترا:

مدرك كارشناسي ارشد مرتبط با نمرات خوب از دانشگاه اسلامي مالزي و يا مؤسسات تأييد شده ديگر و يا مدرك معادل كارشناسي ارشد همراه با تجربه كاري مرتبط.

 

زبان انگليسي:

دانشجوياني كه علاقه مند به تحصيل به زبان انگليسي هستند بايد يكي از شرايط زير را احراز كنند:

·         آزمون TOEFL

·         آزمون IELTS

·         آزمون انگليسي دانشگاه اسلامي مالزي (EPT) ، فقط براي متقاضيان مالزيايي

·         روش ديگري كه مورد قبول هيئت پذيرش دانشگاه باشد

 

حداقل نمره مورد نياز در آزمون هاي EPT, IELTS,TOEFL  در اين دانشگاه:

نمره آیلتس :۶

نمره تافل : ۵۵۰

در رشته های حقوق و زبان انگلیسی نمره اخذ شده برای زبان انگلیسی بالاتر است.

نمره ایلتس : ۷

نمره تافل: ۶۰۰

 

دانشجوياني كه شرايط پذيرش را به جز زبان پيش از ثبت نام كسب كرده اند، مدت دو سال براي فراگيري زبان فرصت دارند. دانشجويان رشته هاي دو زبانه قادر به ثبت نام مشروط هستند كه در اين صورت، آنها مي توانند همزمان با دوره تحصيلي خود براي يادگيري زبان انگليسي نيز اقدام كنند.

دانشجويان ديگري كه در رشته هايي كه به زبان عربي تدريس مي شوند، مشغول به تحصيل هستند، مي توانند مهارت زبان انگليسي خود را همزمان با دوره تحصيلي افزايش دهند. اين افراد بايد پيش از ثبت نام براي پروژه هاي تحقيقاتي و آزمون هاي جامع، قادر به كسب نمره ۵۵۰ در  TOEFL و ۶ در IELTS  باشند.

 

زبان عربي:

دانشجويان علاقمند به تحصيل به اين زبان ملزم به گذراندن آزمون عربي دانشگاه اسلامي مالزي(APT) هستند كه در صورت عدم قبولي در اين آزمون، يكسال براي جبران آن فرصت دارند در غير اين صورت درخواست پذيرش آنها رد خواهد شد.

Laws ProgrammesرشتهProgramپیش دانشگاهی حقوقLaws Programmesكارشناسي حقوقLawHons. – LL.Bكارشناسي حقوق اسلاميLaw Shariah Hons. LL.B_SMedicine & Healthcare ProgrammesرشتهProgramپزشکی و جراحیMedicine and Surgery MBBSپرستاریNursing HonoursداروسازیPharmacyScienceرشتهProgramزیشت پزشکیBiomedical Science BSBMبایو تکنولوژیBiotechnology BSBTعلوم ریاضیMathematical Sciences BMathScجراحی دندانDental Surgery BDSEconomics & ManagementرشتهProgramاقتصادEconomics B.Econs.BBABusiness Administration BBAحسابداریAccounting B.Acc.EngineeringرشتهProgramمهندسیCommunications Engineeringمهندسی کامپیوتر و اطلاعاتComputer & Information Engineeringمهندسی مگاترونیکMechatronics Engineeringمهندسی هوا و فضاAerospace Engineeringمهندسي خودروهاي موتوريAutomotive Engineeringمهندسی تولیدManufacturing Engineeringمهندسی بایو تکنولوژیBiochemical-Biotechnology Engineeringمهندسی موادMaterials EngineeringArchitecture & Environmental DesignرشتهProgramعلوم معماریScience in Architectural StudiesمعماریArchitecture B.Archكارشناسي معماري محوطه سازيApplied Arts and Design B.AADفضای سبزLandscape Architecture B.LAبررسي كميت هاQuantity Surveying B.QSطراحي شهري و منطقه ايUrban and Regional Planning B.URPInformation & Communication TechnologyرشتهProgramتکنولوژی اطلاعاتInformation Technology BITعلوم کامپیوترComputer Science BCSIslamic Revealed Knowledge & Human Sciences ProgrammesرشتهProgramارتباطاتCommunicationتاریخ و تمدنHistory & Civilizationزبان و ادبیات انگلیسیEnglish Language & Literatureعلوم سیاسیPolitical ScienceروانشناسیPsychologyجامعه شناسی و انسان شناسیSociology & Anthropologyزبان و ادبیان عربArabic Language and Literatureفقه اسلامیIslamic Jurisprudenceعلوم قرآن و سنتQur’an and Sunnah Studiesاصول دینUsul al-Din & Comparative ReligionEducationرشتهProgramآموزشEducationIslamic Banking and Finance CoursesرشتهProgramبرنامه آزمایشیTesting Programme

 

 

INSTITUTE OF EDUCATION
رشته Program
دکترای آموزش Ph.D. Education
آموزش و راهنمایی Curriculum and Instruction
مدیریت آموزش Educational Administration
روانشناسی پرورشی Educational Psychology
مشاوره Counseling
تکنولوژی آموزشی Instructional technology
آموزش علوم اجتماعی Social Foundation of Education
آموزش علوم اسلامی Teaching of Islamic Education
آموزش عربی به غیر عربی Teaching of Arabic to Non-Arabic Speakers
آموزش مهارت فکر کردن Teaching Thinking Skill
ARCHITECTURE AND ENVIRONMENTAL DESIGN
رشته Program
دکترای محیط زیست Ph.D. Built Environment
محیط زیست Master of Science Built Environment
خدمات ساختمانی Master of Science in Building Services Engineering
برنامه ریزی و طراحی شهری Master of Urban & Regional Planning
ECONOMICS AND MANAGEMENT SCIENCES
رشته Program
حسابداری Ph.D. Accounting
اقتصاد Ph.D. Economics
DBA Ph.D. Business Administration
اقتصاد Master of Economics
حسابداری Master of Science Accounting
امور مالی Master of Science Finance
ENGINEERING
رشته Program
دکترای مهندسی Ph.D. Engineering
مهندسی کامپیوتر و اطلاعات Master of Science Computer & Information Engineering
مهندسی تولید Master of Science Manufacturing Engineering
مهندسی مکاترونیک Master of Science Mechatronic Engineering
مهندسی مواد Master of Science Materials Engineering
مهندسی ارتباطات Master of Science Communication Engineering
مهندسی الکترونیک Master of Science Electronics Engineering
مهندسي خودروهاي موتوري Master of Science Automotive Engineering
مندسی بایو تکنولوژی Master of Science Biotechnology Engineering
INFORMATION COMMUNICATION AND TECHNOLOGY
رشته Program
دکترای کتابخانه و علوم اطلاعات Library and Information Science
دکترای تکنولوژی اطلاعات Information Technology
ISLAMIC REVEALED KNOWLEDGE AND HUMAN SCIENCE
رشته Program
فقه و اصول فقه Fiqh and Usul al-Fiqh
قرآن و سنت Qur’an and Sunnah
اصول دین Usul Al-Din and Comparative Religion
مطالعات زبان عربی Arabic Linguistic Studies
مطالعات ادبیات عربی Arabic Literary Studies
مطالعات زبان انگلیسی English Language Studies
مطالعات ادبیات انگلیسی English Literary Studies
ارتباطات Communication
تاریخ و تمدن History & Civilization
علوم سیاسی Political Science
روانشناسی Psychology
جامعه شناسی Sociology and Anthropology
علوم اسلامی Diploma in Islamic Studies
MEDICINE
رشته Program
آناتومی Anatomy
بایو شیمی Biochemistry
میکروبیولوژی Microbiology
انگل‌ شناسي‌ Parasitology
داروشناسي‌ Pharmacology
فیزیولوژی Physiology
 زیست پزشکی Biomedical Sciences
علوم زیستی Biosciences
بایو تکنولوژی Biotechnology
الگوریتم نظری Computational & Theoretical Sciences
PAHRMACY
رشته Program
داروسازی Pharmacy Practice
داروهای شیمیایی Pharmaceutical Chemistry
داروشناسی Pharmacology
تکنولوژی دارویی Pharmaceutical Technology
فیزیولوژی Physiology
INSTITUTE OF ISLAMIC THOUGHT AND CIVILIZATION
رشته Program
اسلام و دیگر تمدن ها Islamic and Other Civilization
فلسفه، علوم دین، اخلاق جوامع معاصر Philosophy,Theology, Ethics and Contemporary Society
روح اسلام در جوامع معاصر Islamic Spiritual and Contemporary Society
علوم اسلامی Islamic Science
انتشار مذهب Region Issues
ISLAMIC BANKING & FINANCE
رشته Program
بانکداری اسلامی Islamic Banking & Finance PIBF

 

ليست هزينه ارشد دانشگاه IIUM
هر ترم تحصیلی
دانشکده شهریه
واحد درسی تحقیق
Laws  ۲,۷۲۰  ۱,۰۰۰
Economics & Management Sciences  ۱,۹۵۰  ۹۰۰
Islamic Revealed knowledge & Human Sciences  ۱,۹۵۰  ۹۰۰
Infoation & Communication Technology  ۲۵۵۰  ۱,۲۵۰
Engineering  ۳,۳۰۰  ۱,۶۰۰
Architecture & Environmental Design  ۳,۴۵۰  ۱,۷۰۰
Science  ۳,۳۰۰  ۱,۶۰۰
Medicine  ۹,۹۰۰  ۵,۳۵۰
Phaacy  ۳,۳۰۰  ۱,۶۰۰
Nursing  ۹,۹۰۰  ۵,۳۵۰
Allied health Science  ۳,۳۰۰  ۱,۶۰۰
Education  ۱,۹۵۰  ۹۰۰
Islamic Thought & Civilization  ۱,۹۵۰  ۹۰۰
Islamic Banking & Finance (IIIBF)  ۹,۳۷۵

 

ليست هزينه دکترا دانشگاه IIUM
هر ترم تحصیلی
دانشکده شهریه
واحد درسی تحقیق
Laws  ۴,۰۰۰  ۲,۰۰۰
Economics & Management Sciences  ۳,۴۵۰  ۱,۸۰۰
Islamic Revealed knowledge & Human Sciences  ۳,۴۵۰  ۱,۸۰۰
Infoation & Communication Technology  ۳,۷۵۰  ۲,۰۰۰
Engineering  ۶,۰۰۰  ۳,۲۰۰
Architecture & Environmental Design ۶,۴۵۰  ۳,۳۵۰
Science  ۶,۰۰۰  ۳,۲۰۰
Medicine  ۱۸,۰۰۰  ۱۰,۷۰۰
Phaacy  ۶۰۰۰  ۳,۲۰۰
Nursing  ۱۸,۰۰۰  ۱۰,۷۰۰
Allied health Science  ۶,۰۰۰  ۳,۲۰۰
Education  ۳,۴۵۰  ۱,۸۰۰
Islamic Thought & Civilization  ۳,۴۵۰  ۱,۸۰۰
Islamic Banking & Finance (IIIBF)  ۴,۵۰۰

 

دیگر هزینه ها

 

 

هزینه های قابل برگشت
دانشکده هزینه
فعالیتهای مشترک درسی ۲۵
حمل و نقل ۵۰
آزمون (واحد درسی) ۲۵
کتابخانه ۱۰۰
امکانات پزشکی ۱۵
صندوق رفاه دانشجویی ۲٫۵۰
بیمه ۲٫۵۰
کامپیوتر ۷۵
جمع کل ۲۹۵

 

هزینه های ورودی
دانشکده هزینه
آشنایی ۱۲۰
ثبت نام ۳۰
صدور کارت دانشجویی ۶۰
تست تعیین سطح عربی و زبان انگلیسی ۲۰۰
صدور دانش نامه تحصیلی ۱۰۰
چک آپ پزشکی ۷۵
جمع کل

 

 

تلفن تماس مستقیم  و تلگرام کارشناسان ما :

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

تلفن تماس:

+۹۸۹۱۲۲۳۱۸۸۰۵
+۹۸۹۳۵۶۶۶۸۸۰۵

 

.جوابگویی در ساعات اداری و از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۷:۳۰ هر روز به غیر از پنج شنبه که از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۴:۳۰ می باشد

.مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکانپذیر می باشد*

 

Join Us at our Telegram Channel (کانال تلگرام ما)-> https://t.me/Phartakgroup 

Join Us at our Instagram Page ( صفحه اینستاگرام ما) -> https://www.instagram.com/Phartakgroup

Join Us at our Facebook Page (صفحه فیس بوک ما)  -> https://facebook.com/Phartakgroup

Join Us at our Twitter Page (صفحه تویتر ما)-> https://twitter.com/Phartakgroup

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.